Budujemy palenisko gazowe

Moderatorzy: Nomad, Nikiel, BANAN, Marcin

Awatar użytkownika
SQbas

Re: Mini power hammer

Post autor: SQbas » 25 cze 2019, 22:03

Witam maestro Banan . Fotki zrobię jutro , ale z odpaleniem może być problem . Dobra postaram się .

Awatar użytkownika
SQbas

Post autor: SQbas » 26 cze 2019, 21:54

piecyk.jpg
Oto piecyk - komora 350 x 115 x 110
piecyk 2.jpg
Wskazania reduktora , oczywiście zmieniałem bez żadnego efektu
Blacha.jpg
Blacha 10 mm grzana przez 15 min . Zmieniałem ciśnienie gazu ( czysty propan ) i ilość dostarczanego powietrza przez rekuperator . Udało się rozgrzać blachę do jasno czerwonego .
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
SQbas

Post autor: SQbas » 26 cze 2019, 22:13

Znalazłem dla tego palnika inne zastosowanie
Palnik do topienia.jpg
A mianowicie do piecyka do wytopu aluminium .
Aluminium w piecu.jpg
- pierwsze kawałki w tyglu
W tej roli sprawił się trochę lepiej , ale bez szału . Roztopienie 4 l aluminium trwało 2 h
Wyżażanie.jpg
. Porcja roztopiona i wypalam formy .
maras.jpg
Usuwam zanieczyszczenia .
do zalania.jpg
Porcja gotowa do zalania form .
Gotowce .jpg
Gotowe wałki .
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
SQbas

Post autor: SQbas » 26 cze 2019, 22:20

Coś z tym palnikiem jest nie tak . Nie wiem co . Zmieniałem ciśnienie gazu , ilość powietrza , podnosiłem grzany materiał pod sam palnik i nic . Max jasno czerwony . Może on do tego celu i pieca jest za mały ?

Awatar użytkownika
BANAN
weteran forum
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Post autor: BANAN » 27 cze 2019, 05:46

Piec za wysoki, bez drzwiczek. Przy tej izolacji ma szansę uzyskać właściwą temperaturę po godzinie grzania. No i ciśnienie gazu za niskie. W nim jest dysza 1,0 mm. Na starcie potrzebuje 0,8 bara i wiatru dostatek by płomień był błękitny.zaczął bym od podniesienia ciśnienia gazu i doboru powietrza. No i od góry przysłonić wylot komory pieca.
Kontakt 517355290

Awatar użytkownika
BANAN
weteran forum

Post autor: BANAN » 27 cze 2019, 06:44

Przy wytopie nie wkładaj flary palnika tak głęboko do pieca. Narażasz ją na nagrzewanie co będzie skutkowało w dalszym czasie jej uszkodzeniem i możliwym przeskokiem płomienia.
Kontakt 517355290

Awatar użytkownika
SQbas

Post autor: SQbas » 27 cze 2019, 08:14

OK . Rozumiem . Dzięki za rady .

Awatar użytkownika
SQbas

Post autor: SQbas » 28 cze 2019, 09:34

Zrobiłem kolejne próby . Zmniejszyłem wymiar komory przez włożenie cegieł szamotowych do środka . Komora ma obecnie wymiary 350 x 110 x 70 . Zwiększyłem ciśnienie gazu i przysłoniłem wylot płytkami szamotowymi . Zwiększałem też ilość powietrza - płomień z błękitnego zrobił się prawie fioletowy . Ta ilość powietrza była za duża bo mi zdmuchnęło płomień . Generalnie grzałem przez ponad godzinę aż do opróżnienia butli . Zagrzało się znowu do jasno czerwonego . Dobra dam sobie spokój na razie . Mam plan na piecyk z dwoma palnikami wzoru amerykańskiego bez nadmuchu . Stosują takie palniki w programie ,,Wykute w ogniu ,, i sprawdzają się . Pomysły odnośnie pomocnika nadal mile widziane . Pozdrawiam .

Awatar użytkownika
SQbas

Post autor: SQbas » 28 cze 2019, 09:40

https://www.youtube.com/watch?v=SxbjLIdCjio - Myślę o piecu na takie palniki

lachim
Kontakt:

Re: Budujemy palenisko gazowe

Post autor: lachim » 28 cze 2019, 13:04

Piecyki Banana są izolowane wełną. Jak na moje cegły pochłaniają zbyt dużo energii. Bez reklamy ale osobiście nie mam uwag do bananowego palnika i piecyka. Do zgrzewania włożyłem tylko jedną dodatkową połówke szamotki.

