Kuźnia Kuby

Oświetlenie, ogrzewanie itp.

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Ulfar
Posty: 60
Rejestracja: 30 maja 2017, 18:44
Lokalizacja: Dębica

Kuźnia Kuby

Post autor: Ulfar » 09 lis 2018, 01:02

Witam.
Dziś dopadła mnie pewna zagwostka i chciałem zapytać - może ktoś z was wie!
Otóż jestem w trakcie składania dokumentów do Starostwa na budowę budynku gospodarczego 5x7m (35m2), a w zasadzie kuźni. Cały czas się nie mogę zdecydować na umiejscowienie, bo "może kiedyś postawię większy budynek". I tutaj pojawia się pytanie - CZY BUDYNEK NA ZGŁOSZENIE (bez projektu) DO 35m2 MOŻNA ROZBUDOWAĆ?

Druga sprawa:
Wiem, że temat już wielokrotnie wałkowany i każdy ma indywidualne potrzeby i warunki ale jak myślicie - czy budynek 5x7m jest wystarczający, uwzględniając puste miejsce robocze, kowadło 80kg, kowadło 100kg (prawdopodobnie), kowadło 140kg(prawdopodobnie), kowadło 260kg, stół warsztatowy, palenisko, prasę, młot sprężarkowy, dziurownicę, imadło, szlifierkę, miejsce na skład drewna i koksu, koryto na wodę, szafki/stojaki/półki, stojaki na materiał hurtowy (6m odcinki) -> jak to się ma w praktyce? Czy jest sens w ogóle przygotowywać miejsce na materiał w odcinkach 6-metrowych, czy na bierząco sobie zamawiać i ciąć pod konkretne zamówienie i własne potrzeby(a dużo tego na pewno nie będzie)?
Zastanawiam się też nad zabraniem kilku metrów warsztatu na pomieszczenie socjalne/łazienkę ale nie podoba mi się taka wizja. Jest też opcja budowy na działce drugiego budynku na zgłoszenie z osobnym pomieszczeniem socjalnym, łazienką, garażem, jakimś dodatkowym pomieszczeniem warsztatowym/magazynowym.
Dużo sprowadza się do tego, czy mogę rozbudować.
A może od razu wybulić nieco więcej i zbudować budynek z projektem o większym metrażu z pozwoleniem na budowę (od którego już bym musiał odprowadzać podatek)?
Na razie traktuję to jak hobby i dobrze wiem, że do tego nie trzeba mieć super warunków i metrażu, ale biorąc pod uwagę moje zbieractwo, zajawkę i chęć zrobienia tego z "jajem" doprowadzają mnie właśnie do takich dylematów. Uczę się kowalstwa już 5 rok (3 lata praktyk i 2. rok samodzielnie ale bardzo okazjonalnie/bardziej teoretycznie) i pasowałoby w końcu mieć coś własnego. Póki co gniotę się w bloku, z piwnicy zrobiłem magazyn, magazynuję też część rzeczy u rodziny i okazjonalnie kuję w warunkach polowych lub u mojego mistrza; a mam środki, działkę i parcie na budowę warsztatu od dawna. Pewny jestem, że nie chcę na tym oszczędzić, chcę żeby to było przemyślane ale potrzebuję waszych porad jak to u was wygląda.
Jeżeli Pan domu nie zbuduje,
na próżno się trudzą ci, którzy go wznoszą.
Jeżeli Pan miasta nie ustrzeże,
strażnik czuwa daremnie.

graffic

Re: Kuźnia Kuby

Post autor: graffic » 09 lis 2018, 08:23

Kuba

ad pytania 1 - można rozbudować - zmieni się tylko procedura - tzn. rozbudowa będzie realizowana na pozwolenie na budowę - a to czy w ogóle będzie możliwa rozbudowa zależy od uwarunkowań planu miejscowego (lub warunków zabudowy)
oczywiście że warto przemyśleć kwestię lokalizacji budynku na działce - raz, że wymagane są odległości od granic działki, dwa że w późniejszym etapie (jeśli zmienisz funkcję) - to może się ona okazać niewystarczająca - przykład - wybudujesz budynek gospodarczy, później będziesz chciał go rozbudować, i zmienić jego funkcję na budynek produkcyjno-usługowy - taki budynek będzie podlegał m.in uzgodnieniom ze strażakiem. Dla każdego tego typu budynku (innego niż budynki mieszkalne jednorodzinne, letniskowe) - stawiane są wymagania dot. odległości między innymi budynkami (poza odległościami od granic nieruchomości)

ad pytania nr 2 - popatrz sobie na wątek Achmeda - gdzie pomogłem mu narysować ustawienie jego kuźni - wymiary są zbliżone do tych podawanych przez Ciebie http://forumkowalskie.pl/viewtopic.php? ... 5&start=15

