Kuźna deMaus'a

Zdjęcia i opisy naszych kuźni.

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

graffic

Re: Kuźna deMaus'a

Post autor: graffic » 12 lis 2016, 17:16

możesz nawet zrobić ramkę z blachy

PS - pospawać kotlinę z żeliwa ?? ok, niby można :) - deMaus rzuć okiem np. na kotlinę spawaną ze stali zrobioną przez Bobodara

Awatar użytkownika
deMaus
Posty: 95
Rejestracja: 20 wrz 2016, 22:17
Lokalizacja: Mazańcowice

Re: Kuźna deMaus'a

Post autor: deMaus » 12 lis 2016, 17:24

Można, z rozmowy z fachowcem, mówił, że na ciepło spawana i studzona w piachu na którym zrobimy ognisko będzie trzymała.

Widziałem, cały myk tu polega na tym, że wszystko (poza kowadłem) co robię używam to materiały z odzysku (ogródek, śmieci od znajomych itp.) i dopóki nie stwierdzę, że chcę się bawić w kowalstwo poważniej to tak zostanie. Kiedyś przyjąłem zasadę, że rozważam, czy wydawać na coś pieniądze, czy może zakup czegoś jest mi niepotrzebny, albo wystarczy prostszy model.
Obecnie kowalstwo to moja zachcianka, żona podarowała mi na nie czas, więc odwdzięczam się ograniczając koszty. :)

Kawałki żeliwa i to całkiem spore mam, leżą u wujka i czekają, a spawanie będzie mnie kosztowało tyle co elektrody, czy pewnie w 100zł się zamknę.
Obecnie wolę obłożyć to szamotem, jeśli to wystarczy i dalej eksperymentować.

Co do prac na zlecenie, to osobiście nie planowałem nic takiego, ale skoro znajomy chce zainwestować w koks i wie, że będą to prace na których zamierzam się uczyć i to akceptuje to kim jestem by odmawiać darmowego koksu :)

Awatar użytkownika
Bodar
weteran forum
Posty: 4299
Rejestracja: 01 sty 2014, 11:21
Lokalizacja: Szprotawa

Re: Kuźna deMaus'a

Post autor: Bodar » 12 lis 2016, 20:10

deMaus pisze: obłożenie tego paleniska szamotami poprawi sprawę?
Oczywiście , wyłóż blat aby stworzyć kotlinę o głębokości ok. 4-5 cm i dodatkowo obstawki, mogą też być z cegieł.
deMaus pisze: znajomy,/.../ pospawa mi /.../ kotlinę z żeliwa
Nie wiem czy to dobry kierunek spawana kotlina z żeliwa, może i tak, ale jak spawana to poszedłbym w kierunku stalowej o gr. 10 -12 mm. Dla amatora wieczna :>

Awatar użytkownika
deMaus
Posty: 95
Rejestracja: 20 wrz 2016, 22:17
Lokalizacja: Mazańcowice

Re: Kuźna deMaus'a

Post autor: deMaus » 17 lis 2016, 09:19

Ok, dziś jadę po szamoty i robię testy z koksem.

Mam teraz pytanie z innej beczki? odnośnie szlifowania. Czy cos takiego jest dobrym zakupem? http://allegro.pl/dedra-szlifierka-tarc ... 28727.html

pierwotnie myślałem o takiej http://allegro.pl/einhell-th-us-240-szl ... 14320.html, ale wydaje mi się, że ta wyżej będzie lepszym pomysłem. Tylko czy jest to coś co nadaje się do pracy, czy tylko wygląda jakby się nadawało.

Awatar użytkownika
Bodar
weteran forum
Posty: 4299
Rejestracja: 01 sty 2014, 11:21
Lokalizacja: Szprotawa

Re: Kuźna deMaus'a

Post autor: Bodar » 17 lis 2016, 20:04

Solidnie zastanowiłbym się. Jak pewnie zauważyłeś, to typowa taśmówka do obróbki drewna, co nie znaczy, że stali się nie da, ale przy tak małej mocy i prędkości pasa nie spodziewaj się szału.

ODPOWIEDZ

Wróć do „MOJA KUŹNIA - my smithy”