programy do projektowania

Projektowanie, rysunki, szkice

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Marcin
Posty: 802
Rejestracja: 14 gru 2009, 10:13
Lokalizacja: Giedlarowa
Kontakt:

Post autor: Marcin » 22 lut 2011, 08:36

Pewnie, że wrzucaj :)
Młodości nie kupisz, ani nie sprzedasz

Awatar użytkownika
joel4
Posty: 50
Rejestracja: 19 lut 2011, 12:45
Lokalizacja: Grybów
Kontakt:

Post autor: joel4 » 23 lut 2011, 00:07

No jakieś tam projekciki wrzucę. ogólnie to Solidworks jest programem czysto technicznym i w tej materii ma nieograniczone możliwości i można sobie zaprojektować jakąś praskę albo młotek. Trudno natomiast rysuje się wszelkie łuki. Dużym plusem jest to że projektuje się w wymiarach rzeczywistych mając gotowy projekt z którego można brać dokładne wymiary no i wszystko z każdej strony oglądnąć. Będę teraz eksperymentował z projektowaniem w Solidzie i dorysowywaniem nieregularnych kształtów np na jakimś tablecie.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Marcin
Posty: 802
Rejestracja: 14 gru 2009, 10:13
Lokalizacja: Giedlarowa
Kontakt:

Post autor: Marcin » 23 lut 2011, 14:07

Takie projekty czasami mogą się przydać do 'pracy' z klientem, fajnie to wygląda. Dużo czasu poświęciłeś na zapoznanie się z programem?
Młodości nie kupisz, ani nie sprzedasz

Awatar użytkownika
joel4
Posty: 50
Rejestracja: 19 lut 2011, 12:45
Lokalizacja: Grybów
Kontakt:

Post autor: joel4 » 23 lut 2011, 19:22

no ogólnie na studiach rok raz w tygodniu zajęcia, później rok projektowałem koleje linowe aż w końcu skończyłem na kowalstwie :) można się samemu pomału nauczyć bo program jest dosyć intuicyjny, z tym że trzeba dużo ćwiczyć w nim, no i posiedzieć przed kompem żeby nabrać wprawy.

555
Posty: 1
Rejestracja: 26 maja 2011, 13:36
Lokalizacja: Śląsk

Projektowanie

Post autor: 555 » 07 cze 2011, 13:04

Jestem tutaj nowy i pod względem kucia swobodnego osobiście mało doświadczony tyle co podpatrywałem ojca (kowala z 30 letnim doświadczeniem jako kowal swobodny), ja osobiście jestem technologiem w kuźni matrycowej i uważam że w dzisiejszych czasach bez wspomagania komputerowego kucie matrycowe (przy produkcji masowej) mija się z celem. Robiąc model 3D odkuwki w SolidWorksie, w łatwy sposób zrobić model matrycy i napisać program na numeryka i wykonać matrycę pod kucie. Natomiast do kucia swobodnego modelowanie 3D według mnie mija się trochę z celem no chyba że jest jakiś bardzo bogaty klient i chce zobaczyć wizualizacje, ale przy tego typu obróbce plastycznej kowal swobodny jest artysta i projekt powstaje w głowie a najprościej i najszybciej naszkicować to na kartce. W metaloplastyce nie jest istotne wykonanie odkuwki w tolerancji dziesiętnych milimetra wiec spokojnie kartka wystarczy. Inna sprawa jest jeśli komuś zależy na jakichś symulacjach czy to pod względem naprężeń (obciążenia) czy np. symulacji procesu kucia jak to można zrobić w QForm-ie 3D, do tego model 3D jest niezbędny. Przepraszam że tak się rozpisałem...

Awatar użytkownika
krzysieklup
Posty: 325
Rejestracja: 20 kwie 2011, 17:45
Lokalizacja: Łapy ok.Białegostoku
Kontakt:

Post autor: krzysieklup » 07 cze 2011, 13:22

Witamy na forum :) Miło by było się przedstawić w odpowiednim dziale.
Można zrobić tylko gorzej jak ktoś słabo rysuje , wtedy wymagający kliient nasz PAN i na kompa model robić.

Awatar użytkownika
StellArt
Posty: 631
Rejestracja: 05 mar 2010, 02:06
Lokalizacja: Ostrołęka

Post autor: StellArt » 07 cze 2011, 17:59

Kowalstwo Artystyczne projektowane w komputerze to taki sam paradoks jak składanie z gotowców, niby to rzemiosło, ale gdzie w tym artyzm?
Jeśli nazywamy coś Artystycznym niech to ma coś ze sztuki, poza dobrym wykonaniem niech ma cechy oryginalnego i niepowtarzalnego wyrobu, kilka razy składałem balustradę na wydruku od projektanta i przyznam że ułatwia to pracę, ale sam projekt był kiepski (czuć było ograniczenia wynikające ze sposobu projektowania) szablonowość i monotonię.
Poza tym wykonanie projektu ołówkiem trwa kilka minut i zapewniam że starannie wykonany projekt lepiej przemawia do wyobraźni i portfela klienta niż suchar z drukarki.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 07 cze 2011, 18:09 przez StellArt, łącznie zmieniany 1 raz.

