Cięcie Plazmowe

MAG, TIG, PLAZMA, LASER

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Awatar użytkownika
jolo
forumoholik
Posty: 1117
Rejestracja: 28 sie 2009, 22:15
Lokalizacja: Olkusz okolice

Cięcie Plazmowe

Post autor: jolo » 07 wrz 2009, 21:27

Witam
mam pytanko czy któryś z szacownych kolegów posiadających przecinarki plazmowe podłączał do nich zamiast kompresora , butle np z helem tlenem lub argonem w celu bądź to czystego cięcia czarnej stali bądź w celu cięcia innych metali niż stal :?: :?: :?:

Robert W.
Posty: 547
Rejestracja: 28 sie 2009, 20:01
Lokalizacja: Góral z Pienin

Post autor: Robert W. » 07 wrz 2009, 21:56

ja tam nie próbowałem,kompresor najtaniej wychodzi :mrgreen: jak się plazma spisuje :?:

Awatar użytkownika
Salaputro
Administrator
Posty: 678
Rejestracja: 01 wrz 2009, 02:42
Lokalizacja: Mosina k/Poznania
Kontakt:

Post autor: Salaputro » 08 wrz 2009, 01:27

:idea: Ja też nie podłączałem żadnych gazów a to z powodu takiego , że plazma powietrzna pracuje z powietrzem jako gazem roboczym ... a ciąć można praktycznie wszystkie metale przewodzące prąd ...jedynie dobre przewodniki typu alu czy miedź ze względu na duże pochłanianie ciepła przepala się mniejszej grubości niż stal tak ok 30%...
Kiedyś kupiliśmy z ojcem plazmę z Mostostalu w Poznaniu - nawet była na chodzie - ale jej nie odpaliliśmy z powodu gazów, które były potrzebne do jej uruchomienia...mało,że była to mieszanka trójskładnikowa, wybuchowa to jeszcze do tego nietrwała - gdyż jej żywotność wynosiła 1 miesiąc od wytworzenia a później następowało rozwarstwienie gazów i była już bezużyteczna....i jeszcze jedno koszt takiej mieszanki wynosił jakieś 600 zł... :roll:
Tak więc plazma skończyła jako złom miedziany - a, że była dość ciężka to koszt zakupu się wrócił... 8-)

Awatar użytkownika
jolo
forumoholik
Posty: 1117
Rejestracja: 28 sie 2009, 22:15
Lokalizacja: Olkusz okolice

Post autor: jolo » 08 wrz 2009, 08:43

spawarka ok i plazma też rozdzielająca do 16 mi sie udało dojść a jakościowo 8 , mysle że jak powymieniam uchwyty plazma i tig to sie parametry cięcia pewnie polepszą, zamówiłem na all.. przetoczkę, a dziś przywiozą mi argon 5.0 w 40l butli, będę miał trochę zabawy :-) , zastanawiałem sie nad tymi gazami bo mi teściu który pracował w hucie Katowice opowiadał że podłączali różne gazy do plazmy w zależności od tego co chcieli ciąć, podobno z argonem powierzchnia jest idealna nawet przy grubych przekrojach (nie ma żużla )

Robert W.
Posty: 547
Rejestracja: 28 sie 2009, 20:01
Lokalizacja: Góral z Pienin

Post autor: Robert W. » 08 wrz 2009, 20:11

ilość żużla zależy w dużym stopniu od palnika i stanie części zużywających się,tak samo powietrze powinno być bez zanieczyszczeń i bez wilgoci i ciśnienie odpowiednie bo inaczej żużla będzie do oporu :-)

Awatar użytkownika
lucian
Posty: 86
Rejestracja: 01 lis 2018, 10:43
Lokalizacja: łódzkie

Re: Cięcie Plazmowe

Post autor: lucian » 03 lis 2018, 16:50

Gazy szlachetne i plazmę stosuje się do cięcia tytanu i jego stopów jeśli maja być później spawane. Tytan możesz pociąć zwykłym palnikiem ale zapomnij o późniejszym spawaniu. Do innych materiałów sporadycznie jeśli jest to wymagane ze względów technologicznych, np. grube odlewy ze stopów litu, magnezu, glinu, które przy tradycyjnym cięciu mogą się zapalić albo stracić inne właściwości tnie się gazem szlachetnym i dodatkowo w atmosferze gazu ochronnego. Ale takie rzeczy to już przemysł lotniczy i kosmiczny, a nie kuźnia, czy spawalnia.

ODPOWIEDZ

Wróć do „CIĘCIE I SPAWANIE - cutting and welding”