Żarnowiec - krzyż dla opactwa Benedyktynek

Spotkania, warsztaty, imprezy

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Awatar użytkownika
Aries
Moderator
Posty: 2880
Rejestracja: 15 wrz 2011, 21:55
Lokalizacja: Jędrzejewo
Kontakt:

Żarnowiec - krzyż dla opactwa Benedyktynek

Post autor: Aries » 25 maja 2022, 23:13

W ostatni weekend (20-22 maja), Na terenie klasztoru Benedyktynek w Żarnowcu, mieliśmy przyjemność wykonać krzyż.

Organizatorem przedsięwzięcia była nasza forumowa koleżanka Saduria. W akcji kucia wzięli udział także: kolega forumowy Lachim oraz kolega (kierownik) kuźni wodnej w Oliwie. Wspomagała organizacyjnie koleżanka Sadurii - Sławka.

Pomysł zakładał wykonanie krzyża wielkości około 1,5m, który będzie pasował stylistycznie do średniowiecznej zabudowy klasztoru. Siostrom spodobał się krzyż, który kilka lat temu wykonaliśmy w Swołowie.
Po konsultacji z bratem Albertem z Lubinia (możliwe, że niektórzy poznali go na turnieju w Legnicy), zmieniliśmy nieznacznie koncepcję krzyża i ostatecznie zdecydowaliśmy się na formę, którą widać na pierwszej fotografii.
Użyliśmy pręta [|]25 oraz płaskownika 25x10. Wszystkie elementy wykonane były na miejscu. łączenia poszczególnych części wykonaliśmy metodą nitowania.
Na ostatniej fotografii, strzałką zaznaczyłem miejsce docelowe krzyża. Ściana będzie ostatecznie wykończona płytką klinkierową imitującą cegłę.
Pod znakiem zapytania stoi ostateczne wykończenie krzyża. Na razie planujemy powiesić krzyż bez malowania mocując go do ściany przy pomocy śrub nierdzewnych na dystansach z tulejek nierdzewnych.

Praca przebiegała w bardzo przyjemnej atmosferze, ze świadomością celu, kontekstu historycznego i religijnego.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Gdy trudu brak, maestrii brak"
Lipali

Awatar użytkownika
Saduria
forumoholik
Posty: 1731
Rejestracja: 07 paź 2016, 08:15
Lokalizacja: Gdynia

Re: Żarnowiec - krzyż dla opactwa Benedyktynek

Post autor: Saduria » 26 maja 2022, 11:32

Fajna relacja :) Wielkie dzięki Tomku :)

Awatar użytkownika
bey
arcyforumoholik
Posty: 2681
Rejestracja: 31 sie 2009, 07:20
Lokalizacja: Bronisze
Kontakt:

Re: Żarnowiec - krzyż dla opactwa Benedyktynek

Post autor: bey » 26 maja 2022, 16:53

Super, brawo, ale mój wzrok najbardziej przyciągnęły te słoje ogórasków :P
Lepsze jest wrogiem dobrego

Awatar użytkownika
Saduria
forumoholik
Posty: 1731
Rejestracja: 07 paź 2016, 08:15
Lokalizacja: Gdynia

Re: Żarnowiec - krzyż dla opactwa Benedyktynek

Post autor: Saduria » 26 maja 2022, 17:57

Remiego też tak urzekły, że musiał sobie z nimi zrobić zdjęcie. Były do posiłków :)

Awatar użytkownika
Aries
Moderator
Posty: 2880
Rejestracja: 15 wrz 2011, 21:55
Lokalizacja: Jędrzejewo
Kontakt:

Re: Żarnowiec - krzyż dla opactwa Benedyktynek

Post autor: Aries » 26 maja 2022, 21:40

Dodam jeszcze, że oprócz ogórasków, siostry raczyły nas innymi specjałami. Mi szczególnie do gustu przypadł dżem ze śliwek. Samo dobro! Zresztą obok klasztoru jest sad, ogród, właściwie prawie pole, które za sprawą dobrej ręki jednej z sióstr (nie pamiętam imienia) rodzi takie wspaniałości.
Aaaa i jeszcze jedno! Remi stoi z ogórkami a w tle widać mnie. Ale nie o to chodzi - za moimi plecami jest zejście do piwnicy! Podejrzewam, że tam to dopiero są skarby kulinarne! :) Makłowicz lub Okrasa miałby używanie!!! ;) :)
"Gdy trudu brak, maestrii brak"
Lipali

Lesio
Posty: 737
Rejestracja: 01 kwie 2018, 17:02
Lokalizacja: Kraków

Re: Żarnowiec - krzyż dla opactwa Benedyktynek

Post autor: Lesio » 30 maja 2022, 16:38

Zbożny cel ,super praca gratuluję .

Awatar użytkownika
Saduria
forumoholik
Posty: 1731
Rejestracja: 07 paź 2016, 08:15
Lokalizacja: Gdynia

Re: Żarnowiec - krzyż dla opactwa Benedyktynek

Post autor: Saduria » 23 paź 2022, 20:37

Zakończenie relacji - krzyż na docelowym miejscu.
20221012_091417-1.jpg
20221012_092301-1.jpg
20221012_092322-1.jpg
20221012_095104-1.jpg
Koledzy współtwórcy. Krzyż za poradą ojca Alberta został pomalowany najpierw czymś specjalnym na rdzę (zapomniałam nazwy), a potem matową farbą do metalu.
Budowlańcy stwierdzili, że przy tamtejszych warunkach klimatycznych (bardzo silne wiatry) krzyż nie mógł zostać zawieszony bez ochrony, bo wiatr rozbryzgałby wodę z rdzą na klinkier i okna. Chcieli to malować jakimś płynem do klinkieru. Sprawa była pilna, Wy w pracy, ja tuż przed rejsem, to wykonałam szybki telefon do Alberta i on podjął decyzję. Przepraszam za samowolkę.
Krzyża nie widziałam jeszcze na żywo (dzisiaj wróciłam z morza), zdjęcia ściągnęłam ze strony opactwa.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Aries
Moderator
Posty: 2880
Rejestracja: 15 wrz 2011, 21:55
Lokalizacja: Jędrzejewo
Kontakt:

Re: Żarnowiec - krzyż dla opactwa Benedyktynek

Post autor: Aries » 23 paź 2022, 22:38

Dzięki :)
Prezentuje się fajnie.
Może to dobrze, że został pomalowany.
"Gdy trudu brak, maestrii brak"
Lipali

ODPOWIEDZ

Wróć do „WARSZTATY KOWALSKIE, IMPREZY - hammer ins, events”