FAQ Szybkie pytanie - szybka odpowiedź

Techniki używane obecnie, kowalstwo artystyczne

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Awatar użytkownika
Tadek
Posty: 631
Rejestracja: 09 gru 2009, 13:29
Lokalizacja: Żychlin

Re: FAQ Szybkie pytanie - szybka odpowiedź

Post autor: Tadek » 20 paź 2018, 21:55

Melduję, stożek m 12 produkcja radziecka. niestety bez cięcia się nie obyło.

Awatar użytkownika
Bodar
weteran forum
Posty: 4298
Rejestracja: 01 sty 2014, 11:21
Lokalizacja: Szprotawa

Re: FAQ Szybkie pytanie - szybka odpowiedź

Post autor: Bodar » 21 paź 2018, 09:36

Maciek,jak się nie dało? A próbowałeś podwójnym klinem pomiędzy korpusem wiertarki a uchwytem? Płaskownik w kształcie klina z wyciętym po środku miejscem na wrzeciono wiertarki, takie płaskie U.

Awatar użytkownika
Tadek
Posty: 631
Rejestracja: 09 gru 2009, 13:29
Lokalizacja: Żychlin

Re: FAQ Szybkie pytanie - szybka odpowiedź

Post autor: Tadek » 21 paź 2018, 20:41

Kombinowałem na różne sposoby, ale bałem się o korpus odlany z aluminium. Teraz wymiana główki, szczotek, przewodu i mam nadzieję na bezawaryjną pracą.

Awatar użytkownika
Wilga
Posty: 412
Rejestracja: 21 sie 2018, 13:27
Lokalizacja: ok.Bielska

Re: FAQ Szybkie pytanie - szybka odpowiedź

Post autor: Wilga » 21 gru 2018, 20:49

Spawał ktoś może w rękawicach azbestowych trójpalczastych .Zastanawia mnie czy znalezione u dziadka w warsztacie nadadzą się do tego celu, miałem kupować skórzane ,ale znalazłem te i na moją rękę są w sam raz . Dręczy mnie tylko czy te rękawice się nie skurczą przy spawaniu czy też nie stanie się im coś innego . Szukałem na internecie ale teraz już chyba takich nie robią - pewnie technologia w tym zakresie znalazła coś bardziej wytrzymałego - włókno szklane albo coś podobnego -tak przypuszczam.Zamieszczam zdjęcie podobnej rękawicy tylko nie azbestowej.Przepraszam jeśli napisałem jakąś głupotę i z góry dziękuje za pomoc .
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
doman1001
Posty: 289
Rejestracja: 10 mar 2018, 17:16
Lokalizacja: Kielce

Re: FAQ Szybkie pytanie - szybka odpowiedź

Post autor: doman1001 » 21 gru 2018, 21:00

Nie produkują już takich bo azbest to straszne świństwo. A w pięciopalczastych spawa się wygodniej. także te po dziadku zakop 7m pod ziemią :p

Awatar użytkownika
Wilga
Posty: 412
Rejestracja: 21 sie 2018, 13:27
Lokalizacja: ok.Bielska

Re: FAQ Szybkie pytanie - szybka odpowiedź

Post autor: Wilga » 21 gru 2018, 21:14

Co w azbeście jest takiego szkodliwego ( definicji z internetu nie rozumiem )? Na chemii nam mówili (tyle pamiętam) że azbest to w większości krzem czy jakoś tak (z chemii dobry nie jestem). Na internecie ,że krzemiany, więc to spoiwo musi być w tym szkodliwe - jakieś kleje ? Poza tym u dziadka jest wiele par tych rękawic - większość w ogóle nie zużyta - serce się kraja jakby to wyrzucić . Szkoda trochę żeby się zmarnowały , może azbest nie jest aż tak szkodliwy żeby krótkie (max 10 h na tydzień) używanie pogorszyło zdrowie ? A co do wytrzymałości samych rękawic zdają egzamin ?

