Palenisko z pokrywą - grubość, materiał, otwory

Dział z możliwością pisania dla gości, pisać jeżeli nie możecie zresetować hasła.
ODPOWIEDZ
Krzysztoff
Posty: 4
Rejestracja: 29 sie 2023, 07:06
Lokalizacja: Katowice

Palenisko z pokrywą - grubość, materiał, otwory

Post autor: Krzysztoff » 29 sie 2023, 09:13

Szanowni,

Od kilku dni jeżdżę po sklepach o wertuje internet i już od tego wszystkiego człowiek nie jak zrobić dobrze.

Chce zlecić wykonanie paleniska, projekt jest gotowy od osoby, która wykonuje w wolnym czasie takie paleniska.

I mam pytania:

1. Palenisko (średnica 750mm) z 3 czy 4 mm grubości najlepiej wykonać?

2. Pokrywa ma 2 mm grubości (średnica 770 mm) wystarczy czy jednak grubsza?, jak tak to ile wtedy…

3. W spodzie paleniska na dnie mogą być zrobione otwory, celem żeby woda schodziła i był lepszy ciąg powietrza, ale ja się obawiam, ze będzie mi się sypał popiół na ziemie i może coś się zapalić poza tym będę miał pokrywe to osłoni od deszczu a palenisko jest okryte jak się pali wiec wg Was te otwory powinny być mimo wszystko czy niekoniecznie?

4. Podobnie jak w punkcie 3 chciałbym zapytać, ale o otwory ze wzorem , tym razem umieszczone po długości na środku na rancie który ma wysokość 15 cm, ladnie to wyglada estetycznie i nie wiem jakie inne działanie, ale czy w praktyce, nie będzie przez to rozmuchiwany popiół ? lub dostawała się woda mimo założonej pokrywy gdy np deszcz będzie zacinał…, wiem może dziwne pytanie, ale może ktoś ma doświadczenie i coś doradzi.

5. Jest sens, żeby mi to facet malował czymkolwiek, bo słyszałem ze i tak farba zejdzie, czy tylko powiedzieć żeby nogi podtrzymujące palenisko i samo palenisko z zewnątrz pomalował i może pokrywe?

To takie kluczowe pytania, jeżeli pomyliłem dział to proszę przekierować, bo temat dotyczy metalu, ale tez konstrukcji.

Dziekuje i pozdrawiam!

Awatar użytkownika
bey
arcyforumoholik
Posty: 2682
Rejestracja: 31 sie 2009, 07:20
Lokalizacja: Bronisze
Kontakt:

Re: Palenisko z pokrywą - grubość, materiał, otwory

Post autor: bey » 29 sie 2023, 15:38

Nie ogarniam, jakie palenisko (koksowe, gazowe) jaka pokrywa (palenisko to konstrukcja otwarta) i skąd ci tam woda. O jakim palenisku ty piszesz? Poza tym to trochę nie ten dział :P
Lepsze jest wrogiem dobrego

Krzysztoff
Posty: 4
Rejestracja: 29 sie 2023, 07:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Palenisko z pokrywą - grubość, materiał, otwory

Post autor: Krzysztoff » 29 sie 2023, 15:43

Ogrodowe palenisko :)

Awatar użytkownika
bey
arcyforumoholik
Posty: 2682
Rejestracja: 31 sie 2009, 07:20
Lokalizacja: Bronisze
Kontakt:

Re: Palenisko z pokrywą - grubość, materiał, otwory

Post autor: bey » 29 sie 2023, 15:52

To trzeba było na jakimś forum dla działkowiczów poszukać
Tutaj to paleniska kowalskie raczej się omawia :P

Zrób jakiś szkic, bo sam opis niewiele wnosi

Ja sobie zrobiłem takie:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Lepsze jest wrogiem dobrego

Krzysztoff
Posty: 4
Rejestracja: 29 sie 2023, 07:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Palenisko z pokrywą - grubość, materiał, otwory

Post autor: Krzysztoff » 30 sie 2023, 06:11

No to jest piękne co wysłałeś…,

A zapytam inaczej, to może pomożesz…,

Jest jakaś różnica między blacha w całości to się chyba nasuwa walcowata a blacha z odpadu w kawałkach czy konstrukcji paleniska to ma jakiś wpływ?

I czy np 1 cm grubości blachy wykonanego paleniska moze być za dużo , bo dużo osób się rozczula, ze w sklepach sprzedają np 2 mm lub mniej a ja odwracam pytanie :), czy im więcej tym po prostu lepiej.

Dzięki

Awatar użytkownika
bey
arcyforumoholik
Posty: 2682
Rejestracja: 31 sie 2009, 07:20
Lokalizacja: Bronisze
Kontakt:

Re: Palenisko z pokrywą - grubość, materiał, otwory

Post autor: bey » 30 sie 2023, 16:03

Każda blacha jest walcowana, to proces jej produkcji. Z 1 cm grubości blachy to można kotlinę kowalską wyspawać, jak z takiej zrobisz palenisko ogrodowe, to dźwigiem będziesz je przestawiał. W zupełności wystarczy 2-3 mm. Ważniejsza jest konstrukcja i zabezpieczenie przed korozją. Daj jakiś szkic tego co chcesz zrobić, bo wirtualnie to ja nie wiem czego ty chcesz :P
Ten piecyk ze zdjęcia jest zrobiony ze starego bojlera
Lepsze jest wrogiem dobrego

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomoc”