Budujemy palenisko gazowe

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Re: Budujemy palenisko gazowe

Post autor: BANAN » 08 kwie 2020, 21:09

Nie widać obrazka. wstaw jako załącznik.
Kontakt 517355290

Awatar użytkownika
Achmed
Posty: 246
Rejestracja: 18 lis 2015, 09:11
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: Budujemy palenisko gazowe

Post autor: Achmed » 09 kwie 2020, 21:51

Tak czytam sobie watek od poczatku bo nigdy nie bylo ma to czasu i taki pomysł mi wpadł do głowy - A jak by zastosować soczewka jak w tigu zamiast końcówki pradowej od maga lub zrobic hybryde to może gaz był by lepiej mieszany z powietrzem i można by osiągać lepsze rezultaty spalania ?

Używam soczewki przy tigu i widzę w tym potencjał

Jak by zainspirowac sie troche technologiami rakietowymi gdzie mieszanka jest sprezana przez przewezenia jak i uleprzyc proces samego mieszania ..... az mnie bieze aby potestowac . Najwyzej bede w wiadomosciach :facepalm:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Hanski
Posty: 71
Rejestracja: 07 lis 2017, 12:24
Lokalizacja: Lubicz Dolny

Re: Budujemy palenisko gazowe

Post autor: Hanski » 10 kwie 2020, 13:11

Jak byłem mlodym mechanikiem motocykli wyścigowych w latach 80tych testoealiśmy co chwila pomysły starszych doświadczonych mechaników .Były to czasy turbinki kowalskiego jazda na kropelce itd ilość rozwiązań które poszły w kibel na kilogramy .Jak to sie ma do kowalstwa ano,dostarczenie dyszą gazu wysokość dyszy umiejscowienie przed zweżką to jedno,wypolerowanie całej flary dolotu powietrza i tego co w środku od dyszy do wylotu to oszczędność,leprza sprawność.Jednym słowem lustro w środku

Awatar użytkownika
Achmed
Posty: 246
Rejestracja: 18 lis 2015, 09:11
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: Budujemy palenisko gazowe

Post autor: Achmed » 10 kwie 2020, 23:59

Może kogoś zaciekawi ( ciekawy filmik )

Eżektor

palnik inżektorowy

" W palniku inżektorowym tlen wypływający pod wyższym ciśnieniem (2–2,5 bar) zasysa gaz palny pod niższym ciśnieniem (0,5–0,7 bar). W rękojeści znajduje się zawór gazowy (z czerwonym pokrętłem) i zawór tlenowy (z niebieskim pokrętłem). Aby wykluczyć pomyłki, węże do gazu i tlenu mają różne przyłącza: wąż gazowy ma gwint lewoskrętny 3/8??, wąż tlenowy gwint prawoskrętny ¼??. Węże mają również różne kolory, pasujące do pokręteł – gazowy jest czerwony (jeśli gaz jest płynny, to pomarańczowy), a tlenowy niebieski. W Europie palników inżektorowych używa się niemal wyłącznie jako palników do spawania.
"



https://www.youtube.com/watch?v=0yK4Mzv7ei0

http://jls-europe.de/pl/products/ejector/ejector.html
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Hanski
Posty: 71
Rejestracja: 07 lis 2017, 12:24
Lokalizacja: Lubicz Dolny

Re: Budujemy palenisko gazowe

Post autor: Hanski » 11 kwie 2020, 22:44

No to może być hit teleekkspresu materiały na palniki mają tolerancje cieplną i taka końcowka palnika to niewiem z czego???no i co byś chciał osiągnąć oszczędności w gazie wyższa temperatura?? Sława telekuku

Awatar użytkownika
Achmed
Posty: 246
Rejestracja: 18 lis 2015, 09:11
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: Budujemy palenisko gazowe

Post autor: Achmed » 12 kwie 2020, 12:23

Palniki wykonywane są z stali niskostopowych i to wystarcza bo na końcu palnika stosowana jest gruba soczewka która jest jedynym elementem który się mocniej nagrzewa , co chciał bym osiągnąć ? wyższa sprawność oczywiście... ( taką samą lub wyższą temperaturę z wykorzystaniem mniejszej ilości gazu ) palniki które są tutaj używane i tak według mnie mają wysoka sprawność ale kim byśmy byli jak byśmy nie dążyli do usprawnień ? dalej byśmy biegli z łukami :lol:

Hanski
Posty: 71
Rejestracja: 07 lis 2017, 12:24
Lokalizacja: Lubicz Dolny

Re: Budujemy palenisko gazowe

Post autor: Hanski » 14 kwie 2020, 08:01

A jak mawiał gościu z tater mauzer mauzerem a ciupaga i tak lepsa ..no i w palenisku trzrba tlenu najmniejsza butla koło mnie,koszt45zl i pierdologia więcej tlenu mniej itd prostota palnika najbardziej modnego gazowego jego mimo wszystko bezpieczeństwa jest niepodważalna.Dlatego poniesienie sprawnośći istniejącego rozwiązania jest bezpieczniejsze cały czs tańsze

