FAQ Szybkie pytanie - szybka odpowiedź

Techniki używane obecnie, kowalstwo artystyczne

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

gipsy
Posty: 17
Rejestracja: 22 paź 2019, 21:43
Lokalizacja: Kraków

Re: FAQ Szybkie pytanie - szybka odpowiedź

Post autor: gipsy » 30 paź 2019, 21:10

Dzięki Wam za odpowiedz. Większej (hurtowej) ilości nie kupiłem, bo musiałem już dalej jechac. O próbach muszę poczytać i potem dopiero przeprowadzic, zobaczymy jak sobie poradzę😁 Pewnie dopiero w sobotę, bo przed chwila wróciłem z Lublina do KRK po 5h podróży i padam na twarz...gęsto juz na drogach.

Awatar użytkownika
Bodar
weteran forum
Posty: 4298
Rejestracja: 01 sty 2014, 11:21
Lokalizacja: Szprotawa

Re: FAQ Szybkie pytanie - szybka odpowiedź

Post autor: Bodar » 31 paź 2019, 07:38

Wojtek, kolega gipsy wspomniał że jest na początku drogi, dlatego moja sugestia to najpierw ogarnianie podstawowych operacjach kowalskich, najlepiej na zwykłej stali konstrukcyjnej, z czasem przyjdzie pora na stale gatunkowe.

Gipsy - z własnego doświadczenia - na początku też brałem różny złom, w tym lemiesze. Czas pokazał, że niewiele z tego użyłem, a lemiesze powróciły skąd przybyły.

Rada Wojtka co do "organoleptycznego" sposobu określania składników stali jak najbardziej słuszna, choć nie tego dotyczyło pytanie ;)

Wojtek123
Posty: 334
Rejestracja: 27 sie 2016, 21:18
Lokalizacja: Wisła

Re: FAQ Szybkie pytanie - szybka odpowiedź

Post autor: Wojtek123 » 31 paź 2019, 11:34

Bodar pisze:
31 paź 2019, 07:38
Wojtek, kolega gipsy wspomniał że jest na początku drogi, dlatego moja sugestia to najpierw ogarnianie podstawowych operacjach kowalskich, najlepiej na zwykłej stali konstrukcyjnej, z czasem przyjdzie pora na stale gatunkowe.
Sorry nie doczytałem :facepalm:

gipsy
Posty: 17
Rejestracja: 22 paź 2019, 21:43
Lokalizacja: Kraków

Re: FAQ Szybkie pytanie - szybka odpowiedź

Post autor: gipsy » 31 paź 2019, 15:55

Dzieki za info, zrobię sobie z tego najwyżej mały plug na wies😁 Ale wpadly mi tez w ręce (o czym nie pisałem) bieżnie z dużych łożysk i kilka starych pilników do metalu, ze już o małym kilofie i siekierze nie wspomne😆. Chcieli po 2 zeta/kg, krakowskim targiem zapłaciłem 1,2 zł/kg, żal było nie wziąć. Może choć te inne fanty wykorzystam.

gipsy
Posty: 17
Rejestracja: 22 paź 2019, 21:43
Lokalizacja: Kraków

Re: FAQ Szybkie pytanie - szybka odpowiedź

Post autor: gipsy » 31 paź 2019, 16:15

Z pokorą zgadzam się z tym, co napisał kolega Bodar, ze najpierw muszę poćwiczyć podstawy na zwykłej stali. Ale pierwsze muszę ogarnąć piec gazowy. „Koksiak” będzie w drugiej kolejności na wieś, na sezon wiosenno-letni...

Awatar użytkownika
Jacenty
weteran forum
Posty: 4253
Rejestracja: 27 wrz 2012, 13:18
Lokalizacja: Mikołajki
Kontakt:

Re: FAQ Szybkie pytanie - szybka odpowiedź

Post autor: Jacenty » 02 lis 2019, 09:25

Witajcie. Jak już pisałem, po prawie dwuletniej przerwie ostro wziąłem się do roboty i dziwnym zrządzeniem losu i Bożą pomocą zlecenia ustawiają się w kolejce. Rozpiera mnie dziwny entuzjazm, który przełożył się na modernizację posiadanego sprzętu. Oczywiście idą za tym problemy związane z pewną niewiedzą. Mam zagwozdkę, mianowicie kilka lat temu kupiłem wiertarkę za niemałe pieniądze, sądząc przy tym, że cena przełoży się na jakość. Nic bardziej mylnego. Bolączką mojej wiertareczki słupowej (171cm wys. Grubość słupa 92mm wiercenie max32mm) jest stosunkowo miękka kolumna, odkształcająca się podczas wiercenia sporych średnic. Chłopy pracujecie w różnych zawodach i macie do czynienia z różnego rodzaju preparatami typu żywice, wylewki żywiczne, betony itp. Podpowiedzcie czym usztywnić taką rurę. Pierwsze co zrobię to będzie to konstrukcje że zbrojonego pręta, wsunięta do środka i zalana czymś. No właśnie czym?

