Problem z planowaniem kuźni - Nadmuch

Oświetlenie, ogrzewanie itp.

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Snowie
Posty: 4
Rejestracja: 11 gru 2019, 13:21
Lokalizacja: Kielce

Problem z planowaniem kuźni - Nadmuch

Post autor: Snowie » 16 gru 2019, 20:49

Witam ponownie!
Od niedawna planuje zacząć przygodę z kowalstwem. Mieszkam w okolicach Kielc. Niedługo wybieram się na złomowisko w poszukiwaniu materiałów pomocnych do wybudowania stałej kuźni. Natomiast nie wiem w jaki sposób zrobić własnoręcznie nadmuch. Postanowiłem, ograniczyć hałas do minimum. Niestety miechów nie mam jak zrobić więc zastanawiam się jakie macie pomysły. Jakaś mechaniczna pompa na korbę? Jestem w stanie gdzieś kupić taki sprzęt? Jeśli chodzi o ogólny plan kuźni i szopy na to wszystko którą planuję wybudować za domem wygląda to sensownie.
Chciałem zapytać również o rzemieślników w okolicy. Może ktoś chciałby pomóc początkującemu ogólnie w temacie. Na przykład pokazać co nie co na żywo. :))

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Re: Problem z planowaniem kuźni - Nadmuch

Post autor: BANAN » 16 gru 2019, 23:05

Nadmuch od pieca C.O. cichy, oszczędny pod względem zużycia energi i robi robotę. Co do rzemieślników z okolic poszukałbym majsra Ryszarda Skuzę i osobiście wybrałbym się do niego z takim zapytaniem.
Kontakt 517355290

piotr1as
Posty: 481
Rejestracja: 13 sty 2016, 18:01
Lokalizacja: Żychlin

Re: Problem z planowaniem kuźni - Nadmuch

Post autor: piotr1as » 17 gru 2019, 07:02

Dmuchawa ręczna na korbe wymaga dużo kręcenia aby rozpalić i utrzymać temperaturę. Gdy kujesz nie masz nadmuchu i kotlina delikatnie przygasa i mniej grzeje.
Posłuchaj rady Banana i kup dmucjawe od c.o.

Awatar użytkownika
Sokolpl
Posty: 719
Rejestracja: 30 gru 2018, 22:23
Lokalizacja: Ubiad Wielogłowy

Re: Problem z planowaniem kuźni - Nadmuch

Post autor: Sokolpl » 17 gru 2019, 18:05

W temacie mistrza Kowalskiego Pan Ryszard Polecam w 100%
Porażka jest po prostu okazją, by spróbować ponownie, tym razem bardziej przemyślanie.
Henry Ford
Nie dajcie mi ryby dajcie mi wędkę ;)

Awatar użytkownika
MT
Moderator
Posty: 398
Rejestracja: 07 paź 2011, 15:28
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Problem z planowaniem kuźni - Nadmuch

Post autor: MT » 18 gru 2019, 08:52

Wentylator najlepiej wystaw na zewnątrz kuźni i połącz rurą z paleniskiem. Takie rozwiązanie ma taki plus, że jest cicho w kuźni i co ważniejsze zmniejsza szanse na przytrucie się gazami (CO, CO2). Ja wywaliłem nadmuch poza kuźnie własnie po solidnym przytruciu się CO/CO2.
Officina Ferraria

Snowie
Posty: 4
Rejestracja: 11 gru 2019, 13:21
Lokalizacja: Kielce

Re: Problem z planowaniem kuźni - Nadmuch

Post autor: Snowie » 18 gru 2019, 23:21

BANAN pisze:
16 gru 2019, 23:05
Nadmuch od pieca C.O. cichy, oszczędny pod względem zużycia energi i robi robotę. Co do rzemieślników z okolic poszukałbym majsra Ryszarda Skuzę i osobiście wybrałbym się do niego z takim zapytaniem.
Nie do końca chodziło mi o mistrzów kowalskich pokroju pana Skuzy a raczej forumowiczów z okolic. Może jest ktoś kto zaprosiłby żółtodzioba i co nie co pokazał?
Co do budowy pierwszego paleniska w szopie czy gdzieś na podwórku to czytam forum już kilka dni i dużo informacji uzyskałem. Nie mam nawet kowadła ani niczego co mogłoby je zastąpić a już tyle pomysłów w głowie :mrgreen:

