Repusowanie,trybowanie

techniki metaloplastyczne i informacje z zakresu odlewnictwa

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Robert W.
Posty: 547
Rejestracja: 28 sie 2009, 20:01
Lokalizacja: Góral z Pienin

Repusowanie,trybowanie

Post autor: Robert W. » 18 lut 2010, 20:10

mam zamiar wykonać w taki sposób logo,jak się do tego zabrać aby się od razu nie zrazić do roboty :mrgreen: jakiej grubości blacha,czy lepszy mosiądz czy miedź,z czego wykonać podkład (kowadło) itp.

Awatar użytkownika
Salaputro
Administrator
Posty: 678
Rejestracja: 01 wrz 2009, 02:42
Lokalizacja: Mosina k/Poznania
Kontakt:

Post autor: Salaputro » 18 lut 2010, 21:54

Zdecydowanie najłatwiej wykonasz repus w miedzi .Podkład wykonuje się ze smoły zmieszanej z kalafonią i pyłem ceglanym . Blacha 0,8 mm - oczywiście wyżarzona , później w trakcie pracy będziesz jeszcze kilka razy powtarzał tę operację ponieważ podczas wyklepywania będzie się utwardzała...

Robert W.
Posty: 547
Rejestracja: 28 sie 2009, 20:01
Lokalizacja: Góral z Pienin

Post autor: Robert W. » 19 lut 2010, 07:00

jakie powinny być proporcje na to kowadło i gdzie zdobyć pył ceglany :-P jaka smoła z tego co widziałem na Hefaiston,blacha była przyklejona do smoły i byla posmarowana jakimś białym mazidłem :mrgreen:

Remington
Posty: 833
Rejestracja: 21 wrz 2009, 17:46
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Remington » 19 lut 2010, 07:41

Nie musi być mielona cegła, wystarczy kreda malarska, lub gips. Kalafonia to nie wiem po co. Jak się zmiesza tylko smołę z gipsem, to niezależnie od proporcji masa i tak wyjdzie za twarda. Kalafonia tylko to bardziej utwardzi. By masę zmiękczyć, do smoły i wypełniacza dodaje się wosk pszczeli i łój.

Awatar użytkownika
rav08
forumoholik
Posty: 1222
Rejestracja: 02 wrz 2009, 19:50
Lokalizacja: Jasło
Kontakt:

Post autor: rav08 » 19 lut 2010, 18:26

Ja robiłem na grubym dywanie i też nie było źle.Ale blacha była 0,2 albo 0,3 mm :-D

Qood
Posty: 104
Rejestracja: 02 wrz 2009, 18:33
Lokalizacja: z piekla rodem
Kontakt:

Post autor: Qood » 19 lut 2010, 18:45

Rav, nie tylko na dywanie: robione było też na gumie w różnych kompilacjach, na drewnie. Warto trochę poeksperymentować z różnym "podkładem"- dzięki temu można uzyskać różną fakturę i różny "ślad". A metode CIF'owa została ujawniona przez pewnego ormiańskiego artyste mieszkającego w naszej okolicy: tutaj link jeśli ktoś chce zobaczyć jego prace: http://www.plaja2007.republika.pl/a_sha ... rtysta.htm

Awatar użytkownika
Salaputro
Administrator
Posty: 678
Rejestracja: 01 wrz 2009, 02:42
Lokalizacja: Mosina k/Poznania
Kontakt:

Post autor: Salaputro » 19 lut 2010, 21:25

Remington pisze:Nie musi być mielona cegła, wystarczy kreda malarska, lub gips. Kalafonia to nie wiem po co. Jak się zmiesza tylko smołę z gipsem, to niezależnie od proporcji masa i tak wyjdzie za twarda. Kalafonia tylko to bardziej utwardzi. By masę zmiękczyć, do smoły i wypełniacza dodaje się wosk pszczeli i łój.
jeśli kupisz smołę w hurtowni budowlanej - to zrozumiesz ;-) - teraz sprzedają ja w wiaderkach i jest za rzadka a w letnie dni bez podgrzewania ja można wylać z wiaderka...
Mieloną cegłę robiłem na wiertarce stołowej za pomocą wiertła z widią do betonu fi 30 mm wiercąc otwór przy otworze ... przerobiłem tak ze 2 czy 3 cegły ...
Można tez kupić masę repuserską - tylko nie wiem gdzie :oops: - kiedyś na starym forum była mowa o tym, że są trzy twardości masy repuserskiej.

