Kuźnia Hal'a

Zdjęcia i opisy naszych kuźni.

Moderatorzy: Nomad, Nikiel, BANAN, Marcin

Awatar użytkownika
Haladdin

Kuźnia Hal'a

Post autor: Haladdin » 03 paź 2017, 19:08

Hej Wam,

Tak jak pisałem przy powitaniu, hobbystycznie zajmuje się kowalstwem i miałem w planach budowę własnego kącika, gdzie będę mógł mieć swój warsztat pracy. Zacząłem już przygotowania, może przed końcem jesieni uda się już mieć coś działającego, a na wiosnę skończone w 100%. Ogólnie mieszkam w Poznaniu, ale ze względu na bliskość dojazdu (1,5h, za rok już 1h, błogosławiona S5) oraz pracę zdalną nie jest to problem.

Generalnie wygląda to tak, że moi dziadkowie mieli spory ogród (2,5k metrów) a w nim, nazwijmy to, sieć kurników, wiat, szop i co dało się tam jeszcze postawić. Niby wszystko jest na planie zagospodarowania. I te właśnie budynki chce przekształcić w warsztacik, głównie kowalski ale nie tylko (generalnie lubię majsterkować we wszelakich dziedzinach). Problem polega na tym, że przez ten cały czas rodzice zrobili sobie z tego zbiorowisko wszystkiego, śmietnik i składzik. Na tym problemy się nie kończą, bo dziadek, główny wykonawca tych budynków, niestety, był wielkim zwolennikiem prowizorki, co widać na zdjęciach, ale niestety takie były czasy, to tak sobie radzili. Wszystko robiło się samemu, nawet poziomicę zrobił, ale źle, więc budynki też krzywe, robione na spadzie, nie na poziom. Ale trochę pracy i powinno się udać ;)

Oto kilka zdjęć, dość szczegółowo, przedstawiających sytuację:

Przejście do warsztatu, jeszcze zagracone, zamierzam to wszystko wykostkować, poprawić itp, z prawej strony będzie trochę miejsca, więc na mini galerię wyrobów jak znalazł:
DSC_0151.JPG
Jeszcze zagracony "budynek" gdzie będzie miał miejsce główny warsztat:
DSC_0155.JPG
Zdjęcie robione od strony poprzedniego budynku, na środku planuje mały placyk a z tej dobudówki, o ile nie zadecyduje jej wyburzyć, zrobię magazynek na narzędzia. Do ulicy z tego miejsca jest cały ogród do przebycia, ale, żeby nie było zbyt wiele ciekawskich ogrodzę całość jakimś reluflorem:
DSC_0156.JPG
Pod wiatą było tyle drewna, że można tym palić ze 2 zimy, oraz innych gratów:
DSC_0161.JPG
Wspominany placyk pomiędzy budynkami:
DSC_0168.JPG
Po wstępnym sprzątaniu:
DSC_0002.JPG
Tak wygląda teraz wiata po odgraceniu, niestety podłoga to jakaś wylewka, że aż się pozapadała, nie wiem jeszcze jak zostanie zrobiona nowa, ale z racji, że jest kilkanaście ton kostki brukowej myślałem o niej, wie ktoś czy to dobry pomysł? Na przykład wyłożyć taką ósemkę na wcześniej przygotowanym podłożu? Od przodu też zamierzam postawić ścianę:
DSC_0006.JPG
Okazało się, że znalazłem w środku sporo pustaków, które o dziwo nadają się jak ulał, część trzeba było przyciąć, nie są idealne, ale powinny wystarczyć:
DSC_0021.JPG
Podłoga nie jest w najlepszym stanie, a ścianę trzeba wznieść, żeby chociaż trochę wyciszyła hałas. Nie będzie to moja działalność, sąsiadów mam w porządku, ale po co robić sobie problemy? :)
DSC_0024.JPG
Ściana wstępnie wybudowana, teraz wystarczy wywalić obecny dach i zrobić nowy, na tej samej wysokości co budynek po lewej stronie:
DSC_0034.JPG
DSC_0038.JPG
Mam nadzieję, że uda mi się zrobić jeszcze ścianę od strony placyku oraz podnieść dach do końca jesieni :)

