MS 100B; Chambersburg - RENOWACJA/INSTALACJA

Oświetlenie, ogrzewanie itp.

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Awatar użytkownika
koniu
Posty: 22
Rejestracja: 02 lis 2016, 17:15
Lokalizacja: mława

MS 100B; Chambersburg - RENOWACJA/INSTALACJA

Post autor: koniu » 11 lut 2020, 19:53

Witam wszystkich
Stałem się szczęśliwym posiadaczem aż dwóch młotów sprężarkowych:
1. MS 100B
2. Chambersburg - masa spadająca około 70kg, tak domniemam

Oba idą do pełnej regeneracji (kompleksowo rozmontuje, przesmaruje i wymienię co się da) i to jest pierwszy problem. Do pierwszego są jakieś DTR na internetach, oprócz tego koledzy z forum takie posiadają i opisują co i jak. Myślę że uda się go zreanimować i nie będzie to skrajnie trudne.
Drugi to nie znana mi firma (chyba amerykaniec), konstrukcyjnie jak każdy sprężarkowiec. Jedyna innowacja to przekładnia zębata z tyłu zamiast pasków.

Z racji tego, że stoją na dworze to z rozkręcaniem muszę poczekać na lepszą pogodę. W tym czasie zaczynam myśleć nad fundamentami. Ile osób... tyle pomysłów na fundamenty (profesjonalne i bardzo minimalistyczne). Ja uważam, że 5-6m3 zbrojonego betonu powinno wystarczyć. Masa będzie między 12-15ton. Zbrojenie przestrzenne z pręta żebrowanego fi12 no i jakaś podsypka na dnie wykopu. Do domu mam 30m, jeden sąsiad 150m, drugi 250m.
Zastanawiam się nad kotwami do młota, który będzie stał jeszcze na pasach transmisyjnych lub jakiejś gumie. Z rysunku wynika że kotwy są wbetonowane i to jakiś specjalnie opracowany system. Na youtube proces ładnie był pokazany ale nie mogę znaleźć linku. Tu mam do was pytanie, jak macie zakotwione swoje maszyny? W kuźni z której wydobywałem młoty szpilki były po prostu wbetonowane. Nie miały opcji demontażu.

Druga sprawa, to że MS100B stał na równym betonie. Szabota nie była wpuszczona poniżej poziomu młota. Z tego co czytałem wynikało, że MSy mają szaboty które osadza się poniżej poziomu młota i generuje to spore problemy. Czy to jest różnica między A i B? Czy może był źle zamontowany....??

Będę wdzięczny za każdą poradę w powyższych sprawach. Postaram się również prowadzić dokumentację procesu regeneracji.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Tadek
Posty: 631
Rejestracja: 09 gru 2009, 13:29
Lokalizacja: Żychlin

Re: MS 100B; Chambersburg - RENOWACJA/INSTALACJA

Post autor: Tadek » 11 lut 2020, 20:53

Ładne potwory, zazdroszczę. :)

Awatar użytkownika
leonzlasu
arcyforumoholik
Posty: 2080
Rejestracja: 30 gru 2016, 14:44
Lokalizacja: Prądówka

Re: MS 100B; Chambersburg - RENOWACJA/INSTALACJA

Post autor: leonzlasu » 11 lut 2020, 21:12

👍 powodzenia

Awatar użytkownika
Sokolpl
Posty: 719
Rejestracja: 30 gru 2018, 22:23
Lokalizacja: Ubiad Wielogłowy

Re: MS 100B; Chambersburg - RENOWACJA/INSTALACJA

Post autor: Sokolpl » 11 lut 2020, 21:13

Powodzenia 😁
Porażka jest po prostu okazją, by spróbować ponownie, tym razem bardziej przemyślanie.
Henry Ford
Nie dajcie mi ryby dajcie mi wędkę ;)

piotr1as
Posty: 481
Rejestracja: 13 sty 2016, 18:01
Lokalizacja: Żychlin

Re: MS 100B; Chambersburg - RENOWACJA/INSTALACJA

Post autor: piotr1as » 11 lut 2020, 22:39

Nie wiem czy pomoże ale autor pokazuje cały proces montażu młota.
Kilka filmów.
https://m.youtube.com/watch?v=jvXbGfMQHtA

Awatar użytkownika
koniu
Posty: 22
Rejestracja: 02 lis 2016, 17:15
Lokalizacja: mława

Re: MS 100B; Chambersburg - RENOWACJA/INSTALACJA

Post autor: koniu » 12 lut 2020, 18:54

Bardzo ciekawe filmy. Właśnie o tego typu kotwy mi chodzi.
Chambersburga moze i na takie da sie zamontować, ale MS100 ma czasze dookola szaboty i otwory są przesłonięte.
Pozatym otwory sa okrągłe i takiego T kształtnego pręta tam sie nie włoży. Mloty trzeba posadzic na szpilkach z góry. Wiec moze wbetonowane szpilki wystarczą (połączone ze zbrojeniem oczywiscie)
Chyba, że ja do sprawy źle podchodzę.... jutro obejrzę dokładnie otwory montażowe.

