Dotacja z UP na zalozenie dzialalnosci.

O tym jak zarobić pierwszy milion;)

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

krismilka
Posty: 362
Rejestracja: 16 paź 2013, 22:26
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: krismilka » 04 cze 2014, 10:15

Ja jestem szczęśliwcem któremu udało się dostać dofinansowanie z UP na otwarcie działalności gospodarczej.

Sprawa wygląda tak.
Biorę udział w programie "Kierunek Przedsiębiorczość".
Pierwszy formularz zgłoszeniowy złożyłem 11 grudnia 2013 roku.
Kasa ma przyjść mi za jakieś 2 tygodnie może 3.
Od maja 2013 do teraz muszę być bezrobotnym by brać udział w tym programie.
Wnioski - jeśli nie musisz składać podania o dotację nie składaj. Zarobisz nawet na czarno może nie 20 tysięcy ale 10 na pewno i będziesz miał cały czas robotę.

Druga sprawa papierologia.
Napisałem dwa wnioski (oby dwa na ten sam temat jaki wygląda mój pomysł na firmę i jak zamierzam go wdrożyć) i wiele niepotrzebnej makulatury natworzyłem.
Przeszedłem oficjalne konkurs z przedsiębiorczości (pierwszy wniosek którzy spłodziłem) po wstępnym zakwalifikowaniu z pierwszego wniosku (luty) i rozmowie z psychologiem chyba bo facet zadawał dziwne pytania (luty) miałem tygodniowe szkolenie (40 godzin) w marcu na którym zgłębiałem tajniki wypełniania druczków, prowadzenia ksiąg przychodu - rozchodu pisanie biznesplanu itd. Dostałem stypendium na czas tego szkolenia i zwrot za paliwo (koło 2 stów w sumie myślę)
Po tym szkoleniu napisałem finalną wersję mojego opisu przewidywanego działania firmy i złożyłem to w PUPie (jak to perwersyjnie brzmi)w terminie 7 kwiecień.
Potem był okres oczekiwania (bardzo długo do 25 maja chyba) aż komisja oceni poprawność wniosków i zaopiniuje PUPowi co dalej robić w mojej sprawie.
Teraz jestem na etapie wypełniania formularzy żyrantów (wybrałem taką formę zabezpieczenia). Następnie będzie podpisanie umowy pomiędzy mną, PUP i żyrantami na otrzymanie dotacji.
Po otrzymaniu dotacji muszę dokonać zakupów które wyszczególniłem w moim "Harmonogramie rzeczowo-finansowym" i na końcu rozliczyć się ze środków czyli przedstawić faktury na zakupione środki trwałe.
Za jakiś czas ( w ciągu roku) PUP mnie skontroluje czy na pewno prowadzę firmę i ich nie oszukuję ( czy faktycznie mam wszystko co kupiłem, czy firma funkcjonuje itd)

Masa makulatury do wypełnienia, musisz być bezrobotnym przez cały czas a nawet 6 miesięcy przed rozpoczęciem składania pierwszych podań o dofinansowanie. W sumie rok na bezrobotnym.

Przeanalizuj czy się opłaca, czy możesz tak długo być na bezrobotnym i tyle.

Rafal L.
Posty: 707
Rejestracja: 16 maja 2010, 09:28
Lokalizacja: Płońsk
Kontakt:

Post autor: Rafal L. » 04 cze 2014, 11:29

Czy to jest dotacja z PUP te 20tysięcy czy inna.Ja brałem od nich 19,500 zł i tylko wypełniłem biznesplan.Żadnych takich szkoleń nie miałem.A kontrola była gdzieś po 4miesiącach ,składała się z 3osób.Jedyny minus że tak się długo czeka ja tez czekałem kilka miesięcy.

