Wybijanie monet, ktokolwiek slyszal, ktokolwiek robil?

techniki metaloplastyczne i informacje z zakresu odlewnictwa

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Bartek108
Posty: 34
Rejestracja: 11 wrz 2011, 18:09
Lokalizacja: Londyn
Kontakt:

Wybijanie monet, ktokolwiek slyszal, ktokolwiek robil?

Post autor: Bartek108 » 27 sty 2015, 22:31

Witam brac kowalska,

Organizacja charytatywna z ktora pracuje wpadla na pomysl wybicia pamiotkowych monet jako jedna z opcji zbierania funduszy. Moje pytanie jest takie, jak to zrobic samemu? jSa gdzies jakies plany jak skonsturowac matryce pod mlotek? albo na zasadzie prasy? Czego sie wystrzegac i na co uwazac pracujac ze srebrem? czy da sie cos takiego zrobic z jakiejs fajnej nierdzewki z dobrym efektem?

Dzieki z gory za odpowiedz!

Bartek

Awatar użytkownika
Oshizuka
Posty: 571
Rejestracja: 07 lut 2014, 15:10
Lokalizacja: Świdnik k.Lublina
Kontakt:

Post autor: Oshizuka » 27 sty 2015, 22:53

Jak dla mnie to zwykła prasa ręczna ze zmienną matrycą- chyba że prościej- zrobić coś na zasadzie puncy i młotkiem :]

Awatar użytkownika
Idol
Posty: 184
Rejestracja: 15 lis 2010, 22:37
Lokalizacja: Żywiec

Post autor: Idol » 27 sty 2015, 23:01

Miałem z tym styczność,zarówno bite z młotka,jak i tłoczone balansówką.Musisz liczyć się z kosztem wykonania stempli (ceny zróżnicowane w zależności od ilości detali),i trzeba dobrze to przekalkulować żeby stemple zdążyły się odrobić zanim się zużyją.Im twardszy materiał (na monety),tym krótszy żywot stempli.No i oczywiście kwestia samych krążków-srebro może Was (jako inst charytatywną ),,przerosnąć'' :)

O co chodzi z ,,fajną nierdzewką''?-rozwiń proszę

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Post autor: BANAN » 28 sty 2015, 05:31

Idol pisze:Miałem z tym styczność,zarówno bite z młotka,jak i tłoczone balansówką.Musisz liczyć się z kosztem wykonania stempli (ceny zróżnicowane w zależności od ilości detali),i trzeba dobrze to przekalkulować żeby stemple zdążyły się odrobić zanim się zużyją.Im twardszy materiał (na monety),tym krótszy żywot stempli.No i oczywiście kwestia samych krążków-srebro może Was (jako inst charytatywną ),,przerosnąć'' :)
Spokojnie, ta instytucja charytatywna jest za kanałem La Manche ;)
Kontakt 517355290

Awatar użytkownika
Idol
Posty: 184
Rejestracja: 15 lis 2010, 22:37
Lokalizacja: Żywiec

Post autor: Idol » 28 sty 2015, 21:53

To wiele ułatwia :). Ale nadal blado widzę bicie w srebrze,chodzi mi o dostępność materiału.O ile nie ma większego problemu z popularnymi metalami kolorowymi z których można zrobić krążki mennicze,o tyle nie mam pojęcia jak jest z dostępnością blachy ze srebra?

Awatar użytkownika
Nomad
Moderator
Posty: 2263
Rejestracja: 28 sie 2009, 10:34
Lokalizacja: Jasło

Post autor: Nomad » 28 sty 2015, 22:38

Niech zrobi historycznie, odlew takich bryłek ze srebra, na kowadło, walnięcie młotkiem zeby rozpłaszczyć, wyżarzanie i pod prase ;)
i większy klimat bo nie są równiutkie okrągłe tylko takie bardziej surowe :)

Bartek108
Posty: 34
Rejestracja: 11 wrz 2011, 18:09
Lokalizacja: Londyn
Kontakt:

Post autor: Bartek108 » 29 sty 2015, 00:00

Jesli chodzi o jakas fajniejsza nierdzewke to doswiadczenia wielkiego nie mam, ale zaczalem pracowac na bizuteria z tej stali i zostal mi polecony stop o nazwie 316l, z tego wiem ze rozne roznosci sa w tym temacie.

Co do srebra to "darowizna" za takowa monete przewyzszalaby oczywiscie cene samego kruszca i produkcji calkiem znacznie, a srebro samo w sobie jest atrakcyjne, bo i wartosc i polysk ma.

Generalnie chodzi mi o osiagniecie mniej wiecej powtarzalnego efektu, coby rzecz wygladala profesjonalnie dla wiekszosci i coby dalo sie wybic pare monet z gawiedza jako czesc imprezy charytatywnej.

Czyli generelnie zamowic stempel i matryce. Prasy balansowej nie mam ale moze cos tu sie w anglii da kupic takiego. Jesli mlotkiem, to pewnie wypadaloby do tego jakis przyrzad skonstruowac.

Remington
Posty: 833
Rejestracja: 21 wrz 2009, 17:46
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Remington » 29 sty 2015, 07:35

Nie wiem na ile cały sprzęt chcesz zrobić sam, ale są sklepiki internetowe dla rekorycerzy, pamiętam że oferowano tam m.in. cały sprzęt do bicia monet, łącznie z ofertą grawerowania stempli.

graffic

Post autor: graffic » 29 sty 2015, 09:04

ze srebrem nie ma problemu - są hurtownie sprzedające półwyroby - a jak pogadasz to ściągną ci żądany materiał

rozklepywanych krążków (z samodzielnych odlewów) bym nie robił - jak nie masz wprawy - srebro będzie porowate (przy przegrzaniu pobiera bardzo dużo tlenu z atmosfery) i trochę gów.... niana jakość będzie - ale czasem o taki "mykroklimacik" chodzi

jak masz ochotę zawsze możesz przetestować stapiając jakiś pierścionek (łańcuszków nie polecam bo dość często w materiale zawarte jest lutowie - które obniży ci próbę)
na małą kupelkę - rozklep to na kowadle i testuj (zakładam że przy dużym zgniocie popękają ci krawędzie...)

jak napisał Remington - na necie jest sporo firm które oferują usługi związane z produkcją stempli - wiec to raczej zapytanie do wujka googla :)

i tyle w temacie - pozdrowienia

Awatar użytkownika
Idol
Posty: 184
Rejestracja: 15 lis 2010, 22:37
Lokalizacja: Żywiec

Post autor: Idol » 29 sty 2015, 23:15

Jeszcze jedna sprawa-papierologia :( .nie wiem jak na wyspie,ale w PL masz jeszcze taką przykrość p.t ,,obrót metalami szlachetnymi'',i normalna firma sprzedając jedną srebrną monetę podpada pod ustawę. Warto zasięgnąć języka zawczasu,czy nie wyjdzie jakiś dodatkowy koszt związany z w/w (choć to w miarę normalny kraj,więc może być normalnie :) )

ODPOWIEDZ

Wróć do „METALOPLASTYKA I ODLEWNICTWO - metalworking and founding”