Siedliszcze Wilgi

Zdjęcia i opisy naszych kuźni.

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

graffic

Re: "Warsztacik" Wilgi

Post autor: graffic » 09 mar 2019, 10:19

Fabiusz - a nie prościej, pomyśleć bez przekombinowania ??

Bodarowi idzie o to że tak naprawdę nie wykorzystujesz możliwości wentylatora - i spora ilość powietrza jest marnowana na przetłoczenie przez "wąskie gardło"

to że coś działa nie oznacza że jest dobre - oznacza tylko, że działa :P
(taka zabawna analogia - jak masz miażdżycę i zapchane żyły - niby też działasz, ale czy dobrze ???)

Awatar użytkownika
Fabiusz
Posty: 69
Rejestracja: 09 mar 2017, 17:48
Lokalizacja: Piła

Re: "Warsztacik" Wilgi

Post autor: Fabiusz » 10 mar 2019, 00:55

graffic pisze:
09 mar 2019, 10:19
Fabiusz - a nie prościej, pomyśleć bez przekombinowania ??

Bodarowi idzie o to że tak naprawdę nie wykorzystujesz możliwości wentylatora - i spora ilość powietrza jest marnowana na przetłoczenie przez "wąskie gardło"

to że coś działa nie oznacza że jest dobre - oznacza tylko, że działa :P
(taka zabawna analogia - jak masz miażdżycę i zapchane żyły - niby też działasz, ale czy dobrze ???)
Ciekawe porównanie, doprecyzuję troszkę żebyście mnie nie prześwięcili, tak jak pisałem jest to zdjęcie z pierwszego wydania w nowej kotlinie, (wcześniej było, można to nazwać bezpośrednie połączenie) teraz nowa dmuchawa ma za dużo mocy i nie bardzo pasuje mi zwiększać przepływu, bo w tym przypadku mam idealną temperaturę, więc zamontowałem zawór na dwa cale, by jeszcze trochę stłamsił nadmuch w przypadku, w którym nie potrzebuję większego przelotu powietrza.
Wybaczone?
Duże dziecko duże zabawki

graffic

Re: "Warsztacik" Wilgi

Post autor: graffic » 10 mar 2019, 08:16

Fabiusz pisze:
10 mar 2019, 00:55
Wybaczone?
Prawie :D - wrzuć foty obecnego rozwiązania i będzie Ci wybaczone całkowicie :mrgreen:

a co do zbyt dużej ilości powietrza - wszystko zależy co się robi - ja mam dość mocno przewymiarowany wentylator - ale dobierany celowo - w trybie normalnej pracy ok 30 % powietrza jest wyrzucane na zewnątrz (jako chłodzenie kotliny) - ale dość często grzeje grube pręty - wiec przymykam i w krótkim czasie mam nagrzany element

Awatar użytkownika
Bodar
weteran forum
Posty: 4298
Rejestracja: 01 sty 2014, 11:21
Lokalizacja: Szprotawa

Re: "Warsztacik" Wilgi

Post autor: Bodar » 10 mar 2019, 08:36

Fabiusz pisze:
10 mar 2019, 00:55
/.../ Wybaczone?
Może dla graffica, dla mnie wcale :D
Wyważałeś otwarte drzwi. Wystarczyło na zewnętrzną oś klapki (rozwiązanie Banana) założyć sprężynkę i masz gotową regulację nadmuchu.

graffic

Re: "Warsztacik" Wilgi

Post autor: graffic » 10 mar 2019, 14:04

Bodar - czepiasz się :P

zobaczysz - za jakiś czas i tak kolega Fabiusz dojrzeje do zmian ... jak wielu hihihihi

Awatar użytkownika
Bodar
weteran forum
Posty: 4298
Rejestracja: 01 sty 2014, 11:21
Lokalizacja: Szprotawa

Re: "Warsztacik" Wilgi

Post autor: Bodar » 10 mar 2019, 18:20

graffic pisze:
10 mar 2019, 14:04
Bodar - czepiasz się :P
Przynajmniej nikt nie zarzuci mi że nic nie robię, nie zmienia to faktu, że wierzę w Fabiusza :)

Awatar użytkownika
Wilga
Posty: 412
Rejestracja: 21 sie 2018, 13:27
Lokalizacja: ok.Bielska

