Ogrzewanie

Oświetlenie, ogrzewanie itp.

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Marcin
Posty: 802
Rejestracja: 14 gru 2009, 10:13
Lokalizacja: Giedlarowa
Kontakt:

Ogrzewanie

Post autor: Marcin » 28 wrz 2010, 19:06

Pogoda wymusiła na mnie założenie tego tematu, jako że za oknem pomału mam nadzieje że bardzo pomału ;-) robi się chłodno, tylko patrzeć jak niedługo sypnie śniegiem. Chciałem poruszyć temat ogrzewania naszych pracowni. Jedni są zdania że w kuźni nie potrzeba ogrzewania bo jest palenisko, bo się kuje to ciepło. Ale oprócz kuźni są jeszcze warsztaty w których pracujemy, większość z nas ma dosyć duże i wysokie pomieszczenia więc ciężko to ogrzać. U siebie mam kubaturę ok 600m3 i zaczynam się głęboko zastanawiać jak to ogrzać. Zapraszam do dyskusji, może ma ktoś jakieś swoje tajemne patenty na ciepełko (gorzałka to nie patent tajemny :-P )
Młodości nie kupisz, ani nie sprzedasz

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Post autor: BANAN » 29 wrz 2010, 05:10

Dużo dyskutowaliśmy na ten temat w temacie,,Prawidłowo zaprojektowany warsztat ;-)
Kontakt 517355290

ateem
Posty: 389
Rejestracja: 07 paź 2010, 19:41
Lokalizacja: ełk

Post autor: ateem » 17 paź 2010, 10:03

ja mam ok 200m kw powierzchni do ogrzania i robię to nagrzewnicą powietrzną swojej konstrukcji. Jest to piec zgazowujący drewno (smolna sosna, połamane palety). Na wydechu mam taki wymiennik typu "jad" z rur o śr. 50mm (ok 20 szt. równolegle), w których idzie spalina z pieca. Przedmuchuje je wentylatorem. Działa elegancko, jakbyś farelkę włączył, tyle że większej mocy i na drewno.

zk
Posty: 56
Rejestracja: 12 lis 2009, 22:59
Lokalizacja: Racibórz
Kontakt:

Post autor: zk » 17 paź 2010, 22:29

jaką wydajnośc ma wentylator nadmuchowy ?

ateem
Posty: 389
Rejestracja: 07 paź 2010, 19:41
Lokalizacja: ełk

Post autor: ateem » 18 paź 2010, 07:31

nie wiem, znalazłem na złomie :)
jest to zwykły wentylator (ten ma akurat 4 łopaty). Nie ma większej wydajności, niż te, którymi chłodzimy się w upalne dni lata :)

Awatar użytkownika
Salaputro
Administrator
Posty: 678
Rejestracja: 01 wrz 2009, 02:42
Lokalizacja: Mosina k/Poznania
Kontakt:

Post autor: Salaputro » 19 paź 2010, 06:00

ateem pokaż na fotkach jak wygląda ten piec i wymiennik. U mnie jest piecyk typu "kubuś" z rury wodociągowej fi 600 mm i chętnie go usprawnię....

Awatar użytkownika
jolo
forumoholik
Posty: 1117
Rejestracja: 28 sie 2009, 22:15
Lokalizacja: Olkusz okolice

Post autor: jolo » 30 lis 2010, 22:39

ja podobnie, uruchomiłem piec nadmuchowy na paliwa stałe, nabyłem drogą kupna (za flaszkę) od sąsiada stary dziurawy piec CO , wyciąłem w wierzchniej warstwie z jednej strony, górą, otwór o średnicy ok 30 cm i wstawiłem wentylator kanałowy ok 800m3/h,
koszt na alledrogo (ok100zł)
z drugiej strony pieca u dołu wyciąłem 3 otwory 100mm i zamontowałem rury spiro , skierowałem na drugą stronę warsztatu , po włączeniu wentylatora tam gdzie krążyła dotąd woda teraz krąży powietrze , po rozpaleniu powietrae wylatujące z rury (po 3 m) ma temp ok 70stC (tak myślę) tworzy się taki obieg powietrza zasysanie jest po jednej stronie warsztatu pod sufitem a wypuszcza dołem w połowie warsztatu, mieszanie powietrza i cyrkulacja w pomieszczeniu bardzo pomaga uzyskać dużą sprawność ogrzewania, (ciepłe powietrze zazwyczaj zalega pod sufitem) dziś był test ,opał mokre drewno ,topola , temp, na zewnątrz -10 stC na warsztacie +10 , wydaje mi się ok , pomieszczenie ogrzewane 5x9 wys ok 3,3m , kubatura jakieś 140m3,

ps komin z rury stalowej 250mm również gorący,

Awatar użytkownika
harlem
Posty: 725
Rejestracja: 28 sie 2009, 10:12
Lokalizacja: Mosina
Kontakt:

