Wykonanie drzwiczek piecowych.

Sprawy bieżące

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Cristobal
Posty: 5
Rejestracja: 06 lut 2021, 03:07
Lokalizacja: Krosno

Wykonanie drzwiczek piecowych.

Post autor: Cristobal » 08 lut 2021, 06:59

Chciałbym zlecić wykonanie drzwiczek do pieców zduńskich: grzewczego i trzonu kuchennego.
Potrzebuję następujących drzwiczek:
-do pieca grzewczego główne
-do pieca grzewczego wyczystkowe
-do trzonu kuchennego główne
-do trzony kuchennego piekarnikowe
-wyczystkowe do komina x 2

Drzwiczki zaprojektowałem w AutoCADzie, ale mogę wyeksportować projekt do Sketchupa.
Prawie wszystkie elementy powinny być kute z materiału o grubości 5 i 3 mm (i grubszych w projekcie). Wymagane będzie dospawanie kołnierza, który zapewni szczelność drzwiczek.

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Re: Wykonanie drzwiczek piecowych.

Post autor: BANAN » 08 lut 2021, 11:24

Przy stalowych czarno widzę szczelność. Dlatego te elementy głównie narażone na wyższe temperatury odlewa się z żeliwa.
Kontakt 517355290

Awatar użytkownika
Aries
Moderator
Posty: 2880
Rejestracja: 15 wrz 2011, 21:55
Lokalizacja: Jędrzejewo
Kontakt:

Re: Wykonanie drzwiczek piecowych.

Post autor: Aries » 08 lut 2021, 11:32

Z reguły faktycznie były robione żeliwne ale np. w moim rodzinnym domu jest typowa plata kuchenna z wkładem grzewczym i tam wszystko jest z czarnej stali (nawet dosyć cienkiej - pewnie około 3 mm)
W kotłach grzewczych też są ze stali więc jakoś to chyba zdaje egzamin.
"Gdy trudu brak, maestrii brak"
Lipali

graffic

Re: Wykonanie drzwiczek piecowych.

Post autor: graffic » 08 lut 2021, 16:29

wrzuć rysunki (mogą być w pdf - pożniej skonwertowanym do jpg / png - żeby większość widziała o co chodzi

co do technologii - mogą być drzwiczki stalowe - i wiele takich w starych piecach się widywało, w ramach ochrony dokręcana była płyta żeliwna lub staliwna na dystansach więc nie ma co przesadzać

Cristobal
Posty: 5
Rejestracja: 06 lut 2021, 03:07
Lokalizacja: Krosno

Re: Wykonanie drzwiczek piecowych.

Post autor: Cristobal » 08 lut 2021, 19:40

Dziękuję za Wasze odpowiedzi!
Doceniam też, że nikt nie wspomniał, że w sklepach internetowych jest duży wybór drzwiczek zduńskich :)

Zamieszczam kilka zrzutów ekranu z AutoCADa projektu drzwiczek pieca grzewczego. Drzwiczki trzonu kuchennego są podobne, ale mniejsze. Pozostałe drzwiczki są znacznie prostsze. Odcienie szarości ustawiłem, by zwiększyć czytelność. Wykończenie wszystkich elementów będzie czarne.

Uszczelnienie uzyskiwane jest poprzez umieszczenie sznura ceramicznego w kanale pomiędzy dospawanymi ramkami ze stali 5x5mm. Sznur byłby wciskany na 2 mm, ale ramka może być głębsza, a co za tym idzie głębokość wcisku. Jest to jedno z wypróbowanych rozwiązań stosowanych przez zdunów wytwarzających swoje drzwiczki.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

graffic

Re: Wykonanie drzwiczek piecowych.

Post autor: graffic » 08 lut 2021, 22:47

To nie robota dla kowali :) tylko slusarza z laserem lub water-jet'em :)

Masz pliki dwg zrob dxf - zoptymalizuj liczbe punkow / wezlow - daj do wyciecia - pozostale to nitowanie + dospawanie lub dokrecenie detali - powiedzialbym ze prawie banal

No chyba ze chcesz aby na goraco te esy floresy wycinac...

Cristobal
Posty: 5
Rejestracja: 06 lut 2021, 03:07
Lokalizacja: Krosno

Re: Wykonanie drzwiczek piecowych.

Post autor: Cristobal » 08 lut 2021, 23:04

Oczywiście, że chcę wycinać "na gorąco". Inaczej nie otwierałbym nowego wątku na forum tylko zamówił elementy u ślusarza i w zakładzie cięcia laserem, i sam sobie pospawał :) W sumie oprócz nitowania to sam byłbym w stanie wyciąć to ręcznie, ale takie rozwiązanie mnie nie interesuje i nie mam też na nie czasu.

Zawiasy powinny być wykute prez zrobienie otworów a potem rozciągnięcie metalu by uzyskać kształt karo. Kuty jest zamek, rączka i nity. Spawany jest kołnierz.

graffic

Re: Wykonanie drzwiczek piecowych.

Post autor: graffic » 09 lut 2021, 06:32

Luz :)

Awatar użytkownika
Grzegorz K.
Administrator
Posty: 3842
Rejestracja: 29 sie 2009, 12:21
Lokalizacja: Ustka/Słupsk

Re: Wykonanie drzwiczek piecowych.

Post autor: Grzegorz K. » 09 lut 2021, 18:51

Fajna praca może być
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „OGŁOSZENIA - announcements”