jak wykończyć miedź po kuciu

techniki metaloplastyczne i informacje z zakresu odlewnictwa

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Awatar użytkownika
Nikiel
Administrator
Posty: 2237
Rejestracja: 28 sie 2009, 21:50
Lokalizacja: Jasło

jak wykończyć miedź po kuciu

Post autor: Nikiel » 16 lut 2010, 19:22

jak usunąć syfy z przekutej miedzi? co zrobić, żeby znów była miedziana, a nie w kolorze majtkowego różu? :oops: :-D

Awatar użytkownika
Salaputro
Administrator
Posty: 678
Rejestracja: 01 wrz 2009, 02:42
Lokalizacja: Mosina k/Poznania
Kontakt:

Post autor: Salaputro » 16 lut 2010, 20:08

A więc tak... najlepiej zmieszać kwas azotowy2/3objętości z kwasem siarkowym 1/3 objętości - oba kwasy powinny być stężone - wtedy reakcja zachodzi szybko... ale UWAGA - TRAWIENIE PROWADZIMY PRZY INTENSYWNEJ WENTYLACJI LUB NA WOLNYM POWIETRZU GDYŻ OPARY (BRUNATNY DYM) SĄ TOKSYCZNE I ŻRĄCE I Z ZACHOWANIEM MAKSYMALNEJ OSTROŻNOŚCI I BHP

Awatar użytkownika
jolo
forumoholik
Posty: 1117
Rejestracja: 28 sie 2009, 22:15
Lokalizacja: Olkusz okolice

Post autor: jolo » 16 lut 2010, 20:10

nie wiem czy widziałeś ostatnio u mnie mosiądz po kuciu czyściłem szczotką drucianą mosiężną na wiertarce, do miedzi też sie nada, czyści prawie ma połysk

Awatar użytkownika
Nikiel
Administrator
Posty: 2237
Rejestracja: 28 sie 2009, 21:50
Lokalizacja: Jasło

Post autor: Nikiel » 16 lut 2010, 20:21

mam kwasy i szczoteczkę. spróbuję jednego i drugiego.

jak wyglądać będzie powierzchnia po kwasach?
ludzie dzielą się na dwie grupy:) pierwsza grupa to ludzie, którzy dzielą ludzi na dwie grupy, a druga to ludzie którzy tego nie robią :P

Awatar użytkownika
Salaputro
Administrator
Posty: 678
Rejestracja: 01 wrz 2009, 02:42
Lokalizacja: Mosina k/Poznania
Kontakt:

Post autor: Salaputro » 16 lut 2010, 20:26

Szczotka dobra jest na łatwo dostępne powierzchnie a trawienie do bardziej ukrytych zakamarków...poza tym szczotkowanie daje charakterystyczną powierzchnię i nie daje całkowitej gwarancji na usunięcie ciemnych nalotów powstałych podczas kucia...Wszystko jeszcze zależy od tego jaki efekt chcemy osiągnąć i jaki stopień czystości jest potrzebny...
Jeżeli chcemy aby nasz detal z miedzi był ciepło-czerwonego koloru (a był już wcześniej obrabiany przez szczotkowanie, trawienie płótno ścierne czy jakkolwiek inaczej) wystarczy go podgrzać nieco...

Po kwasie będzie miała kolor czystej miedzi - czyli jasny różowo-czerwony matowy... i jeszcze jedna informacja - Po operacji trawienia nie zapomnij o myciu detalu pod bieżącą wodą z dużą ilością detergentu (np ludwik).

A tak na marginesie jolo - ta szczotka na wiertarkę jest aby na pewno mosiężna czy stalowa mosiądzowana ?

Awatar użytkownika
Nikiel
Administrator
Posty: 2237
Rejestracja: 28 sie 2009, 21:50
Lokalizacja: Jasło

Post autor: Nikiel » 16 lut 2010, 20:32

to mają być listki kwiatka, więc zakamarków nie ma. zależy mi na kontraście czarna stal- miedziane płatki.
ludzie dzielą się na dwie grupy:) pierwsza grupa to ludzie, którzy dzielą ludzi na dwie grupy, a druga to ludzie którzy tego nie robią :P

Awatar użytkownika
jolo
forumoholik
Posty: 1117
Rejestracja: 28 sie 2009, 22:15
Lokalizacja: Olkusz okolice