Awatar użytkownika
koniu
Posty: 22
Rejestracja: 02 lis 2016, 17:15
Lokalizacja: mława

Re: MS 100B; Chambersburg - RENOWACJA/INSTALACJA

Post autor: koniu » 16 lut 2020, 18:02

Dziś udało mi się wymyć młoty. Duża myjka zerwała większość farby, warstw było kilka. Są gotowe pod podkład.
Mycie ujawniło jeden problem, a mianowicie pęknięcie trzech z czterech łap mocujących silnik w chambersburgu.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

graffic

Re: MS 100B; Chambersburg - RENOWACJA/INSTALACJA

Post autor: graffic » 16 lut 2020, 18:54

da się to pewnie pospawać na gorąco - ale trzeba zdemontować silnik i rozebrać korpus

swoją drogą - dwa młoty ? - trochę szalone - ale jak dla mnie cholernie fajne :) - nawet gdybyś tylko jednego uruchomił - to drugi będzie świetnym gadżetem :)

Awatar użytkownika
koniu
Posty: 22
Rejestracja: 02 lis 2016, 17:15
Lokalizacja: mława

Re: MS 100B; Chambersburg - RENOWACJA/INSTALACJA

Post autor: koniu » 16 lut 2020, 20:01

Pozornie szalone ale idea była prosta... "dwa lepsze niż jeden":D fakty są takie, że ciężko kupić taką maszynę. Mieszkam w takim miejscu, że najbliższe do obejrzenia są po 200-300km odemnie. A tu się trafiły cztery w jednym miejscu 50km odemnie. Wziąłem te najlepsze (chambersburg działał i go przetestowałem, ms nie miał jednej fazy na silniku i nie ruszał). Jakby mało było szczęścia to Pani która mi je sprzedawała załatwiła lokalny transport, nic mnie nie obchodziło.
Na tą chwilę widzę to tak, że jeden będzie miał bijaki do wyciągania, frugi płaskie. Nie będzie konieczności przezbrajania.
Do młotów kupiłem zapasowe bijaki do klepania lemieszy, plus płaskie do MS160.

Awatar użytkownika
koniu
Posty: 22
Rejestracja: 02 lis 2016, 17:15
Lokalizacja: mława

Re: MS 100B; Chambersburg - RENOWACJA/INSTALACJA

Post autor: koniu » 19 lut 2020, 19:33

Młoty już wymyte i wstępnie zabezpieczone podkładem. W weekend biore się za machanikę.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
leonzlasu
arcyforumoholik
Posty: 2080
Rejestracja: 30 gru 2016, 14:44
Lokalizacja: Prądówka

Re: MS 100B; Chambersburg - RENOWACJA/INSTALACJA

Post autor: leonzlasu » 19 lut 2020, 20:09

Coraz lepiej to wygląda, kibicuje 👍

Awatar użytkownika
Bodar
weteran forum
Posty: 4298
Rejestracja: 01 sty 2014, 11:21
Lokalizacja: Szprotawa

Re: MS 100B; Chambersburg - RENOWACJA/INSTALACJA

Post autor: Bodar » 19 lut 2020, 20:57

Aż szkoda będzie ich używać, takie aliganckie :D

Awatar użytkownika
Sokolpl
Posty: 719
Rejestracja: 30 gru 2018, 22:23
Lokalizacja: Ubiad Wielogłowy

Re: MS 100B; Chambersburg - RENOWACJA/INSTALACJA

Post autor: Sokolpl » 20 lut 2020, 14:49

Powodzenia Super
Porażka jest po prostu okazją, by spróbować ponownie, tym razem bardziej przemyślanie.
Henry Ford
Nie dajcie mi ryby dajcie mi wędkę ;)

paul0
Posty: 15
Rejestracja: 20 lis 2019, 16:01
Lokalizacja: Tychy

Re: MS 100B; Chambersburg - RENOWACJA/INSTALACJA

Post autor: paul0 » 01 mar 2020, 22:14

Silnik z urwanymi łapami - spróbój poszukać na necie innego silnika o tych samych obrotach, tej samej lub nieco większej mocy i zbliżonych wymiarach, w tym wymiarze wału.
Obecnie produkowane silniki przy tej samej mocy mogą mieć mniejsze wymiary (izolacja uzwojeń na wyższą temperaturę, inny materiał rdzeni wirnika i stojana, o wiekszej przenikalności magnetycznej).
Na zdjęciach widać, że nie tylko łapy są popękane, jest też pęknięcie na korpusie silnika, mogą też być mniejsze niewidoczne pęknięcia.
Ten silnik to złom, lepiej go wymienić, nie warto reanimować trupa.


Młoty generują znaczne drgania.
Osprzęt elektryczny warto posadowić na osobnym stojaku i połączyć z młotem przewodami giętkimi. Stojak nie powinien być na tym samym fundamencie co młot.
Zamontowanie osprzętu elektrycznego (skrzynka z stycznikiem i zabezpieczeniem silnika) na młocie oznacza częste awarie - aparaty elektryczne nie tolerują silnych drgań. Prasy mechaniczne produkcji bułgarskiej miały skrzynkę sterowania na korpusie prasy - i awaria goniła awarię. Zdemontowanie skrzynki z korpusu prasy i postawienie jej na stojaku obok, z połączeniem z prasą przewodami giętkimi rozwiązało problem.

Znaleziony w necie artykuł o fundamentach pod młoty:

http://www.mechanik.media.pl/pliki/do_p ... _s0830.pdf

Larsso
Posty: 290
Rejestracja: 15 lip 2018, 11:58
Lokalizacja: Okolice Bielsko-Biała

Re: MS 100B; Chambersburg - RENOWACJA/INSTALACJA

Post autor: Larsso » 18 mar 2020, 10:40

Możliwe że te łapy tych silników to jakaś pięta achillesowa chambersburga- Alec Steele też niedawno kupił taki młot i też ma ten sam problem.
Życzę powodzenia w renowacji :P

ODPOWIEDZ

Wróć do „BUDOWA KUŹNI - build a workshop”