Ogrzewanie

Oświetlenie, ogrzewanie itp.

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Awatar użytkownika
doman1001
Posty: 289
Rejestracja: 10 mar 2018, 17:16
Lokalizacja: Kielce

Re: Ogrzewanie

Post autor: doman1001 » 15 lut 2019, 18:02

Najważniejsze żeby piec się nie dowiedział że źle w nim rozpalasz :)

Awatar użytkownika
Aries
Moderator
Posty: 2880
Rejestracja: 15 wrz 2011, 21:55
Lokalizacja: Jędrzejewo
Kontakt:

Re: Ogrzewanie

Post autor: Aries » 15 lut 2019, 21:35

:mrgreen:
No ale tak poważnie, to chyba aż tak źle nie rozpalam. Co prawda jest ta przegroda komory spalania z płaszczem wodnym ale nie jest ona zupełnie do góry. To znaczy miedzy przegrodą a sufitem jest szczelina....więc sam już nie wiem jaki mam piec....Pewnie kopciuch i tyle ;)
"Gdy trudu brak, maestrii brak"
Lipali

Awatar użytkownika
doman1001
Posty: 289
Rejestracja: 10 mar 2018, 17:16
Lokalizacja: Kielce

Re: Ogrzewanie

Post autor: doman1001 » 15 lut 2019, 21:53

Grunt żeby grzał :) Reszta tak jakoś wydaje mi się mniej ważna :)

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Re: Ogrzewanie

Post autor: BANAN » 16 lut 2019, 08:07

Aries pisze:
15 lut 2019, 21:35
:mrgreen:
No ale tak poważnie, to chyba aż tak źle nie rozpalam. Co prawda jest ta przegroda komory spalania z płaszczem wodnym ale nie jest ona zupełnie do góry. To znaczy miedzy przegrodą a sufitem jest szczelina....więc sam już nie wiem jaki mam piec....Pewnie kopciuch i tyle ;)
Przysłoń szczelinę od góry i rozpal od dołu. Żar będzie śmigał dołem do płomieniówki, a opał będzie powoli w miarę spalania opadał na dół. Taki piec stałopalny. Wymaga ten układ dość dobrego ciągu, ale jest bardzo efektywny.
Kontakt 517355290

Awatar użytkownika
Aries
Moderator
Posty: 2880
Rejestracja: 15 wrz 2011, 21:55
Lokalizacja: Jędrzejewo
Kontakt:

Re: Ogrzewanie

Post autor: Aries » 17 lut 2019, 17:19

Ciąg mam dobry.
W sumie też myślałem żeby zrobić dokładnie odwrotnie tzn. zasłonić dół i dalej rozpalić od góry. Pewnie sprawdzę jedno i drugie rozwiązanie.
"Gdy trudu brak, maestrii brak"
Lipali

Awatar użytkownika
walek
Posty: 174
Rejestracja: 12 maja 2015, 11:30
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Ogrzewanie

Post autor: walek » 17 lut 2019, 18:26

Aries,daj foty tego pieca lub napisz jaki producent i model i coś się wymyśli i będziesz zadowolony. Pomyślimy nad palnikiem ceramicznym i będzie hulać aż miło :shock:
Będziesz spełniał wszystkie normy ekologiczne przez następne 10 lat :mrgreen:
Postęp polega na tym, że na wszystko potrzeba coraz mniej czasu, a coraz więcej pieniędzy. :mrgreen: Francis Albert Sinatra

Awatar użytkownika
Aries
Moderator
Posty: 2880
Rejestracja: 15 wrz 2011, 21:55
Lokalizacja: Jędrzejewo
Kontakt:

Re: Ogrzewanie

Post autor: Aries » 18 lut 2019, 22:59

Piec ma na drzwiczkach paleniska wybite "ZIELKE". Fotki później porobię.
"Gdy trudu brak, maestrii brak"
Lipali

Awatar użytkownika
walek
Posty: 174
Rejestracja: 12 maja 2015, 11:30
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Ogrzewanie

Post autor: walek » 21 lut 2019, 17:15

Aries, zapewne masz taką komorę spalania.https://www.google.com/search?q=piec+zi ... OyzXNb3sM:

Piec do wszystkiego i niczego Górno dolny, taki klon :>

Proponuję się zaopatrzyć w parę cienkich płytek szamotowych i kilka całych cegieł.

Jeżeli będzie możliwość wsadzić przez drzwiczki górnej wyczystki połówkę przeciętej po długości całej cegły tak żeby zasłonić górny wylot spalin tak jak proponował Banan, to było by super. jak będą małe szparki to nie szkodzi ok. 4cm2 mogą zostać żeby dym który się zgromadzi u góry będzie mógł się wydostać, w innym przypadku będziesz go wyciągał na kotłownie otwierając szybko drzwiczki :/ .
Można też pokusić się o zamocowanie płytki na drzwiczkach wyczystki( tak Jak u mnie na foto), jak nie dopali na palniku to dopali na tej płytce.

Zrobiłem model palnika żebyś wiedział w którą stronę iść w próbach.
Płytki leżą na ruszcie.
Cegła pod młotkiem i te boczne powinny być grube by się nie złamały.

