programy do projektowania

Projektowanie, rysunki, szkice

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Awatar użytkownika
Neofita
Posty: 19
Rejestracja: 06 gru 2009, 23:14
Lokalizacja: Przemków

programy do projektowania

Post autor: Neofita » 10 sty 2010, 01:00

Witam wszystkich.
Jako, że jest to mój pierwszy post na ntym forum to na początek wypadałoby się przywitać i coś o napisać o sobie.
Kowalstwem param się od blisko dwóch lat, ze względu na charakter swojego głównego sposobu zarobkowania mogę tłuc młotkiem tylko w weekendy, ponieważ do kuźni jadę blisko 200 km. Bardziej staram się być kowalem niż nim rzeczywiście jestem.
Jako, że nie samą pracą żyje człowiek więc czasami projektuje coś na własny użytek, raczej na papierze. Ostatnio znalazłem w google według mnie ciekawy program do projektowania 3D - SKETCHUP. Pozwala na szybkie i intuicyjne tworzenie obiektów i co ważne jest darmowy.
I tu jest moje pytanie jakich metod Wy używacie, czy wspomagacie się jakimiś programami, jeśli tak to jakimi? Śmiem twierdzić że: na nic sprzętu i programów kupa, kiedy kowal dupa. Jednak czasami takie programy mogą okazać się pomocne. Co sądzicie na ten temat?
W linku znajduje się przykładowy motek widziany z różnych ujęć.

http://picasaweb.google.com/a.hcukam/Kowalskie#
Ostatnio zmieniony 14 sty 2010, 18:25 przez Neofita, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
jolo
forumoholik
Posty: 1117
Rejestracja: 28 sie 2009, 22:15
Lokalizacja: Olkusz okolice

Post autor: jolo » 10 sty 2010, 08:58

witaj

jak długo rysowałeś ten młotek?

Awatar użytkownika
Neofita
Posty: 19
Rejestracja: 06 gru 2009, 23:14
Lokalizacja: Przemków

Kowal z komputerem?

Post autor: Neofita » 10 sty 2010, 09:21

Witam
Zajęło mi to 5-8 minut. Rysunek jest zwymirowany w milimetrach, można go dowolnie obracać, nałożyć tekstury lub linie wymiarowe. Te rysunki są to eksport do jpg.

Awatar użytkownika
jolo
forumoholik
Posty: 1117
Rejestracja: 28 sie 2009, 22:15
Lokalizacja: Olkusz okolice

Post autor: jolo » 10 sty 2010, 09:34

w zasadzie to do projektowania fajnych detali najlepszy jest papier i ołówek, wtedy nie masz w zasadzie ograniczeń programowych , jedynie ograniczają cie umiejętności rysownicze, co widać po pawle G rysunek to podstawa, i od tego należało by zacząć , spróbuj w tym programie narysować jakiś motyw roślinny lub ornament, podejrzewam że bedzie kłopot, ale oczywiście przy prostszych konstrukcjach może okazać się pomocny , sam pewnie go sobie ściągnę i przetestuje

Robert W.
Posty: 547
Rejestracja: 28 sie 2009, 20:01
Lokalizacja: Góral z Pienin

Post autor: Robert W. » 10 sty 2010, 09:43

kartka papieru i ołówek i po sprawie :mrgreen:

Marcin
Posty: 802
Rejestracja: 14 gru 2009, 10:13
Lokalizacja: Giedlarowa
Kontakt:

Post autor: Marcin » 10 sty 2010, 12:07

Ktoś może próbował się zmierzyć w temacie kowalstwa z AutoCad'em albo podobnym programem? Sam niedawno go zainstalowałem i zaczynam naukę tym programem, ale długa droga przede mną...
Młodości nie kupisz, ani nie sprzedasz

Awatar użytkownika
Neofita
Posty: 19
Rejestracja: 06 gru 2009, 23:14
Lokalizacja: Przemków

Post autor: Neofita » 10 sty 2010, 13:57

Próbowałem Autocada, ale trzeba dużo ćwiczeń aby go dobrze poznać. Oczywiście wszystko jest możliwe w końcu jest to program do projektowania.

Awatar użytkownika
sid22kudlaty
Posty: 58
Rejestracja: 28 sie 2009, 21:53
Lokalizacja: Bratkowice

Post autor: sid22kudlaty » 10 sty 2010, 19:27

Ja od pewnego czasu zmagam się z kartką i ołowkiem własnie. Efekty są takie oo... ale ten sposób ma taki plus, że jest bardzo łatwo dostępny, więc rysować można w zasadzie zawsze i wszędzie (w autobusie, na nudnej lekcji etc)

Awatar użytkownika
Neofita
Posty: 19
Rejestracja: 06 gru 2009, 23:14
Lokalizacja: Przemków