Robert W.
Posty: 547
Rejestracja: 28 sie 2009, 20:01
Lokalizacja: Góral z Pienin

Post autor: Robert W. » 19 lut 2010, 22:11

czyli jaką powinien mieć twardość podkład mam zamiar wykonać coś takiego jak najlepiej się do tego zabrać :roll:

Obrazek

Awatar użytkownika
rav08
forumoholik
Posty: 1222
Rejestracja: 02 wrz 2009, 19:50
Lokalizacja: Jasło
Kontakt:

Post autor: rav08 » 20 lut 2010, 17:21

To zależy od tego na ile to ma być wypukłe co z kolei zależy od ciebie.

Robert W.
Posty: 547
Rejestracja: 28 sie 2009, 20:01
Lokalizacja: Góral z Pienin

Post autor: Robert W. » 21 lut 2010, 10:31

temat zamknięty!

Informacje zaczerpnąłem ze starego forum

Awatar użytkownika
Nikiel
Administrator
Posty: 2237
Rejestracja: 28 sie 2009, 21:50
Lokalizacja: Jasło

Post autor: Nikiel » 15 mar 2010, 23:23

repusowanie(trybowanie)

Post Napisane So gru 06, 2008 12:38 am przez nikiel
jak zrobić puncyny:
http://www.innovationaliron.com/demos/1 ... 20log4.htm

jak ich używać:
http://www.innovationaliron.com/demos/1 ... atlog6.htm




Post Napisane So gru 06, 2008 4:49 pm przez salaputro
Nikiel powiedz mi czy doczytałeś się tam jaki jest skład tej mikstury do repusowania - jako, że znasz angielski dobrze :D - bo ja mam mieszaninę smoły z woskiem pszczelim,talkiem i pyłem z czerwonej cegły - a tamta jest jakaś inna - ma kolor bordowy i wydaje się , że jest mniej elastyczna niż moja - nie wiem - może to lepiej....Tam kolega na prezentacji pokazuje, że kruszy kawałki, posypuje nimi blachę już wcześniej wytłoczoną i podgrzewa palnikiem aby się roztopiły i już jako płynna masa wypełniła wyklepane (wybite) miejsca w detalu .Jak widać na tym pokazie - technika repuserska jest pracochłonna, wymaga wielokrotnego "przewracania" detalu oraz wyżarzania zmiękczającego aby uzyskać właściwe odwzorowanie szczegółów...
Pozdrawiam.
Szczegóły postu | Wybierz:
Re: repusowanie(trybowanie)

Post Napisane So gru 06, 2008 5:01 pm przez nikiel
ok zaraz poszukam:)
a ty mi powiedz czy potrzebny jest dział metaloplatyka na forum czy nie? można by tam wklejać techniki nie-kowalskie jak repusowanie, śpawanie i inne rzeczy o których nie mam pojecia :oops:
czy repusowanie moze podchodzi raczej pod platnerstwo/ a moze dzial metale kolorowe? :|
kutwa nie pasuje mi to w tym dziale i już.
Szczegóły postu | Wybierz:
Re: repusowanie(trybowanie)

Post Napisane So gru 06, 2008 5:17 pm przez nikiel
koles napisal, ze można dostać dwa rodzaje smoły : red German(czerwony Niemiec:) ) i norhtwest pitch (północno zachodnia smoła) . koleś miał złą mieszankę red German( była za twarda i mu pękała), wiec zamówił sobie smołe średnią( nortchwest). ta okazała się zbyt miękka. wymieszał 4 kilo red german z 10 funtami tej sredniej i teraz jest zadowolony. nie pisze nic o skladzie. est tylko podany link do producenta http://www.northwestpitchworks.com/


edit:

z tego co znalazlem w sieci to nortwest zawiera pine pitch czyli dosłownie smołę sosnową( chyba chodzi o żywicę)

edit2:

znalazlem kilka przepisow http://www.repoussetools.com/pitch.htm

1.
-6 cześci chaser's pitch( smoły grawerskiej?) (chase to technika przeciwna do repusowania. tzn, odwrotne repusowanie. nie wiem jak to sie nazywa po naszemu)
-8cz gipsu modelarskiego, albo sproszkowanej cegły
-1 cz oleju lnianego lub łoju

2.
-1cz gipsu modelarskiego
-1cz wosku pszczelego mieszanka jest dobra do bardzo cienkich nie zelaznch blaszek

3.
-4 czesci smoły dachowej( chyba lepiku:))
-3 części sproszkowanego pumeksu
wymieszac i troszke odsypac
dolewac oleju lnianego do uzyskania pożądanej konsystencji

