Łuk na ogrodzeniu

Techniki używane obecnie, kowalstwo artystyczne

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

NaMeZ
Posty: 7
Rejestracja: 23 mar 2015, 22:22
Lokalizacja: Koło

Łuk na ogrodzeniu

Post autor: NaMeZ » 05 kwie 2016, 13:50

Jeżeli to nie odpowiedni dział to proszę administratora o przeniesienie.
Borykam się z problemem wykonania zwieńczenia łuku na ogrodzeniu.
Czy ktoś jest w stanie mi doradzić jak to wykonać i czym, mam giętarkę lecz zwykle wyginam i zwieńczam łuki w sposób jaki jest przedstawiony na drugiej fotografii I dopasowuję płaskowniki po Lini również zaznaczonej i spawam, pytanie tyczy się pierwszej fotografii jak zrobić by nie spawać bądź może macie patent bądź maszynkę która jest w stanie tak harmonijnie ugiąć płaskownik.

Dziękuję i proszę o jak najszybszą pomoc.
Pozdrawiam
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Jacenty
weteran forum
Posty: 4253
Rejestracja: 27 wrz 2012, 13:18
Lokalizacja: Mikołajki
Kontakt:

Re: Łuk na ogrodzeniu

Post autor: Jacenty » 05 kwie 2016, 14:28

Dociśnij płaskownik na giętarce trójrolkowej rolką środkową bez walcowania i wyjdzie ci to dość płynnie

Darek999
Posty: 334
Rejestracja: 01 lut 2016, 09:21
Lokalizacja: Łukowe- Bieszczady
Kontakt:

Re: Łuk na ogrodzeniu

Post autor: Darek999 » 05 kwie 2016, 20:36

Ja wyginam na giętarce trojrolkowej na obrotach. Pierwsze wyginam środkowy a potem odwracamy i wyginam boczne.
Darek999

NaMeZ
Posty: 7
Rejestracja: 23 mar 2015, 22:22
Lokalizacja: Koło

Re: Łuk na ogrodzeniu

Post autor: NaMeZ » 08 kwie 2016, 14:44

Dziękuję Panowie, będę działał.;D

NaMeZ
Posty: 7
Rejestracja: 23 mar 2015, 22:22
Lokalizacja: Koło

Re: Łuk na ogrodzeniu

Post autor: NaMeZ » 17 sie 2016, 10:21

A jeśli macie pojęcie na temat przeginania profili na dość duży uskok jak w przypadku furtki.
Podczas przeginania na giętarce trój rolkowej profil fałduje się od spodu, powiększa swoją średnicę przez co nie potrafię go scalić do ramki, a nadlewanie wygląda dość paskudnie.
Macie jakąś poradę co do sposobu przeginania profili w taki sposób by zachował on jakąś przyzwoitość i nie odkształcał się tak znacząco i fałdował.
Pozdrawiam

NaMeZ
Posty: 7
Rejestracja: 23 mar 2015, 22:22
Lokalizacja: Koło

Re: Łuk na ogrodzeniu

Post autor: NaMeZ » 17 sie 2016, 10:28

Tak jak w przypadku tej furtki, nie doginałem końcówek aby profil scalił mi się z ramką ale znów na zaznaczonych kreskach wynikły potworne zgnioty a sam profil w sobie zwiększył swoją średnicę o około 0.5cm.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

graffic

Re: Łuk na ogrodzeniu

Post autor: graffic » 17 sie 2016, 11:47

jak walcujesz profil i walcarka ma tendencje do zgniatania części materiału - to musisz przewalcować dłuższy odcinek o 15 cm (lub więcej - zależy od walcy) po każdej stronie - a po przewalcowaniu dociąć na wymiar (wiem strata materiału) - ale tylko w ten sposób uzyskasz równy profil (na całym przebiegu)

Awatar użytkownika
zolwik888
Posty: 276
Rejestracja: 03 gru 2013, 09:50
Lokalizacja: Głogów/Marl(DE)

Re: Łuk na ogrodzeniu

Post autor: zolwik888 » 17 sie 2016, 12:37

ja profil walcuje wolniej tzn bardzo lekko, powoli dociskam ruchomy wałek a często kręcę lewo - prawo i nie ma takich zgniotów albo wersja graffic`a

Awatar użytkownika
Jacenty
weteran forum
Posty: 4253
Rejestracja: 27 wrz 2012, 13:18
Lokalizacja: Mikołajki
Kontakt:

Re: Łuk na ogrodzeniu

Post autor: Jacenty » 17 sie 2016, 13:03

Przede wszystkim materiał w kamieniach powinien toczyć się stosunkowo ciasno i powinny one być na tyle głęboki by profil objęło minimum do połowy jego wysok0ości z dołu i na rolce środkowej również minimum połowa. Łuk o właściwym promieniu masz dopiero poza walcarką, a nie na rolce środkowej. Jeżeli żałujesz pół metra materiału to naprawa będzie cie kosztować sporo kasy i czasu, nie wspominając o gównianym efekcie wizualnym. Kiedy zaczynam w robocie iść po oszczędnościach to brzmią mi w uszach słowa mojej matki, a przez pół życia powtarzała mi, że chytry dwa razy traci.

Jeżeli walcujesz tylko na wałkach bez bocznych zabezpieczeń to nie oczekuj cudów bo brzuchy zawsze wyjdą.

samwieszkto
Posty: 274
Rejestracja: 05 lut 2012, 23:57
Lokalizacja: Bytom

Re: Łuk na ogrodzeniu

Post autor: samwieszkto » 06 wrz 2016, 11:01

Najlepiej zatrudnij pracowników , każ im to zrobić i zapowiedz że jak zepsują materiał to ich obciążysz kosztami.......i idź sobie na piwo.
Wracasz za dwie godzinki i masz gotowe.
...Ale jak się upierasz że musisz to robić sam , to kup profil z grubszą ścianką i gmin go na szablonie a nie w walcarce. Jeżeli mimo to wciągnie Ci ściankę , zrób to z dwóch mniejszych profili.

ODPOWIEDZ

Wróć do „KOWALSTWO WSPÓŁCZESNE - blacksmithing”