Ad pytania dot. zaplecza socjalnego - zależy czy chcesz w tym budynku prowadzić działalność gospodarczą, czy nie - jeśli ma to być na legalu - wówczas musisz mieć takie zaplecze, lub wskazane miejsce gdzie takie zaplecze się znajduje

ad podatku - bez względu czy będziesz miał budynek postawiony na zgłoszenie, czy pozwolenie - i tak powstanie obowiązek podatkowy

ad wysokości podatku - wysokość podatku będzie zależna od tego do czego ma służyć taki budynek (jego funkcja) - przykład: podatek od budynku w którym prowadzona jest działalność gospodarcza jest inna niż, w budynku w którym odbywa się produkcja, i zupełnie inna gdy jest to budynek gospodarczy - inaczej rzecz wygląda gdy nieruchomość jest usytuowana na terenie miejskim, a inaczej na terenie wiejskim

jak napisałem powyżej - podatek i tak zapłacisz od nieruchomości - ale to jaki ów podatek zapłacisz zależy od tego jak bardzo chcesz oficjalnie (na teraz) prowadzić działalność
rzecz jest wielowątkowa

jak coś to pisz na PW

Ulfar
Posty: 60
Rejestracja: 30 maja 2017, 18:44
Lokalizacja: Dębica

Re: Kuźnia Kuby

Post autor: Ulfar » 09 lis 2018, 09:29

Odnośnie wszystkich ograniczeń związanych z odległościami, wysokością itp. jestem zorientowany. Natomiast jeśli chodzi o podatek - przyszło mi pismo o podatek rolny (a działka jest budowlana) i musiałem się stawić do Urzędu Gminy, tam wyjaśniliśmy sprawę, nie muszę płacić podatku od gruntu rolnego, ponieważ (tak pani tłumaczyła) jest to darowizna od rodzica, działka jest budowlana a klasa ziemi jest słaba (VI). Dawno temu na działce stał dom pradziadków, później stodoła (8x12m), którą mój ojciec wyburzył w 2002r. Wówczas działka była własnością ojca i odprowadzał od stodoły podatek roczny 180zł. Ja się dopytywałem pani w urzędzie jak to jest z podatkiem na budynek na zgłoszenie i kilka osób jednogłośnie mi wytłumaczyło, że budynki na zgłoszenie nie są objęte podatkiem od nieruchomości. Ale może mnie ktoś w błąd wprowadził.

Jeśli chodzi o działalność gospodarczą - wszystko zależy od tego czy opłaci mi się to prowadzić. Bardzo wątpię, ale chcę spróbować. Tak czy siak plan na budowę kuźni pozostaje, niezależnie od tego czy będzie to tylko hobby w wolnym czasie czy praca zawodowa na pełen gwizdek. Raczej jestem nastawiony na to, że będę to traktował na własne potrzeby, hobby, może dorobić parę groszy - i tu też jest ciekawa sprawa bo gdzieś słyszałem, że jeśli komuś dochód z działalności niezarejestrowanej nie przekracza ileś tam set złotych miesięcznie to jest on zwolniony z opłat ZUS. Przykład: jest dziadziuszek, który w domu jest szewcem, i dorabia w ten sposób do emerytury.
Jeżeli Pan domu nie zbuduje,
na próżno się trudzą ci, którzy go wznoszą.
Jeżeli Pan miasta nie ustrzeże,
strażnik czuwa daremnie.

Awatar użytkownika
Bodar
weteran forum
Posty: 4298
Rejestracja: 01 sty 2014, 11:21
Lokalizacja: Szprotawa

Re: Kuźnia Kuby

Post autor: Bodar » 09 lis 2018, 09:44

Tak całkiem bez projektu to się nie da ;) W zgłoszeniu trzeba wskazać, oprócz tego co chcemy pobudować, zakres i sposób wykonania robót, termin ich rozpoczęcia oraz dołączyć mapę sytuacyjno-wysokościową ze wskazaniem miejsca usytuowania robót.

