Aby tradycji stało się zadość

"... parę słów o sobie, najpierw"

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Perun
Posty: 45
Rejestracja: 28 sty 2015, 07:32
Lokalizacja: Podlasie

Aby tradycji stało się zadość

Post autor: Perun » 29 sty 2015, 22:49

"Cześć i czołem, pytacie skąd się wziąłem?"

Jestem wesoły Romek, mam na przedmieściu domek a obok domku budynek gospodarczy który w przyszłości prawdopodobnie będzie nosił miano kuźni.
Na imię mam Aleksander, jestem raczej introwertykiem ale skoro takie panują niepisane zasady tego forum to napiszę coś o sobie i wytłumaczę co mnie tu sprowadza.
Obecnie przebywam za granicą gdzie ciężko pracuje aby odłożyć jakieś pieniążki na budowę domu w jednej z najpiękniejszych podlaskich wsi. Od jakiegoś czasu interesuje się rekonstrukcja historyczna, próbuje skompletować własny "sprzęt" i zdobywam wiedzę teoretyczną.
Często męczyło mnie pytanie "co będę robił w Polsce?" "Jak zarobie na chleb?" Po przemyśleniu sprawy doszedłem do wniosku że kocham życie na wsi. Ze nie oczekuje od życia kokosów. Ot chce skromnie i szczęśliwie dokonać swego żywota. Ze względów ekonomicznych i oszczędności czasu chciałem wykluczyć 40 kilometrowe dojazdy do miasta. Zawsze mnie tez ciągnęło do rzemiosła. W zasadzie na początku myślałem o stolarstwie, później o programowaniu (którego w dalszym ciągu się uczę) ale w którymś momencie pomyślałem "Skoro kupienie hełmu czy miecza jest często problematyczne bo albo nie znamy wielu kowali albo kowal którego znamy nie ma czasu. Dlaczego nie zostać kowalem?"
Z tego co się naczytałem, a naczytałem się dużo inwestycja w kuźnie to na początek średnie używane auto (kowadło ~2k młot sprężynowy ~6k szlifierka taśmowa Kuby 1,8k itd 15k spokojnie na same narzędzia)
W zasadzie gdy już coś kupie to raczej tego nie sprzedaje wiec w razie czego kuźnia zostanie potomnym. Tak jakoś zostałem wychowany. Mój dziadek miał duże gospodarstwo rolne i gdyby z lenistwa nie sprzedał go za 1/10 obecnej wartości, nie byłoby mnie tutaj. Obecnie ceny ziemi są tak wysokie że zwyczajnie mnie nie stać aby zostać rolnikiem a to jest kolejna rzecz która chciałbym robić w życiu. Ogólnie uważam że trzeba zostawić coś po sobie na tym świecie.

Pytanie czy da się z kowalstwa wyżyć? Rozumiem że jest to pytanie indywidualne, na pewno da się robiąc ogrodzenia/balustrady itp Na pewno inaczej będzie sobie radziła osoba obrotna w internecie a jeszcze inaczej kowal a właściwie płatnerz który wykonuje tylko zbroje.
Moje pytanie jest bardzo ogólne. Czy jest to zawód w którym ty szukasz klienta, czy raczej klient szuka ciebie?

Awatar użytkownika
Qmar
Posty: 706
Rejestracja: 09 cze 2013, 14:12
Lokalizacja: Łańcut

Re: Aby tradycji stało się zadość

Post autor: Qmar » 29 sty 2015, 22:58

Perun pisze: Moje pytanie jest bardzo ogólne. Czy jest to zawód w którym ty szukasz klienta, czy raczej klient szuka ciebie?
Jeśli robisz to długo (nie ważne czy bramy czy zbroje czy broń czy co) i robisz to naprawdę dobrze (a co najważniejsze lubisz to robić) przyjdzie taki moment, że klienci będą szukać Ciebie a nie na odwrót.

Witaj ;)
What man is a man who does not make the world better?

Awatar użytkownika
Idol
Posty: 184
Rejestracja: 15 lis 2010, 22:37
Lokalizacja: Żywiec

Post autor: Idol » 29 sty 2015, 23:09

Pięknie to Qmar ujął!Potwierdzam,przychodzi taki czas że klient szuka Ciebie :).Następne stadium jest takie,że ukrywasz się przed klientem masowym,i pracujesz dla ,,wybrańców'' :) .

Perun
Posty: 45
Rejestracja: 28 sty 2015, 07:32
Lokalizacja: Podlasie

Post autor: Perun » 29 sty 2015, 23:48

Dzięki za odpowiedzi. W zasadzie pytanie zadałem trudne i bez tej jednej jedynej prawdziwej odpowiedzi. Próbuję się cały czas zmotywować i tak sobie teraz myślę "przecież ludzie wydają większe pieniądze na zabawki typu quady, motocykle i inne" Zrobię coś o czym marzył niejeden ale zabrakło mu siły woli by spróbować.

Awatar użytkownika
Dara
arcyforumoholik
Posty: 2144
Rejestracja: 27 lis 2015, 10:47
Lokalizacja: Kalembina

Post autor: Dara » 29 sty 2015, 23:56

Tak prawdę mówiąc znam lepsze sposoby przepieprzenia pieniędzy niż powrót
z cywilizowanego kraju do Polski :)

Perun
Posty: 45
Rejestracja: 28 sty 2015, 07:32
Lokalizacja: Podlasie

Post autor: Perun » 30 sty 2015, 02:00

Ludzie maja różne wyobrażenia o życiu za granica w "cywilizowanych krajach"
Wszędzie dobrze gdzie nas nie ma.

Krzysztof Assman

Post autor: Krzysztof Assman » 30 sty 2015, 06:19

Cześć

Awatar użytkownika
blob
Posty: 617
Rejestracja: 05 sty 2014, 15:15
Lokalizacja: Łychów Szlachecki

Post autor: blob » 30 sty 2015, 07:27

Cześć :D
blob

Awatar użytkownika
kowmal
Posty: 790
Rejestracja: 21 kwie 2014, 19:37
Lokalizacja: łódzkie
Kontakt:

Post autor: kowmal » 30 sty 2015, 07:43

cześć :D

krzesimir
Posty: 303
Rejestracja: 09 sty 2015, 22:32
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: krzesimir » 30 sty 2015, 08:00

:mrgreen:
Doświadczenie to coś co zdobywamy zaraz po tym jak było nam potrzebne ;-)

Awatar użytkownika
Dara
arcyforumoholik
Posty: 2144
Rejestracja: 27 lis 2015, 10:47
Lokalizacja: Kalembina

Post autor: Dara » 30 sty 2015, 08:52

Perun pisze:Ludzie maja różne wyobrażenia o życiu za granica w "cywilizowanych krajach"
Wszędzie dobrze gdzie nas nie ma.
Ojj wspomnisz moje słowa :)

Awatar użytkownika
Bodar
weteran forum
Posty: 4299
Rejestracja: 01 sty 2014, 11:21
Lokalizacja: Szprotawa

Post autor: Bodar » 30 sty 2015, 09:43

Dara pisze: Perun napisał/a:
Ludzie maja różne wyobrażenia o życiu za granica w "cywilizowanych krajach"
Wszędzie dobrze gdzie nas nie ma.

Ojj wspomnisz moje słowa
Perun ma rację.

Witaj Perun :)

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Post autor: BANAN » 30 sty 2015, 10:33

Na liście zakupów umieść też źródło ognia, a jeśli chcesz się zajmować płatnerstwem, to przydało by Ci się i koło angielskie ;) Witaj na forum.
Kontakt 517355290

Awatar użytkownika
Qmar
Posty: 706
Rejestracja: 09 cze 2013, 14:12
Lokalizacja: Łańcut

Post autor: Qmar » 30 sty 2015, 10:38

Perun pisze:Próbuję się cały czas zmotywować
https://www.youtube.com/watch?v=QTRhaxiC9l4
What man is a man who does not make the world better?

graffic

Post autor: graffic » 30 sty 2015, 14:28

cześć :)

i powodzenia w realizacji zamiarów

ODPOWIEDZ

Wróć do „PRZEDSTAW SIĘ - say hello”