jakość i rodzaj stali ostrzy piły trakowej

Pojęcia, terminy, procesy

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Awatar użytkownika
Hubertos
Posty: 6
Rejestracja: 10 gru 2017, 01:54
Lokalizacja: Korzenica,woj. Podkarpackie

jakość i rodzaj stali ostrzy piły trakowej

Post autor: Hubertos » 12 gru 2017, 23:33

Cześć, chciałem zapytać czy opłaca się zainteresować ostrzami z piły tartacznej trakowej(szarpającej), bo sąsiad ma takową i nie wiem czy iść i się go czasem nie zapytać czy nie ma jakiś połamanych?
Jestem zielony jak szczypiorek na wiosnę w metaloznawstwie więc zdaję się na waszą wiedzę, widziałem że ktoś już tu wrzucił bardzo podobną piłę ale wolę się upewnić czy się to nadaje na pierwsze projekty?
tutaj wrzucam podstawowe informacje jak są stosowane http://www.koro.net.pl/pl/produkty/pily ... owych.html
nie chce nikogo obrazić a chce żeby była jasność o co mi chodzi :) , z góry dziękuje za odpowiedzi

Awatar użytkownika
Bodar
weteran forum
Posty: 4299
Rejestracja: 01 sty 2014, 11:21
Lokalizacja: Szprotawa

Re: jakość i rodzaj stali ostrzy piły trakowej

Post autor: Bodar » 13 gru 2017, 17:10

Ostrza piły tartacznej (wyłączając widiowe) są z tego samego materiału co cała piła, wyłączając okładziny stanowiące stelit, czyli część mocujący piłę. Dotyczy (rodzaj stali) to też tartacznych wąskich pił taśmowych, które nie mają stelitów.

Teraz pytanie do Ciebie: jakie projekty planujesz, tzn. do czego chcesz jej użyć ;)

Tu masz przykład zgrzewki z końcówek piły tartacznej czyli stelitów (ten pospawany pakiecik w górnym prawym rogu to co innego)
zgrzewka2.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Hubertos
Posty: 6
Rejestracja: 10 gru 2017, 01:54
Lokalizacja: Korzenica,woj. Podkarpackie

Re: jakość i rodzaj stali ostrzy piły trakowej

Post autor: Hubertos » 15 gru 2017, 16:51

Bobodar pisze:są z tego samego materiału co cała piła
Ale mi chodziło właśnie z jakiego, bo chciałbym sprawdzić temperaturę hartowania.
Na początku chciałem zacząć od noży myśliwskich/ maczet a później jak złapie o co chodzi to będe się bawił w sprzęty/broń na rekonstrukcję w rzeczy historyczne. Może rodzicom jakiś wieszaczek wykuję ale to już z innego metalu, który znajdę w oparciu o informacje zawarte w forum.

Awatar użytkownika
Saduria
forumoholik
Posty: 1731
Rejestracja: 07 paź 2016, 08:15
Lokalizacja: Gdynia

Re: jakość i rodzaj stali ostrzy piły trakowej

Post autor: Saduria » 15 gru 2017, 16:58

Z jakiego to pewnie tylko producent wie na pewno.
Możesz jednak zrobić próbę Metcalfa według instrukcji Melona i sprawdzić w ten sposób jak ją hartować.
http://blog.melontools.com/obrobka_ciep ... _metcalfa/

ODPOWIEDZ

Wróć do „METALOZNAWSTWO - metallography”