Witam serdecznie!

"... parę słów o sobie, najpierw"

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

ktos0
Posty: 4
Rejestracja: 25 paź 2021, 20:47
Lokalizacja: Żywiec

Witam serdecznie!

Post autor: ktos0 » 11 lis 2021, 21:26

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów i dziękuję za przyjęcie do waszej grupy :mrgreen:

Trafiłem w sumie tutaj przez poszukiwania odpowiedzi na pytanie jak zrobić piec gazowy, a jak trafiłem w tematykę? Cóż... pewnie spora część grona grupy jest również rekonstruktorami więc sami zrozumieją 8) Ogólnie to przygoda z kuciem zaczęła się w tym roku kiedy postanowiłem zrobić sobie zbroje do walk turniejowych (uprzedzając pytania nie jest jeszcze gotowa) w paru wariantach. Póki co leci z HF50 0,5mm (wiem, mega cienka ale chce zobaczyć jak będzie się zachowywała i ile wytrzyma) ale bez pieca jednak się nie obejdzie żeby wygrzać blachę, a acetylentu trochę się obawiam :P

Na koniec jeszcze raz serdecznie dziękuję wam za przyjęcie mnie do tak wspaniałego forum, na którym jak widzę atmosfera jest genialna, a studnia wiedzy jest bezdenna!

Awatar użytkownika
Saduria
forumoholik
Posty: 1731
Rejestracja: 07 paź 2016, 08:15
Lokalizacja: Gdynia

Re: Witam serdecznie!

Post autor: Saduria » 12 lis 2021, 06:21

Cześć, witamy na FK :)

Awatar użytkownika
bey
arcyforumoholik
Posty: 2681
Rejestracja: 31 sie 2009, 07:20
Lokalizacja: Bronisze
Kontakt:

Re: Witam serdecznie!

Post autor: bey » 12 lis 2021, 10:03

:P
Czy ktoś mi może wytłumaczyć jak to jest teraz z tą rekonstrukcją?
HF50 i palnik gazowy są mało rekonstrukcyjne, równie dobrze można by zrobić z tworzywa sztucznego i pomalować srebrzanką. Niektóre tworzywa sztuczne mają niesamowitą wytrzymałość i są bardzo lekkie :P
Lepsze jest wrogiem dobrego

Lesio
Posty: 737
Rejestracja: 01 kwie 2018, 17:02
Lokalizacja: Kraków

Re: Witam serdecznie!

Post autor: Lesio » 12 lis 2021, 16:18

Witaj i korzystaj z doświadczenia kolegów .

ktos0
Posty: 4
Rejestracja: 25 paź 2021, 20:47
Lokalizacja: Żywiec

Re: Witam serdecznie!

Post autor: ktos0 » 13 lis 2021, 22:30

bey pisze:
12 lis 2021, 10:03
:P
Czy ktoś mi może wytłumaczyć jak to jest teraz z tą rekonstrukcją?
HF50 i palnik gazowy są mało rekonstrukcyjne, równie dobrze można by zrobić z tworzywa sztucznego i pomalować srebrzanką. Niektóre tworzywa sztuczne mają niesamowitą wytrzymałość i są bardzo lekkie :P
Wiesz co... Przede wszystkim rekonstrukcja to rekonstrukcja, a nie życie w wiekach ciemnych więc czemu nie korzystać z dobrodziejstw naszych czasów :P tak samo jest ze strojami, większość to maszynowe szycia, ręczne wykańczanie. A jak pytasz o stal i palnik gazowy to nikt przecież nie będzie wytapiał w dymarkach stali, budował młynu kowalskiego na rzece, zakładał cechu, etc. Patrz na niektóre zbroje, które są wykonywane z tytanu, średnio się to ma do historyczności ale i tak większość sprzętu nie jest robiona 1:1 historycznie, chyba że ktoś taki sobie zapragnie na jakieś ultra historyczne imprezy albo dla szpanu. Wystarczy, że uwzględnisz jedną rzecz, rycerz to był poniekąd synonim ciężkiego konnego więc gdzie te konie, dynksy na drzewcówke, ostrogi i inne... Albo patrząc na wczesne pretensjonalne czasami są ukryte maski pod kolczą bo ich nie było, ale nikomu nie przeszkadzają rękawice i karwasze skórzane, czy zbroje motocyklowe na plecach, nogach. Kwestia taka, że do czego innego używany jest aktualnie ten sprzęt i narażony jest na inne obrażenia niż w tamtych czasach więc to co działało wtedy nie do końca zadziała teraz i odwrotnie. Niektóre elementy zbroi były przede wszystkim wykonywane z duużo grubszych blach, nawet grubszych niż te, które używane są w bohuratch.

Wybacz, że się tak rozpisałem ale jakoś tak :lol:

Awatar użytkownika
bey
arcyforumoholik
Posty: 2681
Rejestracja: 31 sie 2009, 07:20
Lokalizacja: Bronisze
Kontakt:

Re: Witam serdecznie!

