SWOŁOWO 2020

Spotkania, warsztaty, imprezy

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Awatar użytkownika
Grzegorz K.
Administrator
Posty: 3842
Rejestracja: 29 sie 2009, 12:21
Lokalizacja: Ustka/Słupsk

SWOŁOWO 2020

Post autor: Grzegorz K. » 12 sty 2020, 19:14

Witajcie.

Nieubłaganie wielkimi krokami zbliża się kolejna edycja naszej imprezy w Swołowie. W tym roku odbędzie się w terminie 31.07- 02.08.
Jak zawsze zapraszam do burzy mózgów w związku z pracą plenerową, pracą domową (jeżeli chcecie) oraz...

no właśnie :) Co byście powiedzieli żeby urozmaicić nieco formułę? Gdyby tak rozwinąć nieco program o kilka dni wcześniej i urządzić kurs/szkolenie dla nowych lub i starych jeśli mają ochotę. Mogę pogadać z kilkoma majstrami z patentem, czy wyrazili by zgodę aby nauczać, ale chciałbym poznać Wasze zdanie i czy jakieś było by tym zainteresowanie. Formuła taka wymagała by już wpisowego - czyli płaciło by się za swój pobyt. Mówię o samym szkoleniu.
To luźna koncepcja którą dopiero sobie w głowie układam. Zachęcam do dyskusji. Piszę o tym tylko tutaj bo gałąź Forum na FB jest skażona ciemną stroną mocy... ;)

Czyli tak. załóżmy od wtorku kilku majstrów z kwalifikacjami pokazywało by podstawy. Wpisowe pokrywało by koszt jedzenia, noclegu uczestników jak i pracy majstrów. Co by z kasy zostało szło by na serwer Forum :) Kwestia czy majstry znajdą czas i chęci a młodzi zapał do nauki. Młodzi mogli by na końcu stworzyć wspólna pracę podczas pleneru. Taka koncepcja :) Jak to widzicie?
Obrazek

Awatar użytkownika
Saduria
forumoholik
Posty: 1731
Rejestracja: 07 paź 2016, 08:15
Lokalizacja: Gdynia

Re: SWOŁOWO 2020

Post autor: Saduria » 12 sty 2020, 20:31

Mnie się bardzo podoba Z chęcią wzięłabym udział jako uczestnik. Pewnie kwota kursu wyszlaby w ilości uczestników.

lachim
Posty: 549
Rejestracja: 07 lut 2016, 19:26
Lokalizacja: Skórka
Kontakt:

Re: SWOŁOWO 2020

Post autor: lachim » 13 sty 2020, 12:03

Czyli to ma być taki Wojciechów północy? Pomysł ok... Ale roboty w cholerę... do tego trzeba spore zaplecze sprzętowe zgromadzić. No i czynnik ludzki nie jest bez znaczenia. Bo jedna rzecz to mieć "patent" a inna rzecz chcieć (i umieć) z zapałem się tym dzielić.

Przepraszam za podcinanie skrzydeł... Staram się realnie patrzeć na temat.

Awatar użytkownika
Rumcajs
Posty: 558
Rejestracja: 25 maja 2013, 18:44
Lokalizacja: Rzacholecki las
Kontakt:

Re: SWOŁOWO 2020

Post autor: Rumcajs » 13 sty 2020, 14:49

Kwestie sprzętowe na początek można rozwiązać tak jak kiedyś w wojciechowie chyba było, by uczestnicy mieli ze sobą podstawowe kleszcze, młotki.
Przy tym najlepiej skupić się na podstawach technicznych i zasadach pracy przy kuciu ręcznym.

Jak Lachim pisze, duuużo roboty to wymaga, i zorganizowania ! Ale pomysł jak najbardziej ok.

