Kucie gwoździ

Zapomniane techniki i narzędzia, tradycyjne wyroby

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

jacek4OOOO
Posty: 7
Rejestracja: 21 paź 2012, 11:01
Lokalizacja: Załęże

Kucie gwoździ

Post autor: jacek4OOOO » 24 paź 2012, 20:11

Cześć
Poszukuję wszelkich informacji, zdjęć oraz ikonografii na temat średniowiecznych gwoździ, słyszałem o jakichś książkach na ten temat ale nie znam dokładnych tytułów, mam zamiar zabrać się za budowę, machin oblężniczych, ale nie wiem czy poniemieckie gwoździe się do tego nadadzą. Najlepiej było by wykuć je samemu.

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Post autor: BANAN » 24 paź 2012, 20:22

Bez młota nie robota ;) Ręcznie to jedynie nagłownikiem możesz trzepnąć łby.Do reszty przydałby się resoraczek
Kontakt 517355290

Awatar użytkownika
Idol
Posty: 184
Rejestracja: 15 lis 2010, 22:37
Lokalizacja: Żywiec

Post autor: Idol » 24 paź 2012, 21:38

Poważnie przymierzasz się do budowy machin obleżniczych :shock: ? Powiedz jeszcze,ze w skali 1:1 :).

Podziwiam

Jeśli Ci nie przejdzie za chwilę i temat będzie wciąż żywy-to mogę podkleić nieco fotek gwożdzi uzywanych w XIV-XV w na naszych terenach,które wydobyte zostały w trakcie wykopalisk archeo.
Z oględzin powiem,że zasada była jedna :rdzeń + łeb,a reszta to jak sie ukuło tak było.Nie marnowali odpadów,nawet bardzo kalekie gwożdzie były traktowane normalnie i używane.Materiał był w cenie...
(btw.,gdybym nie widział naocznie na wykopie-to trudno byłoby mi uwierzyc,że stalowy gwózdż wytrzyma w glebie 500 lat :shock: )

A wzory jak dla mnie te XIVw wsypane do pudła razem z wyciąganymi z drewna XIXw -sa nie do rozróżnienia (przynajmniej te używane na południu)

jacek4OOOO
Posty: 7
Rejestracja: 21 paź 2012, 11:01
Lokalizacja: Załęże

Post autor: jacek4OOOO » 24 paź 2012, 22:37

Tak poważnie ja i mój znajomy chcemy zacząć budowę czegoś takiego, na początek coś prostego np pluteja, wieża. oczywiście skala 1: 1. W Baniach w Zachodniopomorskiem są organizowane co rocznie spotkania z historią, i jest taka koncepcja: "Strzelanie z broni czarno prochowej i wszelkich machin miotających do pływającej makiety średniowiecznego statku", więc trzeba mieć i statek i machiny miotające, no i żeby to nie była jakaś lipa to potrzebne są porządne gwoździe. Jeżeli tylko możesz to będę bardzo wdzięczny za fotki gwoździ i zapraszam w lato do Bań nad jezioro.

Awatar użytkownika
Idol
Posty: 184
Rejestracja: 15 lis 2010, 22:37
Lokalizacja: Żywiec

Post autor: Idol » 11 lis 2012, 22:06

Prosze,poniżej fotki zgodnie z obietnicą-trochę to trwało,ale muzealnicy takie tempo mają...

Na białym tle masz te gwożdzie z wykopów (XVw),wszystkie wzory jakie były tam znalezione.
Wymiary niestety musisz sobie policzyć sam,kratka w tle ma 5 mm.


Na brązowym tle są zaś gwożdzie,które posiadam ja-i osobiście wysępiłem je przy rozbiórkach starych budynków.Nie starszych niż XIXw. Podobieństwa jak widać są mocne-a 400 lat odstepu czasowego.

Aha-to dziurawe coś na ostatnich fotkach,to gwożdziownica z epoki-przy jej pomocy jestes w stanie prawidłowo odkuwać łby.ten przyrząd tez nie zmienił swej formy na przestrzeni wieków.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Idol
Posty: 184
Rejestracja: 15 lis 2010, 22:37
Lokalizacja: Żywiec

Post autor: Idol » 18 lis 2012, 09:57

No i jak tam? - przydało się?,skorzystałeś czy wymiękłeś?
Pochwal się dokonaniami-chętnie popatrzymy.

