Czy bez zalozonej firmy moge dorobic??

O tym jak zarobić pierwszy milion;)

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

kowalik1987
Posty: 120
Rejestracja: 13 sie 2014, 11:53
Lokalizacja: Zamość
Kontakt:

Czy bez zalozonej firmy moge dorobic??

Post autor: kowalik1987 » 29 gru 2016, 20:12

Witam was pytanie moje jest takie : czy bez zalozonej dzialalnosci gospodarczej moge sobie dorobic. Na warsztatach kowalskich mielismy wyklady na ten temat i zostalo tam powiedziane cos takiego ze moge wykonywac swoje prace hobby-stycznie a swoje prace sprzedawac na zasadzie umowy kupna sprzedazy czy to prawda czy jednak sprzeczne z prawem i moge zostac nawiedzony przez US jezeli ktos mnie ze tak powiem podmelduje??:)

egojack1

Re: Czy bez zalozonej firmy moge dorobic??

Post autor: egojack1 » 29 gru 2016, 20:52

Zgodnie z obecnym stanem prawnym możesz sobie dorobić bez zarejestrowanej działalności gospodarczej sprzedając swoje usługi lub towary do kwoty 3900,- (z groszami) rocznie. Kwota ta jest tutaj kluczowa i jej przekroczenie obliguje już do rejestracji swojej działalności.

kowalik1987
Posty: 120
Rejestracja: 13 sie 2014, 11:53
Lokalizacja: Zamość
Kontakt:

Re: Czy bez zalozonej firmy moge dorobic??

Post autor: kowalik1987 » 29 gru 2016, 21:24

Dziekuje za informacje

graffic

Re: Czy bez zalozonej firmy moge dorobic??

Post autor: graffic » 30 gru 2016, 09:49

hmm trochę rozwinę

nie musisz mieć zarejestrowanej działalności gospodarczej, żeby dorobić więcej niż 3.900... tak kwota jest zwolniona z podatku - a nie jest limitem, po przekroczeniu którego musisz lub nie musisz rejestrować działalność gospodarczą...

rzecz wygląda trochę inaczej

1. jakiekolwiek pieniądze dorobisz / zarobisz (umowa o dzieło, umowa zlecenie, umowa kupna-sprzedaży, itd.) - musisz zgłosić do skarbówki - w rozliczeniu jednorazowym i rocznym PIT (jako osoba fizyczna) - oczywiście mówimy o świecie idealnym dla US, gdzie podatnik jest rzetelny i pokorny względem US
2. jeśli tych pieniędzy dorobionych w skali roku nazbiera się więcej niż 3.900 to wówczas pojawia się obowiązek podatkowych (19% ponad 3.900) jeśli nie przekroczysz kwoty 3.900 - wówczas rozliczasz się z US (PIT), ale nie płacisz podatku (owo zwolnienie)
3. jeśli masz możliwość dorobienia w kwocie przewyższającej 3.900 - to podpisujesz umowę o dzieło lub zlecenie - i jednorazowo rozliczasz się z US (19%) po rozliczeniu się z klientem, oraz wykazujesz to jako dochód w rozliczeniu rocznym (zeznanie roczne PIT)
4. jeśli takie dorabianie nie ma charakteru prowadzenia działalności gospodarczej (tzn. nie masz warsztatu świadczącego usługi, tylko jesteś hobbystą i ktoś Ci zlecił wykonanie czegoś jednorazowo) - to nie ma limitu (nie mam 100% pewności - rzecz do sprawdzenia) do którego możesz dorabiać - ale każdorazowo powstaje obowiązek podatkowy (rozliczenie jednorazowe i roczne)
5. jeśli prowadzisz działalność gospodarczą (świadczysz usługi) - to rzecz wygląda zupełnie inaczej i przechodzisz w ogóle na odmienny tryb rozliczania (pomijam dodatkowe obowiązki, jak rejestracje, ZUS, itp.)

tak wiec zagrożeń nie ma (limitu), podobnie jak obligatoryjnego obowiązku prowadzenia działalności gospodarczej (no chyba że świadczysz usługi - ale nie takie było pytanie), a Twoje działanie nie ma charakteru regularnego zarobkowania (czyli rzeczne świadczenie usługi)

rzeczywistość ? - jeśli ktoś Ci zleci jakąś pierdole za powiedzmy 300-500 czy nawet 2.000 pln - a ta osoba jest pewna i nie ma interesu w kablowaniu do US - to po prostu, tego nie zgłaszasz i już - wówczas stajesz się radosnym przedstawicielem szarej strefy do której należy większość Polaków (żeby była jasność - takie zachowanie z punktu widzenia UD, to jest wykroczenie skarbowe, podlegające karze finansowej - oczywiście jak US ci to udowodni)

jeśli jednak obawiasz się o podkablowanie - wówczas podpisujesz umowę, składasz deklaracje do US i płacisz podatek 19% (nie pamiętam formularza, chyba PIT-11 ??), a później wykazujesz całościowo w rozliczeniu rocznym (PIT 36 lub PIT 37) - w zależności od wielkości kwoty wypracowanej - dostajesz zwrot podatku lub podatek zostaje zweryfikowany pod kątem kwoty całkowitej osiągniętego dochodu

(miało być krótko - ale chyba się nie da) :D

egojack1

Re: Czy bez zalozonej firmy moge dorobic??

