Wolin Skansen

Spotkania, warsztaty, imprezy

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Awatar użytkownika
wszebąd
Posty: 551
Rejestracja: 30 sie 2009, 21:01
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Wolin Skansen

Post autor: wszebąd » 12 lut 2010, 23:20

Ejnar Styr kowal podał tą informacje na Forum FREHA
http://www.freha.pl/index.php?showtopic=20510

W bieżącym roku na Wolinie planowane są Warsztaty Archeologii Eksperymentalnej. Odbywać się będą w następujących terminach:

- 12.05. - 16.05. warsztaty – skansen Wolin
- 30.07. - 04.08. warsztaty przed Festiwalem Słowian i Wikingów
- 06.09. - 12.09. warsztaty – skansen Wolin

W warsztatach na dzień dzisiejszy przewidziani są następujący rzemieślnicy:

Jarosław Kozłowski (Rybka)

1.Budowa drewnianej wędzarni z możliwością "pomocy" ze strony publiczności przy użyciu replik ówcześnie używanych narzędzi (ciosło, ośnik, siekierka, dłuto).

2.Prezentacja i omówienie budowy sprzętów używanych w średniowieczu do połowu ryb (sieć, pułapka na ryby, wędka, trójząb, oścień) oraz broni używanej do polowań (oszczep, łuk) oraz materiałów do tego używanych. Pokaz rodzajów grotów z ich omówieniem.

3.Omówienie sposobów przechowywania ryb i mięsa (wędzenie, suszenie, solenie z pokazem i omówieniem pozyskiwania soli - warzenie soli). Pokaz wędzenia ryb, sera z omówieniem przygotowania w/w do wędzenia, a także sposobów wędzenia (na zimno i na ciepło). Omówienie różnych rodzajów wędzarni.

4.Możliwość zabawy dla publiczności w "łowienie rybek" za pomocą wędki lub ości (ościenia).


Piasecki Sławomir (Piachu)

30 lipiec- 4 sierpień pokaz i nauka wykonywania grotów do strzał z poroża technikami średniowiecznymi na podstawie znalezisk archeologicznych z Grzybowa i Wolina IX-X w oraz grotów kościanych z Biskupina kultury łużyckiej
6-12 września pokaz i nauka robienia rękojeści do noży z poroża przy użyciu replik narzędzi używanych w warsztacie rogowniczym, jako wzory posłużą znaleziska z Wolina, Gniezna, Giecza, Grzybowa.


Grzegorz Pilarczyk (Greg)

Złotnictwo, brązownictwo. Prezentacja i nauka wczesnośredniowiecznych technik wykonywania ozdób ze srebra i brązu…

Techniki tworzenia wzorów, form i odlewnictwa w metalu. Wykonywanie ręczne łańcuchów plecionych…


Łukasz Szczepański (Einar)

Kowalstwo. Prezentacje i nauka wykonywania przedmiotów takich jak groty strzał, oszczepów, włóczni. Podczas trwania warsztatów zobaczyć będzie można czym jest i na czym polega technika dziwerowania oraz sposoby tworzenia niepowtarzalnych wzorów, które do dziś nas fascynują.

Jednym z najbardziej ciekawych punktów będzie wytop żelaza w piecu dymarskim z wykorzystaniem rudy darniowej.

Wszelkie prace wykonywane będą przy wykorzystaniu prostych narzędzi z epoki.


Andrzej Klejzerowicz

Kowalstwo.

W zależności od umiejętności uczniów będziemy mogli wykuwać groty, nożyki, fibule, a dla mniej zdolnych robienie gwoździ. Kucie dłut i innych narzędzi do obróbki drewna


W miarę powiększania się liczby rzemieślników, będę załączał ich program warsztatowy.

Do uczestników!

Osoby, które będą uczestniczyły w warsztatach nie mają zapewnionego wyżywienia. Należy zaopatrzyć się we własnym zakresie. Zapewniane są natomiast chaty oraz miejsca na namioty.



HOWGH

Awatar użytkownika
Nikiel
Administrator
Posty: 2237
Rejestracja: 28 sie 2009, 21:50
Lokalizacja: Jasło

Post autor: Nikiel » 14 lut 2010, 19:30

ile się płaci?
ludzie dzielą się na dwie grupy:) pierwsza grupa to ludzie, którzy dzielą ludzi na dwie grupy, a druga to ludzie którzy tego nie robią :P

sopikkopf
Posty: 170
Rejestracja: 28 sie 2009, 23:44
Lokalizacja: Gorzów Wlkp
Kontakt:

Post autor: sopikkopf » 14 lut 2010, 21:40

trza mieć średniowieczne łachy?

Awatar użytkownika
wszebąd
Posty: 551
Rejestracja: 30 sie 2009, 21:01
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Post autor: wszebąd » 14 lut 2010, 23:17

Drodzy Czcigodni Panowie :-P
Ten link przekleiłem z Frehy. Ja może (a to duże MOŻE !) będę we wrześniu (ale jak sie na pewno dowiem że ktoś interesujący tam będzie). nie wiem jakie zasady wymyślą i co im sie spełni. Dwa lata temu spędziłem tam cały tydzień, ale nie zobaczyłem żadnego kowala w akcji chociaż było zapowiadane ( no Żaba ciosał sobie miech harmonijkowy ale o to mi nie chodziło). rok temu trafiłem na warsztaty zaraz po Naszym Spotkaniu w Ustce.
To było na tydzień przed Festiwalem. Panował już spory rozgardiasz ponieważ cały czas przyjeżdżalły różne grupy na Festiwal. Organizatorzy nie bardzo wiedzieli co sie dzieje. Coś tam sie jednak działo ale wg. mnie nie było jakiegokolwiek spójnego planu. Ot partyzantka. Akurat trafiłem i wziąłem udział w wytopie żelaza prowadzonym przez Ejnara. To świetny kowol. Potem już podczas Festiwalu mozna popatrzyć jak kują chłopaki i dymają miechami. Można tez pogadac z kowalami bo jest tam zawsze z 4-6 kowali.Z Polski był Ejnar, Żaba, pan Klejzerowicz, spotkałem Berta i jeszcze jeden gośc którego nie znam. To tyle.

HOWGH

Ps. Zgłoszenia szukac gdzieś tam http://www.jomsborg-vineta.com/content/view/87/82/

Lucius Ebola
Posty: 159
Rejestracja: 01 wrz 2009, 22:54
Lokalizacja: Lyefjell, Norwegia
Kontakt:

Post autor: Lucius Ebola » 15 lut 2010, 21:05

Ja mogę powiedzieć tyle, że pan Andrzej Klejzerowicz to człowiek bardzo w porządku, który się chętnie dzieli wiedzą, wiele można się od niego nauczyć nawet z rozmowy. Męczyłem go pytaniami dwa lata temu na Wolinie, na prawdę pozytywne wrażenia odniosłem.

ODPOWIEDZ

Wróć do „WARSZTATY KOWALSKIE, IMPREZY - hammer ins, events”