Awatar użytkownika
BANAN
weteran forum

Post autor: BANAN » 28 cze 2019, 13:33

SQbas pisze:
28 cze 2019, 09:34
Zrobiłem kolejne próby . Zmniejszyłem wymiar komory przez włożenie cegieł szamotowych do środka . Komora ma obecnie wymiary 350 x 110 x 70 . Zwiększyłem ciśnienie gazu i przysłoniłem wylot płytkami szamotowymi . Zwiększałem też ilość powietrza - płomień z błękitnego zrobił się prawie fioletowy . Ta ilość powietrza była za duża bo mi zdmuchnęło płomień . Generalnie grzałem przez ponad godzinę aż do opróżnienia butli . Zagrzało się znowu do jasno czerwonego . Dobra dam sobie spokój na razie . Mam plan na piecyk z dwoma palnikami wzoru amerykańskiego bez nadmuchu . Stosują takie palniki w programie ,,Wykute w ogniu ,, i sprawdzają się . Pomysły odnośnie pomocnika nadal mile widziane . Pozdrawiam .
Cofniesz się w rozwoju ale to moje zdanie. Żaden palnik Ci się nie sprawdzi jeśli nie nauczysz się dobierać odpowiedniego składu mieszanki. Cegieł szamotowych używam tylko w piecu do wytopu bułatu i tylko dlatego, że ma wolno stygnąć. Pięc z szamotu ma sens przy całozmianowej pracy. Do pracy dorywczej po 0,5-1 godz. Lepiej wykorzystać materiały o lepszej izolacyjności.
Kontakt 517355290

Awatar użytkownika
Achmed
Kontakt:

Post autor: Achmed » 28 cze 2019, 17:32

Jeśli chcesz dobry palnik to napisz do wiking art . Ma on Bardzo fajne palniki pasywne bez nadmuchu

Awatar użytkownika
SQbas

Post autor: SQbas » 28 cze 2019, 21:50

Maestro BANAN nie jest moim zamiarem krytykowanie Twoich palników , ani robienie Ci antyreklamy . Napisałem jaki mam problem i samo to wyszło . Pisałem , że próbowałem wielokrotnie na różne sposoby i ani raz nie udało mi się rozgrzać metalu do odpowiedniej temperatury . Uznałem , że kupiłem za mały palnik i pogodziłem się z tym . Sam mistrzu wsadziłeś kij w mrowisko . Mój piecyk też jest izolowany wełną i to nie byle jaką . Nie odczytam już parametrów bo nalepka na kartonie jest nieczytelna , ale temp. jaką wytrzymuje to 1460 st C . A jeszcze nieśmiało zapytam - te mat . o lepszej izolacyjności to co to jest . Trzeba było od razu powiedzieć , że szamot jest do kitu . A odnośnie palnika - dzięki kolego Achmed za info , ale moja wiedza techniczna i zaplecze maszynowe pozwalają mi na samodzielne wykonanie każdego rodzaju palnika , bez konieczności płacenia za to . Mogę oczywiście wykonać większy palnik na wzór kolegi Banana , ale nie chciałbym się z nim ukrywać , że popełniłem jakiś plagiat . Pogmyram w necie podpatrzę tu i tam i sam coś wymodzę . A tak w ogóle to dajmy już spokój tematowi , bo i tak nic z tego nie wynika .
Rozpocząłem wątek ,, Mini power hammer ,, i tu oczekuję jakiejś pomocy ewentualnie chociaż sugestii . Ale jak znam życie to sam będę musiał dojść do wszystkiego . Jak się na coś zdecyduję , to przedstawię plan i ewentualny przebieg budowy . Na razie tyle - dzięki za wsparcie i pozdrawiam wszystkich .

Awatar użytkownika
SQbas

Post autor: SQbas » 28 cze 2019, 22:12

Dobra już wiem o jakich mat. na piec mowa . Moja wina mogłem sam poczytać najpierw , zanim zabrałem się za budowę pieca .

Awatar użytkownika
SQbas

Post autor: SQbas » 28 cze 2019, 22:59

I plan na palnik też już jest . Znalazłem taki palnik do lutowania twardego - z rączką , zaworkiem , wkręcaną dyszą . Trzeba go trochę przerobić . Dysze ma coś około 0.3-0.4 i flarę około 80 mm fi 15 . Rozwiercę dysze do 1mm i flarę dam z rurki 1 cal , zakończę to złączką 1/1.5 cala lub 1/2 cale i powinno być OK .

ODPOWIEDZ

Wróć do „NARZĘDZIA - tools”