graffic

Re: Problem z planowaniem kuźni - Nadmuch

Post autor: graffic » 19 gru 2019, 08:22

ale po co się ograniczać ? - Rysiu jest bardzo kontaktowym człowiekiem i jak się uczyć to od najlepszych (moje zdanie)

pewnie - jeśli jesteś kimś, kto chciałby tylko dotknąć i pomacać kowalstwa (ot taki ktoś kto rozpali ognisko i klepie nożyk ze zbrojeniówki dwa razy do roku) - to faktycznie nie ma sensu marnować czasu mistrza, a jeśli przeciwnie chcesz załapać dobre podstawy i podpytać o wiele rzeczy - to uważam, że głupotą jest nie skorzystać z takiej oferty - tym bardziej że ogólnie, kieleckie jakoś nie słynie w wielu kowali (pomijam amatorów samouków o których nikt nic nie wie)

ano1
Posty: 8
Rejestracja: 12 maja 2020, 13:25
Lokalizacja: Elbląg

Re: Problem z planowaniem kuźni - Nadmuch

Post autor: ano1 » 18 sie 2021, 21:40

Witam, Chciałbym się podpiąć pod temat. Mam stare palenisko z żeliwną kotliną. Pierwotnie było ono zasilane masywną żeliwną dmuchawą. Nie jest ona w najlepszym stanie więc chciałbym wymienić ją na dmuchawę do pieca. Pojawił się jednak pewien problem. Do kotliny powietrze doprowadzane jest rurą o średnicy wewn. 35mm. Dmuchawy mają zazwyczaj otwór prostokątny o powierzchni 2-3 razy większej. Obawiam się, że przepływ będzie dość mocno dławiony. Czy ktoś może ma doświadczenia związane z taką wymianą wentylatora?

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Re: Problem z planowaniem kuźni - Nadmuch

Post autor: BANAN » 18 sie 2021, 21:49

Zawsze można zamontować mocniejszą dmuchawę . No i zrobić przejściówkę. Kowal musi być złotą rączką.
Kontakt 517355290

ano1
Posty: 8
Rejestracja: 12 maja 2020, 13:25
Lokalizacja: Elbląg

Re: Problem z planowaniem kuźni - Nadmuch

Post autor: ano1 » 18 sie 2021, 22:32

Myślałem o dmuchawie o wydajności ok.320m3. Z przejściówką nie będzie problemu. Obawiam się raczej tego jak dmuchawa zniesie takie dławienie. Nie wiem czy spręż dmuchawy będzie wystarczający aby przepchnąć powietrze z większą prędkością.

Awatar użytkownika
Bodar
weteran forum
Posty: 4299
Rejestracja: 01 sty 2014, 11:21
Lokalizacja: Szprotawa

Re: Problem z planowaniem kuźni - Nadmuch

Post autor: Bodar » 19 sie 2021, 08:51

Zrób stożkową przejściówkę o dł. 15 max. 20 cm, a dławienie będzie niewielkie, zwiększy się prędkość. W starym rozwiązaniu też dochodziło do rozprężenia powietrza w komorze popielnika pod kotliną.
I tak nie będziesz wykorzystywać całej wydajności dmuchawy.

ano1
Posty: 8
Rejestracja: 12 maja 2020, 13:25
Lokalizacja: Elbląg

Re: Problem z planowaniem kuźni - Nadmuch

Post autor: ano1 » 19 sie 2021, 21:08

Dzięki.

ODPOWIEDZ

Wróć do „BUDOWA KUŹNI - build a workshop”