Hartowana zbroja ?

Hełmy, zbroje itp.

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Quercik
Posty: 3
Rejestracja: 31 sty 2018, 20:43
Lokalizacja: Świdnica
Kontakt:

Hartowana zbroja ?

Post autor: Quercik » 01 lut 2018, 16:52

Nie jestem kowalem, ale moim marzeniem jest brać udział w pełnokontaktowych walkach rycerskich a co za tym idzie chciałbym w przyszłości zbudować sobie kuźnie, żeby móc wykuwać dopasowane do mnie elementy zbroi a także je na bieżąco naprawiać. Od jakiegoś czasu nurtuje mnie taka myśl. Czy elementy zbroi albo kolczugę należy hartować ? Bo nie wyobrażam sobie w jaki sposób podgrzać do hartowania równomiernie jakiś większy element zbroi typu napierśnik czy hełm.

graffic

Re: Hartowana zbroja ?

Post autor: graffic » 01 lut 2018, 18:49

kolego Quercik - na początek zapraszam do przedstawienia się - w dziale powitań i założenia swojego wątku powitalnego - http://www.forumkowalskie.pl/viewforum.php?f=38 - później wrócimy do pytań

Quercik
Posty: 3
Rejestracja: 31 sty 2018, 20:43
Lokalizacja: Świdnica
Kontakt:

Re: Hartowana zbroja ?

Post autor: Quercik » 01 lut 2018, 19:31

kolego Quercik - na początek zapraszam do przedstawienia się - w dziale powitań i założenia swojego wątku powitalnego - viewforum.php?f=38 - później wrócimy do pytań
Done

graffic

Re: Hartowana zbroja ?

Post autor: graffic » 01 lut 2018, 21:12

Gut :) w sumie Ci odpowiedzialem w powitalni - pogadaj np. z VikingArtem na ten temat - lub z Qmarem, a co do hartowania zbroi - zalezy od stali z ktorej jest wykonywana, konstrukcji, grubosci plyt itd. czasami (w wiekszosci) hartowanie nie ma sensu - wystarcza fakt ze blacha jest kuta co wzmacnia strukture stali, zbyt twarda peknie, a przekuta stawi opor lub sie podda ale nie peknie

Zreszta koledzy beda wiedzieli lepiej :) przy okazji mozesz pocztac watki w dziale platnerskim

Remington
Posty: 833
Rejestracja: 21 wrz 2009, 17:46
Lokalizacja: Gdynia

Re: Hartowana zbroja ?

Post autor: Remington » 01 lut 2018, 22:09

Historycznie, w obróbce wykończeniowej, zbroje płytowe były kute na zimno, przez co były utwardzane.

Awatar użytkownika
Oshizuka
Posty: 571
Rejestracja: 07 lut 2014, 15:10
Lokalizacja: Świdnik k.Lublina
Kontakt:

Re: Hartowana zbroja ?

Post autor: Oshizuka » 15 lip 2018, 23:35

[...], ale w dzisiejszych czasach się również hartuje. Jak sobie teg nie wyobrażasz to znaczy żeś małej wyobraźni człek ! :) Inaczej piec / palenisko jest zbudowane niż do tradycyjnego grzania prętów, płaskoli i długich elementów.

Awatar użytkownika
Bodar
weteran forum
Posty: 4298
Rejestracja: 01 sty 2014, 11:21
Lokalizacja: Szprotawa

Re: Hartowana zbroja ?

Post autor: Bodar » 16 lip 2018, 09:18

Oshizuka pisze:[...], ale w dzisiejszych czasach się również hartuje /.../
Ja może też małej wyobraźni. Ponad pół wieku chodzę po tej ziemi i jakoś nie miałem szczęścia spotkać współczesnego zbrojnego w zbroi (GR się nie liczą) ... no może z wyjątkiem szwajcarskiej straży papieskiej.
Oshizuka, oświeć, jakie armie współcześnie hartują zbroje dla swoich żołnierzy ? ;)

Awatar użytkownika
Oshizuka
Posty: 571
Rejestracja: 07 lut 2014, 15:10
Lokalizacja: Świdnik k.Lublina
Kontakt:

Re: Hartowana zbroja ?

Post autor: Oshizuka » 17 lip 2018, 09:44

Bobodar, polskie armie na mistrzostwach bohurtowych :D Mówiłem oczywiscie o współczesnych walkach rcerskich, mogło to zabrzmieć rzeczywiście inaczej niz był cel :)

VikingArt

Re: Hartowana zbroja ?

Post autor: VikingArt » 18 lip 2018, 08:44

Nie armia ale zawodnicy sportowi :) Od taki dureń jak ja nawet coś w tym sporcie osiągnął :P I tak hartujemy nasze zbroje :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „ PŁATNERSTWO - armorer's trade”