Własna DG na etacie jaki podatek wybrać?

O tym jak zarobić pierwszy milion;)

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

cinekhh
Posty: 54
Rejestracja: 30 maja 2013, 11:50
Lokalizacja: Głogów
Kontakt:

Własna DG na etacie jaki podatek wybrać?

Post autor: cinekhh » 29 paź 2015, 22:42

Witam wszystkich forumowiczów prowadzących własną Działalność Gospodarczą. Może u was znajdę jakąś pomoc w nakierowaniu mnie, aby źle nie wybrać na samym początku.
Pracuję na etacie od 6:00 do 14:00, i od 2 lat we własnym ciasnym warsztaciku spawam sobie pewne robótki. Chciałbym normalnie zalegalizować dorywczą pracę i mam problem z wyborem rozliczenia podatkowego do US. Ryczałt jest ok ale sami wiecie, że przy takich pracach są duże koszta, materiał nie jest tani, narzędzia, elektronarzędzia, środki ochrony indywidualnej wszystko kosztuje chciałbym wrzucać to w koszta. Chciałbym również być VAT-owcem ponieważ Firmy poważniej podchodzą do współpracy, ale po pracy jest jeszcze dom rodzina i mogę nie ogarnąć tego wszystkiego siły na to są ale czasu doby nie wydłużę kiedy jeszcze trzeba robotę i montaż wykonać. Cynkowania do 16 tej czynna a dni uciekają.

Będę wdzięczny za pomoc w rozwiązaniu problemu. RYCZAŁT czy ZASADY OGÓLNE na razie bez VAT

Awatar użytkownika
Grzegorz K.
Administrator
Posty: 3842
Rejestracja: 29 sie 2009, 12:21
Lokalizacja: Ustka/Słupsk

Post autor: Grzegorz K. » 30 paź 2015, 08:55

Pamiętaj że raz VAT to zawsze VAT. Ja osobiście gdy robię dla kogoś jakąś realizację to podpisuję umowę o dzieło
Obrazek

Awatar użytkownika
Jacenty
weteran forum
Posty: 4253
Rejestracja: 27 wrz 2012, 13:18
Lokalizacja: Mikołajki
Kontakt:

Post autor: Jacenty » 30 paź 2015, 09:21

Omijam vat szerokim łukiem. Robiąc dla firm, może to i dobre jednak takich zleceń miałem w życiu kilka, a dla prywatnego zleceniodawcy musisz doliczyć prawie 50 procent podatku i w tym momencie przestajesz być konkurencyjny. Podatek ryczałtowy w kwocie 8,5 procent wydaje mi się najbardziej odpowiednim.
Ostatnio zmieniony 06 lis 2015, 19:58 przez Jacenty, łącznie zmieniany 1 raz.

cinekhh
Posty: 54
Rejestracja: 30 maja 2013, 11:50
Lokalizacja: Głogów
Kontakt:

Post autor: cinekhh » 30 paź 2015, 09:26

Z tego co księgowy mówił to jest możliwość zejścia z VAT ale z kolejnym rokiem kalendarzowym. Albo mówił o zejściu z kosztów ogólnych na ryczałt. Nie wiem dokładnie nie pojmuję tych biurokracji... ;/

Awatar użytkownika
Jacenty
weteran forum
Posty: 4253
Rejestracja: 27 wrz 2012, 13:18
Lokalizacja: Mikołajki
Kontakt:

Post autor: Jacenty » 30 paź 2015, 09:35

Pamiętaj, że księgowa będzie cię naliczać za każdą wystawioną fakturę więc póki co, czym bardziej skomplikowane prowadzenie księgowości tym więcej gościówa cię skasuje. Więc jeśli pani od rozliczeń nastaje byś wszedł na vat to być może widzi w tobie potencjalnego klinta, którego należy golić maksymalnie. Odnośnie tego co ci się opłaci to jeżeli zamierzasz współpracować z firmami to powinieneś być na vacie, a jeżeli nastawiasz się na indywidualnych klientów to omijaj vat z daleka. Nie wiem jak innych regionach kraju ale u mnie jeżeli starasz się o zwrot vat-u to praktycznie zawsze masz kontrolę skarbową, a jak wiadomo lepiej się wystrzegać ludzików z tej instytucji.

Awatar użytkownika
Bodar
weteran forum
Posty: 4298
Rejestracja: 01 sty 2014, 11:21
Lokalizacja: Szprotawa

Post autor: Bodar » 30 paź 2015, 09:44

Cinekhh, jeśli nie będziesz ponosił dużych kosztów to radzę wybrać ryczałt.
A jeżeli wyrobisz sobie markę, to bez względu na ryczałt czy VAT, nie powinieneś mieć problemu z klientelą.
Ja posłuchałbym rady Jacka, ale wybór należy do Ciebie.

cinekhh
Posty: 54
Rejestracja: 30 maja 2013, 11:50
Lokalizacja: Głogów
Kontakt:

Post autor: cinekhh » 30 paź 2015, 16:15

Księgowy mówi to co większość, że wybór należy do mnie he he. Wcale tak dużo nie chce brać 100 netto za ryczałt czy zasady ogólne a na Vacie 150 netto do rozliczenia 30 faktur. Ale jak w moim przypadku dorabiając nie zawsze po 4 godz dziennie nie jestem w stanie dużo przerobić. np. na wykonanej balustradzie za 1000zł zarobiłbym 300-400zł max a reszta to koszty materiał, cynkowanie, proszek, paliwo + czas, narzędzia usługa cięcia plazmą itp. Przynosząc straty również narażam się na kontrolę. itp.