Awatar użytkownika
Bodar
weteran forum
Posty: 4298
Rejestracja: 01 sty 2014, 11:21
Lokalizacja: Szprotawa

Re: FAQ Szybkie pytanie - szybka odpowiedź

Post autor: Bodar » 02 lis 2019, 10:09

Z żywicami bym uważał. Trzeba pamiętać że brak dostępu do atmosfery podczas utwardzania niektórych rodzajów żywić, a tak będzie w dolnej partii słupa, może powodować w tamtym miejscu gromadzenie się gazów (powstawanie pęcherzy) jak również wzrost temperatury żywicy (możliwość samozapłonu).

Nie napisałeś Jacku jak ten słup wygląda w środku, czy jest gładkościenny, bo jeżeli tak, to na usztywnienie wsadziłbym w środek np. spasowaną z średnicą wewnętrzną słupa rurę grubościenną lub wałek.

Awatar użytkownika
Jacenty
weteran forum
Posty: 4253
Rejestracja: 27 wrz 2012, 13:18
Lokalizacja: Mikołajki
Kontakt:

Re: FAQ Szybkie pytanie - szybka odpowiedź

Post autor: Jacenty » 02 lis 2019, 10:47

Darku, szczerze mówiąc od momentu złożenia wiertarki jeszcze jej nie rozbierałem więc nie Pamiętam czy ścianki są gładkie. Dwa lata mojej nieobecności na forum było czasem zbierania doświadczeń podczas pracy z żywicami i nie ukrywam ale jako tako właściwości fizyczne tej chemii troszeczkę poznałem. Gdybym zdecydował się na żywiczną zalewajkę to nie wykonał bym tego na jeden raz. Proces rozłożył bym na raty aby uniknąć zagotowania preparatu. Można również zwiększyć proporcje między utwardzaczem, a żywicą ale wówczas temacik może nie zostać odpowiednio utwardzony. Rurę grubościenną także biorę pod uwagę ale zanim zdecyduję się na końcowe rozwiązanie, chętnie i z pokorą odniosę się do wszelkich sugestii. Może Rafał podpowie coś w kierunku mocnych zapraw budowlanych. Może jakiś klej do płytek? 🙄

Awatar użytkownika
Bodar
weteran forum
Posty: 4298
Rejestracja: 01 sty 2014, 11:21
Lokalizacja: Szprotawa

Re: FAQ Szybkie pytanie - szybka odpowiedź

Post autor: Bodar » 02 lis 2019, 11:24

Klej do płytek też sposób, ale zostanie problem "wydalania" wody z dołu słupa. Nie będziesz wiedział czy związał się po tygodniu czy po miesiącu albo ... chyba że przelotowy.

Awatar użytkownika
Jacenty
weteran forum
Posty: 4253
Rejestracja: 27 wrz 2012, 13:18
Lokalizacja: Mikołajki
Kontakt:

Re: FAQ Szybkie pytanie - szybka odpowiedź

Post autor: Jacenty » 02 lis 2019, 11:45

Woda i jej odprowadzenie również mnie nurtuje. Gdzieś czytałem, że dobry efekt odnośnie żywicy to dodać do niej piasku ale czy skuteczny to nie mam pojęcia. Najpewniej byłoby wytoczyć wkładkę i osadzić ją we wnętrzu rury ale jakby nie patrzeć wiąże się to że sporymi kosztami, a te próbuję minimalizować.

gipsy
Posty: 17
Rejestracja: 22 paź 2019, 21:43
Lokalizacja: Kraków

Re: FAQ Szybkie pytanie - szybka odpowiedź

Post autor: gipsy » 03 lis 2019, 08:17

Ostatnio przerabiałem inny temat, ale z mniejsza wiertarka. Za symboliczne pieniądze (poniżej 100 zł) kupiłem nowa wiertarkę kolumnową firmy Westfalia, moc 700 W, 4 biegi, nigdy nie używana, jak dopiero wyjęta z opakowania. Żal było nie wziąć😁 Była niekompletna, brakowało podstawy z kolumną. Zacząłem szukać odpowiedniej rury grubosciennej i okazało się, że to nie takie proste... Na składach ze stałą nie ma, Ew. na zamówienie, ale długi odcinek. Wreszcie trafiłem do człowieka, który posiada takie rury różnej średnicy i grubości ścianki. Odciął mi palnikiem 70 cm, śred. 88 mm, ścianka 10 mm, koszt 35 zeta. Może do Twojej kolumny da się dopasować odpowiedniej średnicy rurę o grubej ściance, górę i dół pospawać, a na pozostałej długości (w 2, 3 miejscach) zastosować nagwintowane otwory w które wkręcisz śruby kontrujące wewn. rurę, albo skręcisz je ze sobą, jeśli nagwintujesz obie rury. Przez te otwory można zastosować również spawy łączące obie rury. Tylko, że ze spawaniem przez otwory będzie tylko jedna szansa, potem trudno będzie wyjąć rurę wewnętrzną😁.