Post autor: egojack1 » 30 gru 2016, 11:05

Jeszcze inna interpretacja, takie też się spotyka, że nawet do 3900 trzeba rejestrować DG:

http://qrkoko.pl/rekodzielo-bez-dzialalnosci/

Najlepiej jest iść do urzędu skarbowego któremu podlegasz z racji zamieszkania i poprosić o odpowiedź, albowiem w naszym kraju interpretacje US w tej i innych sprawch mogą być różne.

graffic

Re: Czy bez zalozonej firmy moge dorobic??

Post autor: graffic » 30 gru 2016, 13:18

to co napisałem vs. to co zamieścił egojack nie stoi to w sprzeczności - wszystko będzie zależało jak to się przedstawi - jeśli będziesz prowadził regularnie jakąś tam działalność czerpiąc z tego dochód - wówczas możesz podlegać takiej interpretacji, zwłaszcza jeśli będziesz się kreował na twórcę, ogłaszał się itd., ale jeśli robisz to jednorazowo (albo kilkukrotnie na przestrzeni długiego okresu czasu) to nie ma podstaw do zakładania działalności...

jeśli zadasz pytanie: - czy muszę zakładać działalność gospodarczą bo chcę sprzedawać noże które robię - odpowiedź będzie jedna: TAK, jeśli zmienisz sens pytania: - czy sprzedając jednorazowo nożyk (przykład) który wykonałem, bo kolega chciał go ode mnie kupić muszę rejestrować działalność gospodarczą - to odpowiedź będzie brzmiała NIE...czynności podobne, sens prawie ten sam, a konsekwencje diametralnie różne....

wszystko zależy od umotywowania i właściwego pytania, oraz realnego i faktycznego podejmowania danej czynności
ad tego - że na jakimś szkoleniu powiedziano ci że musisz zarejestrować działalność - powiedziano ci prawidłowo, że tak - bo wynika to wprost z definicji tego, że podejmujesz czynności powtarzalne (produkujesz wytwarzasz) które podlegają pod inne przepisy - stąd poprawną odpowiedzią był że taka konieczność występuje

dam jeszcze jeden przykład - jeśli chcesz coś sprzedać - czego jesteś posiadaczem (nie przyznajesz się do faktu wytworzenia czegoś) to sprzedajesz to bez wiedzy US (ale jest chyba pewien pułap cenowy) - i nikt nie może się do ciebie przyczepić (funkcjonuje to np. w sytuacji umowy kupna sprzedaży - ale w treści umowy wpisujesz własność (tytuł posiadany), a nie wykonane przez...) to taka subtelna różnica która stawia cię w innym miejscu (nie jako wykonawca, a jako użytkownik, posiadacz) - ważne żeby taki przedmiot nie był oznakowany w sposób który sugeruje, że został wykonany przez ciebie tj. może być twoje imię i nazwisko (bo dostałeś to coś, co teraz sprzedajesz, jako prezent) ale nie może być oznakowane w sposób sugerujący że jest to logo firmowe itp.

ze wszystkiego (prawie) do się wymigać - ale jak napisałem powyżej - jak zadasz niewłaściwe pytanie, to uzyskasz odpowiedz która niekoniecznie (faktycznie) będzie adekwatna do rzeczywistości - stąd ważne jest co tak naprawdę chcesz zrobić: - jeśli wytwarzać i sprzedawać pod własnym szyldem - to masz działalność, jeśli sprzedaż jednorazowa , okazjonalna - to bez działalności ... o podatkach z tytułu dochodu pisałem powyżej....

Rafal L.
Posty: 707
Rejestracja: 16 maja 2010, 09:28
Lokalizacja: Płońsk
Kontakt:

Re: Czy bez zalozonej firmy moge dorobic??

Post autor: Rafal L. » 30 gru 2016, 20:02

Ale czy ta kwota wolna od podatku nie jest liczona również z etatu.Wtedy co byśmy nie sprzedali to i tak przekraczamy ten próg.

graffic

Re: Czy bez zalozonej firmy moge dorobic??

Post autor: graffic » 30 gru 2016, 20:11

owszem jest :) - stąd tyle ludzi jest w szarej strefie...

poza tym z tego powodu, tyle było dyskusji w mediach: zwykły Polak ma niecałe 4K nieopodatkowane, a nieroby z Wiejskiej dobrze ponad 30K.....

Rafal L.
Posty: 707
Rejestracja: 16 maja 2010, 09:28
Lokalizacja: Płońsk
Kontakt:

Re: Czy bez zalozonej firmy moge dorobic??

Post autor: Rafal L. » 30 gru 2016, 20:19

Na to nic nie poradzimy ,czyli jedynie wystawiać umowy kupna-sprzedaży o kwotę powiększoną o te 19 % na podatek.Z drugiej zaś strony można tak sprzedać kilka przedmiotów,ale nie większa ilość gdyż to może być już podejrzane.Mogą to podciągnąć pod kategorie zarobkową.Jak cytat ze strony powyżej.

Kod: Zaznacz cały

Kwota wolna od podatku
Prościej mówiąc – to kwota, do której nie musicie rozliczać się z fiskusem. Jednak nie wyklucza ona zasady zarobkowej działalności wytwórczej, ciągłości sprzedaży, czy jej zorganizowania.  Wy te zasady spełnianie, więc kwota wolna od podatku nie zwalnia Was z obowiązku założenia DG.

ODPOWIEDZ

Wróć do „PROWADZENIE FIRMY - run a business”