Awatar użytkownika
Tadek
Posty: 631
Rejestracja: 09 gru 2009, 13:29
Lokalizacja: Żychlin

Post autor: Tadek » 04 cze 2014, 19:01

Ty dostaniesz 20 tys. a PUP w tym czasie przeżre 35 darmozjadów i łobuzów banda trzeba ja ich obchodzę szerokim łukiem

Awatar użytkownika
Jacenty
weteran forum
Posty: 4253
Rejestracja: 27 wrz 2012, 13:18
Lokalizacja: Mikołajki
Kontakt:

Post autor: Jacenty » 04 cze 2014, 19:09

Pewnie, że darmozjady jednak widzę to odrobinę inaczej. Jeżeli istnieje możliwość spełnienia swoich marzeń biorąc darmową kasę to chwała im za to, a jak zechcą przeżerać bajlońskie sumy to również i ja chcę u nich pracować może załapię się na małą kopertkę. :lol:

krismilka
Posty: 362
Rejestracja: 16 paź 2013, 22:26
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: krismilka » 04 cze 2014, 19:27

Serio zastanów się ile zarobisz w ciągu roku.
Przez ROK muszę być bezrobotnym aby dostać te 21 tysięcy.
Serio gdybym miał tak kalkulować to jest to nieopłacalne (bez robót na czarno czy pomocy rodziny)
Potem przez rok muszę płacić ZUS (na szczęście ten niższy więc wyjdzie taniej) żeby spełnić wymagania formalne uczestnika projektu.

Jest to farsa proceduralna.
Oczywiście jest to moje subiektywne odczucie, wolę już takie programy niż pomoc społeczną, zasiłek z PUP i wieczne bezrobocie pewnego typu koneserów win "komandos" czy coś w tym stylu.

Peter
Posty: 119
Rejestracja: 18 lis 2010, 19:16
Lokalizacja: podlaskie

Post autor: Peter » 04 cze 2014, 19:27

Nie jest to darmowa kasa, oddasz ją w Zusie po okresie 20 miesięcy. Jednym słowem Państwo dało wędkę i jego są ryby.

Rafal L.
Posty: 707
Rejestracja: 16 maja 2010, 09:28
Lokalizacja: Płońsk
Kontakt:

Post autor: Rafal L. » 04 cze 2014, 19:56

krismilka,Każdy urząd ma swoje wymagania.W moim wystarczyło aby być bezrobotnym 3 miesiące.

manieksoma
Posty: 142
Rejestracja: 04 mar 2012, 10:27
Lokalizacja: Somianka
Kontakt:

Post autor: manieksoma » 04 cze 2014, 19:57

Ja dostałem 20 tyś z PUP środki Europejskie. I wcale nie musiałem być długo na bezrobociu wystarczy że jest się zarejestrowanym w dniu składania wniosku. Moja przygoda zaczęła się 14.04.13r kiedy zarejestrowałem się w urzędzie wniosek złożyłem 17.04 a umowę podpisałem 11.06. Już niebawem mija rok jak prowadzę działalność i miałem tylko jedną wizytę zaraz jak kupiłem maszyny. Jednego jestem pewien że warto jest wziąć taką dotację jak się wie co się chce robić w życiu.

Awatar użytkownika
Grzmot
Posty: 450
Rejestracja: 04 sty 2013, 20:02
Lokalizacja: strzelce opolskie

Post autor: Grzmot » 04 cze 2014, 20:09

Ja zgarnelem dotacje . I też siedziałem na bezrobotnym rok czasu, a takie glupie pier....... ze panstwu oddasz spowrotem pozostawie bez komentaża . Jak bys prowadzil dzialalnosc to tez byś zus musiał placic a tak dostaniesz dodatkowa kase za freee.

Peter
Posty: 119
Rejestracja: 18 lis 2010, 19:16
Lokalizacja: podlaskie

Post autor: Peter » 04 cze 2014, 20:45

Dla mnie głupie pier..., to jest jak chłop z trzydziestoma wiosnami na karku mówi że dostaje darmowe pieniądze.

Rafal L.
Posty: 707
Rejestracja: 16 maja 2010, 09:28
Lokalizacja: Płońsk
Kontakt:

Post autor: Rafal L. » 04 cze 2014, 20:53

Dlatego co i tak ma założyć działalność a są normalne warunki jak u mnie to jest darmowa.Wypełniłem wniosek i zanim kuroniówka mi sie skończyła kasę już miałem.

