Budowa Budynku , Kuźni Achmed

Oświetlenie, ogrzewanie itp.

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Awatar użytkownika
Achmed
Posty: 246
Rejestracja: 18 lis 2015, 09:11
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Budowa Budynku , Kuźni Achmed

Post autor: Achmed » 20 wrz 2018, 14:25

Witajcie.
W końcu zabieram się za budowę własnego warsztatu by mieć miejsce do prowadzenia Swojego Hobby ( jak na ta chwilę )

Stawiam Budynek 17x7 m a w nim będzie min pomieszczenie o wymiarach ( w środku ) 7x5.5 m ( 38.5 m2) adaptowane na kuźnie

Z dwoma oknami 1.5 x 1 m od strony zachodu ( zasłoniętymi drewnianymi okiennicami ) jeśli będzie potrzebny półmrok .

Chciał bym tam kuc ale i spawać a całość to tak rozstawić by było jak najbardziej funkcjonalnie

Po lewej stronie mam ścianę 7m na której planuje ustawić regał by móc magazynować materiały do co najmniej 6m a przy drzwiach najprawdopodobniej ustawić piłę taśmową która dopiero zakupie

co do reszty nie mam koncepcji bo do ustawienia jest całe zaplecze kowalskie i spawalnicze

A w nim

- Młot ms 60
- Piec gazowy
- Kowadło
- Dziurownica
- W przyszłości prase
- Imadło na postumencie
- Regal na młotki , kleszcze i inne pomoce
- Szlifierka tasmowa
- Szlifierka stolowa na stojaku
- Wiertarka
- Acetylen
- Półautomat spawalniczy Mag oraz Tig
- Stół ślusarski z imadłem

Ktoś aranżował podobne pomieszczenie ? Mogli byście podpowiedzieć z własnego doświadczenia jakie ułożenia są najbardziej funkcjonalnie ?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 20 wrz 2018, 18:53 przez Achmed, łącznie zmieniany 1 raz.

graffic

Re: Budowa Budynku , Kuźni Achmed

Post autor: graffic » 20 wrz 2018, 15:12

no to gratulacje :) - czekamy na finał

PS bud. murowany z trzpieniami żelbetowymi ?
miejsca i dużo, i nie dużo... przy takim zestawie sprzętowym - sam młot to 1:6 powierzchni

Awatar użytkownika
Achmed
Posty: 246
Rejestracja: 18 lis 2015, 09:11
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: Budowa Budynku , Kuźni Achmed

Post autor: Achmed » 20 wrz 2018, 16:03

graffic pisze:no to gratulacje :) - czekamy na finał

PS bud. murowany z trzpieniami żelbetowymi ?
miejsca i dużo, i nie dużo... przy takim zestawie sprzętowym - sam młot to 1:6 powierzchni
Budynek już prawie stoi :)

Dokładnie jak piszesz murowany cegłą z trzpieniami i wieńcem żelbetowym

Będę na budowie to cyknę jakieś foto

Awatar użytkownika
leonzlasu
arcyforumoholik
Posty: 2080
Rejestracja: 30 gru 2016, 14:44
Lokalizacja: Prądówka

Re: Budowa Budynku , Kuźni Achmed

Post autor: leonzlasu » 20 wrz 2018, 17:35

Gratuluję, idziesz grubo, jak zwykle zresztą ;)
Widziałem kiedyś twój temat o kuźni, i kilka prac z początku. W jakim kierunku Ciebie poniosło ?Tradycyjne kowalstwo, noże czy może wszystko po trochu?
Wrzuć jakieś pracę chętnie popatrzę :D

Awatar użytkownika
Achmed
Posty: 246
Rejestracja: 18 lis 2015, 09:11
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: Budowa Budynku , Kuźni Achmed

Post autor: Achmed » 20 wrz 2018, 20:02

Tak już mam że nie uważam półśrodków ;)
Wrzuciłem foto z prac na budowie . trochę jeszcze potrwa zanim wprowadzę się do nowego domu i warsztatu

Gdy tak powoli spisywałem ten arsenał narzędzi które już posiadam to dochodzę do wniosku że nie będzie łatwo to wszystko tam upchnąć i będzie trzeba pogłówkować nad optymalnym ustawieniem

Ja najlepiej czuje się w tradycyjnym kowalstwie ale teraz mam mało czasu a jeśli już zabieram się za coś to musi to być ambitne dla mnie aby sie jak najwięcej uczyć i rozwijać .

