Kuźnia Ostrego :D

Zdjęcia i opisy naszych kuźni.

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Ostry
Posty: 14
Rejestracja: 31 maja 2022, 22:36
Lokalizacja: Łomża

Kuźnia Ostrego :D

Post autor: Ostry » 24 lis 2022, 21:31

Kuźnia moja znajduje się póki co na podwórku teścia, nie mogę jej zatem wykonać tak jak bym chciał, a muszę tak jak pozwala otoczenie. Nic co mógłbym pokazać póki co. Postanowiłem pochwalić się za to "tymczasowym" piecem który został na dłużej. :D Gdy nad nim pracowałem, robiłem go z tego co mam pod ręką, w myśl "pierwszy mi nie wyjdzie, zrobię go szybciej, z mniejszą estetyką, wyciągnę wnioski i drugi będzie świetny" :P Okazało się jednak, że wyszedł za pierwszym razem. A wszystko dzięki informacjom zawartym na forum, skoro mi się udało, znaczy że nie tylko macie ogromną wiedzę ale również potraficie ją przekazać. :D To tak. Długość 40 cm, średnica (przybliżona ponieważ przekrój nie jest okrągły a delikatnie zaokrąglony) to około 15 cm, zrobiony z blachy po beczce wyłożonej od wewnątrz watą ceramiczną grubości 25 mm. Palnik z rury średnicy 5 cm, długość około 50 cm. Zaślepiona blachą z wywierconymi dziewięcioma dziurami 5 mm. Dolot gazu od góry pod kątem 45 stopni, wcześniej wlot powietrza, które bierze się z małej elektrycznej dmuchawy od liści. Gaz regulowany zaworem, dmuchawa z regulacją. Podczas testowania wyszło na jaw, że:
- minimalne ustawienia dmuchawy i gazu dające niebieski płomień nagrzeją również duże kawałki stali a nie przegrzeją mniejszych i cieńszych,
- po podkręceniu pieca, w środku kawałek stali 3x3x6 cm się topi.
- aby równomiernie rozgrzewać piec palnik jest ustawiony pod delikatnym kątem w stronę tyłu zaślepionego watą i w stronę boku.
A oto krótkie nagranie odpalonego piecyka.
https://youtube.com/watch?v=Pw1LRTT37Eg&feature=share

Awatar użytkownika
Bodar
weteran forum
Posty: 4298
Rejestracja: 01 sty 2014, 11:21
Lokalizacja: Szprotawa

Re: Kuźnia Ostrego :D

Post autor: Bodar » 25 lis 2022, 09:12

Prowizorki z natury są trwałe, a tym bardziej udane :D
Jestem bardziej miłośnikiem czadu z koksu ale twój piecyk ma moc i to się podoba.
A jak tam zużycie gazu? Na ile godzin starcza butla 11 kg?

Ostry
Posty: 14
Rejestracja: 31 maja 2022, 22:36
Lokalizacja: Łomża

Re: Kuźnia Ostrego :D

Post autor: Ostry » 25 lis 2022, 12:32

Pracując oszczędnie około 12/15 godzin. Jak go mocno podkręcam to tak 8/10. Godziny pracy są liczone tak na oko, zużyłem w nim dopiero 2 butle, z czego przynajmniej połowa pierwszej była zużyta na testowanie go.

ODPOWIEDZ

Wróć do „MOJA KUŹNIA - my smithy”