Awatar użytkownika
Grzmot
Posty: 450
Rejestracja: 04 sty 2013, 20:02
Lokalizacja: strzelce opolskie

Post autor: Grzmot » 05 cze 2014, 20:48

Peter pisze:Dla mnie głupie pier..., to jest jak chłop z trzydziestoma wiosnami na karku mówi że dostaje darmowe pieniądze.
idz głosuj na pis napewno bedzie dużo lepiej jak wygraja wybory

Awatar użytkownika
Rumcajs
Posty: 558
Rejestracja: 25 maja 2013, 18:44
Lokalizacja: Rzacholecki las
Kontakt:

Post autor: Rumcajs » 06 cze 2014, 22:21

W lutym złożyłem wniosek o datacje. Po miesiącu dostałem pozytywną odpowiedź. Jakieś 2/3 tygodnie gadanie i spełnienia wymogów (poręczyciele itp) i kasa u mnie . Rano podpisałem umowę z UP a po południu miałem kasę na koncie. Szybko, sprawnie i bez problemów. Wszystko zależy od UP.
"Całą bezkształtną masę kruszców drogocennych,
Które zaległy piersi mej głąb nieodgadłą,
Jak wulkan z swych otchłani wyrzucam bezdennych
I ciskam ją na twarde, stalowe kowadło"

Awatar użytkownika
Raven
Posty: 16
Rejestracja: 03 paź 2015, 20:58
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Dotacja z UP na zalozenie dzialalnosci.