Hanski
Posty: 71
Rejestracja: 07 lis 2017, 12:24
Lokalizacja: Lubicz Dolny

Re: Budujemy palenisko gazowe

Post autor: Hanski » 14 kwie 2020, 11:14

Ja to widze tak po wyjściu z rekuperatora kolanko i w części poziomej rurki zwężka venturiego wraz z dyszą wyrysowaną przez.ciebie i dalej flara.zgodnie z tradycją to napewno podniesie sprawność jestem w trakcie budowy pieca jak podrapie się w głowe może zrobie rozbieralny palnik żeby mieć porównanie w wersji tradycyjnej potem ze zwężką i dotoczonym rozpylaczem myśle szybko..... A może pan banan już to probowal?

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Re: Budujemy palenisko gazowe

Post autor: BANAN » 14 kwie 2020, 17:30

Od momentu wprowadzenia nadmuchu przestałem się bawić że zwężkami skupiając się na rozpylaczu :)
Kontakt 517355290

Hanski
Posty: 71
Rejestracja: 07 lis 2017, 12:24
Lokalizacja: Lubicz Dolny

Re: Budujemy palenisko gazowe

Post autor: Hanski » 14 kwie 2020, 20:25

Jak mawia mentor i znawca tematu szkoda czasu i atłasu wymyślony projekt sie sprawdza ,a jak ktoś ma za dużo czasu i mocy może to udoskonalić fakt.Zastanawiam sie jekie oszczędności są możliwe ale napewno nie wyczuwalne.Wystarczy ze kupisz trefny gaz i cały misterny plan w p..du

fixu
Posty: 4
Rejestracja: 14 kwie 2020, 18:45
Lokalizacja: Lubin

Re: Budujemy palenisko gazowe

Post autor: fixu » 19 kwie 2020, 15:56

Cześć mam pytanie do doświadczonych... chcę wykonać 2x palnik typu teclu, pytanie jaką zastosować rurkę dolotową 3/4" czy 1" do tego dysza 0,6? 0,8? 1? Długość rurki ma jakies znaczenie? Myślalem zrobić 200-250mm. Nie chcialbym zchrzanić proporcji powietrze/propan. Kolejna sprawa, umiejscowienie dyszy ma znaczenie? Chodzi mi o odległość do głownej rury. Macie gdzies moze jakies schematy ?

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Re: Budujemy palenisko gazowe

Post autor: BANAN » 19 kwie 2020, 16:02

Co to jest palnik teclu? Domyślam się, że chodzi o palnik eżektorowy. Wszystko ma znaczenie.
Kontakt 517355290

fixu
Posty: 4
Rejestracja: 14 kwie 2020, 18:45
Lokalizacja: Lubin

Re: Budujemy palenisko gazowe

Post autor: fixu » 19 kwie 2020, 16:34

Chodziło mi że sterowanie powietrzem, będzie się odbywać jak w palniku teclu (czyli pokrywka na gwincie, góra-dół). I o ile się domyślam że bardzo łatwo zakłócić jest odpowiedni stosunek powietrze/propan może ktoś ma sprawdzone konstrukcje i chciałby się podzielić. Myślę że główne parametry własnie to śr. głównej rury (oraz wysokość), śr. dyszy

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Re: Budujemy palenisko gazowe

Post autor: BANAN » 19 kwie 2020, 18:52

Sprawdzone to palniki z nadmuchem. Eżektorowy to precyzyjne wykonanie i dbałość o szczelność połączeń, a i tak będą pracować różnie w zależności od stopnia nagrzania pieca.
Kontakt 517355290

fixu
Posty: 4
Rejestracja: 14 kwie 2020, 18:45
Lokalizacja: Lubin

Re: Budujemy palenisko gazowe

Post autor: fixu » 26 kwie 2020, 10:03

Mimo wszystko zapytam dalej , będzie to mój pierwszy piec, używany sporadycznie, amatorsko. Czy ktoś mógłby podać poprawnie dobrane parametry abym uniknął błędów. Wymiary wew. Paleniska jakie planuje zrobić 110x100x340mm dł.(cegły szamotowe) Chce to zasilić 2x palnikiem eżektorowym. Palnik: dysza 0.6 lub 0.8 , rurka główna 3/4”, flara 1.1/4”, wlot pow. 1.1/4”(mufa redukcyjna albo trójnik) . Chyba ze dobranie parametrów jest bardzo indywidualne. Zależy mi jedynie na osiągnięciu temperatur hartowania czyli do 900c mysle starczy. Da radę to ogarnąć w takim „piecu” ?

ODPOWIEDZ

Wróć do „NARZĘDZIA - tools”