Budowa paleniska na (nieszczęsny) węgiel kamienny.

Oświetlenie, ogrzewanie itp.

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Awatar użytkownika
frierenn
Posty: 6
Rejestracja: 09 gru 2023, 20:19
Lokalizacja: Warszawa

Budowa paleniska na (nieszczęsny) węgiel kamienny.

Post autor: frierenn » 10 gru 2023, 14:38

Cześć wszystkim. Chciałbym zrobić swoje palenisko kowalskie na węgiel kamienny.
(Wiem, że węgiel kamienny jest zły i że lepiej drzewny, lub węgiel koksowniczy, ale na razie to mam pod ręką, ale kiedyś zaopatrzę się w to co potrzeba, więc prosiłbym bez zbędnych komentarzy na temat jaki ten kamienny jest zły)

Mam podstawę o długości 56 cm i szerokości 44 cm. Oraz dmuchawę samochodową z 3 biegami regulacji. Chciałbym zrobić kotlinę która będzie do dłuższych rzeczy. Wyczytałem, że 20x30 cm niby będzie ok, ale zastanawiam się nad głębokością, jedni podawali że 5 cm będzie ok, a drudzy że 8 cm będzie ok. Więc poprosiłbym, jakie wymiary kotliny wy byście polecali razem z głębokością. I pod jakim kątem (jeśli ma) ma się zwężać do środka.

Oraz jaki najlepszy sposób będzie do dostarczania powietrza, poza grzybkiem. Otwory (jeśli tak to o jakiej średnicy i z jakim odstępem itd.)

I w jaki sposób poprawnie by to rozpalać.

Prosiłbym o jak najwięcej informacji, jak dla typowego nowicjusza, za wszelakie błędy przepraszam. Z góry dziękuję za każdą odpowiedź.

Awatar użytkownika
bey
arcyforumoholik
Posty: 2682
Rejestracja: 31 sie 2009, 07:20
Lokalizacja: Bronisze
Kontakt:

Re: Budowa paleniska na (nieszczęsny) węgiel kamienny.

Post autor: bey » 10 gru 2023, 15:43

A jaki problem w zakupie koksu, lub błękitnego węgla (ten można nawet przez neta zamówić)?
Zasadniczo ja preferuję nieckę z otworami, zrób najpierw fi-6, a jak po pierwszym odpaleniu będzie za mało wiatru, to rozwiercisz na fi-8 itd...
Lepsze jest wrogiem dobrego

Awatar użytkownika
frierenn
Posty: 6
Rejestracja: 09 gru 2023, 20:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Budowa paleniska na (nieszczęsny) węgiel kamienny.

Post autor: frierenn » 10 gru 2023, 17:05

Głównym problemem, są na razie koszty. A węgiel kamienny mam po prostu aktualnie pod ręką. (zaznaczyłem, że w przyszłości zaopatrzę się w to co potrzeba) I jeśli byłby Pan w stanie odpowiedzieć treściwie na zadane przeze mnie pytania byłbym wdzięczny. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
bey
arcyforumoholik
Posty: 2682
Rejestracja: 31 sie 2009, 07:20
Lokalizacja: Bronisze
Kontakt:

Re: Budowa paleniska na (nieszczęsny) węgiel kamienny.

Post autor: bey » 10 gru 2023, 23:26

Po pierwsze nie "panuj mi" a po drugie nigdy nie kułem na węglu. Jak chcesz się bawić w kowalstwo pewne wydatki są niezbędne :P
Lepsze jest wrogiem dobrego

Awatar użytkownika
Bodar
weteran forum
Posty: 4298
Rejestracja: 01 sty 2014, 11:21
Lokalizacja: Szprotawa

Re: Budowa paleniska na (nieszczęsny) węgiel kamienny.

Post autor: Bodar » 11 gru 2023, 07:08

Jeżeli chcesz zająć się kowalstwem, choćby amatorsko to najtreściwszą odpowiedzią na twoje pytania będzie rada, że zanim weźmiesz się do praktycznego działania w tym kierunku wyszukaj tematy które ciebie interesują - tam znajdziesz nie tylko odpowiedzi ale pozwolą uprzedzić kolejne pytania. Każdy ma inne doświadczenia i sam w przyszłości się przekonasz, że to co innym odpowiada nie musi pasować drugim.

Co do węgla kamiennego - jak się "przepali" i będzie słuszna kupa żaru, to spoko można na nim pracować często dorzucając małe porcje węgla. Trochę upierdliwe ze względu na duże zadymienie.

miedziak
Posty: 43
Rejestracja: 12 maja 2021, 23:31
Lokalizacja: Poznań

Re: Budowa paleniska na (nieszczęsny) węgiel kamienny.

Post autor: miedziak » 11 gru 2023, 11:25

Ja używam ekogroszku go rozpalania koksu, strasznie dymi, jak bym miał cały czas na węglu kuć to bym zrobił niezłą dymakę w okolicy i by mnie sąsiedzi na widłach wynieśli, koks dymi mniej niż zwykły grill. Też sobie robiłem sam kotlinę, najprościej zrobić z tarczy hamulcowe i Klinkier Breaker. Sitka i ruszty jakoś mi się nie sprawdzały.

ODPOWIEDZ

Wróć do „BUDOWA KUŹNI - build a workshop”