Post autor: Raven » 06 sty 2016, 00:42

Witam.
Jestem świeżo po otworzeniu takiej działalności więc napiszę kilka słów, może komuś się przyda. Z mojej wiedzy wynika że wnioski i kryteria są nieco różne w każdym PUP, a kwestia ich interpretacji zależy jedynie od urzędnika z jakim mamy do czynienia.
Po pierwsze należy wybrać punkty z Klasyfikacji PKD, które określają typ naszej działalności. Punktów powinno się przypisać jak najwięcej, ponieważ po zarejestrowaniu działalności ( koszt 0zł) dopisanie każdego kolejnego punktu to koszt 50zł.
Moje punkty to;
25.12.Z
Produkcja metalowych elementów stolarki budowlanej. Podklasa ta obejmuje: produkcję metalowych drzwi, okien i ich ram, okiennic, żaluzji, bram, produkcję metalowych ścianek działowych mocowanych do podłogi.
25.50.Z
Kucie, prasowanie, wytłaczanie i walcowanie metali; metalurgia proszków. Podklasa ta obejmuje: kucie, prasowanie, wytłaczanie i walcowanie metali, metalurgię proszków: wykonywanie elementów metalowych bezpośrednio z proszków metali na drodze obróbki termicznej (spiekania) lub podciśnieniem.
25.61.Z
Obróbka metali i nakładanie powłok na metale. Podklasa ta obejmuje: platerowanie, anodowanie i podobną obróbkę metali, obróbkę termiczną metali, wygładzanie, piaskowanie, bębnowanie, czyszczenie metali, barwienie i grawerowanie metalu, pokrywanie metali powłokami niemetalicznymi, poprzez: emaliowanie, lakierowanie, pokrywanie tworzywami sztucznymi itp., utwardzanie (hartowanie), polerowanie metali.
25.62.Z
Obróbka mechaniczna elementów metalowych. Podklasa ta obejmuje: wiercenie, toczenie, frezowanie, wiórkowanie, struganie, szlifowanie,przeciąganie, polerowanie, cięcie, ostrzenie, spawanie, nitowanie itp. elementów metalowych, wycinanie i pisanie na metalach za pomocą wiązki laserowej.
25.72.Z
Produkcja zamków i zawiasów. Podklasa ta obejmuje: produkcję kłódek, zamków, kluczy, zawiasów, klamer, okuć i pozostałych podobnych wyrobów do stolarki budowlanej, mebli, pojazdów itp.
25.94.Z
Produkcja złączy i śrub. Podklasa ta obejmuje: produkcję nitów, podkładek i podobnych wyrobów niegwintowanych, produkcję wyrobów gwintowanych: śrub, wkrętów, nakrętek i podobnych wyrobów gwintowanych.
31.09.Z
Produkcja pozostałych mebli. Podklasa ta obejmuje: produkcję sof, rozkładanych kanap i kanap do siedzenia, produkcję krzeseł i mebli ogrodowych do siedzenia, produkcję mebli do sypialni, pokoi wypoczynkowych, ogrodów itp., produkcję szafek pod maszyny do szycia, telewizory itp., wykańczanie krzeseł i siedzeń, takie jak tapicerowanie, wykańczanie mebli takie jak: malowanie (włączając natryskowe),politurowanie i tapicerowanie.
W moim przypadku żaden z wyżej wymienionych punktów nie musiał być poparty jakąkolwiek wiedzą na ten temat, certyfikatem/szkoleniem, czy doświadczeniem. Nie trzeba było także oświadczeń sąsiadów czy kogokolwiek innego w kwestii wykonywania tych czynności w danym budynku/lokalizacji.
Po drugie należy wypełnić wniosek, który składa się z biznesplanu, oświadczeń dwóch poręczycieli z których każdy musi wykazać pobory za ostatnie 3 miesiące w wysokości minimum 1500zł netto, oraz kilku innych deklaracji np. niekaralności za oszustwa gospodarcze czy bycie bezrobotnym przez ostatnie 3 miesiące. Wszystkie deklaracje są na zasadzie "słowa honoru" tzn., nie musimy np. przedstawiać wniosku o niekaralności wystawionego przez sąd okręgowy, zwyczajnie deklarujemy prawdomówność. Wszystkie deklaracje są oczywiście pod groźbą paragrafu o składanie fałszywych danych (art.233 kk). Trzeba przedstawić jeszcze świadectwo szkolne z którego wynika że uczyliśmy się Przedsiębiorczości lub certyfikat ukończenia kursu (ok. 150zł) jeśli się nie uczyliśmy oraz wstępną lub właściwą umowę najmu/użyczenia lokalu w którym prowadzona będzie działalność na min. 12 miesięcy.
Kolejna sprawa to biznesplan. Jest w nim ujęte w jaki sposób roztrwonimy :lol: pieniądze z UE oraz swój wkład własny. Pieniądze z UE to 19000zł na maszyny i urządzenia oraz 1000zł na reklamę i tylko na to :!: W skład maszyn i urządzeń nie wchodzą np.; materiały eksploatacyjne (farby, materiały ścierne, wkręty, śruby, itp), samochód/przyczepka (w kontekście tych punktów PKD), wyposażenie warsztatu w sensie inst. elektryczna, okna, glazura, itp. Maszyny mogą być nowe lub używane, jedyne kryterium to zakup na fakturę VAT. Wkład własny to zadeklarowana kwota, której potrzebujemy na pierwszy miesiąc działalności firmy. Pieniądze te są potrzebne np. na; ZUS :evil: (przez pierwsze 2 lata ok 450zł, później ok 1200zł), biuro rachunkowe jeśli nie prowadzimy księgowości sami, opłata za wszelkie media, koszt zakupu surowców np. stali żeby mieć z czego zrobić produkty, pieczątki itp. Całą przyznaną kwotę dofinansowania oraz zadeklarowany wkład własny trzeba udokumentować fakturami. Czas na zakup maszyn i reklamę to 2 miesiące od daty otrzymania pieniędzy na konto bankowe.
Aktualnie jestem w trakcie kupowania maszyn, więc na chwilę obecną to tyle z mojej strony.
"Jeżeli w ogóle warto coś robić, to warto to robić dobrze" - Albert Einstein

Awatar użytkownika
Qmar
Posty: 706
Rejestracja: 09 cze 2013, 14:12
Lokalizacja: Łańcut

Re: Dotacja z UP na zalozenie dzialalnosci.

Post autor: Qmar » 31 sie 2016, 14:52

Czy ktokolwiek z kolegów, który brał dotacje miał sytuacje, że nie miał wykształcenia ani doświadczenia w kierunku kowalstwa czy płatnerstwa?
What man is a man who does not make the world better?

ODPOWIEDZ

Wróć do „PROWADZENIE FIRMY - run a business”