Od druku 3d do odlewu

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Dashboor
Posty: 2
Rejestracja: 12 maja 2018, 15:22
Lokalizacja: Rzeszów i okolice

Od druku 3d do odlewu

Post autor: Dashboor » 18 maja 2018, 23:12

Witam

Od pewnego czasu bardzo uparłem się na replikę pewnej figurki. Rozpoczęło się od wydruku 3d , stwierdziłem że jeśli wyjdzie ładnie poglądzie pomaluje i będzie dumnie stał na szafce. Niestety ... pojawiły się komplikacje i wydruk wyszedł byle jak. Szkoda tego czasu (około 12 godzin) oraz materiału wiec wymyśliłem pewną rzecz. Wyglądze model woskiem, zaleje gipsem , wytopię tworzywo i zaleje brązem lub aluminium.

Pomysł z woskiem był zły ... wiec pomyślałem ze oklepie plastelina i powypełniać duże dziury w kiepskim wydruku . Oblepielem plastelina ...może trochę odbiega już od oryginału ale ma dla mnie swój urok. Teraz czekają mnie kolejne kroki ale to jak wrócę do Polski w czerwcu. W między czasie wyczytałem iż są specjalne woskowe filamenty z których robi się formy (pla średnio się nadaje - ciekawi mnie jak będzie pla plus plastelina) .
Jest też PVA czyli tworzywo rozpuszczalne w wodzie. To było by pewnie jeszcze ciekawsze, tak bynajmniej mi się wydaje . Testy napewno się odbędą .

Dalszy ciąg myślę że nastąpi w jakimś bliższym lub dalszym czasie. Myśle że zdjęcia pojawią się też z całej realizacji


Mam pytanie ma ktoś jakieś doświadczenie w takiej materi? Może ktoś już testował takie rozwiązania i ma jakieś własne przemyślenia lub wnioski co i jak , aby uzyskać zadowalający efekt.


Awatar użytkownika
deMaus
Posty: 95
Rejestracja: 20 wrz 2016, 22:17
Lokalizacja: Mazańcowice

Re: Od druku 3d do odlewu

Post autor: deMaus » 25 maja 2018, 06:13

Widzałem twój temat wcześniej, ale nie miałem wtedy nic mądrego do powiedzenia.
Wczoraj jednak kolega pokazał mi drukarkę 3d jaką zamówił. Technika druku polega na tym, że w zbiorniku z żywicą obniża się ekran (najprawdopodobniej OLED) wysokiej rozdzielczości, którego światło utwardza żywicę. Widziałem próbny wydruk kolumny jońskiej ze wszystkimi detalami, który mieścił się na moim paznokciu, a średnicę miał jak zapałka. Mimo tych wymiarów drukarka odwzorowała najdrobniejsze szczegóły, zdobień.
Do tego wg mojego kolegi, można używać żywicy z właściwościami Casting, która zachowuje się jak wosk, i po otoczeniu jej gipsem, można ją wytopić.
Nie wiem jaki wymiar tej figurki cie interesuje, ale jak chcesz to mogę ci załatwić jakieś namiary.
Poszukaj na youtube filmików pod hasłem "3d printer light screen". Nie wkleję linka, bo przez akcję jednego z pracowników (który wywalił w marcu ponad 260gb transferu na youtube w godzinach pracy) mamy zablokowany youtube.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Melale kolorowe”