graffic

Re: FAQ Szybkie pytanie - szybka odpowiedź

Post autor: graffic » 03 lis 2019, 10:29

Jacek

moim zdaniem żywica, klej i inne zaprawy nie sprawdzą się - lepiej wymienić słup na inną rurę grubościenną
jest też inna opcja (jeśli jest to możliwe oczywiście) - czasami w rurę wstawia się rodzaj krzyżaka z płaskowników żeby usztywnić - krzyż musi być ramionami zorientowany po osi największych sił

ad budownictwa - taka ciekawostka - swego czasu we Wrocławiu "wzmacniano" słupy wiaduktów kolejowych - słupy lane z żeliwa z przełomu wieków - jakiś genialny inżynier z polibudy wpadł na pomysł żeby słupy wypełnić betonem o podwyższonej wytrzymałości - efekt ? - słupy zaczęły pękać, ponieważ się okazało, że lane żeliwo w formie grubościennego odlewu zupełnie inaczej pracuje... po zabawie z jednym wiaduktem zaniechano innowacji ... :D

wracając do rury grubościennej - zasada jest podobna - sztywność uzyskuje się poprzez odsunięcie materiału maksymalnie od środka ciężkości układu geometrycznego (w przekroju) - z tego wniosek że ładowanie czegoś do środka takiej rury niewiele daje (poza tym musiałby to być z twardszego (mniej odkształcalnego) materiału niż materiał z którego wykonana jest sama kolumna
zwiększenie sztywności można poza tym co na pisałem wyżej (wymiana , wstawka do środka) - jeśli jest opcja (bo np. masz stół nieruchomy) - dospawać z tyłu rury kątownik, płaskownik itp. - jeśli nie ma takiej możliwości - to można jeszcze zwiększać moment utwierdzenia w podstawie (ale to czy takie rozwiązanie ma sens zależne jest od tego w którym punkcie następuje odkształcanie słupa

przede wszystkim (przed rozpoczęciem jakichkolwiek ulepszeń) - sprawdziłbym grubość ścian słupa - jeśli są mniejsze niż 12 mm to wymieniałbym bezwzględnie na grubszą (min. 15 mm) - czasem takie coś jest najprostsze i najtańsze - nawet ze wstępnym przetoczeniem takiego słupa

Awatar użytkownika
Jacenty
weteran forum
Posty: 4253
Rejestracja: 27 wrz 2012, 13:18
Lokalizacja: Mikołajki
Kontakt:

Re: FAQ Szybkie pytanie - szybka odpowiedź

Post autor: Jacenty » 03 lis 2019, 10:29

Spawy można odwiedzić i rurę zdemontować. Zdejmę górną część wiertarki i zmierzę średnicę wewnętrzną kolumny, wówczas będę wiedział czy dopasuję rurę grubościenną dostępną na rynku. Prawdopodobnie nie będę usztywniał całego słupa, a jedynie odcinek roboczy, czyli około metra mierząc od góry.

Awatar użytkownika
Jacenty
weteran forum
Posty: 4253
Rejestracja: 27 wrz 2012, 13:18
Lokalizacja: Mikołajki
Kontakt:

Re: FAQ Szybkie pytanie - szybka odpowiedź

Post autor: Jacenty » 03 lis 2019, 10:42

Wstawienie wkładki w kształcie krzyża również brałem pod uwagę jako chyba najprostszy ze sposobów ale jak metoda nazbyt prosta to nie wiedzieć dlaczego, szybko zostaje wyeliminowana. Montując wiertarkę swego czasu, pamiętam że zwróciłem uwagę iż ścianki są bardzo cienkie i na pewno nie będą miały 12-tu mm. Jeśli będzie 8 mm to max. Pewnie trzeba będzie wymienić całą kolumnę. Dzięki chłopaki za cenne wskazówki. Temat przeanalizuję na spokojnie i w stosownym czasie podejmę decyzję. Dziękuję.

gipsy
Posty: 17
Rejestracja: 22 paź 2019, 21:43
Lokalizacja: Kraków

Re: FAQ Szybkie pytanie - szybka odpowiedź

Post autor: gipsy » 03 lis 2019, 11:08

Jeśli będziesz miał kłopot ze znalezieniem rury grubosciennej to pisz, będę u goscia od rur w najbliższym tygodniu lub dwóch. Jeśli podasz wymiary to sprawdzę dostępność.

ODPOWIEDZ

Wróć do „KOWALSTWO WSPÓŁCZESNE - blacksmithing”