Sposoby montażu bram i balustrad !!!

Techniki używane obecnie, kowalstwo artystyczne

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Awatar użytkownika
Arkadi
Posty: 875
Rejestracja: 20 sty 2012, 21:39
Lokalizacja: Boleslawiec
Kontakt:

Post autor: Arkadi » 07 lut 2015, 20:25

Każdy budynek nowo stawiany jak i budynki po modernizacjach,mają robione odbiory.I jak są roboine balustrady z taką ilością stopek jak na zdjęciu,to nikt się pod tym nie podpisze rzecz normalna.Prawo budowlane mówi ,że jeżeli balustrada jest dłuższa jak 160cm wymagana jest po środku dodatkowa podstawa.Miłem już 4 takie kontrole i wiem jakie są wymogi.Czyli na balustradzie powyżej 160cm ma być 3 stopki.

Awatar użytkownika
Arkadi
Posty: 875
Rejestracja: 20 sty 2012, 21:39
Lokalizacja: Boleslawiec
Kontakt:

Post autor: Arkadi » 07 lut 2015, 20:32

A o tych systemach to nie kumam o co ci chodzi??

Awatar użytkownika
reneq
Posty: 694
Rejestracja: 16 kwie 2010, 16:22
Lokalizacja: __

Post autor: reneq » 07 lut 2015, 20:57

pal licho systemy, tak se chciałem podyskutować o obciążeniach statycznych i dynamicznych.
możesz podać normę, w której jest napisane coś o tych stopkach?
BIURO TECHNICZNE Dokumentacje urządzeń dla Urzędu Dozoru Technicznego

Awatar użytkownika
Arkadi
Posty: 875
Rejestracja: 20 sty 2012, 21:39
Lokalizacja: Boleslawiec
Kontakt:

Post autor: Arkadi » 07 lut 2015, 21:16

Nie mam u siebie takiej normy,ale korzystam z biura które podbija mi projekty i robią opisy balustrad.Czyli Robią dla mnie projekt i opis balustrady i wtedy z ich pieczątką jestem pewien ,że nikt mi nie wstrzyma budowy,a już tak miałem właśnie przez stopki.Zrobiłem balustrady dwu metrowe po bokach słupki 40x40 wypełnienie profil 20x20 byyła sztywna jak krata,no i na końcowym odbiorze doczepili się ,że po środku balustrady nie ma stopek i musiałem dokręcać w środek dodatkowe stopki.

Awatar użytkownika
reneq
Posty: 694
Rejestracja: 16 kwie 2010, 16:22
Lokalizacja: __

Post autor: reneq » 07 lut 2015, 21:28

poproś w takim razie biuro o normę. chętnie poznam podstawę prawną sposobu montażu balustrad popartą odpowiednimi obliczeniami statyki z podaniem zastosowanych materiałów i ich gatunków, metody spawania/nitowania/skręcania, zastosowanych kotwień itp.
numery uprawnień kierownika/kierowników też chętnie bym poznał ;)

[edit]
może być też imię i nazwisko, no i czy to była mała, czy też duża architektura.
BIURO TECHNICZNE Dokumentacje urządzeń dla Urzędu Dozoru Technicznego

Awatar użytkownika
Arkadi
Posty: 875
Rejestracja: 20 sty 2012, 21:39
Lokalizacja: Boleslawiec
Kontakt:

Post autor: Arkadi » 07 lut 2015, 21:43

Zobacze co da się zrobić,bo każda moja wizyta u nich z użyciem ich pieczątki kosztuje mnie 400 zł.

Awatar użytkownika
reneq
Posty: 694
Rejestracja: 16 kwie 2010, 16:22
Lokalizacja: __

Post autor: reneq » 13 lut 2015, 21:09

Arkadi, wyluzuj szkoda kasy, wkręcałem cię. nie ma stosownych norm/przepisów, balustrada ma być po prostu BEZPIECZNA ;)
BIURO TECHNICZNE Dokumentacje urządzeń dla Urzędu Dozoru Technicznego

graffic

Post autor: graffic » 13 lut 2015, 21:55

reneq - jest norma - dotycząca balustrad i z tego co pamiętam dotyczy obliczeń na parcie poziome i wyrywanie kotwienia (jest nawet podane ile to powinno wytrzymać) - jak będziesz zainteresowany - popytam znajomych konstruktorów (ja akurat tej normy nie mam)

Awatar użytkownika
reneq
Posty: 694
Rejestracja: 16 kwie 2010, 16:22
Lokalizacja: __

