Kuźnia Larik

Zdjęcia i opisy naszych kuźni.

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

graffic

Re: Kuźnia Larik

Post autor: graffic » 16 mar 2020, 21:29

problemem jest średnica przewodu odprowadzającego dym - min. 160 mm, a przy tej wielkości fi ok 200-250 mm powinno być

rzecz lezy w ilości dymu na początku rozpalania - później jest lepiej jak się rozgrzeje - ale przez pierwsze pół godziny się udusisz dymem

możesz poprawić sytuację zakładając nasadę lub jeszcze lepiej zakładając na dachu wentylator wyciągowy - inaczej nic z tego nie będzie - sorry (zwykła fizyka)

Larik
Posty: 139
Rejestracja: 11 lut 2020, 09:11
Lokalizacja: Ciche

Re: Kuźnia Larik

Post autor: Larik » 16 mar 2020, 22:06

A jezeli chodzi o ten wyciag to jakis konkretny proponujesz?
Znalazłem coś takiego
https://m.ceneo.pl/16571749#tab=spec
Tylko ze temp pracy wydaje mi sie za niska, z tego co zauważyłem to ten okap dość chętnie się nagrzewa.

Awatar użytkownika
Bodar
weteran forum
Posty: 4298
Rejestracja: 01 sty 2014, 11:21
Lokalizacja: Szprotawa

Re: Kuźnia Larik

Post autor: Bodar » 16 mar 2020, 22:10

Nie będę powtarzał za graffic'iem, dodam tylko że sytuację można jeszcze poprawić przez zastosowanie coś na wzór dyfuzora tyle że o stałym przekroju.

Może to być rura lub profil stalowy o rozmiarze poprzecznym (fi) ok. 100 mm i długości ok. 500 mm, zawieszony pionowo 20 -30 cm nad paleniskiem. Te rozwiązanie zastosowałem u siebie mając również problem z kominem o małym przekroju. Po rozgrzaniu się zasysa spaliny i "wyrzuca" je do komina, robi naprawdę dobrą robotę.
dyfuzor.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

graffic

Re: Kuźnia Larik

Post autor: graffic » 16 mar 2020, 22:30

Larik pisze:
16 mar 2020, 22:06
A jezeli chodzi o ten wyciag to jakis konkretny proponujesz?
Znalazłem coś takiego
https://m.ceneo.pl/16571749#tab=spec
Tylko ze temp pracy wydaje mi sie za niska, z tego co zauważyłem to ten okap dość chętnie się nagrzewa.
To jest wentylator wentylacyjny.. szukaj spalinowego

Bodar - dyfuzor jest bardzo dobrym rozwiazaniem - ale komin ma 12 metrow - nie wiem czy to uciagnie (opor) trzeba by bylo sprawdzic komin - jesli to jest stary przewod wentylacji grawitacyjnej to bedzie o przekroju 14x14 co jest naprawde niewielkie - jesli jest spalinowy to ma 14x20 lub 20x20 lub 24x24 - jesli bedzie mial duzy przekroj wowczas pozostanie kwestia zwiekszenia otworu w okapie i dodanie np dyfuzora

Larik
Posty: 139
Rejestracja: 11 lut 2020, 09:11
Lokalizacja: Ciche

Re: Kuźnia Larik

Post autor: Larik » 16 mar 2020, 22:30

Ciekawy pomysł napewno sprobuje ;) W końcu chciałbym móc ponaparzac tym młotkiem :P
Czyli tak... dobrze rozumie? żaden wyciag silnikowy zamontowany pomiedzy okapem a pinem kominowy nie wchodzi w gre?.
Bo właśnie nad tym sie zastanawiałem

graffic

Re: Kuźnia Larik

Post autor: graffic » 16 mar 2020, 22:34

Sprawdz komin - jesli to jest kanal wetylacji grawitacyjnej to jest maly - jedyny wentylator jaki mozesz zalozyc to na nasadzie komina ( przy okazji wentylator bedzie musial miec duzy sprez) - przy duzym przekroju da rade wentylator w pomieszczeniu (choc lepszy jest wyciagowy na gorze)

Larik
Posty: 139
Rejestracja: 11 lut 2020, 09:11
Lokalizacja: Ciche

Re: Kuźnia Larik

Post autor: Larik » 16 mar 2020, 22:35

graffic pisze:
16 mar 2020, 22:30
Larik pisze:
16 mar 2020, 22:06
A jezeli chodzi o ten wyciag to jakis konkretny proponujesz?
Znalazłem coś takiego
https://m.ceneo.pl/16571749#tab=spec
Tylko ze temp pracy wydaje mi sie za niska, z tego co zauważyłem to ten okap dość chętnie się nagrzewa.
To jest wentylator wentylacyjny.. szukaj spalinowego