Awatar użytkownika
wino39
Posty: 39
Rejestracja: 13 lip 2011, 23:24
Lokalizacja: Okolice Bydgoszczy
Kontakt:

Re: FAQ Szybkie pytanie - szybka odpowiedź

Post autor: wino39 » 22 gru 2018, 01:08

Szkodliwe w azbescie są nie składniki a budowa. Malutkie włókna, które łamiąc się unoszą wraz z kurzem i dostają do płuc, gdzie powodują:

- pylica azbestowa,

– choroby opłucnej lub osierdzia wywołane pyłem azbestu:

rozległe zgrubienia opłucnej,
rozległe blaszki opłucnej lub osierdzia,
wysięk opłucnowy,
– nowotwory złośliwe:

rak płuca, rak oskrzela,
międzybłoniak opłucnej lub otrzewnej,
– przewlekłe obturacyjne zapalenie oskrzeli.

Podsumowując, azbest jest niebezpieczny kiedy pyli a Ty chcesz machać starymi, skruszałymi rękawicami. :roll: Daj sobie spokój, kup za 15zl skórzane długie rękawice a będziesz miał i do kucia i do spawania. A świństw jeszcze sie zdążysz nawdychać. Pzdr
"tak samo brzytwę płucze się w zimnej i cycki prysznicowane zimnym prysznicem są twardsze i jędrniejsze"

Awatar użytkownika
Tadek
Posty: 631
Rejestracja: 09 gru 2009, 13:29
Lokalizacja: Żychlin

Re: FAQ Szybkie pytanie - szybka odpowiedź

Post autor: Tadek » 22 gru 2018, 11:00

Dziadek był odlewnikiem lub w hucie pracował?

Awatar użytkownika
Wilga
Posty: 412
Rejestracja: 21 sie 2018, 13:27
Lokalizacja: ok.Bielska

Re: FAQ Szybkie pytanie - szybka odpowiedź

Post autor: Wilga » 22 gru 2018, 21:59

wino39 pisze:
22 gru 2018, 01:08
Szkodliwe w azbescie są nie składniki a budowa. Malutkie włókna, które łamiąc się unoszą wraz z kurzem i dostają do płuc, gdzie powodują:

- pylica azbestowa,

– choroby opłucnej lub osierdzia wywołane pyłem azbestu:

rozległe zgrubienia opłucnej,
rozległe blaszki opłucnej lub osierdzia,
wysięk opłucnowy,
– nowotwory złośliwe:

rak płuca, rak oskrzela,
międzybłoniak opłucnej lub otrzewnej,
– przewlekłe obturacyjne zapalenie oskrzeli.

Podsumowując, azbest jest niebezpieczny kiedy pyli a Ty chcesz machać starymi, skruszałymi rękawicami. :roll: Daj sobie spokój, kup za 15zl skórzane długie rękawice a będziesz miał i do kucia i do spawania. A świństw jeszcze sie zdążysz nawdychać. Pzdr
Dobra rozumiem, szczerze powiem że się wystraszyłem bo już trochę czasu w tym warsztacie spędziłem - mam nadzieję że azbest nie działa tak szybko. A co z tymi rękawicami zrobić - zakopać jak pisali czy może wystarczy do śmietnika wyrzucić :?:
Tadek pisze:
22 gru 2018, 11:00
Dziadek był odlewnikiem lub w hucie pracował?
Dziadek tak jak i drugi był ślusarzem ( wszystkie podstawowe operacje zawodowe ) , pracował w bielskiej fabryce pił - do dzisiaj mam bardzo wiele rzeczy tej firmy i się sprawdzają (głównie brzeszczoty). Rękawice pewnie gdzieś zdobył , potrafił organizować takie rzeczy - np . dziś znalazłem 4 silniki o średnicy powyżej 30 cm - bardzo ciężkie i ok 200 sztuk pasków klinowych wszelakiego typu . Ogólnie sam warsztat był bardzo dobrze wyposażony - problem jest inny -dziś wielu maszyn już nie ma ,a mi samemu i tak trudno wyobrazić sobie gdzie dziadek to mieścił . Niestety urodziłem się za późno , gdybym urodził się 10 lat wcześniej miałbym świetnego nauczyciela.

