Blokada scyzoryka

noże, nożyki, nożyczki

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Hanski
Posty: 71
Rejestracja: 07 lis 2017, 12:24
Lokalizacja: Lubicz Dolny

Blokada scyzoryka

Post autor: Hanski » 13 lis 2017, 14:50

Mam pytanie do szacownego grona .jako pierwszą robutkę postanowiłem skopiować scyzoryk mój ulubiony na całej jego długości ma sprężynę blokadę coby podczas dożynek się nie złożył i palców nie pokaleczył jest długa 23 cm przekrój,3/10 mam samo ostrzę mam nadzieję wykuć i nie wiem czy te sprężynę jako gimnastykę na gorąco tylko z czego?? Resztę dam radę mam nadzieję wiecie jak to jest zrobisz coś a sprężyna da ciała nitowanie polerowanie zakuwanie dzięki za wysłuchanie

Awatar użytkownika
Saduria
forumoholik
Posty: 1731
Rejestracja: 07 paź 2016, 08:15
Lokalizacja: Gdynia

Re: Blokada scyzoryka

Post autor: Saduria » 13 lis 2017, 17:32

Jako piewszą robótkę nie polecam scyzoryka, bo tam bardzo ważne jest dokładne spasowanie elementów. Szkoda, żebyś stracił zapał rzucając się na zbyt trudne przedsięwzięcie. Ale może masz odpowiednie umiejętności, tego nie wiem.
Najprościej sprężynę zrobić z 50 HF. Zresztą ostrze też możesz zrobić z tej stali. Tylko hartowanie obu elementów jest inne. Sprężyna jest zdecydowanie mocniej odpuszczona - powinna mieć jakieś 45-48HRC w typowym scyzoryku (slip joint).
Zrobiłam do tej pory tylko jeden scyzoryk, bez blokady, kolega hartował mi sprężynę i ostrze. Bez jego wiedzy i podpowiedzi nie miałabym najmniejszych szans. Za jakiś czas (mam nadzieję, że wkrótce) na knives.pl/knifemaking ukaże się przewodnik autorstwa Ariego jak zrobić pierwszy scyzoryk. Będzie dokładnie krok po kroku opisany proces od projektu po wykonanie.
Życzę powodzenia

Edit
literówka i twardość
Ostatnio zmieniony 13 lis 2017, 20:49 przez Saduria, łącznie zmieniany 1 raz.

Hanski
Posty: 71
Rejestracja: 07 lis 2017, 12:24
Lokalizacja: Lubicz Dolny

Re: Blokada scyzoryka

Post autor: Hanski » 13 lis 2017, 20:35

No to tak jak dam ciała ktoś powie mam takie nadzieję obiektywnie merytorycznie opowiedzieli biorę na klatkę i jadę dalej z tematem tylko baby w kuchni się obrażają kiedyś jak byłem kotem jechałem zielonym Harley Davidson w Bieszczady postój wypadł w Kielcach a ja żeby rozwiązać w parce sznurek musiałem użyć scyzoryka godzina 9 gość na stacji jak zobaczył co i czym robię podszedł ukląkł i poprosił o obejżenie od tego czasu inaczej patrzę na mój scyzoryk a skąd mam go to inna historia nauczę się wstawiać fotki zamieszcze dzięki za podpowiedź popytam za materiałem mam niedaleko harttownie może coś podpowiedzą

Awatar użytkownika
Saduria
forumoholik
Posty: 1731
Rejestracja: 07 paź 2016, 08:15
Lokalizacja: Gdynia

Re: Blokada scyzoryka

Post autor: Saduria » 13 lis 2017, 21:12

Napisz może na forum.knives.pl - knifemaking - [F] FOLDERY / SKŁADAKI budowa - Szybkie pytania, odpowiedź gotowa :)
Tam są fachowcy od wszelakich składaków, ale bez fotek pewnie i tak się nie obejdzie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „NOŻOWNICTWO - knifemaking”