Awatar użytkownika
Arkadi
Posty: 875
Rejestracja: 20 sty 2012, 21:39
Lokalizacja: Boleslawiec
Kontakt:

Post autor: Arkadi » 31 paź 2015, 07:51

Przy obrotach do 5 k miesięcznie to raczej daj sobie spokój z vatem.skoro piszesz ,że jeszcze pracujesz to tym bardziej twoje przeroby nie będą aż tak wielkie.Ja osobiście jestem na vacie i nie wyobrażam sobie inaczej.Robie dużo zleceń dla firm i wszyscy chcą fakturę.Z vatu będziesz mógł zejść ,ale tylko od każdego nowego roku.

Awatar użytkownika
Jacenty
weteran forum
Posty: 4253
Rejestracja: 27 wrz 2012, 13:18
Lokalizacja: Mikołajki
Kontakt:

Post autor: Jacenty » 31 paź 2015, 08:11

Zawsze możesz działalność zacząć bez vat-u, a w trakcie sam zobaczysz czy będzie ci vat niezbędny. Będąc na ryczałcie, ostatnio robiłem olbrzymie zlecenie dla firmy i na początku było kręcenie nosem jednak kiedy usłyszeli cenę to im się mordy uśmiechnęły i na jęki nastał koniec. Moją cenę konkurencja krzyczała razy dwa plus jeszcze 15 procent, spowodowane było to wysokimi podatkami.

cinekhh
Posty: 54
Rejestracja: 30 maja 2013, 11:50
Lokalizacja: Głogów
Kontakt:

Post autor: cinekhh » 01 lis 2015, 06:22

Dzięki za pomoc. Wybrałem formę opodatkowania na zasadach ogólnych KPiR. Do 20 stycznia każdego roku jest możliwość zmiany formy opodatkowania działalności. Osobiście wiem, że ponoszę spore koszty, chęć rozwoju i inwestycji, nowe narzędzi aby było czym pracować. Dlatego będzie to korzystniejsze dla mnie. A analiza na koniec roku pokaże czy się nie myliłem. I tutaj zgadzam się z wami odpuszczam sobie VAT bo nie dam rady uzyskać dużych obrotów a poza tym w 90% zleceniodawców to osoby prywatne. Wniosek już wypełniony zostaje tylko zgłosić w Urzędzie Miasta.

Awatar użytkownika
Dara
arcyforumoholik
Posty: 2144
Rejestracja: 27 lis 2015, 10:47
Lokalizacja: Kalembina

Post autor: Dara » 01 lis 2015, 09:58

Ale skoro na szaro dobrze ci szło to po co psuć?

cinekhh
Posty: 54
Rejestracja: 30 maja 2013, 11:50
Lokalizacja: Głogów
Kontakt:

Post autor: cinekhh » 01 lis 2015, 19:21

Wiesz jak to jest? nabierając rozgłosu budzi się zazdrość w innych...

Lepiej uczciwie odprowadzić te parę złotych z robienia swojej pasji i spać spokojnie, że nikt nie zapuka... A pracując na etacie koszty miesięczne będą około 500zł

matemka

Re: Własna DG na etacie jaki podatek wybrać?

Post autor: matemka » 05 gru 2016, 17:42

Jaki aktualnie masz stosunek firm vs zleceń od osób fizycznych? Jeśli posiadasz znaczną przewagę tych drugich to "olałbym" VAT.

cinekhh
Posty: 54
Rejestracja: 30 maja 2013, 11:50
Lokalizacja: Głogów
Kontakt:

Re: Własna DG na etacie jaki podatek wybrać?

Post autor: cinekhh » 06 gru 2016, 13:57

Właśnie tak zrobiłem olałem VAT i jestem na KPiR ponieważ ponosząc duże koszta na materiały i narzędzia niż marża zarobku korzystniej to wychodzi... Z biegiem czasu dorosłem do pewnych rzeczy... ;)

habeer
Posty: 595
Rejestracja: 09 wrz 2016, 08:31
Lokalizacja: Na Dolnym Śląsku piękne okolice, gmina Miękinia, Pisarzowice :)

Re: Własna DG na etacie jaki podatek wybrać?

Post autor: habeer » 06 gru 2016, 14:14

matemka pisze:Jaki aktualnie masz stosunek firm vs zleceń od osób fizycznych? Jeśli posiadasz znaczną przewagę tych drugich to "olałbym" VAT.
Matemka, dwie sprawy, jak można oczywiście. Po pierwsze proszę o przedstawienie się w stosownym dziale zanim podejmiesz dyskusje oraz o nie stosowanie kryptoreklamy

pozdrawiam
Habeer

ODPOWIEDZ

Wróć do „PROWADZENIE FIRMY - run a business”