Ostatnio robiłem dla siebie grilla ( kociołkowego ) bo rok temu jak szybko zrobiłem tak szybko wujek kupił i szewc bez butów chodził , ale tym razem robiąc dla Siebie robiłem go powoli i dbałem o szczegóły stosując też nowe rozwiązania , ucząc się na błędach drugi wyszedł już lepiej 8) , wrzuciłem go do swojego tematu ale podmieniłem tylko zdjęcia ze starym bo ten wyszedł lepiej .
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

graffic

Re: Budowa Budynku , Kuźni Achmed

Post autor: graffic » 20 wrz 2018, 22:25

O ... cos na konkurs widze :mrgreen:

A budynek - troche kubatury jest (takie zboczenie zawodowe) - caly gospodarczy - czy mieszkalny z garazem, a garaz na kuznie przerobiony ?

Awatar użytkownika
Achmed
Posty: 246
Rejestracja: 18 lis 2015, 09:11
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: Budowa Budynku , Kuźni Achmed

Post autor: Achmed » 20 wrz 2018, 23:40

Budynek jest cały gospodarczy a w nim kuznia , garaż dwustanowiskowy a na końcu pomieszczenie na biuro dla żony ( prowadzi agencje ubezpieczeń )
Budynek może i duży ale potrzebny i jak sam zauważyłeś


graffic pisze: miejsca i dużo, i nie dużo... przy takim zestawie sprzętowym - sam młot to 1:6 powierzchni

Dom to oddzielny budynek ( po lewej widać kawałek ) ale nie o nim temat to i nie chce robić zamieszania

Co do pracy miesiąca sam nie wiem :roll:

Awatar użytkownika
leonzlasu
arcyforumoholik
Posty: 2080
Rejestracja: 30 gru 2016, 14:44
Lokalizacja: Prądówka

Re: Budowa Budynku , Kuźni Achmed

Post autor: leonzlasu » 21 wrz 2018, 07:00

Nie ma się co szczypać, dawaj na konkurs ;)

graffic

Re: Budowa Budynku , Kuźni Achmed

Post autor: graffic » 21 wrz 2018, 07:51

Achmed - ryzykujesz sukces (ad pracy) :D

Awatar użytkownika
Achmed
Posty: 246
Rejestracja: 18 lis 2015, 09:11
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: Budowa Budynku , Kuźni Achmed

Post autor: Achmed » 21 wrz 2018, 08:15

Kurcze myślę nad tą opcją składowania sztang 6 m i piły po lewej strony i wiem ze to się mega przyda ale strasznie dużo to zajmie miejsca ;/ sam młot może dał bym w prawym górnym rogu ale zastanawiam się czy aby będzie to wygodne i czy nie zaszkodzi w jakimś projekcie przy dłuższych elementach

Awatar użytkownika
Achmed
Posty: 246
Rejestracja: 18 lis 2015, 09:11
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: Budowa Budynku , Kuźni Achmed

Post autor: Achmed » 21 wrz 2018, 13:34

Wstępnie rozrysowałem to na planie .
Zmierzyłem narzędzia i maszyny spisując wymiary tak aby były optymalne dla użytkowania danych narzędzi i tej wielkości wycinałem karteczki i naniosłem to na plan w ten sposób wyszło taki pomysł

Na początku planowałem piec wpakować gdzieś na końcu koło prasy i młota ale przemyślałem że ugotuje się przez niego i dałem go blisko drzwi żeby latem darować Sobie saunę
Bliżej drzwi byłoby jeszcze ładne parę metrów na spawanie
Jakieś sugestie propozycje ?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Tadek
Posty: 631
Rejestracja: 09 gru 2009, 13:29
Lokalizacja: Żychlin

Re: Budowa Budynku , Kuźni Achmed

Post autor: Tadek » 21 wrz 2018, 13:38

Achmed na pierwszy rzut oka, na pile nic nie utniesz chyba, że wyciągniesz ją na drzwi na czas cięcia. Piec za daleko od kowadła.

