Pozwolenie na prowadzenie pracowni metaloplastyki

O tym jak zarobić pierwszy milion;)

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

jachu
Posty: 97
Rejestracja: 02 gru 2015, 08:09
Lokalizacja:

Pozwolenie na prowadzenie pracowni metaloplastyki

Post autor: jachu » 17 paź 2017, 10:10

Witam Panowie mam pytanie, chce wyjść z garażu z moja działalnościa i szukam jakiegoś pawilonu typu usługowo handlowy . Taki jak są sklepiki fryzjer itepe w ciągu pasaży uslugowo handlowych. Czy można w takim lokalu prowadzic działalność produkcyjną? Zajmuje się tłoczenie. Tablic samochodowych. Działalność nieuciazliwa .
Macie jakąś wiedzę w tej kwestii?

Awatar użytkownika
Bodar
weteran forum
Posty: 4298
Rejestracja: 01 sty 2014, 11:21
Lokalizacja: Szprotawa

Re: Pozwolenie na prowadzenie pracowni metaloplastyki

Post autor: Bodar » 17 paź 2017, 12:32

Jak można klucze dorabiać i ostrzyć wiertła, to tu też nie powinno być problemów.

graffic

Re: Pozwolenie na prowadzenie pracowni metaloplastyki

Post autor: graffic » 17 paź 2017, 15:38

Zalezy - jak uzywasz prasy ktora jest zle osadzona i przenosi wibracje - to jest problem. Jak nie przenosi to pewnie da sie to zarejstrowac jak zaklad uslugowy (podonie jak dorabianie kluczy) jesli wszystko ma byc legalne to unikalbym slow "prasa", "tloczenie" - itp i zastepowal je synonimami - inaczej ktos (urzedas) wpadnie na pomysl zeby sprawdzic Cie pod kontem uwarunkowan srodowiskowych ( generalnie spora czesc zakladow metalowych o rożnych profilach dzialania podpada pod środowisko), podobnie jest ze slowem produkcja - jesli robisz legalna dzialalnosc i wynajmujesz lokal (lub co gorsza go przebudowujesz), a na przebudowe potrzebne bedzie np. pozwolenie na budowe - to moze sie okazac ze nie jest mozliwe zrobienie tam produkcji bo nie pozwalaja tam na to przepisy, tylko jest mozliwe np. prowadzenie uslug - w sporej czesci ewentualne zagrozenia uzaleznione sa nie od faktycznej dzialalnosci a od tego jak to opiszesz i nazwiesz - przyklad: zaklad slusarski prowadzacy dzialalnosc polegajaca na wytlaczaniu blach za pomoca prasy 20 t - bedzie wzbudzal kontrowersje - ale ten sam zaklad: drobnych uslug slusarskich (bez okreslania jak i czym) nie brzmi juz tak kontrowersynie. Pomijam inne elementy formalno-prawne

jachu
Posty: 97
Rejestracja: 02 gru 2015, 08:09
Lokalizacja:

Re: Pozwolenie na prowadzenie pracowni metaloplastyki

Post autor: jachu » 17 paź 2017, 18:00

A w którym momencie ja mam pytać czy coś zgłaszać? Lokal chce zakupić na własność. Poza zmianą adresu dzialanosci nic chyba nie muszę zgłaszać.

Awatar użytkownika
Bodar
weteran forum
Posty: 4298
Rejestracja: 01 sty 2014, 11:21
Lokalizacja: Szprotawa

Re: Pozwolenie na prowadzenie pracowni metaloplastyki

Post autor: Bodar » 17 paź 2017, 22:14

Poza tym w tytule jest "metaloplastyka".
Co szkodzi podciągnąć pod działalność artystyczną? Oprócz tablic wytłoczyć od czasu do czasu jakąś ozdobną blaszkę jako "artysta" i można skorzystać z noweli Ustawy o podatkach - zwolnienia z płacenia podatków z 50 % przychodu (szczegóły w Ustawie).
Teraz każdy zakład kowalski /metaloplastyczny itp., może z tego skorzystać. Wystarczy w nazwie dodać "artystyczna".

jachu
Posty: 97
Rejestracja: 02 gru 2015, 08:09
Lokalizacja:

Re: Pozwolenie na prowadzenie pracowni metaloplastyki

Post autor: jachu » 18 paź 2017, 06:54

Oo to ciekawe. Ktoś z was jest artystą? Ciekaw jestem jak nim zostać czy to jakaś komisja orzeka?

Nie wiem czy to zwolnienie tyczy się tych na ŕyczałcie bo jestem na ryczałcie. I sobie chwale prostotę liczenia i w sumie to jest też nie wiele...bo 5 i pół procent.

graffic

Re: Pozwolenie na prowadzenie pracowni metaloplastyki

Post autor: graffic » 18 paź 2017, 13:43

tytuł artysty w danej specjalności (np. artysta rzeźbiarz, artysta grafik, artysta malarz) masz po ukończeniu wyższej szkoły plastycznej / artystycznej, np. ASP (Akademia Sztuk Pięknych)
po szkole średniej plastycznej masz tytuł plastyk w jakiejś tam specjalności

możesz jeszcze szkolić się na czeladnika i później mistrza w danej specjalności (np. po ukończeniu szkoły zawodowej, technikum, szkoły wyższej lub odbyciu kursów) - później zdajesz egzaminy, po udokumentowaniu praktyki czeladniczej i mistrzowskiej, musisz wykazać się odpowiednią wiedzą i umiejętnościami - kiedyś to było obowiązkowe do prowadzenia samodzielnie zakładu rzemieślniczego - dzisiaj wystarczy że masz działalność gospodarczą i to robisz

Jachu co do samego kupna lokalu
lokal możesz sobie kupić - ale w zależności od tego jaki to jest lokal i jak sprecyzujesz swoją działalność (jeśli robisz to formalnie i legalnie) - musisz w większości wypadków dostosować - a to czy będziesz mógł dostosować, czy też nie lub czy będziesz mógł uzyskać odstępstwa na niektóre rzeczy zależy od tego co to za lokal, jak działalność, jakie są wymogi na danej działalności itp.

czasami nie warto wskazywać na samym początku jaki będzie profil działalności - bo się okaże że potrzebujesz masę papierów, czasem lepiej zacząć coś około, a później dopiero to dostosowywać (inaczej ilością papierów możesz zostać zniechęcony) - oczywiście mówimy tu o legalnej, pełnej procedurze związanej z załatwianiem papierów do prowadzenia działalności metaloplastycznej lub podobnej) - można też zgłosić ogólnie że coś tam robisz i robić - ale czasem można się zdziwić jak przyjdzie kontrola (a "uprzejmych" w dzisiejszych czasach niestety nie brakuje)

jachu
Posty: 97
Rejestracja: 02 gru 2015, 08:09
Lokalizacja:

Re: Pozwolenie na prowadzenie pracowni metaloplastyki

Post autor: jachu » 18 paź 2017, 21:24

Oczywiście mam zarejestrowana dzialaność a pkd podawałem pamiętam z zakresu tłoczenia metali. O nic mnie nikt nie pytał czy pomieszczenia dostosowane. Zresztą jak nikogo nie zatrudnianiam to nie wiem kto miałby tym się interesować. Działam w garażu ;)


Moje główne pkd to co ponizej moze na przyszłość bezpieczniej to zmienić na coś prostszego. ? Coby jakiś upierdliwy urzędnik się nie czepiał. ...

25.50.Z - Kucie, prasowanie, wytłaczanie i walcowanie metali; metalurgia proszków


Znalazłem 24.33.z to jest chyba mniej skomplikowane z punktu widzenia urzędnika. ...PKD 24.33.Z - Produkcja wyrobów formowanych na zimno

bjones
Posty: 61
Rejestracja: 18 sty 2017, 09:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pozwolenie na prowadzenie pracowni metaloplastyki

Post autor: bjones » 02 lis 2017, 09:57

Kowalstwo artystyczne, to w pewnym sensie sztuka :)
Jeżeli chodzi o PKD, to ma ono służyć przede wszystkim celom statystyczno-skarbowym. Statystycznym, aby mogli Cię wrzucić do określonej kategorii przedsiębiorców. Skarbowym, aby nie wyszło, że zakładasz działalność na kowalstwo, a wystawiasz faktury np za usług transportowe, czy naprawę sprzętu rtv/agd.
Taka rada jeszcze, aby brać tyle zleceń ile rzeczywiście uda się zrealizować.
Warto też zaglądać na takie wpisy jak np http://www.rafalszrajnert.pl/wejscie-na-nowy-rynek/ - przydają się w codziennym funkcjonowaniu na rynku, z klientem itd.

ODPOWIEDZ

Wróć do „PROWADZENIE FIRMY - run a business”