Strona 1 z 2
Lampion do zamku
: 09 wrz 2014, 08:46
autor: trzewik
Witam,
Mam prośbę o pomoc, mianowicie chodzi o lampion do zamku z 1600 roku, nawet nie wiem jak się za ten temat zabrać. Nigdy nawet nie robiłem lampy. Może koledzy podeślecie jakieś wzory i podpowiecie jak to wykonać.
: 09 wrz 2014, 09:54
autor: Jacenty
Czyli okres renesansu. Ciężko jednoznacznie w słowach określić jak to ma wyglądać ale chodzi o taki klimat jak w linku, czyli lampa, do widoku której przywykliśmy oglądając je niemal wszędzie na ulicach, a wykonuje się je dzisiaj najczęściej metodami odlewniczymi.
Wpisz w wyszukiwarkę frazę lampa renesansowa i kilka fotek znajdziesz.
http://pl.depositphotos.com/6749671/sto ... -lamp.html
: 09 wrz 2014, 14:07
autor: samwieszkto
To nie jest takie proste Jacku.
Wszystko zależy od tego czego oczekuje inwestor i jakie są wytyczne konserwatorskie.
Renesans to we Włoszech wiek XIV ( quatrocento ) a u nas faktycznie XV - XVI ale przy takim poślizgu nie był już to przeważnie kanoniczny Renesans .
Budowle Polskie z tego okresu mogły nosić już znamiona baroku lub nawet manieryzmu , ale mogły równie dobrze czerpać jeszcze z gotyku.
Mogły być budowane przez muratorów sprowadzonych z Włoch ( Przeważnie z prowincji Como ) ale równie dobrze z Niemiec , Francji , Niderlandów , lub przez miejscowych mistrzów.
To też może mieć wpływ na styl takiej lampy.
Ponadto warto wiedzieć czy zamek miał charakter obronny czy tylko rezydencjonalny.
Czy był przebudowywany i w jakim stylu . Itd itd.
Trudno coś zaproponować wiedząc tylko tyle że zamek jest z XVI - XVII w.
Więcej danych proszę to może w czymś pomogę. (może jakieś zdjęcia ? )
: 09 wrz 2014, 15:12
autor: Jacenty
Mając do dyspozycji tylko datę znacznie uprościłem z myślą o tym, że kolega podejmie trop i mając jakiś punkt zaczepienia zacznie drążyć dalej, aż do sedna.

: 09 wrz 2014, 15:36
autor: samwieszkto

Tam - w okolicy Kłodzka jest parę tysięcy różnych zamków.
Ja ostatnio pracowałem przy zamku w Karpnikach.
Zamek został wybudowany w XIV. Potem był wielokrotnie przebudowywany za każdym razem zyskiwał inną " szatę " .
Obecnie ,przy odbudowie , komisja konserwatorska uznała że najcenniejszą postacią zamku była ta którą uzyskał w połowie XVIII w. ( w okresie romantyzmu ) .. a był to taki eklektyczny neogotyk w relacji angielskiej ( tzw . gotyk Tudorów ) i robiliśmy kraty neogotyckie. ( zdjęcia zamieszczałem w mojej galerii ).
: 09 wrz 2014, 16:06
autor: Bodar
Przeglądnij to, może coś Tobie pomoże. Kilka lampek tam jest. O nafcie , a tym bardziej o prądzie

trzeba chyba zapomnieć, co ułatwi i tak niełatwą robotę.
https://www.google.pl/url?sa=i&rct=j&q= ... 7192791946
: 09 wrz 2014, 17:30
autor: Jacenty
Robiłem lampę do barokowego klasztoru i pierwsze wytyczne dostałem od klasztornego przełożonego. Powiedziałem mu, że nie jest osobą kompetentną w określeniu specyfiki wzoru dla okresu w jakim klasztor powstał i niemal przymusiłem do spotkania z konserwatorem zabytków w celu uzgodnienia najdrobniejszych szczegółów. Mając fachowe dane nie było problemu z wykonaniem stylistyki dla wymaganego okresu. Radzę ci abyś zrobił podobnie bo może się znaleźć ktoś, kto umili ci życie po zamontowaniu lampy.

: 09 wrz 2014, 21:08
autor: samwieszkto
Święte słowa Jacku.

