Pomiar balustrady

Projektowanie, rysunki, szkice

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Macqo9033
Posty: 8
Rejestracja: 13 sie 2018, 23:15
Lokalizacja: Ostrów Mazowiecka

Pomiar balustrady

Post autor: Macqo9033 » 14 sie 2018, 15:07

Witam
Mam pytanie jak zrobić pomiar pod balustradę. Chodzi mi jak wymierzyć rozstaw słupków i na jakich wysokościach dać poprzeczki równoległe do poręczy a raczej pod jakim kątem względem słupków pionowych jak również samą poręcz.
Ostatnio zmieniony 15 sie 2018, 07:41 przez Macqo9033, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Aries
Moderator
Posty: 2880
Rejestracja: 15 wrz 2011, 21:55
Lokalizacja: Jędrzejewo
Kontakt:

Re: Pomiar balustrady

Post autor: Aries » 14 sie 2018, 21:27

Pytasz jako kto? Czytałeś regulamin Forum?
"Gdy trudu brak, maestrii brak"
Lipali

Macqo9033
Posty: 8
Rejestracja: 13 sie 2018, 23:15
Lokalizacja: Ostrów Mazowiecka

Re: Pomiar balustrady

Post autor: Macqo9033 » 15 sie 2018, 07:39

Już naprawiłlem błąd. Sorka

graffic

Re: Pomiar balustrady

Post autor: graffic » 15 sie 2018, 08:57

dziękujemy :)

ad pytania:
- rozstaw słupków - zależy od wielkości elementu który używasz na słupek oraz ogólnej konstrukcji i geometrii balustrady (jeżeli balustrada jest gięta po łuku lub ma częste zagięcia pod kątem, to rozstawy mogą być mniejsze) - średnio można powiedzieć że słupki są w rozstawie od 1-2,5 metra - rzadziej większe
- ad poziomych profili - też zależne :) - dolna jak jest na poziomie 12-17cm jest ok - jeśli chodzi o górę (pod pochwytem) - to wielkość podobna (ok 15 cm +/- 2 cm) - chodzi o to by wygodnie było trzymać się pochwytu
- ogólnie liczba słupków i poziomych elementów - jest zależna od masywności elementów z których wykonujesz taką balustradę - co do zasady - im bardziej wiotkie elementy, tym gęściej słupki i jakieś stężenia (niekoniecznie poziome)
- słupki powinny być na tyle masywne żeby przy uderzeniu w balustradę nie wzbudzać jej drgań (jest to niedopuszczalne, z punktu widzenia bezpieczeństwa użytkowania)
- wysokość pochwytu - według przepisów w domkach jednorodzinnych minimum 90 cm, w budynkach użyteczności publicznej, zabudowie wielorodzinnej, przemyśle itd. min. 110 cm - celowo podaje wartość jako minimum - ponieważ często jest że wielu inwestorów prywatnych w domkach, z różnych powodów woli mieć wyższe balustrady (najczęściej 110 cm - bo tak słyszeli....albo przeczytali w necie :)), czasami robią to z powodu dzieci, zwierząt (małych psów) itd.
- gęstość wypełnienia elementami - wg przepisów (dokładnie rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie) - dla budynków mieszkalnych jednorodzinnych - nie określa się stopnia wypełnienia (duża swoboda) , dla mieszkaniówki wielorodzinnej, użyteczności publicznej - maksymalny rozstaw 12 cm, w przypadku szkół przedszkoli - układ elementów wypełniających dodatkowo, nie może umożliwiać wspinanie się dzieciaków po elementach wypełnienia, w przypadku balustrad technicznych / pomostów - są inne wymagania (pochwyt na min. 110 cm, u dołu bortnica (rodzaj ścianki, pełnego wypełnienia) o wysokości 15 cm (taki element pełny zabezpiecza użytkowników poniżej w sytuacji gdy narzędzie robocze przypadkowo upadnie na pomost i po kopnięciu nie spadnie niżej, zostanie zatrzymane właśnie przez tę ściankę) , w połowie pochwytu jeden reling pośredni), pochwytów dla niepełnosprawnych nie będę opisywał chyba że potrzebujesz
- mocowanie balustrady powinno spełniać wymagania stawiane w Eurokodach (normy obliczeniowe dla konstrukcji) - balustrada taka liczona jest na oderwanie zakotwienia, ugięcie, sztywność (wiotkość) i podatność na wzbudzanie wibracji (od uderzeń) - w mieszkaniówce jednorodzinnej rzadko kto to robi - w innych obiektach (podlegających procedurom odbiorowym) - jest to wymagane (przynajmniej sprawdzenie czy jest ok)
szerokość pochwytów wymagana wg przepisów 5cm, z sytuowaniem pochwytu min. 5 cm od ściany (jeśli jest przyścienna) - w przypadku konstrukcji balustrad jako elementy inżynieryjne, drogowe, mostowe, szerokość pochwytu to min. 8 cm (wysokości pochwytu nie określa się) - minimalna szerokość pochwytu ma gwarantować brak uszkodzeń ręki w przypadku mocnego oparcia (np. rozcięcie) oraz zwiększyć sztywność poziomą balustrady