Post autor: Neofita » 10 sty 2010, 20:41

Też uważam, że ołówek i papier to podstawa, bo tak najłatwiej i najszybciej można zwizualizować swoje pomysły. Pracuję w firmie produkującej meble i wszystkie pomysły designerów przelewa się najpierw na papier i są to naprawdę świetne projekty, jednak aby móc zbudować taki mebel trzeba wykonać dokumentację w programie np. AutoCad. Wiem, że kowalstwo to indywidualna praca z każdym projektem a praca w takich programach, jest żmudna i wymaga dobrej znajomości obsługi więc nie każdy kowal, szczególnie nasi mentorzy chcą pracować z na komputerem. Myślę że żyjemy już w takich czasach, że komp jest chyba w większości domów, co widać po liczbie użytkowników na forum. Więc skoro już tam jest to warto zaprząc go do jakiejś innej pracy niż tylko pisanie, przeglądanie internetu, oglądanie filmów, czy granie (czy wiele innych o których nie wspomniałem). Kowale od zawsze korzystali z innowacji, a często byli ich motorem i nie stronili od nowoczesności więc czemu się zamykać. I tu taka mała prowokacja: gdyby średniowieczny kowal zobaczył spawarkę i jak ona działa i jakie korzyści może mu dać nie dałby sobie jej odebrać. Oczywiście zaraz po tym jak by się go ocuciło i przekonało, że w środku nie siedzi diabeł, :mrgreen:

Awatar użytkownika
Salaputro
Administrator
Posty: 678
Rejestracja: 01 wrz 2009, 02:42
Lokalizacja: Mosina k/Poznania
Kontakt:

Post autor: Salaputro » 10 sty 2010, 20:54

Taaa i trza by w niego ( kowala - ma się rozumieć ) wiadro okowity wlać coby szok u niego mniejszy wystapił ... a jak by jeszcze mu plazmę pokazać i palenisko gazowe - to by dopiero był szok... he he he :mrgreen:

Awatar użytkownika
jolo
forumoholik
Posty: 1117
Rejestracja: 28 sie 2009, 22:15
Lokalizacja: Olkusz okolice

Post autor: jolo » 10 sty 2010, 21:53

i zostałby kowal ślusarzem hehe

Awatar użytkownika
Agnieszka Pasek
Posty: 132
Rejestracja: 29 sie 2009, 09:06
Lokalizacja: sanok

Post autor: Agnieszka Pasek » 10 sty 2010, 22:59

Jak dla mnie to komp i wszystko co trzeba klikać i liczyć i daty jakieś....pod jedną kreskę.
Cóż ja wolę ołówek i może to wymówka ale wole bo nawet jak foty gdzieś dodać chcę to męża o pomoc proszę bo dla niego to tak naturalne jak oddychanie ,a ja się męczę i efekt żaden- oprócz frustracji....

...na pewno umiejętność posługiwania się takimi programami otwiera drzwi -projektowanie wnętrz i ogrodów (gdzie kowalstwo i metaloplastyka mają duże pole do popisu )to zdaje się być coraz bardziej popularne i dochodowe zajęcie również w naszym pięknym kraju ,a szeroko pojęta metaloplastyka ma tam swoje miejsce i powinna je zająć.

Awatar użytkownika
harlem
Posty: 725
Rejestracja: 28 sie 2009, 10:12
Lokalizacja: Mosina
Kontakt:

Post autor: harlem » 11 sty 2010, 22:07

autocad (czyli wspomaganie w komputerowym projektowaniu) jak nazwa wskazuje wspomaga - podstawa to idea, pomysł - potem przelanie to na formę kartkową, a gdy jest satysfakcjonujące to dopiero warto odpalić komp i wspomóc się cyfrowo. W autocadzie projektuje elementy, detale do palenia laserem.
coreldrow - przyzwyczaiłem się do tego programiku i mam go przyzwoicie opanowanego. pewnie nie jest to szczyt mozliwości ale na chwilę obecną daje mi wystarczające pole do popisu.
Aczkolwiek od jakiegoś czasu najbardziej lubie pozostać z gotowym projektem w formie odręcznej, co zawsze budzi respekt u inwestorów. 8-) co przekłada się na dobry kontrakt, na przyjemna pracę, sowitą gratyfikację itd itd tylko ten zus trzeba płacić.
A, zapomniałem dodać, że używam też tabletu "Pentagram", bardzo użyteczne narzędzie
Ostatnio zmieniony 13 sty 2010, 17:44 przez harlem, łącznie zmieniany 1 raz.

bert8
Posty: 53
Rejestracja: 03 sty 2010, 22:22
Lokalizacja: z nikąd

Post autor: bert8 » 12 sty 2010, 22:13

Do projektowania bram ,ogrodzeń i tego typu rzeczy jest ARTEFERRO CAD

Awatar użytkownika
Salaputro
Administrator
Posty: 678
Rejestracja: 01 wrz 2009, 02:42
Lokalizacja: Mosina k/Poznania
Kontakt:

Post autor: Salaputro » 13 sty 2010, 05:21

Tak tylko z tego co wiem to program ten bazuje na bibliotece elementów firmy Arteferro..podobny jest program od niemieckiego Glasera...jest jeszcze program Tenado Metall 2009 firmy technobox - najbardziej chyba przyjazny dla użytkownika - jedyny mankament to cena ok 5000 pln.....

ODPOWIEDZ

Wróć do „PROJEKTOWANIE - design”