Kuźnia Janka

Oświetlenie, ogrzewanie itp.

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Jansky
Posty: 11
Rejestracja: 26 gru 2017, 17:32
Lokalizacja: Sieradz

Kuźnia Janka

Post autor: Jansky » 11 wrz 2018, 20:22

Cześć wszystkim.
Pod koniec wakacji zbudowałem z bratem małą pracownię. Swoją przygodę zaczynałem od klepania w kotłowni w moim rodzinnym mieście,następnie przeniosłem się do garażu dziadka.Zagracając go, postanowiłem postawić własną kuźnię, gdzie nikt by mi nie przeszkadzał.
Rozpoczęliśmy od postawienia słupów:
Obrazek
Następnie przykręciliśmy belkę do ściany i ustawiliśmy drugą na podporach,
Obrazek
Inspekcja pracy :P
Obrazek

Docelowo będzie blachodachówka albo gont, ale to dopiero jak uzbieram trochę zielonego ;)
Obrazek
Obrazek

Cały budyneczek robiłem z moim bratem Marcinem, za co mu bardzo dziękuję.koszty to niecałe 4 dychy :facepalm: drewno było na podwórku, płyty były wzięte od sąsiada kupiliśmy jedynie kołki rozporowe i gwoździe.
Mam nadzieję że nie popełniłem jakichś byków konstrukcyjnych, zdjęcie efektu końcowego wrzucę jutro.
Pozdrawiam Janek

Awatar użytkownika
deMaus
Posty: 95
Rejestracja: 20 wrz 2016, 22:17
Lokalizacja: Mazańcowice

Re: Kuźnia Janka

Post autor: deMaus » 11 wrz 2018, 20:36

Zamiast ładować te belki do ziemi, mogłeś zalać betonem pręt fi50 ze złomu, a na którze przyspawać ceownik, poprzez który przykręciłbyś belki. Za[pobiegło by to leżeniu śniegu wokół drewna. Teraz możesz je opalić, by nie piły. Najlepiej było by je wyjąć z ziemi i opalić to co idzie pod ziemię.

2. wywal azbest i daj blachę. Kupisz na szrotach, za 100zł. Azbest w miejscu, gdzie będzie ciepło, to naprawdę zły pomysł.

Awatar użytkownika
deMaus
Posty: 95
Rejestracja: 20 wrz 2016, 22:17
Lokalizacja: Mazańcowice

Re: Kuźnia Janka

Post autor: deMaus » 11 wrz 2018, 20:41

Bez tytułu.jpg
np. Takie "kotwy" kosztują 10zł
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Jansky
Posty: 11
Rejestracja: 26 gru 2017, 17:32
Lokalizacja: Sieradz

Re: Kuźnia Janka

Post autor: Jansky » 11 wrz 2018, 21:14

Myślałem o tym rozwiązaniu, ale czas naglił miałem kilka dni żeby to skończyć. Beton musiał by jeszcze zastygnąć by iść na przód.cała konstrukcja zajęła dwa dni robocze. W najbliższym czasie odkopię słupy i zaleję je betonem. Sprawdzi się ?
Do dachu:
Azbest jest palny ? W jaki sposób może być niebezpieczny ?( Oprucz pylicy i raku płuc )

Awatar użytkownika
leonzlasu
arcyforumoholik
Posty: 2080
Rejestracja: 30 gru 2016, 14:44
Lokalizacja: Prądówka

Re: Kuźnia Janka

Post autor: leonzlasu » 11 wrz 2018, 21:47

Pewnie, te słupy można było lepiej osadzić żeby nie zgniły, ale i tak gratuluję, będziesz miał własny kąt i możliwości rozwijania swojej pasji.
Fajną masz rodzinę, widać że Cię wspierają.
Powodzenia

Awatar użytkownika
Bodar
weteran forum
Posty: 4299
Rejestracja: 01 sty 2014, 11:21
Lokalizacja: Szprotawa

Re: Kuźnia Janka

Post autor: Bodar » 11 wrz 2018, 22:07

Jansky pisze:Azbest /.../ W jaki sposób może być niebezpieczny ?( Oprucz pylicy i raku płuc )
Jeżeli płyty eternitowe nie są uszkodzone, nie kruszą się, to niczym nie grożą. Lubi "strzelać" od temperatury, ale żeby to sprawdzić musiałbyś podpalić kuźnię :)

Jansky
Posty: 11
Rejestracja: 26 gru 2017, 17:32
Lokalizacja: Sieradz

Re: Kuźnia Janka

Post autor: Jansky » 11 wrz 2018, 22:23

dzięki Leon :)

Awatar użytkownika
deMaus
Posty: 95
Rejestracja: 20 wrz 2016, 22:17
Lokalizacja: Mazańcowice

Re: Kuźnia Janka

Post autor: deMaus » 12 wrz 2018, 08:59

Bodar pisze: Lubi "strzelać" od temperatury, ale żeby to sprawdzić musiałbyś podpalić kuźnię :)
Tylko jak już strzeli, to się nawdycha. A nad paleniskiem, raczej okapu nie będzie. Ja bym wymienił najszybciej jak się da.