Grzesiek
Posty: 338
Rejestracja: 24 wrz 2009, 08:56
Lokalizacja: Łęg k. Makowa Maz
Kontakt:

Post autor: Grzesiek » 18 lis 2012, 22:58

Jeśli mogę coś doradzić to wygodniej jest mieć jedną gwoździownicę do każdego kalibru gwoździa. Mam jedną taka gwoździownicę z kilkoma otworami i nigdy jej nie używam, bo jest niewygodna.
I podstawowa zasada to dopracować gwoździownicę paseczkiem glaspapieru, żeby była gładziutka jak... no wiecie co. Po uklepaniu łba gwóźdź musi sam wypadać, ewentualnie z leciutką pomocą. Jeśli się robi kilkaset dziennie to nie można się siłować z każdą sztuką.
No i jak pisał Banan, do ściągania to młot niezastąpiony.
Wydaje mi się ze gwóźdź kuty ręcznie zawsze wyglądał i nadal wygląda tak samo, bo po prostu nie da się go zrobić inaczej. Jak ktoś robi dużo to ma wprawę i wychodzą mu równiejsze, to tyle.
W razie jakichś pytań służę radą.
Mogę też wykonać dowolną ilość gwoździ.
"kowal po to ma kleszcze żeby różne rzeczy trzymać"

Krystian
Posty: 48
Rejestracja: 14 paź 2010, 20:03
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Post autor: Krystian » 15 sty 2013, 23:57

gwoździownica którą zobaczełem u starego kowala
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
RUMBLE IN THE ANVIL

Awatar użytkownika
Nomad
Moderator
Posty: 2263
Rejestracja: 28 sie 2009, 10:34
Lokalizacja: Jasło

Post autor: Nomad » 16 sty 2013, 15:03

Kiedyś sobie taką zrobiłem, przynajmniej się nigdy gwóźdź nie zakleszczy :P

Awatar użytkownika
Aries
Moderator
Posty: 2880
Rejestracja: 15 wrz 2011, 21:55
Lokalizacja: Jędrzejewo
Kontakt:

Re: Kucie gwoździ

Post autor: Aries » 14 cze 2019, 23:06

Temat stary ale jeszcze niedawno odświeżany przez Graffica, który rozrysował jak kuć gwóźdź.
Kto to kiedyś robił, pewnie spotkał się z problemem symetrycznego spęczania główki.
Ja poradziłem sobie z tym kłopotem w taki sposób (zdjęcia):
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Gdy trudu brak, maestrii brak"
Lipali

graffic

Re: Kucie gwoździ

Post autor: graffic » 15 cze 2019, 10:50

Dzieki Aries za nowe pomysły :)

Awatar użytkownika
Sokolpl
Posty: 719
Rejestracja: 30 gru 2018, 22:23
Lokalizacja: Ubiad Wielogłowy

Re: Kucie gwoździ

Post autor: Sokolpl » 15 cze 2019, 12:26

Przykuwają Uwagę 😁
Porażka jest po prostu okazją, by spróbować ponownie, tym razem bardziej przemyślanie.
Henry Ford
Nie dajcie mi ryby dajcie mi wędkę ;)

Awatar użytkownika
Bodar
weteran forum
Posty: 4298
Rejestracja: 01 sty 2014, 11:21
Lokalizacja: Szprotawa

Re: Kucie gwoździ

Post autor: Bodar » 15 cze 2019, 15:22

W Chińczyka można nimi grać :D
Bobry pomysł na autoformowanie się główki. Gwoździownica do szybkich gwoździ i dla leniwych calvarius'ów :)

Awatar użytkownika
Aries
Moderator
Posty: 2880
Rejestracja: 15 wrz 2011, 21:55
Lokalizacja: Jędrzejewo
Kontakt:

Re: Kucie gwoździ

Post autor: Aries » 16 cze 2019, 13:26

Bodar pisze:
15 cze 2019, 15:22
.....Gwoździownica do szybkich gwoździ....
Nie chodzi o to, że idzie szybciej (bo nie idzie). Rzecz w tym, że główka wychodzi symetrycznie.
Ten sposób ma też swoją wadę. Trzeba dość dokładnie mierzyć ilość materiału na główkę. Jak będzie go za mało - łepek będzie mały - jakby niedokończony. Jak będzie zbyt dużo, to nie zmieści się w dedykowanym otworze i rozejdzie na boki tworząc nieestetyczne "wypływki". Ale oczywiście jest to kwestia wprawy i już po kilku próbach można zorientować się ile tego materiału trzeba.
"Gdy trudu brak, maestrii brak"
Lipali

Awatar użytkownika
Bodar
weteran forum
Posty: 4298
Rejestracja: 01 sty 2014, 11:21
Lokalizacja: Szprotawa

Re: Kucie gwoździ

Post autor: Bodar » 16 cze 2019, 16:31

Aries pisze:
16 cze 2019, 13:26
/.../ Trzeba dość dokładnie mierzyć ilość materiału na główkę. Jak będzie go za mało - łepek będzie mały - jakby niedokończony. Jak będzie zbyt dużo, to nie zmieści się w dedykowanym otworze i rozejdzie na boki tworząc nieestetyczne "wypływki". Ale oczywiście jest to kwestia wprawy i już po kilku próbach można zorientować się ile tego materiału trzeba.
Jeżeli maję spełniać dodatkowo funkcję dekoracyjną - zgoda.
Pisząc o "szybkich gwoździach" miałem na myśli gdy w grę wchodziłaby funkcja czysto montażowa (piszę z pozycji średniowiecznego cieśli) , czy to miałoby aż takie znaczenie? Z odkryć archeo wynika że raczej nie :>

ODPOWIEDZ

Wróć do „KOWALSTWO TRADYCYJNE - traditional blacksmithing”