Obrazek

Tak ma wyglądać za ścianą.
Obrazek


Obrazek
Obrazek

To rozwiązanie zrobi ci piec z dolnym spalaniem, więć bez problemu w czasie palenia można zasypywać węglem lub dokładać drewno do pelna a pali się takim samym mocnym płomieniem na dole za ścianą.
Odpowiednie ustawienie dopływu powietrza i hula aż miło no i zero dymu z komina :mrgreen:
Do dzieła ;)
Postęp polega na tym, że na wszystko potrzeba coraz mniej czasu, a coraz więcej pieniędzy. :mrgreen: Francis Albert Sinatra

Awatar użytkownika
Aries
Moderator
Posty: 2880
Rejestracja: 15 wrz 2011, 21:55
Lokalizacja: Jędrzejewo
Kontakt:

Re: Ogrzewanie

Post autor: Aries » 21 lut 2019, 22:19

Dzięki za odpowiedź.
Co do otworów wyczystki, to u mnie jest to tak zrobione, że są dwa dość małej średnicy (około 8cm) - trudno będzie tam cokolwiek wsadzić.
Ale komora spalania faktycznie tak wygląda.
Na razie zrobiłem sobie piec górnego spalania - zasłoniłem dość szczelnie cegłami dolny otwór. Jest lepiej niż było. Trochę poćwiczę z tym rozwiązaniem.
"Gdy trudu brak, maestrii brak"
Lipali

Awatar użytkownika
walek
Posty: 174
Rejestracja: 12 maja 2015, 11:30
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Ogrzewanie

Post autor: walek » 22 lut 2019, 20:21

Aries, chodziło mi o umieszczenie płytki w drzwiczkach wyczystki zobacz mój post druga fota żółtego pieca :?:

Tak jak zrobiłeś to tylko zmniejszyłeś znacząco moc, powierzchnię oddawania ciepła jak również sprawność kotła spadła o kilkadziesiąt % :oops:
Poczytaj trochę o punkcie rosy w kotłach stałopalnych, tak jak teraz zabudowałeś tylną komorę spalania może wystąpić roszenie na zimnych ściankach kotła, co skróci znacząco żywot pieca :cry: e
tą przyciętą cegłę na górę można też włożyć od spodu, przez górę podajesz drucik sznurek zawiązujesz na dole dorobioną kształtkę i wciągasz do góry i pięknie blokuje ci ten górny otwór. ;)
Postęp polega na tym, że na wszystko potrzeba coraz mniej czasu, a coraz więcej pieniędzy. :mrgreen: Francis Albert Sinatra

Awatar użytkownika
Aries
Moderator
Posty: 2880
Rejestracja: 15 wrz 2011, 21:55
Lokalizacja: Jędrzejewo
Kontakt:

Re: Ogrzewanie

Post autor: Aries » 24 lut 2019, 12:51

Hmmmm....no tak...
Ale....(mówimy teraz o nieużytkowanej szczelinie między przesłoną paleniska a tylną ścianą pieca) w tej chwili do tej szczeliny nie docierają gazy (teoretycznie) bo ciąg kominowy wysysa je w górę. Może nie jest aż tak źle.. :?:
Jedno jest pewne. przy obecnym ustawieniu z komina wydobywa się niewiele dymu o białym zabarwieniu (przez cały okres palenia wsadu)

Co do Twojej koncepcji zakrycia górnej szczeliny, to muszę wymyślić inny sposób (zdjęcie opisuje o co chodzi). Jak mówiłem, i tą koncepcję będę sprawdzał ;)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Gdy trudu brak, maestrii brak"
Lipali

Awatar użytkownika
Aries
Moderator
Posty: 2880
Rejestracja: 15 wrz 2011, 21:55
Lokalizacja: Jędrzejewo
Kontakt:

Re: Ogrzewanie

Post autor: Aries » 24 lut 2019, 12:59

Jeszcze dla oglądu całości dokładam następne zdjęcia.
Przez wyczystkę włożyłem kawałki cegieł, które wystają nad szczeliną od komory spalania. Końcówki rozgrzewają się do czerwoności (może coś tam jeszcze dopalają :P )

W drzwiczkach zrobiłem sobie regulowane otwory dzięki czemu mogę sterować stosunkiem powietrza do spalania a powietrzem wtórnym. Zauważyłem, że po dobrym rozgrzaniu, ilość powietrza wtórnego powinna być znacznie większa w stosunku do powietrza potrzebnego do spalania.

Na ostatnim zdjęciu...
No właśnie - macie doświadczenie z tego typu katalizatorami? Po wsypaniu tego na żar, płomień staje się niebieski.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Gdy trudu brak, maestrii brak"
Lipali

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Re: Ogrzewanie

Post autor: BANAN » 24 lut 2019, 15:47

Siarczan miedzi. Ma utrudnić osadzaniu sadzy.
Kontakt 517355290

Awatar użytkownika
Aries
Moderator
Posty: 2880
Rejestracja: 15 wrz 2011, 21:55
Lokalizacja: Jędrzejewo
Kontakt:

Re: Ogrzewanie

Post autor: Aries » 24 lut 2019, 16:08

Czy to też przypadkiem nie przyspiesz korozji kotła? Sam w sobie jest silnie korodujący...
"Gdy trudu brak, maestrii brak"
Lipali

Awatar użytkownika
Bodar
weteran forum
Posty: 4298
Rejestracja: 01 sty 2014, 11:21
Lokalizacja: Szprotawa

Re: Ogrzewanie

Post autor: Bodar » 24 lut 2019, 17:03

Z sadpalem trzeba uważać, bo chociaż wspomaga wypalanie sadzy, to w rezultacie może poczynić duże szkody w układzie ... skórka nie warta wyprawki.

ODPOWIEDZ

Wróć do „BUDOWA KUŹNI - build a workshop”