Re: "Warsztacik" Wilgi

Post autor: Wilga » 17 mar 2019, 12:39

Wczorajsze kucie , jeszcze w grillu poszło chyba lepiej niż poprzednie , powoli kompletuje materiał na kotlinę więc za niedługo będzie istna rewolucja przemysłowa u mnie (łącznie z przejściem na koks) 8) :mrgreen: . Pytanie pierwsze czy pomiędzy kuciem kiedy stal jest ciemno żółta , a biała jest duża różnica w jej kowalności ? Zauważyłem bowiem że nieważne ile drewna wrzucę i nawet jak pompuje z całej siły mam maks żółty :?: .poza tym tym razem wyszedł z pod młotka łom , młotek i przecinak . W prawdzie małe ,ale jednak cieszy ;) , młotek ze starego murarskiego hartowany (z czerwonego) w kałuży :P (prawie jeziorko )i odpuszczany 1 h 20 min w piekarniku w 200*C , przecinak stal 45 (wymiary 15x10x90 ) hartowana z ciem .pomarańczowego ostatnie 2-3 cm i postarałem się odpuścić ciepłem zwrotnym ale pilnik nie chciał brać końcówki więc odpuściłem jeszcze raz z młotkiem . i łom jeszcze do wykończenia brzeszczotem i pilnikiem (postanowiłem że będę używał jak najmniej nowych narzędzi ) zrobiony z pręta zbrojeniowego fi 15 długość ok 45 cm , przyda się do remontu ;) .
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Aries
Moderator
Posty: 2880
Rejestracja: 15 wrz 2011, 21:55
Lokalizacja: Jędrzejewo
Kontakt:

Re: "Warsztacik" Wilgi

Post autor: Aries » 17 mar 2019, 14:35

No i pięknie! Tym bardziej, że ty na drewnie grzejesz jeśli dobrze zrozumiałem. Co do kowalności, to oprócz temperatury ważny jest też gatunek stali. Są np. takie, które w wyższej temperaturze stają się niekowalne a wręcz kruche i przy uderzeniu młotkiem pękają. Z pewnością spece od robienia ostrzy i narzędzi powiedzą o ty więcej i lepiej. Ćwiczyć dalej!
"Gdy trudu brak, maestrii brak"
Lipali

Awatar użytkownika
Bodar
weteran forum
Posty: 4298
Rejestracja: 01 sty 2014, 11:21
Lokalizacja: Szprotawa

Re: "Warsztacik" Wilgi

Post autor: Bodar » 19 mar 2019, 08:22

Na drewnie jasnożółty kolor to bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę jego kaloryczność w porównaniu
do węgla drzewnego czy koksu :)

- drewno suche liściaste średnio 15 -16 MJ
- węgiel drzewny ca. 29 MJ, podobnie koks (do 30 MJ)

sam widzisz różnicę, ale jak się chce to i na przysłowiowych szyszkach można być kowalem :)

Awatar użytkownika
leonzlasu
arcyforumoholik
Posty: 2080
Rejestracja: 30 gru 2016, 14:44
Lokalizacja: Prądówka

Re: "Warsztacik" Wilgi

Post autor: leonzlasu » 19 mar 2019, 19:35

O coraz bardziej odważne i udane realizacje ;)

Awatar użytkownika
Wilga
Posty: 412
Rejestracja: 21 sie 2018, 13:27
Lokalizacja: ok.Bielska

Re: "Warsztacik" Wilgi

Post autor: Wilga » 24 mar 2019, 12:59

Ostatnio chciałem przekuć sobie stare obcęgi na kleszcze do kwadratów - poza tym koniec szczęk był wykruszony więc się do niczego nie nadawały . Jednak podczas kucia na początku (barwa jasno czerwona w słońcu - brak cienia) przy 2-3 uderzeniu powstało pęknięcie .Czy jest to moja wina czy też możliwe jest aby to wcześniej już będące wykruszenie , było dłuższe :?:

Poza tą smutną wiadomością , wykułem listek tym razem już nie płaski tylko pofalowany ,oraz zacząłem wykuwać krzyżyk z kawałka balustrady od dziadka . wystąpił jednak problem z jego przebiciem bo bardziej tępił się gwóźdź niż wchodził w materiał :? . Nit zrobiłem z kawałka zbrojeniówki i chyba nawet się udał . Mam w końcu pocięte elementy na kotlinę i tylko czekam na lepszą pogodę aby pospawać i załatwić jakąś dmuchawę i stół ;) . Potem zacznę myśleć o pieńku pod płytę a może i nawet kowadle - kto wie . Dowiedziałem się jeszcze że od lipca państwo dofinansowuje comiesięcznie kowali poniżej 18 :mrgreen: . Dziękuje za porady - Bodar wczoraj osiągnąłem na kawałku płaskownika (15 x 4) wieczorem barwę jasnożółtą na granicy białego - to było kucie :) jako wzorzec po części obrałem Darę , Leon - odważne - może tak , ale niestety młotek nie udany miękki wyszedł ,
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 24 mar 2019, 16:28 przez Wilga, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
leonzlasu
arcyforumoholik
Posty: 2080
Rejestracja: 30 gru 2016, 14:44
Lokalizacja: Prądówka

Re: "Warsztacik" Wilgi

Post autor: leonzlasu » 24 mar 2019, 15:20

:D

Awatar użytkownika
Aries
Moderator
Posty: 2880
Rejestracja: 15 wrz 2011, 21:55
Lokalizacja: Jędrzejewo
Kontakt:

Re: "Warsztacik" Wilgi

Post autor: Aries » 24 mar 2019, 21:19

Krzyżyk całkiem fajnie wyszedł. Będzie jakaś zawieszka?
"Gdy trudu brak, maestrii brak"
Lipali

Awatar użytkownika
Wilga
Posty: 412
Rejestracja: 21 sie 2018, 13:27
Lokalizacja: ok.Bielska

Re: "Warsztacik" Wilgi

Post autor: Wilga » 31 mar 2019, 14:55

Wczoraj pospawałem kotlinę wyszło trochę słabo bo okazało się że suche elektrody się skończyły i spawałem mokrymi :( - mimo to w miarę trzyma .Moja kotlina ma wymiary ok 150 x 100 x 50 wys. (rura powietrza 60 mm ) w dnie otwory 9 x fi 10
Dodatkowo skończyłem krzyżyk - będzie bez zawieszki i zdecydowałem , że bez wgłębień , zastanawiam się czy nałożyć wosk pszczeli .Test przecinaka wyszedł bardzo dobrze ,tnie doskonale , a na końcu mięciutki :) , młotek niestety nie wyszedł więc wykończyłem go pilnikiem , wyszlifowałem i idzie do hartowania - tym razem na magnes :| . Oprócz tego od wujka stolarza dostałem parę metrów desek jesionowych - wujek mówi że miały być z tego obrazki wyfrezowane , ale drzewo jest zaparzone (czyt . ciemniejsze) i źle by wyglądało . Najdłuższe mają metr i są szerokie na 40 cm :D .
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Wilga
Posty: 412
Rejestracja: 21 sie 2018, 13:27
Lokalizacja: ok.Bielska

Re: "Warsztacik" Wilgi

Post autor: Wilga » 06 maja 2019, 20:49

Dziś pierwsze testy paleniska sie odbyły . Nie dużo bo muszę oszczędzać palec po wypadku , A więc tak węgiel drzewny ,dmuchawa - stara suszarka , stół - od cyrkularki , kotlina zespawana z paru rurek ceownika i dospawane uszy , blat z płyt stalowych . Okazało się że suszarka jest za mocna na drzewny więc przymknąłem trochę przepust :> . Dało rade upalić kawałek pilnika ok 8 x 8 mm , pomysł z popielnikiem na zasuwkę też się sprawdził . Czekam na testy na koksie .

Póki co wykułem nożyk z łożyska zahartowałem prymitywnym sposobem w wodzie - nie było oleju więc starałem się to robić etapami i delikatnie , tylko ostrze jelec jest na tyle miętki , że można będzie wywiercić otwór pod pin. przekułem także przecinak i dospawałem do niego rączkę , poprawiałem " obróbkę cieplną " :) . Zacząłem spęczać pręt 20 [] z 45 na młotek kulisty i szło całkiem dobrze .Oczywiście wszystko ma swój koniec mnie uziemił brak opału :( -ZNOWU ....
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

ODPOWIEDZ

Wróć do „MOJA KUŹNIA - my smithy”