Post autor: reneq » 13 lut 2015, 22:05

poproszę więc normę, może być polska lub europejska
BIURO TECHNICZNE Dokumentacje urządzeń dla Urzędu Dozoru Technicznego

graffic

Post autor: graffic » 13 lut 2015, 22:13

PN-EN ISO 14122 - "Maszyny. Bezpieczeństwo. Stałe środki dostępu do maszyn." Część 3: Schody, schody drabinowe i balustrady.
PN-EN 13374 - "Tymczasowe systemy zabezpieczeń na krawędzi budynków (...)".

typowej normy dla balustrad - tj. normy pt. Balustrady w budynkach nie ma - ale musisz spełnić wymagania dotyczące bezpieczeństwa konstrukcji (stalowej, drewnianej, murowanej itp.)

powyżej masz normy mówiące generalnie o balustradach stosowanych w budownictwie (jako elementy zabezpieczeń maszyn i tymczasowych)

reszta wymagań - wynika z Rozporządzenia w/s warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (wysokości, przestrzenie między szczeblami itp.) + Rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych
+
Eurokod do projektowania konstrukcji EC1-1-1 6.4\
Projektowanie każdego rodzaju konstrukcji wymaga stosowania norm PN-EN 1990 i PN-EN 1991

Rafal L.
Posty: 707
Rejestracja: 16 maja 2010, 09:28
Lokalizacja: Płońsk
Kontakt:

Post autor: Rafal L. » 01 mar 2015, 22:31

Jako że jest temat dołączę się. Będę miał do zmontowania poręcz długości 260cm.Mocowanie zapewne w 2 -3 punktach .W jednym punkcie będzie mocowana do ściany reszta to ścianka karton gips.Wiem gdzie są profile pod płytą .niby na profilach już powinno utrzymać ale jak to w dłuższym okresie użytkowania będzie?. Macie jakieś doświadczenia jak to zamontować.

Czy takie zwykłe kołki poradzą sobie:http://www.leroymerlin.pl/artykuly-meta ... ITEM_PAGE1

antii7
Posty: 12
Rejestracja: 18 gru 2014, 10:28
Lokalizacja: Iwierzyce

Post autor: antii7 » 02 mar 2015, 07:50

Ja u siebie zrobiłem tak; ściankę z K-G mam z profila 5 cm, z pozostałych po budowie krokwi wystrugałem u stolarza takie wzmocnienie o długości ok 60 cm i grubości równe 5 cm, czyli tyle ile profil. To wzmocnienie przykręciłem do płyty K-G. Z drugiej strony, użytkowej przykręciłem do tego poręcz. Wszystko trzyma się dobrze, stabilnie. Poręcz mocowana jest tylko w taki sposób.

Rafal L.
Posty: 707
Rejestracja: 16 maja 2010, 09:28
Lokalizacja: Płońsk
Kontakt:

Post autor: Rafal L. » 02 mar 2015, 08:03

Tylko tu już jest ścianka postawiona i niema możliwości jej rozebrania,bo byłby to najlepszy sposób.
Dobra poradziłem sobie sam trzyma jak należy.

DavMc
Posty: 42
Rejestracja: 26 cze 2013, 22:05
Lokalizacja: Nysa
Kontakt:

Post autor: DavMc » 20 kwie 2015, 21:33

Panowie mam takie pytanko, muszę zabetonować 3 słupy (120x120x4)
pod bramę skrzydłową i furtkę a dopiero za jakiś czas będę montował na nich bramę i furtkę.

Mam dylemat czy wspawać w nie tuleje gwintowane M20 i później wkręcić w nie szpilkę z dospawanym zawiasem.
Tylko boję się że skrzydła mogą się na środku nierówno schodzić.
czy montować zawiasy na blachach jak na foto
Obrazek

tylko jak są one przykręcane na wylot przez dwie ścianki?

Dodam że całość będzie ocynkowana i malowana proszkowo, tak więc spawanie
nie wchodzi w grę - a brama dosyć ciężka...

Awatar użytkownika
Arkadi
Posty: 875
Rejestracja: 20 sty 2012, 21:39
Lokalizacja: Boleslawiec
Kontakt:

Post autor: Arkadi » 20 kwie 2015, 22:15

Ja przeważnie stosuje takie zawiasy ja na zdjęciu i bardzo często robie sam gwint bo z dojściem przez słupek troche ciężko,ale regulowane zawiasy to podstawa,zwłaszcza przy bramach, które są montowane przy drogach gzie samochody jeżdżą. Grunt pracuje i słupki też się przemieszczają zwłaszcza po zimie.To samo dzieje sie z furtkami wiele razy już przerabiałem po innych firmach i wstawiałem ludziom regulowane zawiasy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „KOWALSTWO WSPÓŁCZESNE - blacksmithing”