Bodar - dyfuzor jest bardzo dobrym rozwiazaniem - ale komin ma 12 metrow - nie wiem czy to uciagnie (opor) trzeba by bylo sprawdzic komin - jesli to jest stary przewod wentylacji grawitacyjnej to bedzie o przekroju 14x14 co jest naprawde niewielkie - jesli jest spalinowy to ma 14x20 lub 20x20 lub 24x24 - jesli bedzie mial duzy przekroj wowczas pozostanie kwestia zwiekszenia otworu w okapie i dodanie np dyfuzora
Jutro to sprawdze, napewno w kominie mam dwa piony wentylacyjne i jeden spalinowy.

graffic

Re: Kuźnia Larik

Post autor: graffic » 16 mar 2020, 22:36

Pytanie do ktorego jestes wpiety...

Larik
Posty: 139
Rejestracja: 11 lut 2020, 09:11
Lokalizacja: Ciche

Re: Kuźnia Larik

Post autor: Larik » 16 mar 2020, 22:41

Ok, pokazaliscie mi pare mozliwosci może się uda, zacznę od sprawdzenia komina i zmiany przekroju rury wentylacyjnej dziekuje:D

Larik
Posty: 139
Rejestracja: 11 lut 2020, 09:11
Lokalizacja: Ciche

Re: Kuźnia Larik

Post autor: Larik » 16 mar 2020, 22:42

Nie no spalinowy tego akurat jestem pewien

Awatar użytkownika
Aries
Moderator
Posty: 2880
Rejestracja: 15 wrz 2011, 21:55
Lokalizacja: Jędrzejewo
Kontakt:

Re: Kuźnia Larik

Post autor: Aries » 17 mar 2020, 20:24

A jak połączyłeś przewód kominowy z okapem?
"Gdy trudu brak, maestrii brak"
Lipali

Larik
Posty: 139
Rejestracja: 11 lut 2020, 09:11
Lokalizacja: Ciche

Re: Kuźnia Larik

Post autor: Larik » 17 mar 2020, 20:34

Tak przekrój 200 zrobił naprawde porządna robote, zabiore sie jeszcze za ten dyfuzor, tylko musze zdobyć materiały :D
A taką ciekawostką pomierzyłem ten komin i okazał sie niestandardowy przekroj 15x27

graffic

Re: Kuźnia Larik

Post autor: graffic » 17 mar 2020, 21:14

nie jest to wymiar niestandardowy - mieści się w zakresie błędu murarskiej - cegła ma 25 cm - zależy jak były ułożone - generalnie jest to prostokąt na 1/2x1 cegła - typowy przekrój dla komina spalinowego starego typu - teraz muruje się bardziej symetryczne, zbliżone do kwadratu, lub na kształtkach kominowych (też kwadratowych) - lub z wkładami kominowymi (ceramicznymi, betonowymi lub metalowymi)

jak się domyślam - kanał węższym bokiem jest od strony pomieszczenia - będziesz musiał rozkuć wlot na maksymalną szerokość (15-16 cm) i większą wysokość (min. 20 cm, optimum 25 cm) - jak to zmienisz będziesz miał - przy otworze 15x25 cm - ponad 4,5 razy większą powierzchnię ujścia do komina - powinno dać to radę - jeśli nie pomyślimy jak wspomóc ciąg

Larik
Posty: 139
Rejestracja: 11 lut 2020, 09:11
Lokalizacja: Ciche

Re: Kuźnia Larik

Post autor: Larik » 17 mar 2020, 23:16

Zastosowałem rure spiro średnica 200, co prwda uzyskałem trochę mniejsza powierzchnię niż otwór 15x25 ale podczas próbnego rozpalania nawet dawało rade.
Zobaczymy co się będzie działo jak porządniej doładuje do pieca 8)... dzięki za pomoc :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

lachim
Posty: 549
Rejestracja: 07 lut 2016, 19:26
Lokalizacja: Skórka
Kontakt:

Re: Kuźnia Larik

Post autor: lachim » 19 mar 2020, 07:29

ciągu nie ma... 100 mm rura to mało. ja miałem 160 i też dym wracał. jak na moje zbyt kanciaty okap - jak bedzie przypominał graniastosłup pójdzie lepiej, z moich doświadczeń za słabo nagrzewa się blacha okapu i nie wytwarza ciągu do komina. Sam zrobiłem taki prostopadłościenny i nie działał. Przeszedłem na rozwiązanie podobne jak u Torbjörn Åhman (YT) i działa doskonale, odsysa dym zdecydowanie lepiej niż okap. Przy rozpalaniu mały płomień nagrzwa już rurę i działa...

ODPOWIEDZ

Wróć do „MOJA KUŹNIA - my smithy”