4.
-8oz(uncji) pyły ceglanego
-1oz żywicy/kalafonii
-1 łyżka stołowa oleju lnianego
smoła wychodzi bardziej miekka

do blachy stalowej i metali nie-żelaznych ( grubszych niż 16 ga) potrzeba smoły twardszej
do cienszych blaszek- smoła bardziej miekka
na twardej smole uzyskuje sie wiecej ostrych szczegółów

do repusowania wstepnego uzywa sie miekkiej, potem się smołe zamieina na twardsza do wykanczania i wbijania od drugiej strony:)

puncyny maja byc nie-ostre i wypolerowane, zeby nie pokaleczyc i nie pociac metalu.
Szczegóły postu | Wybierz:
Re: repusowanie(trybowanie)

Post Napisane So gru 06, 2008 7:28 pm przez salaputro
Moim skromnym zdaniem dział metaloplastyka jest OK - zresztą już go chyba utworzyłeś :mrgreen: ...
Ja zajrzałem podczas obiadu na forum a później poszedłem jeszcze do warsztatu :evil:
Dzięki za receptury...na Pana Niklusa zawsze można liczyć :thumbsup
Szczegóły postu | Wybierz:
Re: repusowanie(trybowanie)

Post Napisane So gru 06, 2008 8:50 pm przez nikiel
bo ja to paliwo muszę jeszcze odrobić :blackeye
Wat tworzy( bo jest wyżej stopniem niż ja i więcej może), ja tylko trochę podpowiadam

kolejny przepis

16cz smoły
20 cz gipsu modelarskiego
4cz żywicy/kalafoni
1cz łoju
Szczegóły postu | Wybierz:
Re: repusowanie(trybowanie)

Post Napisane Wt gru 30, 2008 11:33 pm przez nikiel
http://jeffdeboer.com/HowTo/MakeaSamura ... fault.aspx
kot samuraj
Szczegóły postu | Wybierz:
Re: repusowanie(trybowanie)

Post Napisane Pt sty 02, 2009 12:01 am przez nikiel
http://www.ganoksin.com/borisat/nenam/repousse.htm
o trybowaniu troszkę
Szczegóły postu | Wybierz:
Re: repusowanie(trybowanie)

Post Napisane N mar 29, 2009 1:48 pm przez salaputro
Kolega dostał do renowacji starą trzystuletnią monstrancję...jej repusowana stopa to po prostu dzieło sztuki ....

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak kolega odnowi to dzieło sztuki to postaram się zrobić zdjęcia jak wyszło...
Szczegóły postu | Wybierz:
Re: repusowanie(trybowanie)

Post Napisane N mar 29, 2009 5:15 pm przez row78met
jak widzę takie prace to stwierdzam że tak naprawdę to jeszcze mało co potrafię i życia braknie żeby takie cuda nauczyć się robić :(
Szczegóły postu | Wybierz:
Re: repusowanie(trybowanie)

Post Napisane N mar 29, 2009 5:39 pm przez nikiel
dawniej takie cuda robili bo nie bylo tv, ani internetu:)

piekne! to srebro?
Szczegóły postu | Wybierz:
Re: repusowanie(trybowanie)

Post Napisane N mar 29, 2009 7:00 pm przez row78met
ciekawe jaki był koszt takiego cuda na owe czasy :?:
Szczegóły postu | Wybierz:
Re: repusowanie(trybowanie)

Post Napisane N mar 29, 2009 8:38 pm przez salaputro
Brawo Nikiel - zgadłeś - to jest srebro pozłacane...dawniej zamawiano takie precjoza u artysty w Toruniu, Krakowie lub Gdańsku - czekało się rok albo i dłużej a na zapłatę zrzucało się kilka-kilkanaście wsi...lub wieś zmieniała właściciela...W tamtych czasach praca ręczna była doceniana ..dziś myślę, że powoli zaczyna się wracać do tej dobrej tradycji, że prawdziwe dzieła potrzebują czasu i pieszczoty do swych narodzin .... Poza tym dobrych rzemieślników nie ma zbyt wielu i wciąż jest to strefa niszowa...
Szczegóły postu | Wybierz:
Re: repusowanie(trybowanie)

Post Napisane N sie 23, 2009 7:55 pm przez daf
pomuzcie mi jaki jest sklad tej smoly
Szczegóły postu | Wybierz:
Re: repusowanie(trybowanie)