: 10 wrz 2014, 08:58
autor: trzewik
Już tłumaczę o co chodzi, gość sobie kupił pałac i chce z tego zrobić muzeum ale w takiej formie jak to kiedyś było bez elektryki, grzejników i takich tam podobnych. Jak na początku rozmowy zapytałem się czy będzie z tego robił centrum konferencyjne plus spa to chłop mnie mało nie wygonił. Majątku z tego nie będzie ale mam nadzieję, że będzie chodziarz satysfakcja z dobrze wykonanej roboty. Gość mi powiedział, żebym się konserwatorem nie przejmował on akceptuje wzory i on za to odpowiada. Poniżej wysyłam wam link do tego pałacu/zamku, tam jest cała masa zdjęć może będziecie w stanie podpowiedzieć mi jakieś rozwiązanie na te lampiony.
http://www.palacgorzanow.pl/index.php
Dziękuję i pozdrawiam
: 10 wrz 2014, 10:08
autor: Jacenty
Był bym ostrożny jeśli chodzi o olewczy stosunek do wytycznych konserwatora. Szukam i nie mogę znaleźć fotek ale wstawiam link abyś w praktyce zobaczył jak to wygląda. Mianowicie w Mikołajkach na nabrzeżu znajduje się luksusowa restauracja, której właściciel olał wymogi konserwatorskie i przed postawieniem owej restauracji, na własną rękę zaczął wyburzanie poniemieckiego bunkra usytuowanego na placu przyszłej budowy. Bunkier rozpierniczyli do połowy, a konserwator wstrzymał inwestycję i dopiero po długiej przerwie budowa ruszyła ponownie, a skutek podejmowania decyzji bez porozumienia stron możesz zobaczyć w oknach prawej strony budynku. Bunkier stoi zajmując i szpecąc połowę pięknej restauracji.
http://mazuryaktywnie.pl/mikolajki_rest ... elawa.html
: 10 wrz 2014, 11:04
autor: samwieszkto
Styl tego pałacu to manieryzm.
Manieryzm to jest schyłkowy okres renesansu.
Stosunkowo niewiele jest takich zabytków w Polsce.
Dlatego konserwator napewno trzyma na tym łapę.
Ten pałac budowali Włosi.
Weź komputer i pooglądaj włoskie Palazza z XV i XVI w.
Napewno coś znajdziesz co przypasi.
: 10 wrz 2014, 11:05
autor: samwieszkto
Styl tego pałacu to manieryzm.
Manieryzm to jest schyłkowy okres renesansu.
Stosunkowo niewiele jest takich zabytków w Polsce.
Dlatego konserwator napewno trzyma na tym łapę.
Ten pałac budowali Włosi.
Weź komputer i pooglądaj włoskie Palazza z XV i XVI w.
Napewno coś znajdziesz co przypasi.
: 10 wrz 2014, 18:16
autor: Bodar
trzewik, co do Twojego zlecenia to konserwator nie ma nic do tego. Jeszcze nikt na szczęście nie stworzył w Polsce takiego prawa, aby nakazywało ono komuś, w prywatnej chałupie, a takim jest ten pałac, świecić sobie lampką z Ikei czy stylizowaną na dany okres.
Co innego jeżeli dotyczy np. konserwacji pałacu czy ingerencji w jego konstrukcję (elewacji, stolarki, robót dekarskich itd. itd.). Tu koledzy mają w 100% rację. Nieliczenie się z konserwatorem w tych kwestiach może bardzo drogo kosztować właściciela.
: 10 wrz 2014, 18:37
autor: Jacenty
bobodar, Dokładnie tak jak mówisz. Zrobić i sprzedać klientowi może niemal wszystko ale na miejscu Trzewika wystrzegał bym się montażu lampy.

: 10 wrz 2014, 20:58
autor: samwieszkto
Inna sprawa że inwestor remontujący zamek ( i to duży zamek ) . Mało tego - inwestor instytucjonalny ; bo to przecież fundacja a nie jakiś " Pan Czesio ", powinien zapewnić jakiś projekt branżowy będący częścią projektu ogólnego, zatwierdzonego przez służby konserwatorskie ; albo zlecić wykonanie takiego projektu wraz ze studium historycznym ... I za nie zapłacić.