tyle ad zasad i wymogów

jakie wielkości fizyczne ? - bo to Cię pewnie interesuje najbardziej .. - ano różnie :) - jeśli wypełnienie jest z prętów - to standardowo pręt [/] 12x12 - do 16x16 - na drobne elementy 10x10, jeżeli wypełnienie z prętów okrągłych podobne wymiary, jeżeli robisz z profili zamkniętych (np. rura kwadratowa) to 20x20 lub zbliżona, słupki zależy czy pełne (np. 12x40, 15x30 większe) przy profilach zamkniętych 20x40, 20x60, 40x60, 50x50, 60x60 itd. - wymiary są poglądowe i każdy stosuje i dobiera je indywidualnie do projektu
pochwyty co do zasady 5 cm (ale w mieszkaniówce jednorodzinnej robi się czasem węższe - mieszkaniówka jednorodzinna poza szczególnymi przypadkami nie podlega odbiorowi przez Nadzór Budowlany)

podane wyżej wymiary, jak już napisałem, mogą się zmieniać - jeżeli planujesz np. cynkowanie (cienkie elementy się po prostu powyginają (większe też mogą, ale jest większa gwarancja że zachowa się profil bez lub z minimalnymi odkształceniami), ważne jest jak duży masz stopień wypełnienia, ich układu geometrycznego, liczby sztywnych połączeń (skręcanych, nitowanych, spawanych) itd.

jeżeli masz konkretny projekt - to wrzuć i podaj ogólne wymiary - będzie zawsze łatwiej doradzić co do doboru elementów

Macqo9033
Posty: 8
Rejestracja: 13 sie 2018, 23:15
Lokalizacja: Ostrów Mazowiecka

Re: Pomiar balustrady

Post autor: Macqo9033 » 15 sie 2018, 10:24

Sporo informacji technicznych podałeś co na pewno mi się przyda. Chdzi mi też o to jak zrobić pomiar schodów i wykonać balustradę schodową dla schodów zabiegowych.

Macqo9033
Posty: 8
Rejestracja: 13 sie 2018, 23:15
Lokalizacja: Ostrów Mazowiecka