Marcin
Posty: 802
Rejestracja: 14 gru 2009, 10:13
Lokalizacja: Giedlarowa
Kontakt:

Post autor: Marcin » 07 cze 2011, 18:01

Jeśli można to poproszę zdjęcie w większej rozdzielczości żeby można było powiększyć ;)
Młodości nie kupisz, ani nie sprzedasz

das
Posty: 36
Rejestracja: 13 wrz 2010, 22:54
Lokalizacja: Głogów

Post autor: das » 20 lis 2014, 18:55

a pracował ktoś z corel draw?
wymyśliłem sposób na wstawienie np rozet z katalogów
1. pobierasz jakiś katalog w pdf np Postal
2. przerabiasz pdf na jpg
3. trasujesz jpg w corel trace
4. otwierasz taki plik w corel draw
5. poszczególne elementy z pojedynczej strony zapisujesz jako symbole
6. i możesz np rozety jako symbole wstawiać do rysunku

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Post autor: BANAN » 20 lis 2014, 19:05

das, A potem stajesz się uzależniony od odkuwek Postalu :)
Kontakt 517355290

Awatar użytkownika
Kalina
Posty: 108
Rejestracja: 13 paź 2014, 10:28
Lokalizacja: Sandomierz
Kontakt:

Post autor: Kalina » 20 lis 2014, 19:09

Ja używam corela (z przyzwyczajenia), żeby zobaczyć projekt w 1:1, czy mamy w ogóle na stanie taki materiał jaki sobie wymyśliłam na szkicu, jakie długości, grubości materiału itp. Klientowi jednak zawsze pokazuję tylko odręczne rysowane projekty.

graffic

Post autor: graffic » 20 lis 2014, 19:59

Uzywam corela photoshopa, autocada revita i jeszcze kilku programow projektowych i graficznych i przyznam sie ze i tak wole rysowac od reki na grubym papierze, kalce technicznej lub papierze milimetrowym - rysunki odreczne zawsze robia wrazenie zwlaszcza jak sie ma dobra kreske a poza tym jesli nie wypala sie plazma lub laserem to w kowalstwie poziom dokladnosci rysunkow komputerowych jest gruba przesada - w szczegolnych przypadkach wole modele z blachy drutu lub kartonu - czasem trzeba cos tam narysowac - i wowczas lepiej jest poslugiwac sie rysunkami wektorowymi bo mozna konwertowac je do roznych formatow - ale to musi miec uzasadnienie - np. projekt dla konserwatora zabytkow... lub do wizualizacji robionych np w 3D Maxie w innych przypadkach to przerost formy nad trescia

Awatar użytkownika
jolo
forumoholik
Posty: 1117
Rejestracja: 28 sie 2009, 22:15
Lokalizacja: Olkusz okolice

Post autor: jolo » 27 lis 2014, 20:47

a pracował ktoś z corel draw?
wymyśliłem sposób na wstawienie np rozet z katalogów
1. pobierasz jakiś katalog w pdf np Postal
2. przerabiasz pdf na jpg
3. trasujesz jpg w corel trace
4. otwierasz taki plik w corel draw
5. poszczególne elementy z pojedynczej strony zapisujesz jako symbole
6. i możesz np rozety jako symbole wstawiać do rysunku
Das nic nie wymyśliłeś , importujesz jpg do corela, w moim przypadku X4 , klikasz lewym ,
4 od góry / trasuj obrys ? i po sprawie

jednakowoż w temacie projektowania , zgadzam się ze Stell-artem , ołówek bije na głowy wszelkie oprogramowania,

,stell super projekcik

Awatar użytkownika
Dara
arcyforumoholik
Posty: 2144
Rejestracja: 27 lis 2015, 10:47
Lokalizacja: Kalembina

Post autor: Dara » 27 lis 2014, 22:35

zgadzam się ze Stell-artem , ołówek bije na głowy wszelkie oprogramowania,

,stell super projekcik
Tez bym chcial taki olowek co rysuje idealnie symetryczne projekty.

Naegling
Posty: 89
Rejestracja: 27 kwie 2014, 18:45
Lokalizacja: Głogów\Dolnośląskie
Kontakt:

Post autor: Naegling » 02 gru 2014, 20:06

Kiedyś znalazłem taką fajna podstawkę na którą nakłada się zwykłą kartkę i bez linijki można rysować proste linie oraz kąty proste.Był to wyrób prototypowy jakieś firmy bodajże ułatwiający nanoszenie poprawek na projektach

ODPOWIEDZ

Wróć do „PROJEKTOWANIE - design”