Post Napisane N sie 23, 2009 8:05 pm przez row78met
proponuje się przedstawić w dziale NA LUZIE - hydepark a później zadawać pytania,na pewno ktoś odpowie z tego co pamiętam ten temat był poruszany na forum :mrgreen:



Szczegóły postu | Wybierz:
Re: repusowanie(trybowanie)

Post Napisane Pn sie 24, 2009 8:03 pm przez daf
jak nazywa sie ta smola ,co mieszac czeba razem z parafinem?
Szczegóły postu | Wybierz:
Re: repusowanie(trybowanie)

Post Napisane Wt sie 25, 2009 10:37 pm przez nikiel
daf,
po pierwsze to wypada powiedziec czes, albo witajcie:)
powiedz o co Ci dokladnie chodzi? piszesz po jednym zdaniu i nie bardzo rozumiem o co pytasz.
skald mikstury jest podany na poprzedniej stronie , nawet kilka rodzajow.
Szczegóły postu | Wybierz:
Re: repusowanie(trybowanie)

Post Napisane Śr sie 26, 2009 10:01 am przez daf
czec . mi chodzi o ten sklad co pisze na pierwszej stronie salaputro,lepik mieszac z parafinem. trzeba mi wiedziec jaki potrzebny lepik ,lepik na zimno,czy lepik asfaltowy .chcem wiedziac jaki jest potrzebny lepik
Szczegóły postu | Wybierz:
Re: repusowanie(trybowanie)

Post Napisane Śr sie 26, 2009 12:47 pm przez nikiel
czec.
a jest kilka rodzajow/rodzai lepików?

chodzi o to, ze grzejesz mieszanke i przyklejasz na to blache. mieszamka stygnie i twardnieje. potem sobie wybijasz wzorek.
grzejesz miksture i sie robi miekka, wtedy mozesz odkleic blaszke z wzorkiem.

kazdy lepik ktory po podgrzaniu jest miekki a po ostygnieciu twardy powinien sie nadawac do mikstury.
Szczegóły postu | Wybierz:
Re: repusowanie(trybowanie)

Post Napisane Śr sie 26, 2009 2:12 pm przez daf
jeszcze mam jedno pytanie jaka powinna byc grubosc blachy miedzianej ,zeby lekko mozna byloby wybic rozne wzory na blachie
Szczegóły postu | Wybierz:
Re: repusowanie(trybowanie)

Post Napisane Śr sie 26, 2009 3:42 pm przez pawel.g
Co do blachy zalerzy glownie jak wysoki bedzie repus?przy niskich wystarczy 0,7 mm (ostatnio robilem repusy lwów i wlasnie na takiej blasze).przy wyrzszych i bardziej skomplikowanych potrzebna jest grupsza blach zwlaszcza gdy puzniej bedziesz planowal naniesc dodatkowy grawerunek itp.Ja osobiscie preferuje grubszy material daje to wiecej morzliwisci,repys morze byc wyszszy z ostrzejszymi krawesziami z faktora itp.
Na samym poczatku watku Ta bordowa smola to byl lak (raczej na stoprocet).Czesto urzywalismy w szkole wlasnie laku do przytwierdzania blach w czasie grawerowania i plytkich repósow.Jesli dopiero zaczynasz zabawe z ta technika to napoczatku polecam jako podklad zwykla deske nie zatwarda ,dobra jest rownierz twarda guma.

To tak w wielkim skrucie jak masz wiecej pytan to pisz.
Jak ogarne troche sprawy to szczegulowo opisze repus i relief ok

ps :pamietaj o glejowaniu blachy w zimniej wodzie co jakis czas
Szczegóły postu | Wybierz:
Re: repusowanie(trybowanie)

Post Napisane Śr sie 26, 2009 6:42 pm przez daf
Czesc ,chcialbym do wiedziec sie latwy sklad podklada ,jaka powinna byc smola? ,dokladniej chodzi mi jaki powinien byc ten lepik bo sa: lepik na goraco, lepik na zimno ,lepik asfaltowy.
Szczegóły postu | Wybierz:
Re: repusowanie(trybowanie)

Post Napisane Śr sie 26, 2009 7:11 pm przez nikiel
Dafie, wazne zeby dal sie topic jak jest goracy i twardnial jak wystygnie. kazdy ktory spelnia te warunki bedzie dobry. próbuj.
albo skorzystaj z prezpisu bez smoly/lepiku. ktore sa podane na wczesniejszej stronie
Szczegóły postu | Wybierz:
Re: repusowanie(trybowanie)

