Proste ogrodzenie około 48 mb

Projektowanie, rysunki, szkice

Moderatorzy: Nomad, Nikiel, BANAN, Marcin

Marcin_S

Proste ogrodzenie około 48 mb

Post autor: Marcin_S » 17 lut 2019, 16:00

Proszę o pomoc w projekcie lub inaczej doborze materiału na proste ogrodzenie. Ogrodzenie ma spełniać poniższe wymagania:
1. Ma być łatwe do wykonania - może coś w stylu "nowoczesnych panelowych"
2. Kiedyś na forum przeczytałem, że jeśli ogrodzenie to tylko z pełnego materiału i jakoś wziąłem to do siebie :)
3. Ma być bezobsługowe, tzn. będzie jechało na ocynk ogniowy do Mostostalu w Siedlcach. Po ocynku nie będę już malował, a przynajmniej obecnie nie zakładam malowania proszkowego.
4. Ma być możliwe stabilne, żeby nie wykręcało się przy spawaniu migomatem i w ocynku - ogólnie coś prostego i estetycznego.
5. Ma być możliwie mało przezierne - w sensie żeby nie były to sztachetki z prętów fi 12mm w pionie co 10cm.
6. Z demontażu mam T'owniki, wymiar 100x100x11, na słupki powinno wystarczyć, T'owniki są podkładem pomalowane, ale trochę obawiam się kosztów ich cynkowania z uwagi na masę, plus jest taki, że nie skorodują przez 50 lat nawet bez ocynku :lol:

Dysponuję sprzętem: przecinarka taśmowa, migomat Kempi, wiertarka stołowa, dwie lub trzy osoby do pomocy, spawam osobiście. Dodatkowo zdolności manualne i chęć wykonania czegoś dobrego - ogrodzenie robię dla siebie i chciał bym się do niego nie dotykać, żadnych renowacji, malowania, etc. Cokolik prawdopodobnie będzie tylko z betonu i ewentualnie zabezpieczony polimerem - coś na styl betonu architektonicznego.

Znalazłem poniższe zdjęcie - ramka z profilu i wypełnienie z płaskownika (ewentualnie blacha gr. ~3mm cięta w paski 5cm, tylko czy się nie będzie gięło?). Lamelki ustawione w poziomie na skos. W pierwszej wersji planowałem zrobić takie panele o wymiarze H=150cm / L=200cm i dwa wypełnienia, ale teraz pomyślałem, że może lepiej będzie zrobić trzy elementy z L=85cm? Będzie więcej pracy, ale za to mniej słupków i wymiar H=156cm x L=265cm to już prawie złote proporcje, więc mogę mięć nadzieję, że będzie dobrze wyglądało ;)
Miałem też pomysł na zrobienie dwóch T'owników 40x40x5 w poziomie równolegle do siebie w odległości 100cm i przyspawać do nich sztachetki z płaskowników w pionie, sztachetki L=150cm, płaskownik np. 60x3? - to będzie chyba możliwie najłatwiejsza konstrukcja do wykonania (wizualnie jak standardowy płot, tylko zamiast desek będą płaskowniki stalowe. Minusem rozwiązania jest spawany styk T'owników i płaskowników - miedzy T'ownik i płaskownik nie wpłynie ocynk. Rozwiązaniem może być wcześniejsze nawiercenie, ocynkowanie i później montaż na nity, ale to znowu czas, czas i czas... Ewentualnie spawać z dystansem z drutu 3mm między T'ownikami i płaskownikami, wtedy ocynk wleje się w szczelny, tylko spawanie z takimi dystansami to też zabawa będzie.

Pomóżcie proszę, im dłużej myślę, tym bardziej skomplikowane konstrukcje mam w głowie, a to jest zły znak dla realizacji mojego projektu ponieważ mam bardzo mało czasu na takie zabawy. Do tego nie mam zmysłu "artysty" więc ciężko mi jest określić, czy coś będzie ładne czy brzydkie.. Ma być proste i estetyczne :) Wykonać również będę musiał bramę przesuwną o dł. 6 mb, warto, żeby była w formie przęseł ogrodzeniowych.

Z góry dziękuję za wszelkie pomysły, propozycje, rysunki warsztatowe, etc. Każda dodatkowa informacja będzie cenna i pomocna.