Post autor: bey » 14 lis 2021, 11:07

Rekonstrukcja, to odtwarzanie. Chcesz robić broń zbroje, to te technologie, którymi to było robione są dostępne. Jeżeli nie odtwarzasz, to już nie możesz tego nazywać rekonstrukcją. I nie wiem skąd ci się wziął ten tekst o życiu w wiekach ciemnych. Korzystaj sobie z dobrodziejstw współczesności, ale nie nazywaj tego rekonstrukcją.
A piechota w „wiekach ciemnych” też istniała :P
Lepsze jest wrogiem dobrego

ktos0
Posty: 4
Rejestracja: 25 paź 2021, 20:47
Lokalizacja: Żywiec

Re: Witam serdecznie!

Post autor: ktos0 » 14 lis 2021, 12:07

Wieki ciemne było z przymrużeniem oka. Ale idąc twoim tokiem, to w sumie w rekonstrukcji nie ma rekonstrukcji skoro szycie maszynowe, skoro hełmy spawane od środka (oprócz żebrowych), skoro ktoś grzeje blachę palnikiem, a miecze są tępe? Albo strzelanie ślepakami jak w przypadku reko I i II wojny i tak była piechota zbrojną ale też była zupełnie inaczej uzbrojona niż konna. Pokaż mi chociaż 1 turniej gdzie ludzie mają pod blachami kolczą i są uzbrojeni jak w tamtych czasach to Ci przyznam rację 😜 Tak samo jest z rekonstrukcjami zniszczonych budynków przez czas, nie widziałem jeszcze żeby konserwator zabronił komuś używać nowoczesnych zapraw, materiału i sprzętu i do renowacji kazał używać narzędzi z okresu powstania budynku pod warunkiem, że narzędzia te zostały wykonane w taki sam sposób jaki były wykonywane w tamtych czasach, bez sensu.

Awatar użytkownika
bey
arcyforumoholik
Posty: 2681
Rejestracja: 31 sie 2009, 07:20
Lokalizacja: Bronisze
Kontakt:

Re: Witam serdecznie!

Post autor: bey » 14 lis 2021, 15:08

Ale jak był dom z cegły, to konserwator nie pozwoli go z gazobetonu rekonstruować. :P
Jest wielu rekonstruktorów, którzy w ręcznie szytych ciuchach biegają. Rozumiem, że łatwiej i taniej jest zamówić u krawcowej, ale to już nie rekonstrukcja. Rekonstrukcja, jest wtedy, kiedy jak najbardziej się zbliżasz do oryginału :P
Lepsze jest wrogiem dobrego

ktos0
Posty: 4
Rejestracja: 25 paź 2021, 20:47
Lokalizacja: Żywiec

Re: Witam serdecznie!

Post autor: ktos0 » 14 lis 2021, 15:47

No i tutaj się z tobą zgodzę, że zbliżasz się jak najbardziej do oryginału :) i również masz rację, że z gazobetonu nie pozwoli, a cegłę to też nie każdą pozwoli ale nie będzie Ci kazał jej własnoręcznie wypalać w piecu wedle dawnej receptury :D Jeśli chcesz to możemy na PW popisać bo to jednak forum kowalskie i daleko odchodzimy od tematyki forum :P

Awatar użytkownika
bey
arcyforumoholik
Posty: 2681
Rejestracja: 31 sie 2009, 07:20
Lokalizacja: Bronisze
Kontakt:

Re: Witam serdecznie!

Post autor: bey » 14 lis 2021, 15:53

Wyluzuj, najwyżej naszą dyskusję jakiś admin przeniesie do odpowiedniego działu, a my dostaniemy bana lub coś :P
No własnie, ta cegła ma być cegłą, a nie czymś innym co cegłę przypomina :P
Idąc za ciosem, jak sobie zrobię pełną zbroję z wytrzymałego plastiku, to będzie rekonstrukcja?
Jeśli tak, to na którym turnieju mogę w niej wystąpić?
:P

konserwator nie każe ci cegły wypalać, ale ty powinieneś udać się do kogoś kto to robi i takowa cegiełkę zamówić. Wtedy to będzie rekonstrukcja :P
Lepsze jest wrogiem dobrego

erykbp
Posty: 293
Rejestracja: 14 kwie 2019, 16:07
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Witam serdecznie!

Post autor: erykbp » 29 lis 2021, 09:56

Cześć :)

Awatar użytkownika
Aries
Moderator
Posty: 2880
Rejestracja: 15 wrz 2011, 21:55
Lokalizacja: Jędrzejewo
Kontakt:

Re: Witam serdecznie!

Post autor: Aries » 29 lis 2021, 20:01

To pewnie dyskusja bez końca. Pouczająca, ciekawa i pewnie potrzebna dla zwiększenia świadomości....ale jednak każda ze stron ma sensowne argumenty.
Trochę to tak jak z dyskusją o kowalstwie. Czy zespawany plot z chińskich odkuwek to kowalstwo? ;)
"Gdy trudu brak, maestrii brak"
Lipali

ODPOWIEDZ

Wróć do „PRZEDSTAW SIĘ - say hello”