Piecyk gazowy z maluszkiem w/g Banana

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Piecyk gazowy z maluszkiem w/g Banana

Post autor: BANAN » 25 sty 2017, 11:30

Trafiło się zamówienie na piecyki, jest okazja by zrobić relację z budowy. Piecyk przelotowy z uchylnymi do góry drzwiczkami. Obudowa wygięta z blachy i przykręcona śrubami do rekuperatora, co ułatwi ewentualny remont pieca.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Kontakt 517355290

graffic

Re: Piecyk gazowy z maluszkiem w/g Banana

Post autor: graffic » 25 sty 2017, 13:32

bardzo fajna konstrukcja :)

jakie to duże jest (wymiarowo) ? - sądząc po wentylatorze to stolik w rzucie jakieś 40x50 (?)

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Re: Piecyk gazowy z maluszkiem w/g Banana

Post autor: BANAN » 25 sty 2017, 14:29

Mniej więcej tak. A to piecyk w komplecie z drzwiczkami i efekt testu, kęs wyświeżonego w nim żeliwa.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Kontakt 517355290

lachim
Posty: 549
Rejestracja: 07 lut 2016, 19:26
Lokalizacja: Skórka
Kontakt:

Re: Piecyk gazowy z maluszkiem w/g Banana

Post autor: lachim » 25 sty 2017, 14:34

to gratis dla nabywcy? :)

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Re: Piecyk gazowy z maluszkiem w/g Banana

Post autor: BANAN » 25 sty 2017, 15:18

Pomyślimy :D
Kontakt 517355290

egojack1

Re: Piecyk gazowy z maluszkiem w/g Banana

Post autor: egojack1 » 25 sty 2017, 16:32

Janusz nie rozumiem jednej rzeczy:
- dlaczego rekuperator dałeś znacznie większy (w sensie pole jego powierzchni do powierzchni rzutu komory) od wielkości komory paleniskowej? Przecież w ten sposób ta nieogrzewana część rekuperatora emituje ciepło do otoczenia, powodując straty?
Pasowało by ten rekuperator porządnie zaizolować wełną mineralną ze wszystkich stron.
Chyba Obi pisał niedawno, że zaizolował rekuperator u siebie i że efekty tego są bardzo dobre. Nawet ja tez się przymierzałem do położenia izolacji zewnętrznej na swoim palenisku, ale tyle co ja kuję to to naprawdę nie ma większego znaczenia i dałem sobie na razie spokój.

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Re: Piecyk gazowy z maluszkiem w/g Banana

Post autor: BANAN » 25 sty 2017, 17:27

U źródeł przekonują mnie, że rekuperator jest zbędny :) ja jestem innego zdania. ale też uważam, że z temperaturą powietrza też nie należy przeginać. Szerszy, bo tak konstrukcyjnie pasował mi układ kanałów w rekuperatorze.
Kontakt 517355290

graffic

Re: Piecyk gazowy z maluszkiem w/g Banana

Post autor: graffic » 25 sty 2017, 20:05

Janusz

jeszcze parę pytanek:
- ta konstrukcja piecyka ma kształt koleby, większość konstrukcji jest prostopadłościenna - czy zauważyłeś jakąś różnice w sposobie pracy palnika ? w sensie płomień trochę inaczej omiata wnętrza, czy to poprawiło / pogorszyło efektywność nagrzewania ?
- jako że nie mam doświadczenia z piecami gazowymi - do jakiego stopnia (przy zastosowaniu wykładek szamotowych) nagrzewa się powietrze przepływające w rekuperatorze ?

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Re: Piecyk gazowy z maluszkiem w/g Banana

Post autor: BANAN » 25 sty 2017, 20:34

W takim półokrągłym piecyku równomierniej nagrzewają się ścianki, a i włókninę łatwiej jest ułożyć. Rekuperator nagrzewa powietrze do ok 120-180 stopni, oczywiście nie od razu.
Kontakt 517355290

Awatar użytkownika
Dudek
Posty: 66
Rejestracja: 28 mar 2016, 11:11
Lokalizacja: Sierpc

Re: Piecyk gazowy z maluszkiem w/g Banana

Post autor: Dudek » 25 sty 2017, 21:24

Zauważyłem w swoim piecu, że jak powietrze osiąga ponad 100 stopni, to mogę fest powietrza dopuścić. Atmosfera silnie utleniająca, ale temperatury kosmiczne osiągam. Druga sprawa, to piec grać przestaje nawet, gdy dowolnie manipuluję mieszanką gaz-powietrze. Uważam, że rekuperator w tych piecach to genialna sprawa. Kumpel śmiał się trochę, gdy mu o piecu gazowym mówiłem, a w sobotę mało mu gały nie wypadły z czaszki. Uważam, że Janusz powinien medala dostać za krzewienie kultury piecowej w narodzie.

lachim
Posty: 549
Rejestracja: 07 lut 2016, 19:26
Lokalizacja: Skórka
Kontakt:

Re: Piecyk gazowy z maluszkiem w/g Banana

Post autor: lachim » 25 sty 2017, 22:05

Ależ mi się oczka śmieją do tych dwóch piecyków...

Awatar użytkownika
mar_kow
Posty: 3
Rejestracja: 12 sty 2017, 19:23
Lokalizacja: Mazury

Re: Piecyk gazowy z maluszkiem w/g Banana

Post autor: mar_kow » 04 lut 2017, 15:21

"Maluszek" i dmuchawa w drodze, reduktor już "na stanie" - jak będzie cieplej będzie można powoli zabrać się za składanie piecyka... Chyba skorzystam z projektu z fotek bo wyglądają bardzo profesjonalnie...

lachim
Posty: 549
Rejestracja: 07 lut 2016, 19:26
Lokalizacja: Skórka
Kontakt:

Re: Piecyk gazowy z maluszkiem w/g Banana

Post autor: lachim » 05 lut 2017, 22:01

Piecyk w nowym miejscu zainstalowany... rewelacja... jeszcze tylko opanować regulację i :) ... ale kotlinki póki co nie będę się pozbywać...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Revo
Posty: 33
Rejestracja: 04 sie 2016, 20:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Piecyk gazowy z maluszkiem w/g Banana

Post autor: Revo » 08 lut 2017, 19:56

BANAN pisze:U źródeł przekonują mnie, że rekuperator jest zbędny :) ja jestem innego zdania. ale też uważam, że z temperaturą powietrza też nie należy przeginać. Szerszy, bo tak konstrukcyjnie pasował mi układ kanałów w rekuperatorze.
Rekuperator zawraca część ciepła do komory spalania, dość mocno poprawia to sprawność piecyka jak i nieznacznie podwyższa temp. spalania mieszanki, niezbędny to on może nie jest ale z punktu widzenia ekonomii mocno wskazany, im bardziej podgrzejesz powietrze tym lepiej ale ograniczeniem jest palnik, w moim piecyku rura dostarczająca powietrze do palnika zrobiła się fioletowo-niebieska :) ale ja mam rekuperator na wylocie spalin.

egojack1

Re: Piecyk gazowy z maluszkiem w/g Banana

Post autor: egojack1 » 09 lut 2017, 08:45

Revo pisze: ale ja mam rekuperator na wylocie spalin.
Czyli w najbardziej optymalnym miejscu z punktu widzenia sprawności. Najlepiej ogrzewać rekuperator ciepłem spalin, które już opuściły komorę spalania, np przed wlotem do komina, w konstrukcjach na Wschodzie często stosują takie rozwiązanie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „NARZĘDZIA - tools”