Dobre bo zrobione samodzielnie :-)

Zdjęcia i opisy naszych kuźni.

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

TheEbola
Posty: 15
Rejestracja: 04 paź 2023, 09:56
Lokalizacja: Toszek

Re: Dobre bo zrobione samodzielnie :-)

Post autor: TheEbola » 12 paź 2023, 10:28

Saduria pisze:
11 paź 2023, 15:31
Co do pieńków to zdania są podzielone. Jedni twierdzą, że lipa (jest miękka - lepiej pochłonie drgania) inni że dąb (twardy i ciężki - dłużej wytrzyma, odda energię). Przy naszym kuciu, co masz na podwórku lub do czego masz dostęp będzie dobre. To samo dotyczy pieńków z kantówek. W mieście łatwiej o takie drewno niż o pieniek. Najczęściej będzie to sosna i dobrze.
To nie jest "rocket science" ma się trzymać stabilnie i służyć jako podstawa do kowadła. Byleby dobrze było skręcone/sklejone (na obręcze czy na pręty gwintowane).
Ważna jest wysokość, żeby dobrze się pracowało. Płaszczyzna kowadła na wysokości krocza lub na opuszczoną rękę zwiniętą w pięść. Pięść powinna oprzeć się na bitni kowadła. W zależności od tego jakie masz kowadło tak musisz dopasować wysokość pieńka.
Lepiej skupić się na ergonomi i dorobić sobie uchwyty pod narzędzia, zwrócić uwagę, żeby śruby czy opaski nie miały ostrych krawędzi i nie kaleczyły.
Takie jest moje zdanie. Mam takie pieńki jakie były dostępne u leśniczego czyli sosna i dąb. Na sośnie stoi duże kowadło, bo... miała większą średnicę.

Sorry Andrzej, nie zauważyłam, że dyskusja jest w twoim temacie. Niech sobie Ebola poczyta i wyrzucę.

No pieniek już mam musze go tylko wypoziomować i wyciąć, ale dzięki za radę bo wysokość określić dobrze wiedzieć. Co do takich składanych fakt wyglądają ciekawie ale to może na następne kowadło jak uda mi się zdobyć w jakiś magiczny sposób ;) niemniej dzięki za informacje, zwłaszcza te z wysokością bo to tez gdzieś tam mnie zastanawiało ;)

Awatar użytkownika
ALK
Posty: 142
Rejestracja: 13 mar 2021, 21:57
Lokalizacja: Gdynia

Re: Dobre bo zrobione samodzielnie :-)

Post autor: ALK » 12 paź 2023, 19:33

Ja właśnie w trakcie budowy jestem kolejnej podstawy :) kowadło spore więc i podstawa wyszła "po byku" 60X45 cm zostały mi jeszcze opaski do zrobienia. To co warto zrobić to dobrze naolejować drewno ja używałem oleju TUNG wlałem tego prawie 2 litr w te klocki :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

TheEbola
Posty: 15
Rejestracja: 04 paź 2023, 09:56
Lokalizacja: Toszek

Re: Dobre bo zrobione samodzielnie :-)

Post autor: TheEbola » 13 paź 2023, 11:09

Wygląda to ciekawie. W przyszłości (czyli jak utnę kawałek szyny) aż mnie korci spróbować zrobić coś w podobnym wykonaniu. Na razie mam spory pieniek ucięty, ale na nowej hali to już obowiązkowo ;D Dzięki za radę ;)

aramus
Posty: 88
Rejestracja: 11 cze 2018, 08:37
Lokalizacja: Strzegom

Re: Dobre bo zrobione samodzielnie :-)

Post autor: aramus » 16 gru 2023, 16:06

ALK pisze:
12 paź 2023, 19:33
Ja właśnie w trakcie budowy jestem kolejnej podstawy :) kowadło spore więc i podstawa wyszła "po byku" 60X45 cm zostały mi jeszcze opaski do zrobienia. To co warto zrobić to dobrze naolejować drewno ja używałem oleju TUNG wlałem tego prawie 2 litr w te klocki :)
nie było potrzeby :)

buskeros
Posty: 100
Rejestracja: 28 sie 2017, 20:07
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Dobre bo zrobione samodzielnie :-)

Post autor: buskeros » 28 gru 2023, 17:17

Gratulacje.

plewa
Posty: 108
Rejestracja: 07 maja 2017, 12:37
Lokalizacja: konin

Re: Dobre bo zrobione samodzielnie :-)

Post autor: plewa » 05 kwie 2024, 22:26

Bardzo ładnie

ODPOWIEDZ

Wróć do „MOJA KUŹNIA - my smithy”