Wiarygodność literatury dotyczącej płatnerstwa

Hełmy, zbroje itp.

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

szpryc
Posty: 66
Rejestracja: 01 kwie 2012, 20:56
Lokalizacja: Góry/Hirschberg DE

Wiarygodność literatury dotyczącej płatnerstwa

Post autor: szpryc » 09 sie 2014, 11:19

Jako że chciałbym zacząć coś robić w kierunku płatnerstwa proszę o opinie kolegów z doświadczeniem czy książka "Broń i strój rycerstwa polskiego w średniowieczu" Andrzeja Nadolskiego jest dobrym źródłem do czerpania wiedzy na ten temat.
Nie wiem czy to dobry pomysł ale może są osoby które też wachają się nad wiarygodnością jakiejś książki zechcą tu prosić o rade innych
Ostatnio zmieniony 11 sie 2014, 16:53 przez szpryc, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Qmar
Posty: 706
Rejestracja: 09 cze 2013, 14:12
Lokalizacja: Łańcut

Post autor: Qmar » 11 sie 2014, 08:49

W żadnym temacie (jeśli chodzi o rzemiosło) nigdy nie wystarczy wiedza z jednej książki.
What man is a man who does not make the world better?

szpryc
Posty: 66
Rejestracja: 01 kwie 2012, 20:56
Lokalizacja: Góry/Hirschberg DE

Post autor: szpryc » 11 sie 2014, 16:49

Aaa no jasne i doskonale to rozumiem chodziło mi tylko o to czy ktoś mógłby potwierdzić wiarygodnośc tej książki, bo zdarzyło mi się w innej dziedzinie gdy pisałem pewien artykuł/prace w książce w której były biografie znanych i w dodadku żyjących osób była wzmianka o licznym rodzeństwie pewnej pani która faktycznie była jedynaczką. A wracając do temtu może źle się wyraziłem chodzi mi tylko o potwierdzenie wiarygodnośći.
No i zmieniam nazwe tematu, może w ten sposób pomoże to też innym użytkownikom i moje pytanie bedzie jaśniejsze

Awatar użytkownika
Qmar
Posty: 706
Rejestracja: 09 cze 2013, 14:12
Lokalizacja: Łańcut

Post autor: Qmar » 12 sie 2014, 10:37

To w tym temacie Ci nie pomogę, co najwyżej zbroje japońskie ;)
What man is a man who does not make the world better?

szpryc
Posty: 66
Rejestracja: 01 kwie 2012, 20:56
Lokalizacja: Góry/Hirschberg DE

Post autor: szpryc » 12 sie 2014, 10:58

Mógłbyś wrzucić jakieś tytuły jak masz o ile nie było już gdzieś wczesniej zeby nie zasmiecac

dumaeg
Posty: 211
Rejestracja: 08 lut 2013, 18:36
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Post autor: dumaeg » 14 sie 2014, 14:23

Trzeba pytać cioci google
Profesor Andrzej Nadolski wraz z profesorem Zdzisław Żygulski jun. są najważniejszymi postaciami w bronioznawstwie polskim.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Zdzisław_Żygulski_(junior)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej_Nadolski

Jednakże od razu też należy nadmienić, iż nie są to podręczniki warsztatowca mechanika, nikt w nich nie znajdzie przepisów dokładnych na wytwarzanie elementów uzbrojenia.

W chwili obecnej wątpię aby były bardziej utytułowane i poważane osoby w dziedzinie bronioznawstwa polskiego.

szpryc
Posty: 66
Rejestracja: 01 kwie 2012, 20:56
Lokalizacja: Góry/Hirschberg DE

Post autor: szpryc » 14 sie 2014, 15:51

Przepraszam, wolałem zasięgnąć porady u żywych ludzi którzy zajmują się tematem i sa na bierząco zamiast udawać się do wątpliwego źródła.
Taak??? A mnie się wydawało że znajde tam gotowy przepis typu: 2kg stali 3 młotki wiadro koksu....
1. Weź do reki młotek
2. Weź blachę
........ itd. wszak mogłem zrobić to: https://www.google.com/search?client=af ... gws_rd=ssl
ale ciocia google trochę się niejasno wyraziła

dumaeg
Posty: 211
Rejestracja: 08 lut 2013, 18:36
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Post autor: dumaeg » 14 sie 2014, 19:44

Mogę się tylko jak miłośnik historii i uzbrojenia wypowiadać.