Poniżej zdjęcie o którym wcześniej pisałem, oczywiście ja chce słupki zrobić z T'owników 100x100 ustawionymi "daszkiem" do ulicy.
gf-jQrc-rYjK-5mmA_ogrodzenia-metalowe-664x0-nocrop.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
graffic
weteran forum

Re: Proste ogrodzenie około 48 mb

Post autor: graffic » 17 lut 2019, 18:55

Brzmi to jak oczekiwanie na projekt..

Wrzuć pare swoich propozycji - wowczas dostaniesz oczekiwane odpowiedzi... sorry ale łatwizny nie bedzie - tzn nikt za frajer nie bedzie robil projektu
zastanów się zanim pomyślisz

Marcin_S

Post autor: Marcin_S » 17 lut 2019, 19:43

nie chodzi mi o robienie projektu, chociaż jeśli ktoś ma to się nie pogniewam.. Liczyłem bardziej na odpowiedzi w stylu "płaskowniki będą się wyginać" lub "lepiej zrób to z kątowników", itp. ewentualnie może ktoś coś takiego robił, fajnie wyszło i może pochwalić się zdjęciami.. Ja wrzuciłem już zdjęcie z komentarzami i opisem, mogę jeszcze dodać, że w trakcie rozważań nad wyeliminowaniem spawania płaskowników na płasko, żeby na styku "na kanapkę" za kilka lat korozja nie wypływała, ale żeby również nie nitować elementów miałem myśl by płaskowniki odchylić z jednej strony o 30 stopni.
Projektu wykonawczego z zestawieniem stali i wymiarami nie oczekuje, ale może ktoś ma zdjęcia czegoś ciekawego i w formie prostego, czegoś na czym można się wzorować.

KUBA2

Post autor: KUBA2 » 17 lut 2019, 20:00

Graffic lepiej niech nie robi projektu, z tych materiałów co chce użyć to będzie chała nie z tej ziemi ;) ;) ;)

Marcin_S

Post autor: Marcin_S » 17 lut 2019, 20:15

KUBA2 pisze:
17 lut 2019, 20:00
Graffic lepiej niech nie robi projektu, z tych materiałów co chce użyć to będzie chała nie z tej ziemi ;) ;) ;)
Takiej porady się nie spodziewałem, ale na chłodno myśląc może jest najlepszą jaką mogłem dostać, więc bardzo dziekuję :)
Czy od siebie możesz coś zaproponować? coś co ma szanse finalnie nie być chałą?

Awatar użytkownika
graffic
weteran forum

Post autor: graffic » 18 lut 2019, 07:47

Marcin_S dalej za duzo kombinujesz.. :)

Weź siądź, weź kartke ołówek i marysuj swoje zalożenia, dodaj wymiary - zeby można było złapać skalę - póki co teoretyzujesz

Kuba napisał Ci ważną rzecz, że z takiego zestawienia wyjdzie chu...jnia - ale może masz to jakoś przemyślane tyllo my tego nie rozumiemy...

Z doborem elementów - trzeba poczekać, aż bedzie konkretna koncepcja - bo w jednym wypadku pręt 10 mm będzie ok, a w innym okaże sie że dwuteownik albo inny element o wymiarze 200 będzie za maly - wszystko to zalezy od konstrukcji sztywności itd - dlatego nikt normalny nie bedzie odpowiadal ze dany element jest ok lub nie ok dopoki nie zobaczy sie chocby szkicu projektu

Dlatego napisalem ze nikt za frajer nie bedzie robil projektu bo dostaniesz gotowca w postaci porjektu i doboru elementow, a na koncu i tak nie bedziesz kapowal dlaczego zostal zastosowany taki czy inny element

Mam nadzieje ze teraz rozumiesz dlaczego brak jest odpowiedzi na Twoje niefrasobliwe pytanie..
zastanów się zanim pomyślisz

Awatar użytkownika
Arkadi
Kontakt:

Post autor: Arkadi » 02 mar 2019, 07:33

Proste i szybkie w realizacji. Profile cynkowane do tego nitowane malowane proszkowo.Nie ma tu ani cm spawu. :lol:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

ODPOWIEDZ

Wróć do „PROJEKTOWANIE - design”