AdamB
Posty: 75
Rejestracja: 23 sty 2018, 13:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: FAQ Szybkie pytanie - szybka odpowiedź

Post autor: AdamB » 23 gru 2018, 15:04

hasło za komuny; tym chata bogata co zdobędzie tata;

Awatar użytkownika
Wilga
Posty: 412
Rejestracja: 21 sie 2018, 13:27
Lokalizacja: ok.Bielska

Re: FAQ Szybkie pytanie - szybka odpowiedź

Post autor: Wilga » 01 sty 2019, 17:58

Czy ktoś posiada SZÓSTE wydanie "poradnika frezera" Eugeniusza Górskiego . Niedawno znalazłem w domu ale brakuje pierwszych 31 stron i strony 287 - Jeżeli ktoś posiada i nie jest to problem , to czy mógłby skopiować te strony i podesłać na przykład na PW , . Nie wiem czy dobry dział i dziękuje z góry za wszelką pomoc

graffic

Re: FAQ Szybkie pytanie - szybka odpowiedź

Post autor: graffic » 01 sty 2019, 21:27

chyba będzie trudno to zdobyć :(

Awatar użytkownika
Wilga
Posty: 412
Rejestracja: 21 sie 2018, 13:27
Lokalizacja: ok.Bielska

Re: FAQ Szybkie pytanie - szybka odpowiedź

Post autor: Wilga » 02 sty 2019, 15:43

Graffic wiem to jednak forum kowalskie , ale przypuszczałem że jakiś tokarz może mieć ,podobno kilku tu zagląda . Zobaczę czy kumpel nie da rady załatwić z biblioteki w technikum . A jak coś to szkoda ,ale tak już bywa - sam podręcznik ciekawy dużo treści (700 stron )i masa rysunków .

graffic

Re: FAQ Szybkie pytanie - szybka odpowiedź

Post autor: graffic » 02 sty 2019, 16:30

Wilga - pewnie sama książka to nie jest problem (kwestia zakupu co najwyżej) - bardziej chodzi o nr wydania :D - teraz z tego co pamiętam - jest wydanie VIII... a pierwsze było w latach 60-tych...albo 70-tych więc Ty pewnie szukasz takiego między 2000-2010...

Awatar użytkownika
Wilga
Posty: 412
Rejestracja: 21 sie 2018, 13:27
Lokalizacja: ok.Bielska

Re: FAQ Szybkie pytanie - szybka odpowiedź

Post autor: Wilga » 02 sty 2019, 17:46

Z tyłu pisze (wcześniej nie zauważyłem):
wydanie I -1959
wydanie II -1960
wydanie III -1962
wydanie IV -1966
wydanie V -1970

Moje to rocznik 1974 - więc czasy jak słyszałem w których nie przedrukowywali treści podręczników w nowe wydanie bez zmiany treści ;) .
Mam w technikum znajomego na obrabiarkach skrawających to mówi , że nauczyciel im daje ze starych podręczników wydrukowane tabele i mają bardzo obszerne zeszyty zamiast podręcznika oraz nauczyciel im wysyła różnego rodzaju opisy obrabiarek , technik pracy ,itp. 8) A to wszystko z powodu tego że nowe podręczniki drogie , a na starych dyrekcja zabrania się uczyć . Słowem nauczyciel bardzo ambitny i doświadczony 70 lat ma :shock: .

ODPOWIEDZ

Wróć do „KOWALSTWO WSPÓŁCZESNE - blacksmithing”