3RB - trzecia ręka

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Awatar użytkownika
Bodar
weteran forum
Posty: 4299
Rejestracja: 01 sty 2014, 11:21
Lokalizacja: Szprotawa

3RB - trzecia ręka

Post autor: Bodar » 10 kwie 2014, 20:44

Być może temat, który poniżej przedstawię nie jest nowym, ale osobiście nie natknąłem się na niego na Forum.

Do zajęcia się nim zainspirowała mnie dyskusja sprzed dwóch dni pomiędzy Krzysztofem, Jackiem i Rumcajsem dotycząca pomocników w kuźni w formie MR-ów i pras, na pewno nieodzownych dla tych, którzy parają się kowalstwem zawodowo.

A co z takimi jak ja, zajmującymi się kowalstwem czysto amatorsko, kując od czasu do czasu w samotności swojej kuźni? Takim ww. urządzenia często bywają zbędne albo wielkość kuźni i lokalizacja wręcz je wykluczają. Ale problem pomocnika kowala samotnika jest, a raczej trzeciej ręki. I właśnie tu się nią zajmę, i nie będzie to o imadle ale o urządzeniu, które zrobiłem i przetestowałem dzisiaj.

Nazwałem je 3RB czyli Trzecia Ręka Bobodara). Nie robię sobie jaj. Chodziło mi o to, jak na kowadle obrabiać gorące żelazo, kiedy w jednej ręce trzymam narzędzie, w drugiej młotek i muszę wykonać kilka lub więcej uderzeń jedno po drugim, a obrabiany element nie skakał po kowadle.

Ponieważ trzeciej ręki brak, do roboty zagoniłem nogę, której zadaniem jest obsługa 3RB. Nie będę się więcej rozpisywać, myślę że rysunek i zdjęcia jasno przedstawiają ideę i zasadę działania 3RB. Dodam tylko, że na dociskacz (górny element, dociskający obrabiany element) można bez problemu, na bieżąco w miarę potrzeb, ze stalowych odpadów dorobić uowe nakładki z odpowiednimi wycięciami, które dodatkowo usztywnią obrabiany element na kowadle, niczym w imadle. Dla mnie na razie zbędne.

Zdaję sobie sprawę, że owe urządzenie nie załatwia w całości brakującej trzeciej łapy i nie zawsze ją zastąpi, ale wiem, że na pewno w wielu sytuacjach będzie mi pomocne. Dodatkową zaletą tego ustrojstwa jest to, że nie odczuwa się drgań jakże niepożądanych, a nieuniknionych. Dobrze gdy dupka kowadła wystaje kawałek poza pieniek, ale jak będzie równo z brzegiem pnia to też działa.

I jeszcze jedna uwaga: praworęczni - urządzonko z prawej kowadła i pedał na prawą nogę ; leworęczni odwrotnie. Na zdjęciach mam pomieszane, bo chodziło mi o naturalne światło do zdjęć :>
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Dracorian
forumoholik
Posty: 1967
Rejestracja: 22 mar 2013, 15:24
Lokalizacja: Ziemia Lubuska [ok.Torzymia]

Post autor: Dracorian » 10 kwie 2014, 20:53

:shock: :shock:
Bardzo pomysłowe i świetne.
Sam bym chętne coś takiego zrobił sobie bo jak się choćby odcina coś małego co wymaga kleszczy to trochę ciężko jest.
Dobrym kowalem będziesz tylko wtedy,,kiedy to lubisz

Krzysztof Assman

Post autor: Krzysztof Assman » 10 kwie 2014, 20:53

I właśnie o to chodzi , by sobie radzić . Świetny pomysł , tylko po co ten zawias ? Czemu ma to służyć . Czy te elementy muszą być ruchome ?

Awatar użytkownika
Bodar
weteran forum
Posty: 4299
Rejestracja: 01 sty 2014, 11:21
Lokalizacja: Szprotawa

Post autor: Bodar » 10 kwie 2014, 21:02

Lepiej się układa, można wsunąć górę bardziej na kowadło i zablokować, a pedał przy tym nie przeszkadza. Takie rozwiązanie wydało mnie się najbardziej "elastyczne" w użyciu.

Krzysztof Assman

Post autor: Krzysztof Assman » 10 kwie 2014, 21:04

Rozumiem .