Co do przyszłej rozbudowy - albo tak jak napisał graffic, i to jest kłopotliwe, albo jest jeszcze jeden myk zależny od powierzchni działki. Wiadomo, że bud. o 35 m2 i ileś tam metrów rozpiętości można stawiać na każde 500 m2 działki. Na działce np. 1500 m2 można postawić trzy takie budynki, każde na zgłoszenie.

I teraz kwestia lokalizacji - można do istniejącego budynku dobudować kolejny/kolejne do 35 m2 (cały czas mówimy o zgłoszeniu), z tym że nie mogą mieć wspólnych elementów konstrukcyjnych tj. ściany czy fundamentów. Prościej - budujesz drugi budynek przyklejony do starego i jest ok, tyle że ściana w jednym miejscu grubsza i drożej o jej koszt, ale to niewielki wydatek ;) . Warunek, jak wspomniałem to powierzchnia działki.

graffic

Re: Kuźnia Kuby

Post autor: graffic » 09 lis 2018, 11:21

Bodar zaleznosc liczby budynkow gospodarczych od powierzchni jest prawidlowa - ale pytanie dotyczylo rozbudowy... a w takim trybie nie ma zgloszenia tylko pozwolenie - chyba ze tak jak zaznaczyles sa to odrebne budynki

Kwestia podatku - mozesz byc zwolniony z podatku od nieruchomosci, ale obowiazek jest - zaleznosc prawna (wykonanie budynku na podstawie zgloszenia lub pozwolenia) nie ma znaczenia - bo podatek nie zalezy od tych procedur tylko od budynku i jego funkcji

Awatar użytkownika
Bodar
weteran forum
Posty: 4298
Rejestracja: 01 sty 2014, 11:21
Lokalizacja: Szprotawa

Re: Kuźnia Kuby

Post autor: Bodar » 09 lis 2018, 14:01

Dokładnie tak, chodzi niby o osobne, a w rzeczywistości dwa "przyklejone" do siebie budynki. Koszt podwójnej ściany będzie i tak dużo mniejszy jak cały proces projektowani i załatwiania pozwolenia rozbudowy. Prościej a efekt końcowy ten sam.

Ulfar
Posty: 60
Rejestracja: 30 maja 2017, 18:44
Lokalizacja: Dębica

Re: Kuźnia Kuby

Post autor: Ulfar » 09 lis 2018, 16:08

Bodar pisze:Tak całkiem bez projektu to się nie da ;) W zgłoszeniu trzeba wskazać, oprócz tego co chcemy pobudować, zakres i sposób wykonania robót, termin ich rozpoczęcia oraz dołączyć mapę sytuacyjno-wysokościową ze wskazaniem miejsca usytuowania robót.

Co do przyszłej rozbudowy - albo tak jak napisał graffic, i to jest kłopotliwe, albo jest jeszcze jeden myk zależny od powierzchni działki. Wiadomo, że bud. o 35 m2 i ileś tam metrów rozpiętości można stawiać na każde 500 m2 działki. Na działce np. 1500 m2 można postawić trzy takie budynki, każde na zgłoszenie.

I teraz kwestia lokalizacji - można do istniejącego budynku dobudować kolejny/kolejne do 35 m2 (cały czas mówimy o zgłoszeniu), z tym że nie mogą mieć wspólnych elementów konstrukcyjnych tj. ściany czy fundamentów. Prościej - budujesz drugi budynek przyklejony do starego i jest ok, tyle że ściana w jednym miejscu grubsza i drożej o jej koszt, ale to niewielki wydatek ;) . Warunek, jak wspomniałem to powierzchnia działki.
Działeczka ma 2300m2 (23ar), także problemu nie ma. Wszystkie dokumenty są przygotowane, mapę zasadniczą (1:1000) też mam ale na razie wstrzymuję się z przeniesieniem projektu na mapę. Wszystkie ograniczenia znam, ale nie wiedziałem, że można "przykleić" jeden do drugiego budynek. Ciekawa sprawa, bo to rozwiązuje w części mój problem.
Jeżeli Pan domu nie zbuduje,
na próżno się trudzą ci, którzy go wznoszą.
Jeżeli Pan miasta nie ustrzeże,
strażnik czuwa daremnie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „BUDOWA KUŹNI - build a workshop”