Ogrzewanie

Oświetlenie, ogrzewanie itp.

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

egojack1

Re: Ogrzewanie

Post autor: egojack1 » 17 sty 2016, 20:13

Custom pisze: Problem w tym , że te piece mają duże straty bo większość ciepła zapierdziela w komin.
Co byście polecali zrobić na wylocie żeby wykorzystać większość traconego ciepła ?
Aby ograniczyć stratę kominową, która nawet w wielkich, profesjonalnych instalacjach w których walczy się o każdy ułamek procenta sprawności nie żałując środków jest i tak duża, należy zapewnić jak największy odbiór ciepła przed dolotem spalin do komina.
Obiekt który pokazałeś jest wysoce nieefektywny, albowiem wydmuch ciepła z tych rur jest tylko grawitacyjny. Znacznie lepszym rozwiązaniem, jeśli chcesz pozostać przy powietrzu jako medium rozprowadzającym ciepło, jest konstrukcja dwupłaszczowa kotła z dmuchawą przedmuchującą przestrzeń pomiędzy płaszczami, i z rozprowadzeniem powietrza przy pomocy rur z otworami, coś na przykład takiego:

https://www.youtube.com/watch?v=bLTGnjjJnFg

oczywiście u Ciebie w większej skali.

Aby ograniczyć stratę kominową już w samym wylocie do komina stosuje się rozmaite wymienniki ciepła (nieruchome płytowe, obrotowe z wirnikami z pakietów blach -tzw. rekuperacyjne i inne), w których powietrze dolotowe do spalania (lub do bezpośredniego ogrzewania) jest ogrzewane spalinami przed kominem. Przy kominie z tylko naturalnym ciągiem (czyli niewymuszonym) nie można z kolei przesadzić z nadmiernym odbiorem ciepła ze spalin, czyli obniżeniem temperatury, albowiem będą problemy z ciągiem kominowym.

https://www.google.pl/search?q=rekupera ... 638#imgrc=_

Awatar użytkownika
Custom
Posty: 262
Rejestracja: 12 gru 2010, 19:23
Lokalizacja: Wieluń

Re: Ogrzewanie

Post autor: Custom » 17 sty 2016, 20:31

BANAN pisze:. Dlatego warto by było postawić mu na wyjściu rakietowca i to najlepiej wysokości dwóch beczek. Wysoki podnośnik to łatwiejsze rozpalanie pieca i lepszy odzysk ciepła.
No właśnie jak to ugryźć ? Rurę wylotową odbudować beczkami w których będzie hulać powietrze ?

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Re: Ogrzewanie

Post autor: BANAN » 17 sty 2016, 20:56

Nie. Stawiasz z tyłu bulerjana typowy piec rakietowy, w którym podstawa i wewnętrzny komin będzie wymurowany z cegły. Schemat znajdziesz na początku tematu. Tyle, że do tej pory omawiane były piece z jednej beczki. Podłączasz buleriana do poziomego kanału wiodącego do murowanego komina. Ten przykrywasz podwójną beczką, jedna na drugiej. W praktyce pozostawisz dno w jednej z beczek. To dno będzie przykrywką murowanego komina z przerwą ok 8 cm. Gorące spaliny trafiają do murowanego komina i zawracają w beczkach do dołu ostudzając się. Wyjście z rakietowca u dołu dolnej beczki lub jeśli dobrze pokombinujesz niżej w murowanej podstawie. Tak ostudzone spaliny trafiają do właściwego komina mając 30-40 stopni, a sam piec rakietowy rano po wczorajszym całodziennym paleniu jest jeszcze letni.
Kontakt 517355290

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Re: Ogrzewanie

Post autor: BANAN » 13 lut 2017, 19:01

Pożegnałem się dziś definitywnie z piecem rakietowym. Nie ma to jak koza stałopalna :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Kontakt 517355290

Awatar użytkownika
Bodar
weteran forum
Posty: 4298
Rejestracja: 01 sty 2014, 11:21
Lokalizacja: Szprotawa

Re: Ogrzewanie

Post autor: Bodar » 13 lut 2017, 22:14

A widzi Pan :D

Awatar użytkownika
Aries
Moderator
Posty: 2880
Rejestracja: 15 wrz 2011, 21:55
Lokalizacja: Jędrzejewo
Kontakt:

Re: Ogrzewanie

Post autor: Aries » 13 lut 2017, 22:30

Egojack1 litości :) Można to jakoś prościej opowiedzieć?
"Gdy trudu brak, maestrii brak"
Lipali

Awatar użytkownika
Dara
arcyforumoholik
Posty: 2144
Rejestracja: 27 lis 2015, 10:47
Lokalizacja: Kalembina

Re: Ogrzewanie

Post autor: Dara » 14 lut 2017, 01:35

Najprościej to zapalić ognisko na środku

Awatar użytkownika
Bodar
weteran forum
Posty: 4298
Rejestracja: 01 sty 2014, 11:21
Lokalizacja: Szprotawa

Re: Ogrzewanie

Post autor: Bodar » 14 lut 2017, 09:54

BANAN pisze:/.../ ostudzone spaliny trafiają do właściwego komina mając 30-40 stopni, a sam piec rakietowy rano po wczorajszym całodziennym paleniu jest jeszcze letni.
Zbyt niska temperatura spalin sprzyja ich kondensacji, szczególnie zimą, co może doprowadzić do zawilgocenia komina i wykwitu kondensatu na zewnętrznych jego ścianach. Problem staje się poważny gdy ściana warsztatu, w której wbudowany jest komin, stanowi jednocześnie ścianę budynku mieszkalnego.

egojack1

Re: Ogrzewanie

Post autor: egojack1 » 14 lut 2017, 10:44

Aries pisze:Egojack1 litości :) Można to jakoś prościej opowiedzieć?
Aries nie można :) , to jest przecież w skrócie i tylko hasłowo, aby zainteresowani mogli sobie tematykę samodzielnie pogłębić, wiedząc o co zahaczać. Technicznie i po polsku, choć najprecyzyjniejsze w sprawach technicznych są rysunki i wykresy.

Awatar użytkownika
Gargamel
Posty: 38
Rejestracja: 03 maja 2014, 22:10
Lokalizacja: Dankowice

Re: Ogrzewanie

Post autor: Gargamel » 24 lut 2017, 20:03

A ja na zimę zrobiłem sobie taki piecyk rakietowy, i jestem zadowolony :lol:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Re: Ogrzewanie

Post autor: BANAN » 14 sty 2018, 07:56

Odwieczny dylemat. Ma być ciepło i by piec nie pożerał kosmicznych ilości opału.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Kontakt 517355290

Awatar użytkownika
walek
Posty: 174
Rejestracja: 12 maja 2015, 11:30
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Ogrzewanie

Post autor: walek » 04 lut 2018, 18:55

Odwieczny dylemat. Ma być ciepło i by piec nie pożerał kosmicznych ilości opału.
Tu masz odpowiedź na wszystkie nurtujące Cię pytania ;)
Już Dara kiedyś dawał linka do stronki Artura, który przetłumaczył opis budowy.
Bardzo ważne jest trzymanie się parametrów średnicy podnośnika ciepła, powietrza pierwotnego i wtórnego :P
Ten piec jest o wiele lepszy od typowego rakietowca ponieważ załadunek komory jest większy i nie na ani grama dymu w pomieszczeniu.
Janusz po przeczytaniu całego tematu widzę, że przetestowałeś wiele różnych rozwiązań źródeł ciepła i nawet kilka miało być ostatnim rozwiązaniem a po czasie okazało się, że jednak się nie sprawdza.
Miałem podobnie i postanowiłem, że zamiast tracić energię na przeróbki i modernizację to ocieplę warsztat, można co roku po jednej ścianie wtedy koszty są małe. Można też w pierwszym roku przykleić tylko sam styropian, a w drugim wtopić siatkę.Okna plastiki Używki można nabyć od 100 szt. za dobre okno, powolutku i robi się w warsztacie cieplej bez palenia w piecu.
Ja za dwa lata odkręcę blachę z dachu i dołożę kolejne 2dychy wełny.
Uwierz mi na dziś opału idzie 40% tego co na początku a w szopie jest dużo cieplej,
Mieszam powietrze wentylatorem 25000m3 25w lecz go słychać i lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie wentylatorów sufitowych jak salaputro pokazał.
Postęp polega na tym, że na wszystko potrzeba coraz mniej czasu, a coraz więcej pieniędzy. :mrgreen: Francis Albert Sinatra

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Re: Ogrzewanie

Post autor: BANAN » 05 lut 2018, 06:47

Jak zauważyłeś przetestowałem wiele rozwiązań. Piec rakietowy jest ekstra na początku użytkowania. Jego wydajność niestetyy spada wraz ze wzrostem warstwy sadzy na ś c iankach beczki. I tu mamy ten fenomen bezdymnego spalania. Sadze zostają w beczce, a czyszczenie z nich pieca jest koszmarem bez względu czym palimy. Co do oleju nie demonizowałbym. Bardziej toksyczny jest ekogroszek zasypywany do pieca z podajnikiem.
Kontakt 517355290

Awatar użytkownika
Bodar
weteran forum
Posty: 4298
Rejestracja: 01 sty 2014, 11:21
Lokalizacja: Szprotawa

Re: Ogrzewanie

Post autor: Bodar » 05 lut 2018, 09:43

BANAN pisze:Co do oleju nie demonizowałbym. Bardziej toksyczny jest ekogroszek zasypywany do pieca z podajnikiem.
Dobre :) Janusz, nie wiem co serwują w Twojej okolicy na składach, ale jeśli jet tak jak piszesz, to może jest toto podobne do węgla ... "Tanie mięso psi jedli" podobnie jest z węglem ;) Za 600-700 zł/t to musi być chłam z importu.

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Re: Ogrzewanie

Post autor: BANAN » 05 lut 2018, 16:04

U mnie ten chłam jest po 880 zł, a jak podajnik jest przez sterownik wyłączony, to lepiej nie otwierać pokrywy zasobnika. Żółty dym wskazywałby na tlenki azotu, a siarę wyczuwa się też w dużej ilości.
Kontakt 517355290

ODPOWIEDZ

Wróć do „BUDOWA KUŹNI - build a workshop”