Warto też pomyśleć z wyprzedzeniem o pracy na plener, by nie wyszło jak rok temu ;)
Muzeum ma jakieś wytyczne ?
"Całą bezkształtną masę kruszców drogocennych,
Które zaległy piersi mej głąb nieodgadłą,
Jak wulkan z swych otchłani wyrzucam bezdennych
I ciskam ją na twarde, stalowe kowadło"

Awatar użytkownika
Sokolpl
Posty: 719
Rejestracja: 30 gru 2018, 22:23
Lokalizacja: Ubiad Wielogłowy

Re: SWOŁOWO 2020

Post autor: Sokolpl » 13 sty 2020, 16:29

Ja bym chętnie wziął udział w takim kursie spotkaniu :)
Pozdrawiam
Porażka jest po prostu okazją, by spróbować ponownie, tym razem bardziej przemyślanie.
Henry Ford
Nie dajcie mi ryby dajcie mi wędkę ;)

Awatar użytkownika
bey
arcyforumoholik
Posty: 2681
Rejestracja: 31 sie 2009, 07:20
Lokalizacja: Bronisze
Kontakt:

Re: SWOŁOWO 2020

Post autor: bey » 13 sty 2020, 17:11

Szkoda, że te info tak późno, mam już zaplanowane wczasy z rodziną i mogę być najwcześniej od czwartku :P
Lepsze jest wrogiem dobrego

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Re: SWOŁOWO 2020

Post autor: BANAN » 13 sty 2020, 17:49

bey pisze:
13 sty 2020, 17:11
Szkoda, że te info tak późno, mam już zaplanowane wczasy z rodziną i mogę być najwcześniej od czwartku :P
Od czwartku 30 lipca? To w sam raz :)
Kontakt 517355290

Awatar użytkownika
Grzegorz K.
Administrator
Posty: 3842
Rejestracja: 29 sie 2009, 12:21
Lokalizacja: Ustka/Słupsk

Re: SWOŁOWO 2020

Post autor: Grzegorz K. » 13 sty 2020, 18:56

Lachim słońce moje kochane wiesz że mi się skrzydeł w ten sposób nie da podciąć :)
Co do tematu to z muzeum jeszcze nie ustalałem, tak samo jak kursów. Majstrów też jeszcze nie pytałem bo i nie wiedziałem czy odzew będzie. Miejcie jednak świadomość że takie szkolonko będzie jakimś tam kosztem.
Obrazek

Awatar użytkownika
Grzegorz K.
Administrator
Posty: 3842
Rejestracja: 29 sie 2009, 12:21
Lokalizacja: Ustka/Słupsk

Re: SWOŁOWO 2020

Post autor: Grzegorz K. » 13 sty 2020, 19:07

Podstawy. Dokładnie jak Rumcajs pisze. Żadnych toporów... :D tu byśmy dopracowali jeszcze.

Co do pracy plenerowej. Nie możemy popełnić błędu zeszłorocznego - komplikacja. Wiele zabawy było przy krzyżach. Szyld też był spoko ale szczegóły go pokomplikowały. A gdybyśmy zrobili w tym roku stalową gęś? Tak jak to sugerowali chłopaki. Stalowa gęś jako praca wspólna. Na gęsinie można by ja faktycznie podkuć :D
Obrazek

kin241
Posty: 444
Rejestracja: 07 paź 2009, 14:58
Lokalizacja: Warszawa

Re: SWOŁOWO 2020

Post autor: kin241 » 13 sty 2020, 19:40

Grzegorz K. pisze:
12 sty 2020, 19:14
Czyli tak. załóżmy od wtorku kilku majstrów z kwalifikacjami pokazywało by podstawy. Wpisowe pokrywało by koszt jedzenia, noclegu uczestników jak i pracy majstrów. Co by z kasy zostało szło by na serwer Forum :) Kwestia czy majstry znajdą czas i chęci a młodzi zapał do nauki. Młodzi mogli by na końcu stworzyć wspólna pracę podczas pleneru. Taka koncepcja :) Jak to widzicie?
Nie wiem czy jestem uprawniony do wypowiedzi ponieważ nigdy w Swołowie nie byłem ale ponieważ jest szansa, że się w końcu pojawie więc się wypowiem. Można by rozważyć pomysł przeprowadzenia jakiś warsztatów tematycznych zamiast dublowania Wojciechowa. Wtedy co rok można by prezentować inny temat a jako znawca potrzebny byłby jeden majster ( łatwiej opłacić jednego niż kilku i łatwiej też znaleźć tego jednego). Tematyka warsztatów może być dość szeroka a wybór tematu można poprzedzić jakimś sondażem na forum. Przykładowe tematy np. kucie damastu, kucie narzędzi kowalskich, kucie elementów roślinnych, ... itp. w zależności od szerokości wyobraźni i potrzeb uczestników.