Awatar użytkownika
rav08
forumoholik
Posty: 1222
Rejestracja: 02 wrz 2009, 19:50
Lokalizacja: Jasło
Kontakt:

Post autor: rav08 » 10 kwie 2014, 21:13

mam w kuźni bardziej skomplikowaną 3RR :facepalm: pomysł ciekawy ale są prostsze urządzenia.

Awatar użytkownika
Jacenty
weteran forum
Posty: 4253
Rejestracja: 27 wrz 2012, 13:18
Lokalizacja: Mikołajki
Kontakt:

Post autor: Jacenty » 10 kwie 2014, 21:17

Kiedyś na forum widziałem taką ciekawą wajchę, którą się wkłada w otwór w kowadle, jednocześnie dociskając materiał drugą jej stroną. :D

Krzysztof Assman

Post autor: Krzysztof Assman » 10 kwie 2014, 21:18

Oj i ja muszę zrobić 3RK :mrgreen:

Awatar użytkownika
Jacenty
weteran forum
Posty: 4253
Rejestracja: 27 wrz 2012, 13:18
Lokalizacja: Mikołajki
Kontakt:

Post autor: Jacenty » 10 kwie 2014, 21:21

Taki pomocnik lepsze bo się o podwyżkę nie będzie upominał. :D

Awatar użytkownika
Qmar
Posty: 706
Rejestracja: 09 cze 2013, 14:12
Lokalizacja: Łańcut

Post autor: Qmar » 10 kwie 2014, 21:33

Bobodar opatentuj szybko! koledzy z forum bedą musieli płacić za pomysł :D
What man is a man who does not make the world better?

Awatar użytkownika
Bodar
weteran forum
Posty: 4299
Rejestracja: 01 sty 2014, 11:21
Lokalizacja: Szprotawa

Post autor: Bodar » 10 kwie 2014, 21:39

Jeżeli cosik wrzucam na Forum, to na zdrowie dla wszystkich (butelki są bezzwrotne) :mrgreen:

Awatar użytkownika
Qmar
Posty: 706
Rejestracja: 09 cze 2013, 14:12
Lokalizacja: Łańcut

Post autor: Qmar » 10 kwie 2014, 22:03

boje się pomyślec jakie patenty i rozwiazania masz w kuźni których nie ujawniasz ;)
What man is a man who does not make the world better?

Awatar użytkownika
Bodar
weteran forum
Posty: 4299
Rejestracja: 01 sty 2014, 11:21
Lokalizacja: Szprotawa

Re: 3RB - trzecia ręka

Post autor: Bodar » 18 sie 2022, 11:03

Wracam do tematu krótkim podsumowaniem tego co wyżej : do d**y.
Użytkowanie tego było b/krótkie, a z chwilą nabycia kowadła "poszeł se na złom" - nie polecam ;)

W miejsce weszła popularna klamka, jednak i ona nie była wolna od wad. Główne to czas mocowania detalu, ograniczony zakres grubości kutego materiału, lubi się czasem samo luzować, no i to że zajmuje otwór - a co gdy jest ochota przytrzymać materiał podczas przebijania, a dziura zajęta?.

Czas to zmienić. Nic odkrywczego, nic nowego, i sprawiłem znaną wersję łańcuchową, a ta sprawdza się najlepiej z wcześniejszych. No i łańcuch z marudera (chyba jeszcze żyje?) zamiast wylądować na złomie został zagospodarowany. Ważne żeby przed użyciem wygrzać go w palenisku dla usunięcia o-ringów - poprawi wiotkość.
Pedał (co by to nie znaczyło) ze starego dużego zawiasu pasowego z dospawaną poprzeczką by się ewentualnie nie gibał. Dobrze dobrany odstęp powoduje, że praktycznie nie czuje się go pod stopą.

P.S. robię b/mało i rzadko, ale coś tam coś tam zawsze :)
20220818_1.jpg
3RBwz22a.jpg
3RBwz22b.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Aries
Moderator
Posty: 2880
Rejestracja: 15 wrz 2011, 21:55
Lokalizacja: Jędrzejewo
Kontakt:

Re: 3RB - trzecia ręka

Post autor: Aries » 19 sie 2022, 22:12

Dzięki za fotorelację i opowiastkę. Cenne informacje - bo sprawdzone!
"Gdy trudu brak, maestrii brak"
Lipali

ODPOWIEDZ

Wróć do „NARZĘDZIA - tools”