Co do podstawowych rzeczy kowalskich, udało mi się póki co pozyskać małe, 50kg, kowadło (mam zamiar jeszcze dozbroić się w 100-150kg), palenisko miał kolega, więc wystarczyło wymienić całą instalacje, niby z 66 roku ale działa znakomicie, tylko więcej koksu trzeba ładować, w te nowe od Peruna to wystarczyło mała kupkę usypać żeby rozbujać. Kupiłem też ponad 50 sztuk narzędzi kowalskich (przecinaki, przebijaki itp. gwoździownice itp) za całkiem przystępną cenę 800 zł, pewien majster dostał kiedyś zlecenie na wykucie 100 metrów płotu gdzieś do Niemiec, wynajął kowala, kupił mu narzędzia i tyle z nich korzystał, prawie nowe, więc jestem całkiem zadowolony, myślę, że dzięki nim będę w stanie wykuć sobie resztę :) Zdjęcia sprzętu niebawem.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 03 paź 2017, 20:00 przez Haladdin, łącznie zmieniany 3 razy.

habeer
Lokalizacja: Na Dolnym Śląsku piękne okolice, gmina Miękinia, Pisarzowice :)

Re: Kuźnia Hal'a

Post autor: habeer » 03 paź 2017, 19:27

a obrazków ni ma:(

Awatar użytkownika
BANAN
weteran forum
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Post autor: BANAN » 03 paź 2017, 19:29

Wstawiaj fotki w formie załącznika. Tak to o czym mamy gadać jak nic nie widać?
Kontakt 517355290

Awatar użytkownika
reneq

Post autor: reneq » 03 paź 2017, 19:37

Taki chaos tylko geniusz ogarnie!
BIURO TECHNICZNE Dokumentacje urządzeń dla Urzędu Dozoru Technicznego

Awatar użytkownika
Haladdin

Post autor: Haladdin » 03 paź 2017, 19:46

Hej,

Przepraszam, nie wiedziałem, że polityka Google nie udostępnia obrazków z dysku na zewnątrz, zmniejszyłem też rozmiary bo rozdzielczość była zbyt duża, redukcja o 3/4 powinna pomóc w szybszym wczytywaniu się obrazków :)

Awatar użytkownika
graffic
weteran forum

Post autor: graffic » 03 paź 2017, 20:21

Prawdziwe polskie Herkulanum :D poezja
zastanów się zanim pomyślisz

Awatar użytkownika
leonzlasu
forumoholik

Post autor: leonzlasu » 03 paź 2017, 20:55

Odwaliłeś kawał roboty, widać że masz motywacje do pracy.
Jestem ciekaw jak to będzie wyglądać za parę miesięcy.
Powodzenia

Awatar użytkownika
Aries
Moderator
Kontakt:

Post autor: Aries » 03 paź 2017, 21:34

Podziwiam zapał i kibicuję!
Zrobione lepsze niż doskonałe.
Obrazek

Awatar użytkownika
Bodar
weteran forum

Post autor: Bodar » 03 paź 2017, 21:56

Odgrzebane jak Pompeje, tylko "popiół" grubszego sortu :D

habeer

Post autor: habeer » 04 paź 2017, 22:22

jak juz tak historycznie cytujecie to nietaktem byłoby dodać, że istna stajnia Augiasza z początku, a teraz Panie błysk jak w sypialni u Kleopatry :)

Awatar użytkownika
graffic
weteran forum

Post autor: graffic » 05 paź 2017, 08:00

Habeer - a czymze Kleopatra świeciła ??? :D hehe

Awatar użytkownika
Bodar
weteran forum

Post autor: Bodar » 05 paź 2017, 16:31

Chyba miał na myśli "świątynię życia obdartą z sacrum" :D

Awatar użytkownika
graffic
weteran forum

Post autor: graffic » 05 paź 2017, 17:59

heheeheh :mrgreen:

habeer

Post autor: habeer » 05 paź 2017, 23:00

Graffic,czym Kleo świeciła? Ano Julka Cezara trza by zapytać :)

Awatar użytkownika
Haladdin

Post autor: Haladdin » 08 paź 2017, 13:25

Dziękuję :) Zgadza się, trochę roboty z tym jest i oby motywacja się utrzymała :!:

Swojego czasu jeździłem na wykopaliska, więc mogę śmiało stwierdzić, że to relikty sięgające czasów Kultury Pucharów Bydgoskich :lol:

Jak myślicie, wykostkowana podłoga kostką (ósemką) z odpowiednim podkładem zda egzamin? W każdym razie to chyba ciągle lepsza opcja niżeli ziemia z 2 centymetrową wylewką :) W tym tygodniu będę robić dach, postaram się też wrzucić skompletowane do tej pory narzędzia.

ODPOWIEDZ

Wróć do „MOJA KUŹNIA - my smithy”