Jansky pisze:Myślałem o tym rozwiązaniu, ale czas naglił miałem kilka dni żeby to skończyć. Beton musiał by jeszcze zastygnąć by iść na przód.cała konstrukcja zajęła dwa dni robocze. W najbliższym czasie odkopię słupy i zaleję je betonem. Sprawdzi się ?
Jak będziesz robił już na spokojnie (tz. miał czas), to polecam zrobić nowe słupy obok tamtych, a tamte zdemontować.
Zrób sobie betony poniżej zamarzania gruntu (zależy od regionu kraju (u mnie 110cm)), żeby ci tego w zimie nie podnosiło. Wsadź w nie takie rury lub profile ze złomu, i wystaw z 15cm nad ziemie, a na nich oprzesz i przykręcisz belkę.

Chyba, że te belki, które miałeś to sezonowane przez lata żerdzie, to wtedy tylko odkopać, opalić (dobrze by było też od spodu) i zasypać ziemią :) płoty tak na wsiach robili i robią i stoi 20lat w ziemi, zimą, latem, deszczem, suszą i śniegiem.
A poważnie to na pewno zdejmij tą folię bo się zaparzy i zgnije bardzo szybko.

Awatar użytkownika
Bodar
weteran forum
Posty: 4299
Rejestracja: 01 sty 2014, 11:21
Lokalizacja: Szprotawa

Re: Kuźnia Janka

Post autor: Bodar » 12 wrz 2018, 09:39

deMaus pisze:
Bodar pisze: Lubi "strzelać" od temperatury, ale żeby to sprawdzić musiałbyś podpalić kuźnię :)
Tylko jak już strzeli, to się nawdycha. A nad paleniskiem, raczej okapu nie będzie. Ja bym wymienił najszybciej jak się da.
deMaus, nie przesadzajmy z tą szkodliwością eternitu ;) Owszem nie jest to materiał po który z chęcią bym sięgał, ale wiadomo w jakich przypadkach jest be.
Pytanie czy to będzie docelowo kuźnia czy tylko wiata pod którą będzie kuć. Jeżeli to drugie, to zimą współczuję.
Jeżeli zdecyduje się na zabudowę boczną, to przy tej wysokości zadaszenia okap i tak będzie potrzebny, bo nie azbest będzie zagrożeniem, a bardziej wdychane produkty spalania.

Jansky
Posty: 11
Rejestracja: 26 gru 2017, 17:32
Lokalizacja: Sieradz

Re: Kuźnia Janka

Post autor: Jansky » 12 wrz 2018, 09:52

Okap będzie jak ją zabuduję.Zrobię ramę ( tak jak perunowski ) z ceownika na to blacha i komin
demaus: belki są ze starej stodoły mają przeszło 40 lat

Jansky
Posty: 11
Rejestracja: 26 gru 2017, 17:32
Lokalizacja: Sieradz

Re: Kuźnia Janka

Post autor: Jansky » 12 wrz 2018, 20:09

I tutaj moja pracownia ze sprzętem
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Saduria
forumoholik
Posty: 1731
Rejestracja: 07 paź 2016, 08:15
Lokalizacja: Gdynia

Re: Kuźnia Janka

Post autor: Saduria » 13 wrz 2018, 11:47

Coś obrazków nie widać.
Już widać. To internet na statku szwakuje. :mrgreen:

Ale fajnie, nawet jakiegos resoraka masz. Moje palenisko pod chmurką więc takiej zabudowy zazdroszczę.

Jansky
Posty: 11
Rejestracja: 26 gru 2017, 17:32
Lokalizacja: Sieradz

Re: Kuźnia Janka

Post autor: Jansky » 13 wrz 2018, 16:45

Resorak jest, też przez wakacje robiony.
Za jakiś czas wrzucę jego opis do wątku o młotach :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „BUDOWA KUŹNI - build a workshop”