Post autor: jolo » 16 lut 2010, 21:16

sal napisał/A tak na marginesie jolo - ta szczotka na wiertarkę jest aby na pewno mosiężna czy stalowa mosiądzowana ?/

specjalnie kupowałem mosiężne do czyszczenia metali kolorowych, przy nierdzewce okazało się że koloryzuje na żółto, mosiądz czyści super, a miedzi jescze nie próbowałem,
a co do włókniny to również bdb pomysł , kiedyś robiłem blachę miedzianą na bramę , blacha była fakturowana , najpierw trawienie kwasem, a potem czyszczenie włóknina, efekt taki że całość w ciemnej patynie a wypukłości lekko błyszczące , na to był wosk
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Nikiel
Administrator
Posty: 2237
Rejestracja: 28 sie 2009, 21:50
Lokalizacja: Jasło

Post autor: Nikiel » 16 lut 2010, 21:52

o jakiej włókninie jest mowa?

i jeszcze jedno. jak będę trawił kwasem to mam wsadzić do kąpieli czy wystarczy czymś nanieść na blachę?
ludzie dzielą się na dwie grupy:) pierwsza grupa to ludzie, którzy dzielą ludzi na dwie grupy, a druga to ludzie którzy tego nie robią :P

Awatar użytkownika
jolo
forumoholik
Posty: 1117
Rejestracja: 28 sie 2009, 22:15
Lokalizacja: Olkusz okolice

Post autor: jolo » 16 lut 2010, 22:40


Awatar użytkownika
Salaputro
Administrator
Posty: 678
Rejestracja: 01 wrz 2009, 02:42
Lokalizacja: Mosina k/Poznania
Kontakt:

Post autor: Salaputro » 16 lut 2010, 22:51

zdecydowanie wsadzić do kąpieli dlatego, że smarowanie spowoduje smugi....a włóknina jak wyżej w poście jola - najbardziej rozpowszechniona jest czerwona (bordowa) jako czyścik do rur miedzianych przed lutowaniem na cynę... Włókniny występują w wielu gradacjach ziarna i są w różnych kolorach w arkuszach lub jako taśma z rolki , są też na różnych podłożach (np mocowanie na rzepa)itp...

Awatar użytkownika
Nikiel
Administrator
Posty: 2237
Rejestracja: 28 sie 2009, 21:50
Lokalizacja: Jasło

Post autor: Nikiel » 16 lut 2010, 23:21

czego to już ludzie nie wymyślą :D

to takie jak wełna stalowa czy nie takie? wiecie z czego to?
ludzie dzielą się na dwie grupy:) pierwsza grupa to ludzie, którzy dzielą ludzi na dwie grupy, a druga to ludzie którzy tego nie robią :P

Awatar użytkownika
Salaputro
Administrator
Posty: 678
Rejestracja: 01 wrz 2009, 02:42
Lokalizacja: Mosina k/Poznania
Kontakt:

Post autor: Salaputro » 17 lut 2010, 08:08

Nie to nie jest takie jak wełna stalowa....
Pooglądaj
http://www.rel.com.pl/wloknina.html
a tu masz cały katalog z włókninami w różnych formach...
http://www.armes-poland.eu/pdf/ARMES_Ka ... oknina.pdf

Awatar użytkownika
rav08
forumoholik
Posty: 1222
Rejestracja: 02 wrz 2009, 19:50
Lokalizacja: Jasło
Kontakt:

Post autor: rav08 » 17 lut 2010, 18:32

Nie słuchaj ich :-P idz do sklepu kup CIF szczoteczke do rąk ewentualnie gąbke i tym wyczyść.

Awatar użytkownika
Salaputro
Administrator
Posty: 678
Rejestracja: 01 wrz 2009, 02:42
Lokalizacja: Mosina k/Poznania
Kontakt:

Post autor: Salaputro » 17 lut 2010, 20:40

rav - :mrgreen: zawsze możesz iść do szamana czy innego znachora ..... :mrgreen: :-D
Cif też nie jest za darmo... hehehe

ornatus
Posty: 200
Rejestracja: 08 lis 2009, 16:35
Lokalizacja: Koronowo
Kontakt:

Post autor: ornatus » 17 lut 2010, 22:36

ja wyklepałem niedawno kwiatka z miedzia i mosiądzem.. Wyczysciłem wszystko szczotka stalową na wiertarke. Nie uważam, że szczotka mosiężna jest potrzebna. Nie ma wżerów itp. Miedź czyści się trochę trudniej, ale fakt jest miedziano-majtkowa ;p

ODPOWIEDZ

Wróć do „METALOPLASTYKA I ODLEWNICTWO - metalworking and founding”