Re: Pomiar balustrady

Post autor: Macqo9033 » 15 sie 2018, 10:32

Chodzi mi o takie balustrady
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

graffic

Re: Pomiar balustrady

Post autor: graffic » 15 sie 2018, 15:11

to nie są schody zabiegowe :) tylko dwubiegowe (schody zabiegowe nie mają spocznika :)) tylko stopnie na fragmencie układane z klina (schody zabiegowe to połączenie schodów wachlarzowych i dwubiegowych)

takie schody (przykłady na foto) są proste - mając wymiar schodów (podany na projekcie) - lub ściągnięty z natury (pomiar stopnicy (cześć pozioma stopnia) i podstopnicy (cześć pionowa stopnia) - robisz rysunek, lub wyrysowujesz sobie kąt (da się go też policzyć z w/w wymiarów) i już
to co jest ważne, to to że słupki montowane są bocznie (w duszy, albo do policzków biegu) albo na stopnicy - wymiar 110 cm mierzysz na krawędzi stopnia (formalnie słupek, który lokowany jest na środku stopnicy) powinien wyjść o 4-7 cm dłuższy

w przypadku schodów zabiegowych - wszystko zależy od krzywizny zabiegu - to jest bardziej skomplikowane do opisania (choć podobne co do założeń jak przy schodach jedno, dwu, trój- biegowych)

przedstawione przykłady (np. ostatnie zdjęcie) to mieszkaniówka wielorodzinna, szerokość biegu min. 120 cm / max 20 osób na kondygnacji budynek co najmniej średnio wysoki (powyżej 12,0m) bo klatka jest oddymiana (pomarańczowy przycisk widoczny na spoczniku kondygnacyjnym), taki budynek podlega odbiorowi przez Nadzór Budowlany :)

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Re: Pomiar balustrady

Post autor: BANAN » 15 sie 2018, 15:43

Na schodowych twierdzenie Pitagoras.
Kontakt 517355290

Macqo9033
Posty: 8
Rejestracja: 13 sie 2018, 23:15
Lokalizacja: Ostrów Mazowiecka

Re: Pomiar balustrady

Post autor: Macqo9033 » 16 sie 2018, 12:07

Banan jak zastosować twierdzenie, jakie punkty zwymiarować?? Dzięki Graffic ;)

Grzechu
Posty: 60
Rejestracja: 04 gru 2015, 19:26
Lokalizacja: Brzeg

Re: Pomiar balustrady

Post autor: Grzechu » 16 sie 2018, 19:38

Genialny w swojej prostocie i jednocześnie pozwalający na bardzo dokładne wymierzenie schodów sposób, przedstawia w swoim filmiku Krzysztof Assman. Wcześniej stosowałem metodę opisaną przez graffica - kupa mierzenia, rysowania, a i tak przy "skopanych" schodach wychodziło to różnie. Ostatnio robiąc balustradę zdecydowałem się na pomiar metodą omówioną w filmiku i rewelacja :). Nie dość że sam pomiar zajmuje dosłownie kilka chwil to jeszcze w ogóle nie trzeba bawić się w rozrysowywanie stopni, mierzenie kątów, itd. Balustrada pasowała idealnie: wszystkie słupki trafiły dokładnie w punkt ,a każdy zaczynał się dokładnie na poziomie odpowiadającego mu stopnia. Do pomiarów jako że nie posiadam poziomicy laserowej, użyłem zwykłej 3-metrowej łaty dodatkowo posługując się drugą poziomicą ustawianą w osi przyszłego słupka odznaczyłem sobie rozstawy słupów w poziomie. Wymiar ten okazał się pomocny( jako kontrolny) przy składaniu całości. Dodam jeszcze że schody były mocno "skopane"- różnica w wysokości poszczególnych stopni dochodziła do 8 mm szerokość stopnic również nie była jednakowa.
Link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=2ZFBMiyAhLY

Macqo9033
Posty: 8
Rejestracja: 13 sie 2018, 23:15
Lokalizacja: Ostrów Mazowiecka

Re: Pomiar balustrady

Post autor: Macqo9033 » 17 sie 2018, 07:42

Widziałem ten filmik i jednak potwierdziłeś ,że to dobry sposób więc i ja to zastosuje:)

ODPOWIEDZ

Wróć do „PROJEKTOWANIE - design”