Awatar użytkownika
leonzlasu
arcyforumoholik
Posty: 2080
Rejestracja: 30 gru 2016, 14:44
Lokalizacja: Prądówka

Re: Budowa Budynku , Kuźni Achmed

Post autor: leonzlasu » 21 wrz 2018, 15:57

Chyba musisz zagarnąć jeszcze te pomieszczenie obok :mrgreen:

Awatar użytkownika
Achmed
Posty: 246
Rejestracja: 18 lis 2015, 09:11
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: Budowa Budynku , Kuźni Achmed

Post autor: Achmed » 21 wrz 2018, 16:55

Pila bedzie musiala lekko wystawac za sciany by moc ciac przy otwartych drzwiach a obok regalu trzeba bedzie dac rozkladane kobylki a co do pieca to mozna go lekko dac blizej zamiast spawarki ,( bedzie za dakeko ? )

Projektujac pomieszczenie nie zdalem sobie sprawy ze tych klockow jest az tyle ale jesli sie to dobrze rozlozy bedzie miodzio

graffic

Re: Budowa Budynku , Kuźni Achmed

Post autor: graffic » 21 wrz 2018, 19:30

Achmed

rozważ taką opcję - zamiast ładować regał na lagi 6,0 m do środka - może warto zrobić małe zadaszenie na zewnątrz ???? (lub przedłużyć istniejące o 1,0 -1,5) - mam na myśli ścianę po prawej stronie z oknami - łatwiejszy dostęp i dowóz - w środku zrobiłbym tylko regał na podręczne kawałki


poza tym:
założyłbym dwie strefy w pomieszczeniu - kowalską i ślusarską - kowalską dałbym w głębi - tak by była krótka droga do młota, kowadła, prasy i ewentualnej dziurownicy (aż tak często się jej nie używa) - w tym rejonie dałbym szafę na narzędzia kowalskie - i dodatkowy stół z imadłem kowalskim (na grubą robotę kowalską, lub miejsce na odłożenie elementów do składania itp.) - w części frontowej dałbym stół ślusarski z dodatkowym imadłem ślusarskim, obok - dał szlifierki, pierwszą od strony stanowiska kowalskiego - dałbym zwykła na kamienie, później taśmową (bliżej stołu ślusarskiego) - w narożniku - albo spawarkę, albo piłę (nie wiem co to za piła);
po drugiej stronie (ściana na lewo od wejścia - dałbym albo piłę albo acetylen, później regały, na materiały i klamoty podręczne - prawie do samego młota

spawarkę i acetylen (butle) mając blisko wejścia nie trzeba tachać przez całe pomieszczenie (spawarka często jest mobilna) - jeśli byś wywalił butle z acetylenem na zewnątrz to, w to miejsce możesz dać piłę i wszystko masz bezpieczne; poza tym uporządkujesz przestrzeń warsztatu: w głębi praca zgrubna, z frontu bardziej precyzyjna, przy okazji w tej części będziesz miał więcej miejsca na długie elementy gdybyś robił...

pomieszczenie byłoby rozdzielone kowadłem - proporcje podziału pomieszczenia ?? - strefa kowalska ok 3,0 -3,2 m - strefa ślusarska pozostała część z frontu

przy Twoim ustawieniu narzędzi - masz dużo kolizyjnych ścieżek i latasz z jednego miejsca pomieszczenia, na drugie - łatwiej to ogarniać mają porobione strefy (moje zdanie, choć nie wiem jak pracujesz, ale też mam warsztat, i wiem że grupowanie czynności i elementów pomocniczych w tych strefach powoduje że nie biegam po warsztacie)

tak w skrócie - to widziałbym to tak - rys niżej (oczywiście jest to propozycja do przemyślenia)
Kuśnia Achmeda - graffic.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

ODPOWIEDZ

Wróć do „BUDOWA KUŹNI - build a workshop”