Post autor: harlem » 30 lis 2010, 23:45

jolo, miesiąc temu zbudowaliśmy komin z kratownicą, wysokość 9m - cug taki, że można lekkie rakiety wystrzeliwać :) W ciągu 30-40 min od odpalenia temperatura w całej pracowni dochodzi do 14'C a to prawie 200m2 i około 750m3. Jest dobrze 8-)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Nikiel
Administrator
Posty: 2237
Rejestracja: 28 sie 2009, 21:50
Lokalizacja: Jasło

Post autor: Nikiel » 05 gru 2010, 10:34

a propos rakiet:) to ja polecam piec rakietowy (rocket stove)
zbudowałem takowy w chałupie i ciepło jak w piekle.
Palić można praktycznie wszystkim co sie ma pod ręką.
http://www.youtube.com/watch?v=2bsUd5zL ... re=channel
http://www.youtube.com/watch?v=_jfag47d ... re=channel

banalna konstrukcja (cegły, glina, beczka metalowa, rury)

najpierw drewno spala się w komorze z cegieł szamotowych, potem beczka pomaga dopalać spaliny i oddaje ciepło do pomieszczenia. walej ciepłe spaliny lecą przez poziome rury i do komina.
te poziome rury obłożone są termomasą:) (glina, cegły, beczki z wodą- słowem wszystkim co jest w stanie zmagazynować ciepło i potem powoli je oddawać)

w sumie to działa podobnie jak piec kaflowy. koszt budowy jest minimalny, bo można wykorzystać to co się ma pod ręką.

POLECAM:)
ludzie dzielą się na dwie grupy:) pierwsza grupa to ludzie, którzy dzielą ludzi na dwie grupy, a druga to ludzie którzy tego nie robią :P

Awatar użytkownika
jolo
forumoholik
Posty: 1117
Rejestracja: 28 sie 2009, 22:15
Lokalizacja: Olkusz okolice

Post autor: jolo » 05 gru 2010, 14:41

Obrazek

Awatar użytkownika
Nomad
Moderator
Posty: 2263
Rejestracja: 28 sie 2009, 10:34
Lokalizacja: Jasło

Post autor: Nomad » 05 gru 2010, 16:51

Ten piec wytwarza taki duzy ciąg sam z siebie, czy jest stosowany jakis dodatkowy nawiew?

Awatar użytkownika
Nikiel
Administrator
Posty: 2237
Rejestracja: 28 sie 2009, 21:50
Lokalizacja: Jasło

Post autor: Nikiel » 05 gru 2010, 17:28

piec nie do końca działa tak jak nasze tradycyjne piece, gdzie jest cug (znaczy się, że konin ciągnie spaliny w górę)

w rakietowym piecu jest tak, że drewno się pali, gorące gazy się rozprężają i wypychają powietrze z rur.

tak to przynajmniej tłumaczyli na you tubie.

czyli, że rakietowy pcha , a tradycyjny ciągnie.

u mnie jest jakieś 5 m poziomego przewodu i ładnie się pali.
ludzie dzielą się na dwie grupy:) pierwsza grupa to ludzie, którzy dzielą ludzi na dwie grupy, a druga to ludzie którzy tego nie robią :P

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Post autor: BANAN » 05 gru 2010, 19:30

Jeszcze z pół metra rury zasypowej by szczapy nie sterczały z paleniska, to i można by palić na przykład zrąbkami wierzbowymi.Podoba mi się ten patent,tylko co z popiołem?
Kontakt 517355290

DASZIN
Posty: 147
Rejestracja: 11 lis 2009, 18:31
Lokalizacja: Wielopole
Kontakt:

Post autor: DASZIN » 05 gru 2010, 19:30

A jak się sprawuje przy rozpalaniu - nie puszcza dymu do wewnątrz?

ateem
Posty: 389
Rejestracja: 07 paź 2010, 19:41
Lokalizacja: ełk

Post autor: ateem » 06 gru 2010, 07:08

Jedno pytanie: ten piec wymaga suchego drzewa? takiego jak do holtzgazu?

ja bym to udoskonalił, czyli dodał jakiś wiatrak owiewający tą beczkę i dopiero byłoby ciepło, bo tak to pewnie dużo ciepła kominem idzie.
BANAN pisze:odoba mi się ten patent,tylko co z popiołem?
podejrzewam, że popiół kominem wypada. Przy takim ciągu nie ma się gdzie osadzić.

ODPOWIEDZ

Wróć do „BUDOWA KUŹNI - build a workshop”