Hełm barbuta

Hełmy, zbroje itp.

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

TheLaw
Posty: 3
Rejestracja: 10 gru 2015, 02:06
Lokalizacja:

Hełm barbuta

Post autor: TheLaw » 11 gru 2015, 23:19

Witam, przygotowuje się do zrobienia jak w temacie hełmu barbuta. Wzoruje się na tym filmiku : https://www.youtube.com/watch?v=LZTxFipP_3k" onclick="window.open(this.href);return false;
Pisałem z gościem który to tworzył ale źle zrozumiał moje pytania czy coś, w każdym bądź razie nie dostałem odpowiedzi na jedyną rzecz która mnie trapi w przez którą nie mogę rozpocząć prac.
Na początku filmiku, gościu wykroił sobie z stali kształt a nawet dwa takie same kształty. Moje pytanie brzmi skąd mam wiedzieć czy mój kształt jest odpowiedni ? Czy hełm nie będzie za duży za mały na mnie ? Jest jakiś wzór który pozwoli mi wyciąć odpowiedni kawałek metalu ? Rozumiem, że muszę zmierzyć wielkość mojej głowy niestety nie wiem w jakich miejscach i jak to wykorzystać przy wycinaniu stali.
Czy jest ktoś kto mógłby mnie oświecić ?
Z góry bardzo dziękuję.

dan
Posty: 1
Rejestracja: 11 gru 2015, 15:27
Lokalizacja:

Re: Hełm barbuta

Post autor: dan » 12 gru 2015, 15:34

jakie sa rozmiary mlotka kowalskigo
o wadze 1kg

graffic

Re: Hełm barbuta

Post autor: graffic » 12 gru 2015, 15:44

ad kształtu - cóż metoda prób i błędów tylko (jeśli nie masz dostępu do szablonu)... co prawda da się wyliczyć i wykreślić taki szablon, ale jest to przybliżone (trzeba uwzględniać rozciąganie materiału) i generalnie wymaga jakiś prób

powiedzmy sobie szczerze - jeśli nigdy nie robiłeś podobnego hełmu - to wystarczą ok 3-5 prób by dojść do właściwego szablonu (czyli musisz spierdzielić 3-5 hełmów ale dojdziesz do dużej powtarzalności i opanujesz materiał)

z czasem wykrawanie szablonu zajmuje mniej czasu, jak wiesz jak się podczas kucia zachowuje materiał

zrób szkic - na podstawie filmiku - wymiary (orientacyjne) odnieś do urządzeń, ręki kolesia (czegoś co możesz w sposób przybliżony określić wymiarowo) - zmierz swoją głowę , skoryguj szkic - wytnij z cienkiej blachy szablon (dwie połówki) i przekuj - po pierwszym kuciu zobaczysz czy jest to duże, małe czy okej lub czy wymaga korekty łuków

koleś niestety dużo wycina co oznacza że nie ma idealnie wykonanego szablonu tylko ogólny przymiar

graffic

Re: Hełm barbuta

Post autor: graffic » 12 gru 2015, 15:48

dan pisze:jakie sa rozmiary mlotka kowalskigo
o wadze 1kg
a co to za pytanie ??? :facepalm:

to zależy czy jest krótki i pękaty czy długi i cienki...

możesz przeliczyć sobie z wagi - cm stali waży ok 7,9 g/m3 - potrzebujesz ok 125 cm3 - dla przykładu 3x3 x 14 cm

Awatar użytkownika
Idol
Posty: 184
Rejestracja: 15 lis 2010, 22:37
Lokalizacja: Żywiec

Re: Hełm barbuta

Post autor: Idol » 16 gru 2015, 22:51

Popatrzyłem na filmik, i jestem zdegustowany :).Narzędzia które widzę w warsztacie pozwalają na zrobienie tego hełmu z kawałka materiału (tylko to dosyć trudne zadanie i nie każdemu się to chce lub opłaca robić). Natomiast zupełnie nie rozumiem po co sobie utrudniac życie spawaniem dzwonu z 2 połówek,zamiast klepnać z jednej i ewentualnie dospawać spód.Kupa puzzli do poskładania i mnóstwo czasu zużytego na zbędne czynności. U mnie w przypadku hełmów tego typu zdarzają się zamówienia niskobudżetowe,czyli klient dostaje hełm spawany.Wtedy składam (i spawam) go z 2 bliżniaczych elementów.czyli robię 2 kawałki gotowego hełmu od góry do dołu.
Wracając do tytułowego pytania-daruj sobie mierzenie głowy.Po co?Jeśli go zrobisz pasownie,to go nie założysz bo wyjdzie za ciasny. Obwód na wysokości czoła 66-68cm powinien być w miarę.

ODPOWIEDZ

Wróć do „ PŁATNERSTWO - armorer's trade”