Post Napisane Śr sie 26, 2009 7:19 pm przez daf
ok,dzieki
Szczegóły postu | Wybierz:
Re: repusowanie(trybowanie)

Post Napisane Pt sie 28, 2009 6:37 pm przez daf
witam,zjakiego metalu mozna zrobic pucyny,zeby byloby latwo ich wytoczyc ,i dobrzeby sluzyli :?:
Szczegóły postu | Wybierz:
Re: repusowanie(trybowanie)

Post Napisane Pt sie 28, 2009 6:48 pm przez pawel.g
Ja osobiscie mam wykonane ze sprerzyny (zrobil je jeszcze moj ojciec i maja juz kilka nascie lat),tak naprawde bez problemu da sie je zrobic ze zwyklego preta zbrojrniowego.Przy puncach faktorowych polecal bym jakas lepsza stal narzedziowa,warzne by dobrze sie chartowala.
Szczegóły postu | Wybierz:
Re: repusowanie(trybowanie)

Post Napisane So sie 29, 2009 6:06 pm przez daf
czesc Pawel, jaka jest poczebna smola?
Szczegóły postu | Wybierz:
Re: repusowanie(trybowanie)

Post Napisane So sie 29, 2009 11:25 pm przez pawel.g
morze inaczej napisz mi mniej wiecej co bedziesz repusowal a ja ci postaram sie pomódz.
Jesli chodzi o ta smole to tak naprawde morze byc nawet lepik ja dodawalem do tego talk,czasami krede!!chodzi oto by ja zagescic i nie kleila sie zabardzo do rak i wszystkiego wokolo:)Jesli planujesz zrobic plaski repus wystarczy ci wzupelnosci miekie drzewo lub wmiare twarda guma.Smoly najczesciej sie urzywa przy bardzo wysokich repusach i tak naprawde w koncowej ich fazie .Czesto przy repysowaniy chelmow lub jakis oblych ksztaltow, wczesniej wykonane drewniane kopyto o zblizonym ksztalcie pokrywa sie smola ktora idealnie dopasowywuje sie do krzywizny klepanej blachy.Tesz dobrym podkladem jest filc a nawet skóra a w niektorych wypadkach lak.
Zasada jest prosta im twardszy podklad tym wyrazniejsza i ostrzejsza zrobisz ktawedz,ale plytką zas na miekim podkladzie zrobisz glebsza ale bardziej wyoblona i pociadniesz material z bokow lini.
Mysle ze prosciej bedzie jak napiszesz mniej wiecej co planujesz zrobic a ja ci pomoge to wykonac ok:)Temat jest dosc opszerny jak na jeden post

Ps :ja osobiscie nie przepadam za smola,klei sie do blachy,latwo sie wyciska zpod materialu,czesto zanieczyszcza go ogulnie nie pasuje mi :)
ludzie dzielą się na dwie grupy:) pierwsza grupa to ludzie, którzy dzielą ludzi na dwie grupy, a druga to ludzie którzy tego nie robią :P

Robert W.
Posty: 547
Rejestracja: 28 sie 2009, 20:01
Lokalizacja: Góral z Pienin

Post autor: Robert W. » 18 mar 2010, 12:41

jakiej twardości powinna być masa do trybowania,zrobiłem z lepiku,zmielonej cegły i talku ale wydaje mi się że za męka i strasznie brudzi,teraz zakupiłem 2 kg.laku ale zaś jest twardy jak skała :?:

Awatar użytkownika
Salaputro
Administrator
Posty: 678
Rejestracja: 01 wrz 2009, 02:42
Lokalizacja: Mosina k/Poznania
Kontakt:

Post autor: Salaputro » 18 mar 2010, 13:04

Robert - lepik się nie nadaje.
Powinna być smoła...twardość do miedzi powinna być taka, że palcem się nie wdusi - powinna się lekko uginać pod ale nie wduszać ...

Remington
Posty: 833
Rejestracja: 21 wrz 2009, 17:46
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Remington » 18 mar 2010, 20:12

Lepik to do kitu.
Musi być smoła, taka, co się łamie jak jest zimna.

Robert W.
Posty: 547
Rejestracja: 28 sie 2009, 20:01
Lokalizacja: Góral z Pienin

Post autor: Robert W. » 18 mar 2010, 20:44

a lak może być czy trzeba go z czymś mieszać :?:mam jeszcze blachę miedzianą 06mm.

ODPOWIEDZ

Wróć do „METALOPLASTYKA I ODLEWNICTWO - metalworking and founding”