Profesorowie ci są uznanymi autorytetami w bronioznawstwie.
Z ich to książek korzystają konserwatorzy przy renowacji zabytków.
Na ich książkach wyrosły całe pokolenia rekonstruktorów uzbrojenia.
Cieszą się uznaniem za granicą.

Jeśli te argumenty cię nie przekonały, to korzystaj wedle swojego uznania z porad jakiegoś pana Miecia z podrzędnego bractwa rycerskiego. :facepalm:

Zaś co do tytułu wyszczególnionego jest to tylko książka popularnonaukowa, błędów w niej nie ma, ale lepiej korzystać z innych książek profesora Nadolskiego
Studia nad uzbrojeniem polskim w X, XI i XII wieku, 1954
Polskie siły zbrojne w czasach Bolesława Chrobrego. Zarys strategii i taktyki, 1956
Polska broń. Broń biała., 1974
Polska technika wojskowa do 1500 roku
Uzbrojenie w Polsce Średniowiecznej 1350-1450, 1990, redakcja i współautorstwo

Drugiego autora mogę polecić.

Bo te książki dane było mi czytać.

Zdzisław Żygulski jun.

Broń w dawnej Polsce na tle uzbrojenia Europy i Bliskiego Wschodu (1975, 1982)
Stara broń w zbiorach polskich (1982, 1987)
Broń wschodnia. Turcja, Persja, Indie, Japonia (1983, 1996)

szpryc
Posty: 66
Rejestracja: 01 kwie 2012, 20:56
Lokalizacja: Góry/Hirschberg DE

Post autor: szpryc » 15 sie 2014, 10:28

No teraz to szczerze dzękuję. Zamiast złośliwości na temat szukania w google można było odrazu tak napisać, tylko o to prosiłem

Awatar użytkownika
Idol
Posty: 184
Rejestracja: 15 lis 2010, 22:37
Lokalizacja: Żywiec

Post autor: Idol » 15 sie 2014, 19:38

Wyżej wymieniona literatura obejmuje jedynie pobieżnie interesujące Cię zagadnienie.Nie jesteś w stanie odtworzyć dokładnie któregokolwiek eksponatu-zazwyczaj jest jedno,dwa zdjęcia+ krótki opis.
Dużo bardziej pomocna jest dokumentacja fotograficzna,jaką czasem udostępniają domy aukcyjne przy sprzedaży konkretnego przedmiotu (uchwytne w sieci).Ewentualnie osobista wizyta w muzeum-tylko zwykle nie ma możliwości zrobienia zdjęć takich,jakie są nam pomocne w pracy.U nas albo nie wolno robić,albo można ale przez szybę i tylko to co widać.A potrzebujemy mieć tez wgląd wewnątrz.
Ja literaturę szanuję bardzo,i traktuję jako uzupełnienie wiedzy teoretycznej,ale podstawą są zdjęcia.Czasem jedna fotka niesie więcej treści niż 1000 słów.

szpryc
Posty: 66
Rejestracja: 01 kwie 2012, 20:56
Lokalizacja: Góry/Hirschberg DE

Post autor: szpryc » 15 sie 2014, 23:56

No ja od niedawna jestem za granicą i raczej nie przewiduje powrotu do kraju w każdym razie nie prędko. Jeszcze niestety nie miałem czasu zorientować się tu w temacie muzeów. Mieszkam w pięknym regionie mam bardzo nie daleko do bardzo ładnego gotycko-renesansowego zamku w Heidelbergu. Wiem że znajduje się tam muzeum aptekarstwa co do uzbrojenia to nie wiem, ale gdy tylko będzie czas udam się tam chociaż podejrzewam, że w Niemczech ze zdjęciami może być jeszcze większy problem. Narazie też jeszcze nie mam możliwości kucia więc chcę wykorzystać wolny czas na zgłębienie wiedzy teoretycznej, a gdy uda mi się trochę odrobić zacznę powoli kompletować jakiś sprzęt. A odnośnie zdjęć wygrzebałem coś takiego http://www.armourarchive.org/patterns/ wiem że nie są to zdjęcia oryginalnego uzbrojenia i najlepiej wzorować się na historycznych egzemplarzach, ale pewnie znacie tą stronę jak się do niej odnieść?

ODPOWIEDZ

Wróć do „ PŁATNERSTWO - armorer's trade”