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Re: SWOŁOWO 2020

Post autor: BANAN » 13 sty 2020, 19:51

Pomysł warsztatów tematycznych jest ok. A gęś jako praca plenerowa podoba się. Leon z lasu ma z ptakami już praktykę ;)
Kontakt 517355290

Awatar użytkownika
Grzegorz K.
Administrator
Posty: 3842
Rejestracja: 29 sie 2009, 12:21
Lokalizacja: Ustka/Słupsk

Re: SWOŁOWO 2020

Post autor: Grzegorz K. » 13 sty 2020, 22:50

Czyli co nie takie całkiem początkujące tylko takie... "nietypowe" niszowe ?
Obrazek

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Re: SWOŁOWO 2020

Post autor: BANAN » 14 sty 2020, 06:21

Dokładnie. Z resztą popatrz kto się na razie pisze na kurs. Saduria, czy trzeba ją uczyć podstaw?
Bartek, ma za sobą Wojciechów, podstawy więc ma. Raczej warsztaty powinny być ukierunkowane na samodzielne myślenie. Zadanie do wykonania, projekt, dobór materiału, narzędzi. Jak nie ma narzędzia to zrobić lub zaadaptować.
Kontakt 517355290

Awatar użytkownika
Saduria
forumoholik
Posty: 1731
Rejestracja: 07 paź 2016, 08:15
Lokalizacja: Gdynia

Re: SWOŁOWO 2020

Post autor: Saduria » 14 sty 2020, 08:11

Ja tam myślę, że jedno nie wyklucza drugiego. Pozycji przy kowadle i techniki uderzania młotkiem trzeba uczyć się pod czyimś okiem, żeby cały czas korygował błędy. Żaden kurs tak naprawdę nie zastąpi czeladnikowania na co dzień u mistrza. Byłam dwa razy u Vikinga, który sporo czasu poświęca na podstawy i bezpieczeństwo, ale nie da się w ciągu czterech dni wyrobić nawyków. Poprawiał mnie Krzysiu Panas, Adam Stachowiak i nadal to nie jest to. Także jestem otwarta na podstawy i każde kucie z kimś od kogo mogę się czegoś nauczyć. Z resztą mało kuję i każde mnie cieszy.

lachim
Posty: 549
Rejestracja: 07 lut 2016, 19:26
Lokalizacja: Skórka
Kontakt:

Re: SWOŁOWO 2020

Post autor: lachim » 14 sty 2020, 13:55

kin241 pisze:
13 sty 2020, 19:40
Tematyka warsztatów może być dość szeroka a wybór tematu można poprzedzić jakimś sondażem na forum. Przykładowe tematy np. kucie damastu, kucie narzędzi kowalskich, kucie elementów roślinnych, ... itp. w zależności od szerokości wyobraźni i potrzeb uczestników.
Jak damasty to przyjadą nożownicy, narzędzia kowalskie dla młodych ok (sam bym przyjechał) ale może odbierzemy komuś chleb...

Jakie kowalstwo nas interesuje - siermiężne, więjskie, ludowe rzemiosło czy zaawansowane kowalstwo artystyczne? To dwa bieguny. Mamy wszystkie poziomy zaawansowania wśród naszych członków i mega różne zainteresowania.

Pisaliśmy już w zeszłym roku o podziale na grupy (że jest mentor i początkujący) i ktoś odrębny dla zwiedzających. W takiej formule, przy dobrej pracy dla muzeum i dobrze rozdzielonej robocie (wcześniej przemyślanej sprzętowo) oraz podzieleniu na grupy zaawansowania można przeprowadzić szkolenie, pracę dla muzeum i pokaz dla zwiedzających. Nie wyklucza to udziału mistrza kowalskiego.

Takie przemyślenia mam w pracy bo mnie wkurzają dziś...

ODPOWIEDZ

Wróć do „WARSZTATY KOWALSKIE, IMPREZY - hammer ins, events”